LED luči

Re: LED luči

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 feb 2012 20:33

Kako pa veš, da so oksidirani ? Ali si naredil kemijsko analizo ?

Ni potrebno, da mi verjameš. Lahko narediš še enkrat enako brez vode v akvariju, da bi lahko prišlo do kondenza in boš videl da bo enako.

Osebno sem že testiral LED trakove brez ustreznega hlajenja v povsem suhem prostoru in izgledajo enako kot tvoji. Mene je ta problematika zanimala in sem zato investiral v raziskavo, tako da menim , da vem kaj je v tvojem primeru.

Naredi Macro fotografijo enega dela traku in ti bom mogoče lahko pojasnil zakaj ne gre za oksidacijo, ampak pregretost.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 27 feb 2012 20:36

Bojan Napisal/-a:Kako pa veš, da so oksidirani ? Ali si naredil kemijsko analizo ?

Osebno sem že testiral LED trakove brez ustreznega hlajenja v povsem suhem prostoru in izgledajo enako kot tvoji.

Ni potrebna kemijska analiza, vidi se s prostim očesom :blackeye:

Drugače pa prodajalec predpisuje montažo tudi na pleksi steklo, sepravi ni potrebno posebno hlajenje.
Uporabniški avatar
Primoz

Št.: 906
Kraj: Okolica Slovenske Bistrice
Izkušnje: morska od 2008

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 feb 2012 20:55

Dobro. S teboj nima smisla polemizirati, ker pač vse veš.
S katerim proizvajalcem si izmenjeval tehnične podatke o hlajenju LED trakov ?

Vseeno ostalim priporočam , da upoštevajo kar sem napisal. Brez ustreznega hlajenja se vam to dogodi tudi v suhem prostoru, če so LED trakovi prižgani 12 ur na dan in delujejo na maksimalni moči.

Najprej se opazi zmanjšanje svetlobnega toka,
sledi rahlo rjavkasta obarvanost,
na koncu LEDice crknejo.

V mojih testnih primerih je vedno enako. Če se LED trak nalepi na pleksi in ne hladi dodatno, se LED trak pregreva. Pomaga zmanjšanje moči z napetostno, tokovno ali PWM regulacijo.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 27 feb 2012 21:01

Bojan Napisal/-a:S katerim proizvajalcem si izmenjeval tehnične podatke o hlajenju LED trakov ?

Ne proizvajalcem ampak prodajalcem.
Citiram: "Zaradi nizke porabe elektrike se med delovanjem ne segreva in je zato primeren za montažo na lesu in plastiki"

Nočem ti soliti pameti, samo dejstva pišem.
Uporabniški avatar
Primoz

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 27 feb 2012 21:07

Primoz Napisal/-a:Ni potrebna kemijska analiza, vidi se s prostim očesom :blackeye:

Drugače pa prodajalec predpisuje montažo tudi na pleksi steklo, sepravi ni potrebno posebno hlajenje.

Na žalost se kar nekako strinjam z Bojanom.

Pregrevanje je lahko zelo velik problem.
Sicer pa je potrebno opraviti meritve in videti koliko se ti trakovi sploh grejejo in na podlagi tega potegniti neke zaključke.

Sam imam trakove pritrjene pod nosilno vodotesno ploščo pod glavni akvarij. Vendar ti gorijo samo takrat ko kaj brskam pod akvarijem.
Kot sem preveril se grejejo a ker gre za manj svetlne diode verjetno manj.

Sicer pa bi bilo dobro da navedeš kakšen tip LED trakov imaš.

"prodajalec" nikakor ni prava referenca za oceno kako morajo biti ti trakovi montirani in hlajeni.
V 98% gre prodajalcem samo zato, da zadeve prodajo ne pa tudi zato, da bodo ti LED takovi tudi pravilno in dolgoročno delovali.

Vsekakor kot sem omenil predlog, da se trakove namesti na pločevino, ki mnogo bolje prevaja in odvaja toploto kot pleksi, ter se tako svetilo postavi nad zaščitno steklo ter izven prostora kjer se dela kondenz. <- z temi dvemi ukrepi povečamo odvajanje toplote, ter preprečimo kondenzu dostop do trakov in doseženo tako dolgoročno kot pravilno delovanje LED trakov.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Borut dne 27 feb 2012 21:20

Ne vem kaj imam za ene LED trakove, vendar osvetljujejo kozarce v šanku 16ur na dan, vse dni v mesecu že od leta 2006 meseca septembra. Nameščene so v pleksi cevi, lahko bi rekel neprodušni. Imajo pa v cevi neko aluminjasto cev. Če to pleksi cev primem je popolnoma hladna. Trak je dolg 4m.

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 feb 2012 21:51

Če pravilno vidim , je kar velik kos aluminija uporaben za hlajenje, Od LEDic se toplota najbolje odvaja od spodaj, kjer je v tvojem primeru aluminij. Rešitev izgleda profesionalno in ne dvomim , da dobro deluje. Zelo verjetno bo še dolgo.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 27 feb 2012 21:58

Clownfish Napisal/-a:Na žalost se kar nekako strinjam z Bojanom.
Pregrevanje je lahko zelo velik problem.
Sicer pa je potrebno opraviti meritve in videti koliko se ti trakovi sploh grejejo in na podlagi tega potegniti neke zaključke.

Če bi se trakovi pregrevali bi se najprej stalila samolepilna plast na hrbtni strani traka in takovi bi začeli odstopati, to se ne dogaja.
Da bi trakovi oksidirali zaradi pregrevanja.... :lol:
Uporabniški avatar
Primoz

Re: Re: LED luči

OdgovorNapisal/-a Borut dne 27 feb 2012 22:11

Bojan Napisal/-a:Če pravilno vidim , je kar velik kos aluminija uporaben za hlajenje, Od LEDic se toplota najbolje odvaja od spodaj, kjer je v tvojem primeru aluminij. Rešitev izgleda profesionalno in ne dvomim , da dobro deluje. Zelo verjetno bo še dolgo.

Jap, trak je širok 1cm in aluminij 1cm za 2cm. Imam pa v baru vso osvetlitev z LED vgrajenimi v gips od leta 2006 in so hladilna rebra večja od LED luci skupaj z lečami.
Stvar deluje.
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 feb 2012 22:14

LED trakovi, katere sem testiral niso oksidirali, ampka so se pregreli. Z golim očesom izgledajo povsem enako kot tvoji Primož , za kaj več pa bi potreboval boljšo fotografijo.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 27 feb 2012 22:23

Bojan Napisal/-a:LED trakovi, katere sem testiral niso oksidirali, ampka so se pregreli. Z golim očesom izgledajo povsem enako kot tvoji Primož , za kaj več pa bi potreboval boljšo fotografijo.

Če je tako, zakaj pa se ni niti malo pregrel oz. porjavel del traku ki je označen na sliki :?:
Uporabniški avatar
Primoz

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 27 feb 2012 23:10

Primoz Napisal/-a:Če bi se trakovi pregrevali bi se najprej stalila samolepilna plast na hrbtni strani traka in takovi bi začeli odstopati, to se ne dogaja.
Da bi trakovi oksidirali zaradi pregrevanja.... :lol:

No kot sem omenil so se meni odlepili že zaradi svoje teže..

Kot sem pravkar testiral po pol urice delovanja so na otip le malce topli.

Vseeno imam v uporabi te po moči manj močne LED trakove, ki oddajajo tudi manj svetlobe.
Uporabljam namreč LED trakov z oznako:
-> LED trak 60LED 3528, 4.8W/meter, HLADNA BELA, VODOTESEN

Predvidevam pa, da se:
-> LED trak 60LED 5050, 14.4W/meter, HLADNA BELA, VODOTESEN
precej bolj grejejo. Navsezadnje je tudi moč precej večja.

Ko pa sem jih med sabo spajal sem ugotovil, da je sama masa v katero so zaliti precej termično obstojna.
Spajkalnik na 400stopinj jo ne smodi malce jo sicer zmehča a to je tudi vse. Zato predvidevam da pri segrevanju ta amsa ne stopi saj ledica ne doseže take temperature.
Vseeno pa se močno LED moduli lahko precej grejejo in če temperaturo ne odavjamo potstanejo rjavkasti, svetilnost se zmanjša in v končni fazi odpovedo.

V primeru Borut-a gre za LED trakove, ki so RGB torej sami po sebi niso tako "močni" prav tako so montirani na Aluminijastem profilu, ki odlično odvaja odvečno toploto.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 feb 2012 23:36

Primoz Napisal/-a:Če je tako, zakaj pa se ni niti malo pregrel oz. porjavel del traku ki je označen na sliki :?:

Moja razlaga je sledeča.

Tehnologija vseh LED trakov, katere imam , je takšna , da se masa za vodotesnost nanaša tekoče za cel trak in nima nobene povezave s segmenti. Če bi imeli problem pronicanja vode, bi bilo zgolj naključje, da to ne doleti en segment, ker pač segment nima mej za vodotesnost.

Je pa segment povezan s pregrevanjem. V enem segmentu so upori in LEDice vezani zaporedno , skozi njih teče enak tok in imajo torej enako osnovno za gretje. Teoretično je možno, da je upor ali ena od LEDic v segmentu izven toleranc in glede na karakteristike LED to hitro povzroči manjši tok in manjše pregrevanje. Seveda tak segment manj sveti. To bi lahko preiskali forenzično s strokovnim znanjem elektrotehnike. Trak se radre in pomeri vse elemente v segmentu in nato še malo matematike, pa bi imeli dokaz mojega suma.

Osebno na nobenem od testiranih trakov nisem imel takšnega primera, da bi en segment ostal nepoškodovan.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 27 feb 2012 23:44

Vredu naj bo po vaše, jaz sem še zmeraj prepričan da je kriva vlaga in ne pregrevanje 8)
Uporabniški avatar
Primoz

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 27 feb 2012 23:59

Vsak je pač napisal tisto kar pač ve o tej problematiki. V kaj pa kdo na koncu takšne diskusije verjame, se pač odloči vsak posameznik, ki to bere: ti, jaz in ostali, ki bodo to brali.
Tako je vedno. Nihče ne more drugim v glavo vbiti svojega prepričanja, lahko se samo trudi s prepričevanjem z argumenti, če pač ima kakšnega.
Uporabniški avatar
Bojan

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Oprema