Članek 2007 št.2., Morska šila rodu Doryrhamphus

SLADKOVODNA AKVARISTIKA
Divje živorodke
Akvarij z diskusi
RIBNIKI
Priprava ribnika na zimo
TERARISTIKA
Prehrana dvoživk 2. del
Rdečerepi udav kot hišni ljubljenček
Presnovna bolezen kosti pri plazilcih
MORSKA AKVARISTIKA
Morska šila
Moj morski akvarij
TEHNIKA
Fotografiranje akvarija
NARAVNO OKOLJE
Ljubljansko barje
Malezija, Mabul-Sipadan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 dec 2007 23:33

Clownfish Napisal/-a:So tista druga tudi prišla v dovolj velikih vrečkah?
Katera druga ?

Clownfish Napisal/-a:Mislim ali je bi zadnji transport odločilen dejavnik, da so tista druga poginila?

Transport je prav gotovo pomemben dejavnik, ne vem pa če je odločilen. Prav gotovo je zelo pomembno tudi, da v trgovini dobro pogledamo morska šila in ugotovimo v kakšni kondiciji so. Za to opravilo si je potrebno vzeti nekaj časa in tudi izkušnje s šili nam pri tem niso v napoto.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 18 dec 2007 0:47

Bojan Napisal/-a: Katera druga ?

Mislil sem tista v večnih loviščih... katera sam nisi izbral ampak so ti jih prinesli po naročilu..

Bojan Napisal/-a:Prav gotovo je zelo pomembno tudi, da v trgovini dobro pogledamo morska šila in ugotovimo v kakšni kondiciji so. Za to opravilo si je potrebno vzeti nekaj časa in tudi izkušnje s šili nam pri tem niso v napoto.

Ja.. res je.. imaš kakšne nasvete za nas, ki teh organizmov še nimamo doma?
Mislim praktične napotke, ki bi na pomagali pri izbiri ko stojimo pred malim prodajnim akvarijem in izbiramo organizme..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 dec 2007 1:50

Clownfish Napisal/-a:So tista druga tudi prišla v dovolj velikih vrečkah?

Različno.
Dva sta prišla v zelo majhni (premajhni) vrečki.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Stina dne 19 dec 2007 13:21

Bojan, znaš i sam da se interesiram za šila iz roda Doryrhampus.

Posebno interesantni su mi vrsta Doryrhamphus excisus i dactyliophorus.

Interesira me, s obzirom da ti imaš močni tok v akvariju i puno trdih korala, koliko je šilo sad več v glavnom akvariju i da li se ponaša "prirodno" ili se konstantno bori s protokom??

Prilikom kupnje šila, pazio si samo da nema parazite i da je v kondiciji?
Da li treba paziti na još nešto?

Ja mam mali refugij, tojest RDSB komoru u koju bi ih mogao staviti na aklimatizaciju na tjedan dana, pa bi ih onda mogao prebaciti v glavni akvarij - naravno, ako bi moj akvarij bio dovoljno dobar za uspješno gojenje šila.

Trenutačno mam 2*6025 tunze nano koje su modificirane na 6045 protok.
Akvarij je 100*40*55visina.

Unaprijed zahvalan :wink:
Uporabniški avatar
Stina

Št.: 662
Kraj: Zagreb/Hrvatska
Izkušnje: akv 8g., morska 6g.

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 dec 2007 14:08

Stina Napisal/-a:Interesira me, s obzirom da ti imaš močni tok v akvariju i puno trdih korala, koliko je šilo sad več v glavnom akvariju i da li se ponaša "prirodno" ili se konstantno bori s protokom??:
Ponaša se sasvim prirodno. Protok mu ni malo ne smeta.

Stina Napisal/-a:Prilikom kupnje šila, pazio si samo da nema parazite i da je v kondiciji?
Da li treba paziti na još nešto?

Treba obratiti pažnju na:
- kako pliva,
- oči (Ne smiju biti mutne ili izbuljene, što se veoma često vidi u trgovinama ali treba dobro pogledati. Ne vidi se sa aviona.)
- boje, (Tu treba poznati prave zdrave boje. Intenzivne boje su obično dobar znak.)
- da nije premršavo.
- u trgovinama nekima čak i fali cjeli rep,
- ne smije se kupiti dvoje šila, iste vrste, istog spola, jer če se potuči.
- itd.

Dosta težko za realizaciju ali veoma bitno je to, da dođeš u trgovinu što prije od tada, kad su oni dobili morska šila.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Stina dne 19 dec 2007 17:26

Thanx Bojan,

pronašao sam jedan mali film gdje se šila hrane mysidima i tek sad sam vidio kako su šila u biti mala, i to ova veæa vrsta!
http://s10.photobucket.com/albums/a143/chrisaggie/?action=view&current=2007_0106tankvideo0081.flv
Uporabniški avatar
Stina

Št.: 662
Kraj: Zagreb/Hrvatska
Izkušnje: akv 8g., morska 6g.

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 dec 2007 17:44

Morska šila so res kar majhna. Podatke o velikosti najdeš na koncu članka.

Odmrznjeni "mysis" in artemije so za njih zelo veliki zalogaji. Pri meni odmrznjene artemije in "mysis" konzumira le D. janssi.

Samička D. janssi je vsak dan še malo bolj domača v koralnem akvariju. Ko smo že ravno pri "mysis", sem ravno včeraj prvič opazil, da je v družbi ostalih rib lovila odmrznjene "mysis" po akvariju in jih tudi kar nekaj pogoltnila.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 dec 2007 17:47

Bojan Napisal/-a:Ko smo že ravno pri "mysis", sem ravno včeraj prvič opazil, da je v družbi ostalih rib lovila odmrznjene "mysis" po akvariju in jih tudi kar nekaj pogoltnila.

Torej jih prej v refugiju ni konzumirala, sedaj pa jih je?

"V sili hudič tudi muhe je"
Zadnjič spremenil Clownfish, dne 19 dec 2007 19:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 dec 2007 18:08

Clownfish Napisal/-a:Torej jih prej v refugiju ni konzumirala, sedaj pa jih je?
V refugiju nisem nikoli hranil z odmrznjenimi "mysis", Občasno sem bolj v testne namene hranil z oodmrznjenimi artemijami, ki so podobne velikosti. Kot sem napisal že v članku D jansii konzumira tudi večje zalogaje, medtem ko za ostale 3 vrste šil, opisane v članku nisem opazil, da bi konzumirale zalogaje velikosti artemij.

Mislim , da obstaja tudi nevarnost, da se večji zalogaji morskemu šilu zatakneju v gobcu.

Clownfish Napisal/-a:"V sili hudič tudi muhe je"
Ta stavek je vsekakor potrebno komentirati, da ne bo kdo mislil, da trdimo da je morska šila možno navaditi na vsako vrsto hrane. Kot prvo menim, da ni sile, ker ima šilo dovolj svoje običajne hrane, ima pa še druge možnosti, ki jo očitno tudi zanimajo. Imam občutek, da v akvariju lovi tudi živo hrano, saj opažam, da jo odmrznjeni samooki manj zanimajo (ne poje ravno vsakega, ki ji plava mimo glave), deluje pa vsak dan bolj živahno in ni opaziti kakšnega hujšanja. Vsekakor bo potrebno počakati vsaj še kakšno leto, da bom lahko podal kakšno oceno o uspešnosti gojenja v koralnem morskem akvariju z morskimi vetrnicami in večjem številom raznih večjih rib na dolgi rok.

Želel bi povdariti, da večina morskih šil po mojih izkušnjah ne bo jedla odmrznjenih "mysis" ali artemij in vprašanej je tudi, če bodo tista , ki sprejemajo to vrsto hrane , na dolgi rok preživela ob taki prehrani.

Tu bi želel še enkrat povdariti osnovni rezultat mojega dvoletnega preučevanja morskih šil. Morska šila na dolgi rok (dve leti) preživijo ob hranjenju z odmrznjenimi samooki.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 dec 2007 21:35

Morsko šilo se še vedno odlično počuti v "reef" akvariju. Zelo mu tekne tudi živa hrana v obliki sveže izleženih kozic Lysmata. Te hrane je v mojem "reef" akvariju kar dosti na razpolago (najmanj enkrat tedensko).
Uporabniški avatar
Bojan

Re: Članek 2007 št.2., Morska šila rodu Doryrhamphus

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 10 feb 2008 21:39

Samička D. janssi se še vedno zelo dobro počuti v koralnem morskem akvariju. Glede na to, da plava po vsem akvariju in na pogled kar prekipeva od zdravja, ocenjujem da ji je v 470 literskem koralnem morskem akvariju bolj všeč, kot ji je bilo v 30 literskem refugiju, kjer je prej živela 2 leti.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 31 jul 2008 20:10

Samička D. janssi se še vedno zelo dobro počuti v koralnem morskem akvariju, tako da sedaj že lahko zaključim, da je gojenje morkih šil D. janssi v koralnem morskem akvariju možno tudi na dolgi rok.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 nov 2008 11:23

Samička D. janssi že eno leto živi v koralnem morskem akvariju in je v odlični kondiciji. Vse skupaj pa v mojih akvarijih biva že 3 leta.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 15 nov 2008 13:39

Bojan Napisal/-a:Samička D. janssi že eno leto živi v koralnem morskem akvariju in je v odlični kondiciji. Vse skupaj pa v mojih akvarijih biva že 3 leta.

Kako pa se kaj obnaša šila v akvariju ? Predvsem me zanima, če je čez dan opazna, ali se bolj skriva kot murena " nočna žvalca "?
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 nov 2008 15:15

Podnevi je večinoma vidna, ker se ne skriva. Najraje plava pod raznimi previsi ali v votlinah.
Uporabniški avatar
Bojan

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Članki letnik 2, št. 2, November 2007