Morski konjički v akvariju

opisi, potrebe, razmnoževanje

Hippocampus reidi

OdgovorNapisal/-a BojanD dne 03 maj 2016 19:13

Glede omega 3 za ribe: esencialne visoko polinenasičene maščobne kisline (VPMK- HUFA) so od bistvenega pomena za zdravje in normalno fizilogijo rib, posebej morskih, pa tudi sladkovodnih. Od omega 3 sta najbolj pomembni eikozapentaenojska kislina (EPK) in dokosaheksenojska kislina (DHK). Kako pomembni sta ti 2 esencialni kislini za ribe, smo pravkar lahko izvedeli od nemških biologov, ki so prvič uspešno vzgojili vrsto srilanškega dolgonosega morskega konjička Hippocampus reidi.* Najboljši vir teh kislin je fitoplankton, med akvaristi znan kot t.i. "zelena voda" (Tetraselmis, Nannochloropsis, Isochyris ipd:), ki jo jaz gojim in z njo hranim somornične kotačnike golidice (Brachionus) že dolga leta. Mladice, hranjene s tem neprimerljivo hitreje in bolj pravilno rastejo, vse vrste, tudi običajne sladkovodne. Hranim s tem celo mlade gupije in ustonoše- malavijce.

* = gojitelj na Sri Lanki izvozi 1200 teh konjičkov na mesec na Zahod za potrebe akvaristike. Sedaj se bo z možnostjo umetne vzreje to število lahko močno povečalo. Fitopankton, omega 3 (VPMK- HUFA) - to je osnova akvakulture in uspešne akvaristike, s tem znanjem že razmnožujemo tudi številne vrste moskih rib v ujetništvu, nazadnje je bila velika novica, da se uspešno vzreja na Havajih rumene kirurge. Bom o tem obširneje poročal, ker gre za izjemno pomembno tematiko za vse nas akvariste in ljubitelje narave. :idea:

>> Patrick Schubert, Lena Vogt, Klaus Eder, Torsten Hauffe and Thomas Wilke: Effects of Feed Species and HUFA Composition on Survival and Growth of the Longsnout Seahorse (Hippocampus reidi). Frontiers in Marine Science, 22. April 2016. DOI: 10.3389/fmars.2016.00053
http://dx.doi.org/10.3389/fmars.2016.00053
Uporabniški avatar
BojanD

Št.: 494
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 44; morska 38 let

Re: Morski konjički v akvariju

OdgovorNapisal/-a HaDe dne 07 maj 2016 22:03

BojanD kot si že omenil je vzreja v ujetništvu pomembna/dobrodošla za akvariste. Pred kratkim sem bral tematiko, ravno o morskih konjičkih in je splošno znano, da morski konjički direktno iz narave nimajo dolge življenske dobe in je nijhovo vzdrževanej je zahtevno. Povsem drugačna slika pa velje za morske konjičke, ki so vzgojeni v ujetništvu in je samo vzdrževanje veliko lažje, manj zahtevno in življenska doba veliko višja. Ne da to velja samo za konjičke ampak za večino rib kot so zmajčki, kateri so veliko bolj dovzetni za umetno hrano.
HaDe

Št.: 49
Izkušnje: morska: 0

OdgovorNapisal/-a vetrnica dne 23 avg 2018 19:02

Pozdravljeni!

Je do danes kdo pri nas uspešno nastanil morske konjičke doma? Če je temu tako, me zanima katere, kje jih je dobil in po kakšni ceni? Zanimajo me le morski konjički vzgojeni v ujetništvu.

Hvala.
vetrnica

Št.: 126
Kraj: Celje
Izkušnje: akv. 10let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 24 avg 2018 14:40

vetrnica Napisal/-a:Je do danes kdo pri nas uspešno nastanil morske konjičke doma? Če je temu tako, me zanima katere, kje jih je dobil in po kakšni ceni? Zanimajo me le morski konjički vzgojeni v ujetništvu.

Kot sem slišal jih je imel in razmnožil nek morski akvarist v okolici Velenja oz Slovenj Gradca.
Vseeno več kot toliko informacij nisem dobil.
Jih pa je svoje čase tudi prodajal.
Sam imam dve knjige o morskih konjičkih a so že dolge mesece posojene nekomu.
Trenutno zelo verjetno nobeden pri nas nima morskih konjčkov.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8761
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a vetrnica dne 26 avg 2018 14:21

Hvala za info. Očitno bo dolgoletna želja še nekaj časa le želja.

Lp
vetrnica

Št.: 126
Kraj: Celje
Izkušnje: akv. 10let

Prejšnji

Vrni se na Ribe