SONY HDR- XR520VE Full HD

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

Re: SONY HDR- XR520VE Full HD

OdgovorNapisal/-a Imperator dne 12 feb 2010 21:01

Jaz sem v svoji niti nedolgo tega bolj sam s sabo diskutiral o tej zadevi.... :D :D
Vse to sem že sprobal in rezultati so vidni iz mojih fotografij...včasih bolše, včasih slabše, nikoli pa realno stanje....
In še moje mnenje:
Mislim, da je največja umetnost za nastanek realne fotografije, nastavitev bele točke....Poskusil sem že tudi to, da sem dal v akvarij popolnoma bel predmet in ga potem tudi obračal, da je svetloba nanj padala pod različnimi koti(temnejša, svetlejša bela barva), toda rezultat je bil še veliko slabši...Preveč je kompenziralo modro svetlobo in so bile fotografije ubitih barv in vse bolj na rdeče.
Dejstvo je, da je razsvetljava v akvariju modrega spektra in ni v redu, da želimo aparatu dopovedati, da je bela barva kljub modri osvetljitvi še vedno bela....To se mi zdi razumljivo, da aparat naredi neumnost, ki sem jo opisal zgoraj...ali pa se tudi motim?
Moje mnenje je, da je potrebno na nek način ujeti pravo vrednost modrine, da je ni ne preveč in ne premalo, glede na dejansko stanje....
Verjetno pa tudi naše oko zaznava vsaj določene barve drugače kot kamera....Na nobeni fotografiji še nisem videl, da bi bile barve Hepatusa tako intenzivne kot v akvariju, ko imaš občutek, da ima riba znotraj sebe osvetljitev... , da kar seva tisto živo modro barvo iz sebe. Problem so tudi fruorescentne in tirkizne barve...
Želel bi, da bi z nastavitmami na kameri, fotoaparatu, naredil kar se da realne slike glede na pogled z mojim očesom....
Nimam želje niti volje naknadno popravljati vsako fotografijo posebej...
Uporabniški avatar
Imperator

Št.: 221
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: 11let

OdgovorNapisal/-a Silver dne 12 feb 2010 21:07

imperator Napisal/-a:Nimam želje niti volje naknadno popravljati vsako fotografijo posebej...

To je nekako še najlažja in najbolj natančna pot. Če fotografije obdelujemo v RAW obliki se ohranijo vse informacije o sliki iz fotoaparata in tako lahko z naknadnim obdelovanjem popravimo vse nepravilnosti v barvi brez izgub kvalitete. Na sliki sami moramo poskrbeti samo za dobro ostrino in primeren čas zaklopa, da slika ni meglena.

Za res dobre fotografije pa je zaželjeno ugasniti nekaj modrih luči in uporabiti dodaten fleš, ki doda nekaj beline. Je časovno malce bolj zamudno ampak olajša delo.
Uporabniški avatar
Silver

Št.: 34
Kraj: Črnomelj
Izkušnje: 4 leta sladkovodne

OdgovorNapisal/-a Borut dne 12 feb 2010 21:19

Silver Napisal/-a:
imperator Napisal/-a:Nimam želje niti volje naknadno popravljati vsako fotografijo posebej...

To je nekako še najlažja in najbolj natančna pot. Če fotografije obdelujemo v RAW obliki se ohranijo vse informacije o sliki iz fotoaparata in tako lahko z naknadnim obdelovanjem popravimo vse nepravilnosti v barvi brez izgub kvalitete. Na sliki sami moramo poskrbeti samo za dobro ostrino in primeren čas zaklopa, da slika ni meglena.

Za res dobre fotografije pa je zaželjeno ugasniti nekaj modrih luči in uporabiti dodaten fleš, ki doda nekaj beline. Je časovno malce bolj zamudno ampak olajša delo.

Kamera je narejena za video posnetke, če hočemo imeti fotografijo moramo imeti fotoaparat, pa čeprav ima kamera na milijone pik ali FullHD gor ali dol.... :D

Tole kamero imam samo za video.
Za fotografije pa en kar soliden fotoaparat.
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

OdgovorNapisal/-a Imperator dne 12 feb 2010 21:33

Borut, s tem se ne morem strinjati....Problem fotografiranja s pomočjo kamere je samo v tem ker se ji ne da nastavljati "hitrost zaslonke" in ni mogoče fotografirati hitreje premikajočih se predmetov(ribe), čeprav tudi v to nisem povsem prepričan, ker če se prav spomnim sem pred kratkim prebral, da obstaja tudi funkcija za športne posnetke-fotogtafije.... Kar se pa tiče belosti slike ali videa je pa povsem enaka...tako da je vseeno ali slikaš s fotoaparatom ali s kamero...če ni pravilno nastavjena, ne bo realna slika niti z enim niti z drugim...In tudi to je res, da mi kamera naredi dosti kvalitetnejše fotografije mirujočih predmetov, kot 4 leta starejši fotoaparat...Tehnologija je šla pač toliko naprej....
Uporabniški avatar
Imperator

Št.: 221
Izkušnje: 11let

OdgovorNapisal/-a Borut dne 12 feb 2010 22:07

imperator Napisal/-a:Borut, s tem se ne morem strinjati....Problem fotografiranja s pomočjo kamere je samo v tem ker se ji ne da nastavljati "hitrost zaslonke" in ni mogoče fotografirati hitreje premikajočih se predmetov(ribe), čeprav tudi v to nisem povsem prepričan, ker če se prav spomnim sem pred kratkim prebral, da obstaja tudi funkcija za športne posnetke-fotogtafije.... Kar se pa tiče belosti slike ali videa je pa povsem enaka...tako da je vseeno ali slikaš s fotoaparatom ali s kamero...če ni pravilno nastavjena, ne bo realna slika niti z enim niti z drugim...In tudi to je res, da mi kamera naredi dosti kvalitetnejše fotografije mirujočih predmetov, kot 4 leta starejši fotoaparat...Tehnologija je šla pač toliko naprej....

Se popolnoma strinjam z teboj.....,

Sem samo navedel dejstva.....

Na primer iz mojih dveh strok;
Zjutraj ko grem delat mešam lepilo z mešalnikom za lepilo, popoldan pa z istim mešalnikom testo za pizze. 8)
V teoriji je izvedljivo, ampak........ :D
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 13 feb 2010 0:41

imperator Napisal/-a:In tudi to je res, da mi kamera naredi dosti kvalitetnejše fotografije mirujočih predmetov, kot 4 leta starejši fotoaparat...Tehnologija je šla pač toliko naprej....

Tudi fotoaparati izpred 4 let so delali in še delajo ostre slike, le pravilno jih je potrebno nastaviti :wink:

Če hočemo imeti kvalitetne fotografijeali video, se je pač potrebno malo potruditi... tudi v post produkciji.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 feb 2010 1:25

imperator Napisal/-a:Mislim, da je največja umetnost za nastanek realne fotografije, nastavitev bele točke....
Če se pravilno spomnim imaš tudi ti isti model kamere. Osebno še vedno menim, da je glavni problem pač v sami kameri, ki ima zelo ozko omejitev ročne nastavitve beline. Naravne barve na fotografijah morskega akvarija sem pač vedno najlaže dosegel z ustrezno ročno nastavitvijo, tu pa ne gre. Ko pač nastavljam WB +1, +2, +3, +4, se lepo vidi kako se barve približujejo naravnim, no veselje se prezgodaj konča.

Metode z raznimi belimi predmeti v akvariju ti pa vzamejo veliko časa in dejansko je težko najti krožnik ali papir, ki bi nastavil naravne barve.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 feb 2010 11:48

Moj cilj je na video dobiti tem bolj podobne barve akvarija, kot so v resnici. Primerjavo pa izvedem tako, da gledam istočasno v akvarij in na monitor. Seveda barve nekoliko zavisijo tudi od barvnh nastavitev monitorja, tako da je na vsekem monitorju nekoliko drugače, si pa pomagam tako da barve primerjam na treh zaslonih (PC,HD LCD TV in prenosnik), tako da ujamem neko povprečje.

Uporaba funkcije nastavitev beline z belim predmetom se mi nekako ni izkazala kot uporabna. Teoretična razlaga je pač ta, da se belina nastavi tako, da je pač bela barva res bela. V morskem akvariju je pa več modre svetlobe in to pomeni, da bi moral tudi bel predmet izgledati rahlo modro. Dejansko se ni ta teorija dokaže tudi v praksi. Z nastavitvijo beline s pomočjo belega predmeta dobim preveč rdečkast odtenek akvarija. Lahko bi celo rekel, da so barve podobne kot če bi imel akvarij osvetljen s samo "daylight" žarnicami.

Na svojem digitalnem fotoaparatu Olympis C7070 ustrezno korekcijo enostavno nastavim ročno, žal pa ima Sony HDR kamera to ročno korekcijo preveč omejeno.

No na koncu mi je le kapnila ideja. :idea: Nastavitev beline kamere je potrebno po domače povedano malo okol prinesti. Našel sem papir z rahlo modrikastim odtenkom, vanjo usmeril kamero, z "One shot" funkcijo izvedel nastavitev beline in sedaj so barve videa mojega morskega akvarija podobne kot v resnici.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a torq dne 13 feb 2010 12:17

Bojan Napisal/-a:...sedaj so barve videa mojega morskega akvarija podobne kot v resnici.

Čakamo na dokaze :bounce:
Uporabniški avatar
torq

Št.: 135
Izkušnje: 10let, morska 0 let

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 13 feb 2010 17:09

Če primerjate realni pogled v akvarij z pogledom slike na monitorju, potem ne pričakujte, da bodo slike enake.
Dejansko, tudi če bo slika izgledala na vašem monitorju isto, po verjetno na drugem monitorju zgledala čisto narobe.

Bojan, če imaš željo, lahko ob priliki z spektrofotometrom narediva ICC profil za tvoj monitor...
(dejansko lahko narediva source in output profila...)
Bom pa prvo sam probal, vendar moram v službi vzeti spektr....meter, tko da ta vikend ne bom eksperimentiral...

LP
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

Št.: 433
Kraj: Medvode
Izkušnje: 8 let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 feb 2010 17:54

To sem že napisal.

Moj cilj je na video dobiti tem bolj podobne barve akvarija, kot so v resnici. Primerjavo pa izvedem tako, da gledam istočasno v akvarij in na monitor. Seveda barve nekoliko zavisijo tudi od barvnh nastavitev monitorja, tako da je na vsekem monitorju nekoliko drugače, si pa pomagam tako da barve primerjam na treh zaslonih (PC,HD LCD TV in prenosnik), tako da ujamem neko povprečje.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Borut dne 13 feb 2010 23:05

Bojan Napisal/-a:

No na koncu mi je le kapnila ideja. :idea: Nastavitev beline kamere je potrebno po domače povedano malo okol prinesti. Našel sem papir z rahlo modrikastim odtenkom, vanjo usmeril kamero, z "One shot" funkcijo izvedel nastavitev beline in sedaj so barve videa mojega morskega akvarija podobne kot v resnici.

Super :idea: (vseeno je človek pametnejši od naprav..........) , jutri bom poskusil na tak način naredit posnetek akvarija.

Danes sem v Ljubljani na mačji razstavi z funkcijo "One shot", uspel naredit res prave posnetke in slike, kot jih vidiš na oko. Funkcija je v redu, ker ostane v spominu dokler jo ne spreminjaš. Da jo spet nastaviš pa res ne potrebuješ veliko časa....., razen to, da moraš poleg akvarija imet rahlo modro obarvan papir....

No, na koncu se je izkazalo, da kamera res ni tako slaba, zame in za mojo zahtevnost je super zadeva, več kot to res ne potrebujem.

Mislim, da bi bila ta funkcija rešitev, tudi za zadnje slike akvarija Imperatorja v njegovi niti.
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 13 feb 2010 23:36

Živjo!
@Bojan, če boš predolgo gledal oboje<akvarij in monitor naenkrat>, ti bodo kamlu solze po hrbtu tekle, ko boš jokal :)

Če želiš, pa vem, da posvetiš veliko časa, energije...poleg v akvarij tudi v izgled fotografije, ti res lahko dostavim, ali se oglasiš po Eye-One (vsaj mislim, da je ta trenutno v pisarni) spektrofotometer, pa si uredi profile.

LP
B

P.S.
Sicer sem v ponedeljek v Mb, lahko pa se oglasiš do Bravničarjeve - Modra Hiša in se zmenim, da ti en od sodelavcev pripravi kovček z potrebnimi zadevami.
Zraven ti lahko posodim tudi SW in dongle za Efi Express (to je profile manager/maker), pa se lahko kak teden ali dva igraš s tem...
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

Št.: 433
Kraj: Medvode
Izkušnje: 8 let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 28 jun 2010 18:06

Povezava

Video posnetek s kamero Sony HDR CX505VE.

Posnetek je narejen v fazi danenja, sem pa uporabil tudi ročno nastavitev "Exposure", tako da je ta nastavitev zmanjšena gleda na AUTO "Exposure" in je video bolj temen. Ugasnil sem tudi zadnji dve žarnici.

Meni je ta posnetek lepši kot tisti z AUTO "Exposure"

Primer AUTO "Exposure" Povezava, ki je bil posnet pred približno 3 meseci.

Na tem posnetku se vidi največji problem, ki ga imam s snemanjem akvarija. Zelo različna osvetlitev spodnjega in zgornjega dela akvarija povzroči, da je del zgoraj povsem zažgan, če želim, da se dobro vidi spodnji temnejši del.

Verjamem, da ta problem lahko rešim z reflektorjem , ki ga usmeriš tako, da akvarij dodatno osvetliš od spredaj.

Nastavitev beline je tudi narejena ročno.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 28 jun 2010 18:25

asjan Napisal/-a:Jaz sem z mojo kamero zelo, zelo zadovoljen, čeprav je takšna kot od Bojana. Zelo hitro se jo lahko nastavi, samo za prvič se moraš malo bolj potrudit. Imperator ima tudi enako, slike in video so čudovite, razen ima malo preveč modre, to pa ni težko rešit...

Jaz sem razočaran nad kamero HDR -CX505 full HD. Razlika med kamerama HDR -CX505VE full HD in SONY HDR- XR520VE Full HD, je le v spominskem mediju, ki nima vpliva na kvaliteto videa, tako da gre res za glede kvalitete enako kamero.

Mogoče sem razočaran , ker sem pričakoval bistveno več. V bistu je kvaliteta video posnetkov akvarija s to novo Sony kamero le nekoliko boljša kot z 7 let staro Cannon kamero, ki sedaj verjetno še 50 EURO ni vredna.

Menim , da je zelo težko narediti dober video akvarija. V fazi pred nakupom sem na internetu kar intenzivno iskal kak dober video akvarija, da bi potem izbral kamero, s katero je bil akvarij posnet, pa nisem našel niti enega video posnetka akvarija, ki bi me navdušil.
Uporabniški avatar
Bojan

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Fotografija