Članek 2007 št.2., Morska šila rodu Doryrhamphus

SLADKOVODNA AKVARISTIKA
Divje živorodke
Akvarij z diskusi
RIBNIKI
Priprava ribnika na zimo
TERARISTIKA
Prehrana dvoživk 2. del
Rdečerepi udav kot hišni ljubljenček
Presnovna bolezen kosti pri plazilcih
MORSKA AKVARISTIKA
Morska šila
Moj morski akvarij
TEHNIKA
Fotografiranje akvarija
NARAVNO OKOLJE
Ljubljansko barje
Malezija, Mabul-Sipadan

Članek 2007 št.2., Morska šila rodu Doryrhamphus

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 nov 2007 22:35

Slika

V tej niti so zaželjene pripomba in vprašanja ne temo tega članka.

Morska šila z bolj poznanimi morskimi konjički uvrščamo v družino Syngnathidae, za katero so značilne koščene ploščice, ki se povezujejo v obročke vzdolž tankega repa. Morska šila in morske konjičke ne povezuje le ista družina, ampak tudi podobni pogoji za gojenje in prav zato jih lahko gojimo skupaj v istem akvariju. Morska šila so precej redki stanovalci morskih akvarijev, kar je presenetljivo glede na to, da so to zelo barvite in zanimive ribice, katere lahko gojimo tudi v manjših akvarijih. Vzrok je verjetno v tem, da so te ribice v akvaristični trgovinah redke in dejstvo, da so v akvaristični literaturi te ribice označene kot razmeroma zahtevne za gojenje. V akvarijih so najpogostejši predstavniki poddružine DoryrhamphinaeDoryrhamphus in temu se bomo posvetili v članku, ki sledi. V naravi morska šila pogosteje kot na samem koralnem grebenu najdemo v zalivih in lagunah, kar priča o tem, da te ribice niso navdušene nad zelo močnim vodnim tokom. Pogosto jih lahko najdemo pod previsi v bližini raznih votlinic, kamor se lahko hitro umaknejo pred plenilci, kar je njihova osnovna obramba, saj jih koščene ploščice ne varujejo dovolj pred plenilci, kateri jih lahko pogoltnejo kar cele.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 nov 2007 23:45

Zelo dober opis živalce ( vendar tega smo že vajeni pri BOJANU ) :hello1:

Šila je izredno lep in zanimiv organizem, kateri pa žal v moj akvarij ne sodi. Sodeč po opisu sicer imam dovolj prostora - volumna samega akvarija v katerem je ogromno majhnih rakcev, vendar imam preveč morskih vetrnic, hitrih-poskočnih rib in premočan vodni tok :( . Da bi jo namestil v refugij popolnoma odpade, ker imam tam izredno malo prostora bruto 60 - 70 l, vendar se tam nahaja povratna črpalka, skimmer in RESUN FBF -1000 karerega uporabljam za ROWA phos. Ko sem prebral, da imaš ti v refugiju kar 4 primerke sem si rekel: " ja kdo drug pa bi jih lahko imel in vspešno uzgajl... :) " . Mogoče se bom šilo odločil namestiti v nov akvarij, kjer je tok dosti manjši in v njem ni močne svetlobe 0,6W/l vode ...
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 dec 2007 22:10

Dodatek k članku

V samem članku sem opisal le svoje izkušnje z gojenjem morskih šil v refugiju in v namenskem akvariju za morska šila. V času pisanja članka osebno namreč še nisem preizkusil gojenje morskih šil v klasičnem koralnem morskem akvariju.

Sedaj že tri tedne gojim eno morsko šilo in sicer samičko Doryrhamphus janssi v mojem 470 literskem koralnem akvariju. Ta samička je predhodno že 2 leti bivala v mojem refugiju in je torej vsekakor dobro prilagojena na življenje v akvarijskem okolju.

Po treh tednih gojenja ribe v nekem akvariju, je sicer zelo težko podati neke končne ocene, je pa prvi vtis zelo obetajoč. V mojem akvariju imam kar veliko rib, vendar pa nobena prav nič ne preganja morsko šilo. Vsekakor tudi ni opaziti, da bi morsko šilo ogrožale morske vetrnice E. quadricolor, saj se morsko šilo zelo pogosto zadržuje v njihovi bližini.

Morko šilo se najraje zadržuje pod previsi (pomeni pod koralami) in v votlinicah, plava pa prav po celem akvariju in pogosto pride tudi pred prednjo šipo.

S tem , ko sem morsko šilo dodal v svoj koralni morski akvarij, sem moral prilagoditi predvsem hranjenje. Sedaj v akvarij enkrat dnevno dodatno dam polovico odtajane kocke somookov "Cyclops". Tunze Stream črpalka jih razprši po vsem akvariju in ocenjujem , da morsko šilo pride do dovolj hrane, čeprav seveda precej samookov konča tudi v trebuhu drugih ribic, kot so naprimer gospice Chromis viridis.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 dec 2007 23:40

Bojan Napisal/-a:...S tem , ko sem morsko šilo dodal v svoj koralni morski akvarij, sem moral prilagoditi predvsem hranjenje....

Upajmo, da bo šilo dobilo odvolj hrane. V refugiju namreč ni imelo tekmeca pri hrani, sedaj pa jih ima kar nekaj..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 dec 2007 23:55

Kot sem že omenil, ocenjujem da dobi dovolj hrane. Predvsem zato ker hranim z 1/2 kocke odmrznjenih samookov. Ocena pač nekako temelji na opazovanu ribice koliko samookov uspe pojesti.

V članku v reviji sem podal podatek , da 1/8 kocke omrznjenih samokov zadostuje za tri šila, tako da je sedaj poraba zamrznjenih samookov kar narasla.

Vsekakor se strinjam , da je dolgoročni uspeh gojenja morskega šila v koralnem morskem akvariju z mnogo ribami, odvisen predvsem od tega ali bo dobilo dovolj hrane. Prvi trije tedni že dokaj dobro nakuzujejo, da ostalih potencialno možnih problemov ni in verjetno tudi ne bo.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 dec 2007 1:33

Zakaj pa si v akvarij prestavil ravno samičko?
Imaš še kakšno v refugiju in se med sabo ne razumejo dobro??
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a TomL dne 17 dec 2007 10:51

Bojan, tole so pa lepe novice.

Sam že nekaj časa razmišljam o tem, da bi v akvarij dodal šilo. Iščem pa primerek Corythoichthys haematopterus (pogosto poimenovan tudi Dragon pipefish). Iz prispevkov na tujih forumih se da razbrati, da je najprimernejša vrsta šil za koralni morski akvarij. Kar nekaj akvaristov naj bi ga dalj časa gostilo v svojem akvariju.

Imaš s to vrsto kakšne izkušnje, Bojan?
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 dec 2007 13:44

TomL Napisal/-a:...Corythoichthys haematopterus (pogosto poimenovan tudi Dragon pipefish)....

Čisto podobne sem videl na Rdečem morju v plitvinah.. res zanimivi organizmi podobni "raztegnjenim" konjičkom :D
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Mirko dne 17 dec 2007 14:22

Kje se pa da kupiti šila?V Sloveniji bolj težko predvidevam.
Uporabniški avatar
Mirko

Št.: 125
Izkušnje: Akv.15let.morska 3leta

OdgovorNapisal/-a TomL dne 17 dec 2007 15:15

Clownfish Napisal/-a:Čisto podobne sem videl na Rdečem morju v plitvinah.. res zanimivi organizmi podobni "raztegnjenim" konjičkom :D

Tudi sam sem nekaj podobnega opazoval v Maleziji. Zanimiva žival ni kaj. Tudi aquascape v akvariju imam kar precej razčlenjen, tako da bi bilo zanimivo opazovati šilo v čebru. A vseeno bom še malo počakal na Bojanove izkušnje.

Mislim, da je tukaj zelo pomemben podatek, da je Bojan primerek, preden ga je izpustil v glavni akvarij, kar nekaj časa uspešno gojil v refugiju. Nevarnost, da aklimatizacija šila v (pre)naseljenem akvariju ne bo uspešna, je po moji oceni kar precejšnja.
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 dec 2007 15:35

Mirko Napisal/-a:Kje se pa da kupiti šila?V Sloveniji bolj težko predvidevam.

Gre za precej redke organizme.. Dosedaj smo jih naročevali v trgovini Korala kjer jih je Andrej nabavljal v TransMarin-u..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 dec 2007 21:10

Clownfish Napisal/-a:Zakaj pa si v akvarij prestavil ravno samičko?

Razlog je zelo enostataven. Samičko Doryrhamphus janssi imam v refugiju najdalj časa (2 leti) in je v odlični kondiciji. Če v koralnem akvariju ne bo dobro uspevala, bom vedel da so razlog neprimerni pogoji v tem akvariju, saj bom lahko eliminiral ostale možne razloge (bolezni, izčrpanost,..)

Pri morskih šilih je namreč največji problem v tem , da je v trgovinah skoraj nemogoče dobiti povsem zdravo morsko šilo v dobri kondiciji, ampka dobiš le šila ki so skoraj na koncu. Ne vem v čem je razlog, ampak domnevam , da jih ne hranijo pravilno. Vse prodajalce v trgovinah, kjer podajajo morska šila, sem vprašal s čim jih hranijo, ampak njihovi odgovori, me niso prepričali. Če bi hranil morska šila po nasvetih trgovcev, sem pripričan da bi kmalu poginila. Sicer pa iz svojega opazovanja lahko trdim , da so v najboljši kondiciji tista šila, ki so v trgovino ravnokar prispela.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 dec 2007 21:13

TomL Napisal/-a:Iščem pa primerek Corythoichthys haematopterus (pogosto poimenovan tudi Dragon pipefish) ...
Imaš s to vrsto kakšne izkušnje, Bojan?
Nimam.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 dec 2007 21:24

Mirko Napisal/-a:Kje se pa da kupiti šila?V Sloveniji bolj težko predvidevam.

Osebno sm šila kupoval v trgovinah Trans Marine v Nurnbergu in Vogelfarm v Gradcu.

Najlažja in daleč najceneša pot, kako priti do morskih šil , je naročilo v trgovini Korala, vendar pa je tudi res, da je pri morskih šilih sam nakup dokaj zahteven, saj je potrebno morsko šilo dobro opazovati preden jo izberemo. Nato je potrebno prodajalca opozoriti, da jo zapakira v dovolj veliko vrečko. Če boste šli po morsko šilo sami in se dobro posvetili nakupu, je dosti večja možnost, da boste domov prišli z morskim šilom v dobri kondiciji, je pa seveda tak nakup povezan z velikimi stroški.

Pri meni trenutno živijo le morska šila, katera sem sam izbral. Šila, ki sem jih dobil z naročanjem , so vsa poginila.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 dec 2007 22:59

Bojan Napisal/-a:Pri meni trenutno živijo le morska šila, katera sem sam izbral. Šila, ki sem jih dobil z naročanjem , so vsa poginila.

So tista druga tudi prišla v dovolj velikih vrečkah?
Mislim ali je bi zadnji transport odločilen dejavnik, da so tista druga poginila?

V Trans Marinu se da dogovoriti, da organizem zapakirajo v večjo vrečo z več vode predvsem pa z več kisika - vsaj mislim, da ga imajo v jeklenki ko napolnejo vrečo.. in to se da zmeniti tudi z Andrejem ko tam spremlja pakiranje..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Naslednji

Vrni se na Članki letnik 2, št. 2, November 2007