Članek 2007 št.2., Morski akvarij 858 litrov

SLADKOVODNA AKVARISTIKA
Divje živorodke
Akvarij z diskusi
RIBNIKI
Priprava ribnika na zimo
TERARISTIKA
Prehrana dvoživk 2. del
Rdečerepi udav kot hišni ljubljenček
Presnovna bolezen kosti pri plazilcih
MORSKA AKVARISTIKA
Morska šila
Moj morski akvarij
TEHNIKA
Fotografiranje akvarija
NARAVNO OKOLJE
Ljubljansko barje
Malezija, Mabul-Sipadan

Članek 2007 št.2., Morski akvarij 858 litrov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 nov 2007 22:37

Slika

V tej niti so zaželjene pripombe in vprašanja ne temo tega članka.

Moja strast za ta konjiček se je začela v osnovni šoli pri biološkem krožku. Začel sem z majhnim 15-literskim akvarijem v katerem so plavale živorodke. Vsakih nekaj let sem postavil večji akvarij z zahtevnejšimi ribami in rastlinami.

Pred dobrimi desetimi leti sem si postavil nov izziv in to je morski akvarij. Prvih devet let so v mojem akvariju plavale samo ribe. Akvarij z velikimi cesarčki in kirurgi je lep na pogled, a se kmalu pojavi problem z nitrati, fosfati in posledično nezaželenimi algami. Kljub redni tedenski menjavi večje količine vode (100 litrov) in za tisti čas moderni filtraciji nisem uspel kvaliteto vode spraviti na soliden nivo. Nezaželene alge so bujno rasle in kazile izgled akvarija. To je bil glavni razlog, da sem pred dvema letoma akvarij spraznil in na novo postavil takega, kakršnega predstavljam.

Roman Vene
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 nov 2007 23:23

Najprej pohvala za lep akvarij :thumbup: nato pa še za članek.

Ena od zanimivosti je del članka " Postavitev in filtracija " in sicer : ...Včasih sem uporabljal odstranjevalec fosfatov... . ...rezultati so bili zelo dobri, a so mi s časom korale začele počasi propadati. Korale rodu Acropora so na dnu korena začele propadati in se niso več razraščale... . Zanimivo je, da jaz tudi redno uporabljam odstranjevalec fosfatov in mi v akvariju Acropore ne rastejo :x . Tiste kupljene v Korali so mi propadle na enak način kot opisan v članku!!!! :cry: . Ali se je zgodilo to še komu :?: oz. ali ima kdo kako podobno izkušnjo in kako se je rešil težave :? ?

PS: bom tudi jaz odstranil - prekinil uporabo ROWE :?
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 nov 2007 23:31

Jaz stalno uporabljam Rowa Phos odstranjevalec fosfatov in korale mi kar hitro rastejo. Menim, da je uporaba odstranjevalca fosfata koristna , je pa potrebno imeti pravo mero (pravo količino in pretok).

P.S.
Ali je revija že naprodaj tudi v Kopru ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 nov 2007 23:51

Bojan Napisal/-a:Jaz stalno uporabljam Rowa Phos odstranjevalec fosfatov in korale mi kar hitro rastejo. Menim, da je uporaba odstranjevalca fosfata koristna , je pa potrebno imeti pravo mero (pravo količino in pretok).

jaz imam 250 ml ROWE za 510 l akvarija, kar mislim, da ni ne preveč na premalo.. :? . za pretok pa uporabljam 300l/h črpalko kot posodo , kjer se medij počasi meša pa uporabljam RESUN FBF - 1000 :) .

P.S.
Ali je revija že naprodaj tudi v Kopru ?

Nebi vedel, jaz sem jo vzel v Korali.. Kolikor mi je znano ima ZOOTIC jutri dostavo, tzako, da bo verjetno tudi revija od jutri v prodaji. Kar pa se Mercatorja tiče, pa nebi vedel, lahko pa se pozanimam... :wink:
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 nov 2007 0:02

Berdon Napisal/-a:jaz imam 250 ml ROWE za 510 l akvarija, kar mislim, da ni ne preveč na premalo.. :? . za pretok pa uporabljam 300l/h črpalko kot posodo , kjer se medij počasi meša pa uporabljam RESUN FBF - 1000 :) .
Po mojem mnenju je to kar veliko. Jaz uporabljam približno 100ml Rowa phos medija, pretok pa je približno 20l/h za 470 literski morski akvarij.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 27 nov 2007 0:52

Bojan Napisal/-a:Po mojem mnenju je to kar veliko. Jaz uporabljam približno 100ml Rowa phos medija, pretok pa je približno 20l/h za 470 literski morski akvarij.

" :idea: " Bom poskusli zmanjšati količino iz 250 na 100 ml tudi jaz :? ... mogoče bo tako bolje :!: :?: . Sicer pa piše na embalaži, da je 250ml ROWE za 500 - 1000 l SLADKOVODNE in 500 l MORSKE AKVARIJE.... ja, ja saj vem ponovno tista: " pusti kaj piše na izdelku... največkrat ni to to" . :(
Uporabniški avatar
Berdon

Vrni se na Članki letnik 2, št. 2, November 2007