Reverzna ozmoza

Re: Reverzna ozmoza

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 30 sep 2010 23:08

Zdravo,
jaz imam prav to, mislim da je ok
lp
Jani
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1216
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska 7

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 01 okt 2010 1:15

RO enota je že v redu, ampak tista karuša z DI medijejem, je pa bolj tako.
...medij se bo hitro iztrošil, saj ga je notri zelo malo. Mogoče 2 dl.
Kartuše ponovno ne boš mogel uporabiti, nova pa stane toliko kot 1l MB-20 DI medija.

Torej zdi se mi, da prodajalec pričakuje dobiček pri prodaji rezervnih DI kartuš.
Dolgoročno gledano to ni najbolj ekonomična rešitev za uporabnike.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ZEBRA dne 03 okt 2010 12:34

Kaka in Mimi Napisal/-a:Pozdravljeni,

Zanima me življenjska doba membrane JBL- Ro enote.
V desetih dneh pridela 40l vode in jo imam že 2 leti.
Vsako leto zamenjam filtra...

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

Lp

Lp,
ako sam dobro shvatio za 10 dana izađe 40 litara vode!
To definitivno nešto nije u redu jer za 24h treba izaći od 80-120 litara čiste vode ovisno o temperaturi pri cca. 3 bara(pritisak)
Što se tiče medija (ugljen,sediment) mjenjaju se svakih 6 mjeseci,a membrana svake dvije godine,ali za točnost i stvarne vrijednosti treba koristiti tds metar.
Na taj način češ znati prave vrijednosti.
Jer sve ovisi koliko i kakva vodovodna voda se koristi,to utječe na vijek trajanja membrane,ugljena i sediment filtera.
Ja ju koristim više od 5 godina,firma u kojoj radim je zastupnik za JBL prodali smo jako puno tih osmoza,ja sam zadovoljan imam morski,ali moram napomenuti da nije prodano ni 5% rezervnih filtera to govori samo jedno,
da ljudi ne mjere izlazne vrijednosti,a osmoza oćito vodu daje u istim količinama pa ljudi misle da traje vječno. :mrgreen:
To
Uporabniški avatar
ZEBRA

Št.: 61
Kraj: Zagreb
Izkušnje: akva. 31g, morska 4 god

OdgovorNapisal/-a Renta dne 03 okt 2010 18:55

Ajde malo konkretnije pišite.. Zašto mijenjate filtere svakih 6 mjeseci..ako ju recimo ne koristite duže vrijeme.. :D
Valjda se mijenja kod određenog očitanja TDS-a! Pa na koliko onda TDS-a stavljate nove filtere, 5,10,20?
Uporabniški avatar
Renta

Št.: 118
Kraj: Zagreb - Hrvatska
Izkušnje: more 2007--

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 04 okt 2010 1:30

Uporabljam RO enoto od Aquamedica (Easy line 90) verjetno od leta 2007 naprej. Menjal nisem še nobenega od filtrov (sediment, aktivno oglje) niti membrano. Za kontrolo uporabljam in-line TDS meter iz skupnega naročila, ki ni super natančen, ampak v primeru okvare RO membrane, bi se to odčitalo na TDS metru. Po petih minutah delovanja RO enote, se mi vrednost ustali na 4μS. Te "nečistoče" mi nato počisti DI medij.
Če bi se mi izmerjena vrednost povečala čez 10μS, bi razmišljal o zamenjavi filtrov in/ali membrane.

RO voda z 10μS bi mi verjetno 2x hitreje iztrošila DI medij, kot voda z 5μS.
Uporabniški avatar
iMNATA

OdgovorNapisal/-a TheChemist dne 04 okt 2010 9:45

iMNATA Napisal/-a:Uporabljam RO enoto od Aquamedica (Easy line 90) verjetno od leta 2007 naprej. Menjal nisem še nobenega od filtrov (sediment, aktivno oglje) niti membrano. Za kontrolo uporabljam in-line TDS meter iz skupnega naročila, ki ni super natančen, ampak v primeru okvare RO membrane, bi se to odčitalo na TDS metru. Po petih minutah delovanja RO enote, se mi vrednost ustali na 4μS. Te "nečistoče" mi nato počisti DI medij.
Če bi se mi izmerjena vrednost povečala čez 10μS, bi razmišljal o zamenjavi filtrov in/ali membrane.

RO voda z 10μS bi mi verjetno 2x hitreje iztrošila DI medij, kot voda z 5μS.

Nekako isto je pri meni. 4μS po treh letih delovanja. Zaenkrat ne vidim razloga za menjavo.
TheChemist

Št.: 402
Kraj: Grosuplje, sLOVEnija
Izkušnje: virtually None

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 04 okt 2010 11:11

Jaz uporabljam JBL 120 in dodaten kanister z DI medijem. Filtrov v JBL enoti ne menjam, tudi membrane ne menjam, ker je cenovno še najbolj ugodno, da zamenjaš kar celo enoto, ko ne deluje več tako kot bi morala. Delovanje preverjam z meritvijo prevodnosti.

Mislim , da je življenska doba membrane odvisna od količine proizvedene vode, pa tudi ob časa. Letno proizvedem približno 2000 litrov vode.

Do sedaj sem uporabljal tri JBL 120 (eno za drugo).

Za prvi sistem se ne spomnim, drugi pa je deloval približno 3 leta, zadnji tretji pa deluje že 5 let in je proizvedel že približno 10000 litrov RO vode.

Imam približno 1 liter DI medija, ki v mojem sistemi zdrži kar nekaj let, kar pomeni, da je prevodnost na izhodu 0.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 04 okt 2010 15:32

Bojan Napisal/-a:Imam približno 1 liter DI medija, ki v mojem sistemi zdrži kar nekaj let, kar pomeni, da je prevodnost na izhodu 0.

Zanimivo.

Moje izkušnje so bile sledeče:
iMNATA Napisal/-a:S to smolo sem pridelal ca. 1300l RO/DI vode.

http://sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?f=10&t=2582&hilit=DI+medij

1 liter DI medija mi v bistvu zdrži manj kot eno leto.
Z zadnjim polnjenjem Di medija, sem tudi malo modificiral RO enoto.
Zdaj imam pred DI enoto T-člen, tako da lahko teče RO voda ob vklopu mimo DI medija.
Šele po kakšne 10 minutah jo pa speljem skozi DI medij.

Bojan, koliko μS pa ti nameriš za RO enoto?
Uporabniški avatar
iMNATA

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 04 okt 2010 16:53

iMNATA Napisal/-a:[
Bojan, koliko μS pa ti nameriš za RO enoto?

Namerim 0 μS.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 05 okt 2010 0:24

Torej ima tvoja RO enota 100% učinkovitost? :o
Uporabniški avatar
iMNATA

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 05 okt 2010 15:38

iMNATA Napisal/-a:Torej ima tvoja RO enota 100% učinkovitost? :o

RO enota sama po sebi ne , ampak DI enota, ki je vezana na izhodu RO enote.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Renta dne 05 okt 2010 20:06

Ako sam dobro shvatio Bojan, ti ne mijenjaš RO enotu nego kupuješ drugu. Također, oslanjaš se najviše na DI enotu što može značiti da je RO enota -membrana i filteri već istrošena i da nemaš DI enote TDS bi bio jako visok.. neznam cijene pojedinačnih filtera ali možda bi bilo jeftinije i korisnije da se mijenjaju dijelovi RO enote..

Sve u svemu, bez TDS nema smisla koristiti osmozu.
Uporabniški avatar
Renta

Št.: 118
Kraj: Zagreb - Hrvatska
Izkušnje: more 2007--

OdgovorNapisal/-a ZEBRA dne 05 okt 2010 22:43

Renta Napisal/-a:Ako sam dobro shvatio Bojan, ti ne mijenjaš RO enotu nego kupuješ drugu. Također, oslanjaš se najviše na DI enotu što može značiti da je RO enota -membrana i filteri već istrošena i da nemaš DI enote TDS bi bio jako visok.. neznam cijene pojedinačnih filtera ali možda bi bilo jeftinije i korisnije da se mijenjaju dijelovi RO enote..

Sve u svemu, bez TDS nema smisla koristiti osmozu.

Da ali ima jedan problem sva tri modula dođu kao nova jedinica umanjena za kučište membrane i crijeva tako da u tom grmu leži zec,cca.10-15€ manje od novog kopleta :mrgreen:
Tako da ljudi u principu kupuju novu kad ovoj prođe rok trajanja.....
Uporabniški avatar
ZEBRA

Št.: 61
Kraj: Zagreb
Izkušnje: akva. 31g, morska 4 god

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 05 okt 2010 23:32

Renta Napisal/-a:Ako sam dobro shvatio Bojan, ti ne mijenjaš RO enotu nego kupuješ drugu. Također, oslanjaš se najviše na DI enotu što može značiti da je RO enota -membrana i filteri već istrošena i da nemaš DI enote TDS bi bio jako visok.,

Občasno preverim delovanje RO enote in če je slaba jo zamenjam. RO enota je bistvena za čiščenje vode, ker se v primeru nedelovanja RO enote DI hitro izrabi, pri meni pa 1 liter DI medija drži že nekaj let.

Delovanje RO enote preverim z meritvijo TDS in NO3 na izhodu RO enote.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 06 okt 2010 14:57

Kater DI medij pa uporabljaš? Iz skupnega naročila, ali kakšen drug, MB-20 ali MB-9?
Uporabniški avatar
iMNATA

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Oprema