Ko hobi postane Hobi z veliko začetnico

Re: Re: Ko hobi postane Hobi z veliko začetnico

OdgovorNapisal/-a Borut dne 09 apr 2012 22:19

Primoz Napisal/-a:...in da nebo več razglablanja na dolgo in široko.....

In čemu je pa namenjen forum??? :wink:
Uff, vsaj jaz sem mislil, da diskutiranju in podobno...!!! :(
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

Re: Ko hobi postane Hobi z veliko začetnico

OdgovorNapisal/-a Isshino dne 10 apr 2012 8:33

Kot vidim je zaradi slabe komunikacije, mogoče tudi dvoumnega pisanja z moje strani prišlo do kar velike zbrke.
Torej kakašna je osnovna dejavnost in komu je namenjen IsshREEF je opisano v temi http://www.sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?f=75&t=4485. V nobemen primeru IsshREEF nima kapacitet in akvarijev namenejnih karanteni in nadaljni prodaji rib. Ribe ki so v gojitvenih akvarijih so le na "prisilnem" delu. Tudi kirurgi ki jih imam namen naročiti v naslednjem naročilu ne bodo za nadaljno prodajo.
Upam da je sedaj slika vsaj nekoliko bolj jasna.
Uporabniški avatar
Isshino

Št.: 722
Kraj: Ajdovščina
Izkušnje: 30 let, morska 25 let

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 12 apr 2012 20:50

No, danes sem si v živo na gojilnico koral. Presenetila me je velikost, vse skupaj sem si predstavljal bolj majhno. Vidi se, da je v projekt vloženo ogromno truda. Danes so bili akvariji sicer bolj prazni, ker je veliko koral že prodanih. Korale iz lastne proizvodnje na epruvetah so še majhne in delajo noge. Marko mi je pokazal vso tehniko, ki skrbi za akvarije in oddelek za proizvodnjo opreme. Svetoval sem mu, naj zamenja zalogovnik RO vode, ker je enak meni povročal težave. Za nakup koral ni potrebno znanje Italijanščine. :D
Želim ti veliko uspeha.
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1213
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska 7

OdgovorNapisal/-a Borut dne 12 apr 2012 21:03

Uff, kaj danes je četrtek... Danes sem bil zmenjen, da se dobiva v gojilnici.... Jo no pa drugič. Pa tako blizu sem bil...., ker sem seveda zelo daleč... Marko sorry...
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 apr 2012 11:58

Primoz Napisal/-a:Mene pa samo zanima ali je gojilnica zamišljena kot veleprodaja ali malo prodaja :?:
Da vemo kaj lahko pričakujemo mi >male ribe< in da nebo več razglablanja na dolgo in široko.....

Dejansko je forum namenjen diskusiji in od posameznikov zavisi ali bodo diskutirali na dolgo in široko ali pa bolj na kratko. Noben način ni napačen.

Osnovna ideja je pač ta, da vsak najde nekaj za sebe. Nadaljna specializacija foruma na različne tipe diskutiranja ni smiselna. Že tako smo verjetno eden najbolj specializiranih forumov:morska akvaristika v slovenskem jeziku.

Forumi sponzorjev imajo sicer nekoliko drugačna pravila kor ostali. Tu o vsebini diskusij odločajo sponzorji, čeprav vsaj do sedaj še nobeden ni izkoristil te možnosti. Načeloma naj bi bilo enako kot da imajo forum na svojem strežniku. Vsak sponzor lahko v svojem forumu zapiše kakšen način diskutiranja želi.

Po drugi strani pa povsem razumem celotno diskusijo in se strinjam prav z vsemi:

Slovenski trg je premajhen, ni pa nepomemben. Do sedaj še nisem dobil informacije od nobenega podjetja na svetu, ki bi trdilo, da je za njih slovenski trg nepomemben, je pa lahko premajhen za velika vlaganja.

Kupcem je potrebno povedati tisto, kar je za njih uporabno.

Razmišljam z zornega kota kupca, ker sem pravzaprav tudi sam le kupec opreme in organizmov za morsko akvaristiko. Tu se povsem strinjam s CLownishom in Primožem, ker tudi sam iz vsega napisanega nisem ugotovil, kaj bi lahko kupil in niti to ali bi bil dobrodošel kot kupec in bi mi odprli vrata. Slinčka vsekakor ne bi nosil s seboj. Mislim , da sem videl dovolj koral in gojilnic. Moj sistem nakupa je vedno enak. Pridem v trgovino, si ogledam ponudbo in če mi je nekaj izredno všeč pač kupim. Glede na poln akvarij, moram videti res nekaj posebnega. Da pa v prodajalno pridem , moram biti vsaj približno prepričan , da je neka verjetnost, da bom našel kaj ustreznega. Mislim , da je veliko podobnih kupcev in prav zato obstaja obveščanje o ponudbi.

Po drugi strani pa berem veliko forumov sponzorjev, tudi res velikih podjetij, ki so že prisotni na trgih po celotnem svetu in res nihče ne forumih ne diskutira o poslovnih politikah in načinih oglaševanja. O tem se odloča podjetje, čeprav pogosto uporabijo ankete. Namen forumov je predstavitev storitev in izdelkov in vprašanja uporabnikov v navezavi z uporabo teh izdelkov. Večina tudi dopušča pohvale, nekateri pa dopuščajo tudi kritike.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Borut dne 19 apr 2012 17:43

No od kar se je sistem napolnil z vodo sem si tudi sam podrobneje ogledal gojilnico v Ajdovščini. Sicer kljub manjšim trenutnim teževam lepo napreduje. Gojilnica je zelo kvalitetno zasnovana.
Potrebna bodo le še manjša gradbena opravila, vendar nič kaj hudega. Isshino čestitam še enkrat za takšen projekt in podvig.
Sem pa govoril bolj "žamejško šlovenško". :D
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a Isshino dne 20 jun 2012 23:00

Takole preteklo je kar precej vode, zamenjalo se je kar precejšnja količina soli, dodani so bili še nekateri tehnični detajli...... Vzgoja in rast je končno na nivoju katerega sem pričakoval oz na katerega sem tiho upal. Veliko na samo rast vpliva poleg mikro in makroelementov tudi temperatura, opazil sem namreč da ko se je temperatura približevala 28 stopinjam je tudi rast močno upočasnila. K sreči sem tik pred vročino stopil v kontakt z podjetjem Teco iz sosednje Italije ki so imeli pripravljeno rešitev za temperaturne težave. Dolgo časa sem namreč premišljeval kaj je smiselno in kaj je primerno za moj sistem. Tako sem se odločil da v sistem filtracije vključim njihovo topolotno črpalko katera je zmožna držati 5000l vode na konstantni temperaturi kljubi temperaturi v prostoru višji od 35 stopinj. Glede logistike in lgede izmenjave podatkov lahko o podjetju govorim le lepe besede. Kljub hudim težavam ki so jih imeli ob potresu (dogovarjanje je namreč potekalo ravno v kriznih dnevih, sedež podjetja pa v neposredni bližini potresa) je bil hladilnik Na svojem delovnem mestu že po 3 dnevih.

V predprostoru tako temperaturo vzdržuje njihov model Teco seachill TC60 (model vključuje tako funkcijo gretja kot tudi hlajenja) z temperaturno resolucijo 1 stopinje.
http://www.tecoonline.eu/product/TC-60/
Uporabniški avatar
Isshino

OdgovorNapisal/-a Borut dne 21 jun 2012 9:50

Slišat je super... :) lepo bi bilo še videt. :)

Glede na to, da imava približne količine vode pelje tudi moj Teco, ki je le za 2000l vode. Vendar z njim nisem kaj preveč zadovoljen, ker prostor izven akvarijske sobe skozi zračnik zelo greje.
Ti ga imaš v istem prostoru, kot so akvariji, kako je potem to pri tebi z tem. v tem prostoru.

Hočem reči, da hladilnik, ki hladi vodo se močno greje in oddaja veliko energije v prostor in greje zrak in vodo, ki jo potem hladilnik hladi. Vzpostavi se brezvezen toplotno hladilni krog, z energijo vrženo stran. Res, da je efekt vode dosežen vendar cifra na položnici el. energije pa razočaranje.

Sicer ne vem kako je sedaj to z novimi modeli Teco? Če oddaja malo toplote malo hladi!
V primeru, da ne odvajaš iz prostora odvečne toplote se ti bo v prostoru nabiralo toliko vlage in kondenza, da bo po nekem času ogrožena vsa el. napeljava in elektronika....

Jaz v prostoru toploto, ki jo oddaja kladilnik hladim z klimo. Prezračujem še z turbinskim podtlačnim ventilatorjem. Da dosežem efekt vode 25.5C porabim veliko energije. Ampak vsaka naprava za hlajenje določene stvari otežuje drugo. Vse skupaj je en velik nesmisel.... ampak drugače ne gre, vsaj na misel mi ne pride....
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a Ales dne 21 jun 2012 10:11

Si pomislil, da mora tvoj 2000-čak skozi delat na full, da zagotovi ustrezno hladno vodo? 5000-čak bi delal na minimum in manj segreval prostor.
Ales

Št.: 830
Kraj: NG - Čepovan
Izkušnje: morska akv. od 2008

OdgovorNapisal/-a Borut dne 21 jun 2012 10:16

Ales Napisal/-a:Si pomislil, da mora tvoj 2000-čak skozi delat na full, da zagotovi ustrezno hladno vodo? 5000-čak bi delal na minimum in manj segreval prostor.

Če bi tej hladilniki delovali na ta sistem, kot ti misliš in bi jaz želel bi bilo v redu. Ampak vedno dela na full in ko ohladi ugasne. Torej ali hladi ali ne hladi. Na 720l akvariju sem imel isti problem!

Močnejši hladilniki oddajajo še več toplote.
Močnejši hladilnik je le zato, da zmore ohladiti več količine vode in več kot zmore, več energije potroši v prostoru in števcu el. energije. Res pa v krajšem času.
Toploto ki jo oddaja pa v povprečju smo tam. Moj manj in več časa, Isshinov več in manj časa. Razlika je le če zmore hladiti predpostavljeno količino vode.
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a Isshino dne 21 jun 2012 11:00

No ja ni vse tako črno. Hladilnik je lociran v ločenem prostoru z izpustom zraka izven stavbe. Tako se okolica zaradi hladilnika čisto nič ne greje. Je pa izkoristek hlajdnja direktno vode in ne posredno kot pri ohlajanju z zrakom precej višji.
Uporabniški avatar
Isshino

OdgovorNapisal/-a Borut dne 21 jun 2012 11:08

Isshino Napisal/-a:no ja ni vse tako crno. Hladilnik je lociran v ločenem prostoru z izpustom zraka izven stavbe. Tako se okolica zaradi hladilnika čisto nič ne greje. Je pa izkoristek hlajdnja direktno vode in ne posredno kot pri ohlajanju z zrakom precej višji.

Aha... potem je to povsem druga zgodba. Sem mislil, da imaš hladilnik v istem prostoru, ker nisem videl ne vedel, da imaš še kakšen dodaten prostor, da bi lahko tja postavil hladilnik!
Uporabniški avatar
Borut

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 21 jun 2012 11:30

No sam sem veliko "vode" pretočil in prišel do zaključka, da je voda precej cenejša od elektrike.
Tako 12V ventilatorji izredno učinkovito in energijsko ekonomično pihajo na gladino akvarija, povečujejo izhlapevanje in z tem hladijo vodo.
Edini stranski efekt je seveda večje izhlapevanje akvarijske vode zato pač dolivam več RO vode kar v poletnih mesecih načelno ni tak problem.

V stanovanju mi sicer lavfa tudi klima a ta hladi celo stanovanje ne samo akvarija.

Skratka na koncu potegnem črto in pridem do zaključka, da je tak način najcenejši, najbolj okolju prijazen in tudi s stališča investicije najbolj primeren za večino nas morskih akvaristov.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8754
Izkušnje: akv. morska 17let

Ko hobi postane Hobi z veliko začetnico

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 21 jun 2012 15:26

Najbolj učinkoviti so inverterski split sistemi. Problem je v tem, da takšnih akvarijskih klim na trgu ni in je potrebno veliko narediti v samogradnji. Tehnika za akvaristiko močno zaostaja za zadnjimi dosežki tehnike na splošno. Problem je v tem, da je prodaja prenizka,da bi se lahko dovolj vlagalo v razvoj novih produktov ali pa v tem, da akvaristi nismo dovolj zahtevni kupci in gledamo samo na ceno.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Isshino dne 22 jun 2012 8:40

Clownfish Napisal/-a:No sam sem veliko "vode" pretočil in prišel do zaključka, da je voda precej cenejša od elektrike.
Tako 12V ventilatorji izredno učinkovito in energijsko ekonomično pihajo na gladino akvarija, povečujejo izhlapevanje in z tem hladijo vodo.
Edini stranski efekt je seveda večje izhlapevanje akvarijske vode zato pač dolivam več RO vode kar v poletnih mesecih načelno ni tak problem.

V stanovanju mi sicer lavfa tudi klima a ta hladi celo stanovanje ne samo akvarija.

Skratka na koncu potegnem črto in pridem do zaključka, da je tak način najcenejši, najbolj okolju prijazen in tudi s stališča investicije najbolj primeren za večino nas morskih akvaristov.

0,5 do par m2 je vseeno enostavneje hladiti na opisan način a pri meni gre za skoraj 20m2 površine, ki se že sama po sebi močneje greje, tako sem se odločil za uporabo toplotne črpalke. Naj opozorim, da je bil sistem izbran glede na specifične potrebe gojilnice in ne za privat akvarij. Še vedno pa sem mnenja da z uporabo ventilatorjev in klime v mojem primeru nikakor ne bi prišel do istih rezultatov.
Uporabniški avatar
Isshino

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na IsshReef