UV Lučka

UV Lučka

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 01 feb 2013 22:40

Pozdravljeni!

Mene pa zanima kakšne imate kaj izkušnje z uporabo UV lučke?
Eni pravijo da vpliva na nevretenčarje, spet drugi da nima vpliva v akvariju... Potem pa človek ne ve kaj je res in kaj ne...

Osebno sem jo imel v akvariju prižgano nonstop 2 meseca (9W lučka), sedaj jo imam še vedno prižgano v času ko je prižgana razsvetljava. Razlog za uporabo so bile bele pike. Namreč v akvarij sem dal A. Leucosterma kateri je dobil bele pike. Ni mi preostalo drugega kot uporaba UV lampe (seveda sem še zmanjšal slanost in povečal temperaturo). Kljub temu mi je poginilo nekaj manjših rib. Mislim pa da so ostale preživele ravno zaradi UV lučke.
Nekih negativnih vplivov na koralah ali kje drugje ni zaznati, razen euphilie niso tako »košate«.

Lp Peter
Pepo

Št.: 339
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

Re: UV Lučka

OdgovorNapisal/-a AndrejSk dne 15 apr 2014 16:46

Pozdrav,

Bom uporabil kar to temo.

Kdo ve kako kako močna UV lučka se priporoča za določeno litražo akvarija in kakšen tok je priporočljiv?

Obstaja kakšna formula za izračun ali....?

Hvala in Lp,

Andrej
AndrejSk

Št.: 761
Kraj: Smlednik (okolica LJ)
Izkušnje: 6 let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 15 apr 2014 17:50

AndrejSk Napisal/-a:Obstaja kakšna formula za izračun ali....?

Ti bo znal Andrej svetovati !
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a AndrejSk dne 15 apr 2014 20:58

@Andrej...

Daj, če ni problem kar tukaj napiši, bi sigurno še koga zanimalo kako je s tem...

Lp, A
AndrejSk

Št.: 761
Kraj: Smlednik (okolica LJ)
Izkušnje: 6 let

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 15 apr 2014 21:31

Lahko še jaz kaj napišem, ker imam z njo kar nekaj izkušenj...
Sam imam za 300 literski akvarij 9W UV lučko. Pretok skozi UV lučko imam kar preko povratne črpalke. Sicer je ta pretok po tabeli malo prevelik, vendar je tako najenostavnejše in očitno deluje.Tabela za potrebno moč lučke glede na akvarij in pretok je bila zraven UV lučke, samo je sedaj ne najdem - po spominu mislim da je 9W za 200-600l akvarij, pretok pa cca. 300l/h. Kako vem da deluje... po tem da če levko dobi bele pike, ko vklopim lučko po parih dneh izginejo, če je pa ne uporabim pa pike vztrajajo.

Upam da sem kaj pomagal...

Lp
Pepo

Št.: 339
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 24 apr 2014 23:12

UV lučka je po mojih izkušnjah edina možnost za boj proti ribjim parazitom. Ko se problem pojavi, naj deluje 24ur na dan. Po 2-3 tednih pa lahko deluje samo ko je akvarij osvetljevan. Deluje naj še vsaj 1 teden po tem, ko se pikic ne opazi več. Stranskih učinkov do sedaj nisem opazil, vendar vseeno priporočam, da se jo uporablja samo kadar je nujno (in ne tudi preventivno, "za vsak slučaj").

Za vsakih 30l naj bo 1W moči, lahko pa je tudi močnejša.

LP, Andrej
Uporabniški avatar
Andrej

Št.: 1307
Kraj: Ljubljana

Vrni se na Oprema