UV sterilizator

UV sterilizator

OdgovorNapisal/-a TomL dne 06 sep 2005 17:34

zanima me, kdo od uporabnikov foruma uporablja uv "lučko" in kakšna so vaša mnenje in izkušnje v zvezi s uspešnostjo delovanja uv filtra oz. njegovim preprečevanjem bolezni v akvariju. Zanima me njegova preventiva pri večjih kirurgih vrste acanthuridae (leucosternon, japonicus,...) Mnenja v zvezi z uporabo tega pripomočka so precej deljena, saj naj bi poleg škodljivih organizmov z uporabo pobili tudi precej koristnih.

Tako me zanima predvsem dvoje. Ali lahko uv lučko uspešno uporabljamo kot preventivo za zdravje kirurgov in drugih občutljivih rib? In kakšen je efekt uv lučke na korale (propadanje, upočasnjena rast,...) ter ostale organizme?
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

Re: UV stelirizator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 06 sep 2005 19:01

TomL Napisal/-a:vrste acanthuridae (leucosternon, japonicus,...)

Gre za družino. :wink:

Vem, da v Lescah lastnik piči UV 100 na uro. Baje, da je vse v tem, da ti še zdravo ribo iz vrečke daš v akvarij brez parazitov.
Tako lahko vzdržuje tudi leucosternone, ki so sama kost in koža.
Seveda pa nima koral.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 06 sep 2005 19:12

UV lučko sem uporabljal kaka 4 leta pa nisem opazil nobenih negativnih učinkov. Takrat sem sicer imel samo mehke korale, tako da ne vem ali je kak drugačen učinek na kamene koralnjake.
Nisem pa opazil niti pozitivnih učinkih. Imel sem majhno UV (11 W) in razen velikih stroškov (nova žarnica vsake 3 mesece) ni bilo opaziti nič drugega. Ribe ,ki zbolijo za belimi pikami, prav gotovo ne pozdravi.

Najverjetnje nek preventivni učinek je, ampak tudi preventiva ni 100%. V času, ko sem imel stalno prižgano UV lučko, so ribe prav tako zbolele za boleznijo belih pik.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a TomL dne 06 sep 2005 19:15

Dinko van plati Napisal/-a:
TomL Napisal/-a:vrste acanthuridae (leucosternon, japonicus,...)

Gre za družino. :wink:

ups... :oops:
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a TomL dne 06 sep 2005 19:23

Bojan Napisal/-a:Ribe ,ki zbolijo za belimi pikami, prav gotovo ne pozdravi.

To mi je jasno, da ne zdravi...zanima me preventiva.

Bojan Napisal/-a:Najverjetnje nek preventivni učinek je, ampak tudi preventiva ni 100%. V času, ko sem imel stalno prižgano UV lučko, so ribe prav tako zbolele za boleznijo belih pik.

Parazite pobija v stadiju, ko so prosto v vodi in iščejo svojega gostitelja. Tako da po mojem nek efekt ima, vprašanje je le, kolikšen je ta efekt in ali je večji od negativnih učinkov.

Sicer še ni blizu čas tako nakupa ribe kot uv lučke, sprašujem iz radovednosti.

Zanimajo me tudi izkušnje tistih, ki so uporabljali uv, ali so uporabljali non-stop ali samo par ur na dan, morda podnevi ali ponoči. Zlasti slednje se mi zdi, da ni priporočljivo, ko se na plano odpravi mnogo organizmov.
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 06 sep 2005 19:32

TomL Napisal/-a:Zanimajo me tudi izkušnje tistih, ki so uporabljali uv, ali so uporabljali non-stop ali samo par ur na dan
UV sem približno 4 leta uporabljal skoraj stalno v režimu 7/24 (7 dni na teden ,24 ur na dan). Nekajkrat v teh štirih letih sem sicer UV tudi ugasnil. So pa te moje izkušnje že kar zarjavele, saj že nekaj let ne uporabljam UV. V obdobju stalne uporabe UV so imele moje ribe pogosto bolezen belih pik.

Po mojem osebnem mnenju so najverjetneje bolj učinkoviti veliki UV sistemi. Mogoče bi si bilo smiselno tak veliki sistem sposoditi in ga aktivirati kak teden pred naselitvijo novih občutljivih vrst rib. To zadnje je pač moje razmišljanje, bolj na pamet, tako da je lahko tudi povsem zgrešeno.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Fast dne 06 sep 2005 20:29

TomL Napisal/-a:
Zanimajo me tudi izkušnje tistih, ki so uporabljali uv, ali so uporabljali non-stop ali samo par ur na dan, morda podnevi ali ponoči. Zlasti slednje se mi zdi, da ni priporočljivo, ko se na plano odpravi mnogo organizmov.

Saj to ne igra vloge, ker je UV naprava nameščena kjer koli zunaj akvarija, vodo skozenj pa poganja črpalka in če kak nepreviden organizem zaide v črpalko je samo v tem primeru potem kuhan, če mu uspe preživeti črpalko.

Se mi pa zdi smiselna 24h uporaba, če se jo že uporablja.
Majhne UV naprave poganja tudi majhna črpalka z majhnim pretokom, zato ni 100%.

Sigurno zdesetka patogene klice in razne parazite, v kolikšni meri pa je vprašanje, ki je odvisno tudi glede na način razmnoževanja in samo hitrost razmoževanja.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 06 sep 2005 22:25

Če bi hotel, da preventivno pobije večina organizmov v vodni koloni, bi rabil ogromen UV z velikimi črpalkami in vodo akvarija vsak parkrat na uro obrniti čez UV luč. Po mojem je UV bolj nateg kot ne.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a TomL dne 06 sep 2005 22:50

romunov Napisal/-a:Po mojem je UV bolj nateg kot ne.

malce sem prebiral na reefcentralu pa še kje in nisem dobil nobenega dokončnega odgovora. Zato sem tudi odprl tole nit.

Tudi sam sem kar malo skeptičen do takšnih naprav in raje prisegam na to, da ribi skušaš čimbolj vzpostaviti njeno naravno okolje ter ostale pogoje, kjer lažje preživi. Vendar me izkušnje izkušenih vseeno zanimajo.
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 07 sep 2005 9:13

TomL Napisal/-a:
romunov Napisal/-a:Po mojem je UV bolj nateg kot ne.

Mislim da ne. Kolikor sem do sedaj našel informacij ustrezna UV naprava lahko precej pomaga tako, da se riba zaradi sterilnega okolja toliko okrepi, da njen imunski sistem spet normalno deluje in kljubuje parazitom. To pa je tudi najbolj pomembno. Glede na to, da sama naprava deluje izven akvarija ne vpliva na bakterije, ki so v kamenju, pesku ampak uničuje samo tisto, kar po vodi pride do UV svetilke.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 809

OdgovorNapisal/-a Franjo dne 07 sep 2005 12:44

Pozdravljeni,
Tudi sam uporabljam UV luč. Menim, da je koristna pri preventivi in zgodnjemu zdravljenju rib. Zdravil ne uporabljam. Imam pa črnega kururga (Acanthurus. Achilles). Ko sem ga kupil je bil zelo zelo suh. Sedaj pa je že zavaljen. Pojavljale so se mu bele pike in izginile. UV luč uporabljam kot preventivo, občasno.
Lep pozdrav,
Franjo
Uporabniški avatar
Franjo

Št.: 148
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a TomL dne 07 sep 2005 13:09

TomazP Napisal/-a:Kolikor sem do sedaj našel informacij ustrezna UV naprava lahko precej pomaga tako, da se riba zaradi sterilnega okolja toliko okrepi, da njen imunski sistem spet normalno deluje in kljubuje parazitom. To pa je tudi najbolj pomembno. Glede na to, da sama naprava deluje izven akvarija ne vpliva na bakterije, ki so v kamenju, pesku ampak uničuje samo tisto, kar po vodi pride do UV svetilke.

Kot sem napisal že prej...nek učinek uv naprava sigurno ima. Vprašanje pa je kolikšen je pozitiven učinek in ali je še smiselen glede na negativni učinek, ki pa ga prav tako zagotovo ima....Many aquarists only use the UV at night. There are many free floating beneficial planktonic animals in the water that come out at night that can be killed by a uv sterilizer. Because of this many aquarists only run their uv during the day. You can put it on the same timer as your lighting system.
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a Mark dne 07 sep 2005 13:53

Pred približno letom sem nekaj časa uporabljal DIY UVC luč, mislim da 15W. Edina sprememba je bila, da so mi mehke korale, palitoye, pahyclavularije, zoanthusi, čez nekaj časa uporabe luči slabše uspevale, zato sem jo odstranil. Od takrat dalje nisem zasledil na nobeni ribi belih pik, zato sem bil tudi 100% prepričan, da se jih lahko popolnoma odstrani iz akvarij.
Prepričanje sem spremenil po dopustu, ko mi je med odsotnostjo odpovedala črpalka za dodajanje izhlapele vode in posledično postopno odklapljanje pretočnih črpalk v sumpu, penilca.....poslabšanje kvalitete vode.
Po vrnitvi so imeli hepatus, flavissimus in imperator bele pike. Hepatus in flavissimus sta se sama pozdravila, ker imperatorju se stanje ni izboljšalo sem stalno priklopil UV-C lučko, ki pa tudi ni bistveno izboljšala stanja. Ker imam eno črpalko za pretok skozi hladilnik, UV luč in ogljen filter je še vedno priključena, mi pa vse 'mehko' v akvariju slabše uspeva. Na SPS ni videti negativnih učinkov.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

Re: UV sterilizator

OdgovorNapisal/-a Malix dne 19 jan 2015 15:25

Pozdravljeni!
Zanima me kakšna je kaj trenutna praksa uporaba UV luči?
Pri načrtovanju novega akvarija sem predvidel UV luč. Uporaba 2-4 ure na dan.
Akvarij bo bolj namenjen ribam kot koralam.

Na raznih forumih, se da marsikaj prebrati o uporabi UV luči.
Zanimajo me vaše izkušnje?

lp
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

Vrni se na Oprema