Stichodactyla haddoni - Morska vetrnica(anemona)

Stichodactyla haddoni - Morska vetrnica(anemona)

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 05 dec 2004 23:25

Morsko vetrnico vrste Stichodactyla haddoni sem v svoj morski akvarij naselil že pred več kot šestimi leti. Preživela je v slabih in dobrih razmerah skozi zgodovino mojih akvarijev in lahko trdim , da je prav gotovo eden najbolj trpežnih organizmov, saj je še vedno živa in zdrava.

Moja Stichodactyla haddoni je sive barve, obstajajo pa te vetrnice tudi v drugih barvnih odtenkih, kot so:zelena, modra, roza, itd.

Zrastejo do velikosti 80 cm, vendar le redko presežejo velikost 40 cm.

Slika
Poleg neverjetne trpežnosti med njene dobre lastnosti prištevam tudi dejstvo, da ni ravno navdušen popotnik in se le redko seli na drugo mesto.
Ima pa ta morska vetrnica tudi slabo lastnost. S svojimi lovkami ima izredno močan oprijem, tako da precej močno zagrabi že prst človeške roke, raku samotarčku, polžku pa ni več rešitve , če pade med njene lovke. V več kot 6 letni zgodovini bivanja v mojih morskih akvarij , je spisek njenih žrtev že kar dolg.
Ta vrsta anemone je poznana tudi kot gostiteljica nekaterih vrst klovenskih ribic. V mojem akvariju pa ne gosti klovenčkov, ampak porcelanasto rakovico vrste Neopetrolisthes maculatus, ki se izredno varno počuti med lovkami te agresivne morske vetrnice in jo ne zapusti niti za trenutek.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Grega dne 04 mar 2006 19:32

koliko pa približno stane taka anemona?
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 04 mar 2006 22:44

Odvisno, kakšno želiš, moja je bila 75E (uveljavljal sem garancijo od nečesa drugega), drugače pa so okoli 40E temnozelene.

Te ima občasno tudi Korala.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 05 mar 2006 11:07

Moraš pa se zavedati, da zelo rada postreže z ribami (Franjo bo vedel več povedat).
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Grega dne 05 mar 2006 11:27

Saj jaz je ne nameravam kupit, ker mam premali akvarij.

Je pa izredno lepa, še posebej zelena.
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 10 nov 2006 13:17

Tole sem imel včeraj čast opazovati celo popoldne. Gre za spolno razmnoževanje vetrnice. Vetrnica je bila cel dan več ali manj izpihnjena, potem se je hitro napihnila v dolgo trobento, bolj je bila podobna morski kumari kot vetrnici in se vsake toliko odprla in izpustila oblak gonad.

Po mojem je to povezano predvsem z nastanitvijo simbiotske rakovice Neopetrolisthes ohshimai. Naseljena je bila pred 30 dnevi.

Začetek odpiranja:
Slika

Izpust:
Slika

Konec izpusta:
Slika

Slike so malo slabše kvalitete, ker so posnete pod kotom skozi steklo.

Ima kdo podobne izkušnje s to anemono? Bojan, morda ti?
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 10 nov 2006 20:27

Nekaj popravkov. Izpust niso gonade ampak gamete. Gonade so gametotvorni organ. Izgleda, da imaš samca.

Da bi bilo to povezano s kakim komensalom, je po moji oceni malo verjetno. Zorenje gamet je odvisno od zadostne energije, za izpust pa je verjetno potreben poseben dogodek.

V tvojem primeru ne gre za spolno razmnoževanje. V tem primeru bi pomenilo, da je prišlo do oploditve. Onaniranje tudi ni spolno razmnoževanje. :wink:
Zanimivo bi bilo videti, če bi imel v akvariju oba spola. Ali pa da bi tvojo vodo, katera naj bi imela vsaj še nekaj spermijev, vliv v akvarij z godno samico.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Dean dne 11 nov 2006 5:14

romunov Napisal/-a:... Onaniranje tudi ni spolno razmnoževanje. :wink:

:-D :lol: ... s temle si me pa res spravil v smeh ... hvalabogu da to drži, kajti, če se opremo na statistiko glede tega početja, na zemlji nebi imeli več kam stopiti ...
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 11 nov 2006 12:59

Dinko van plati Napisal/-a:Po mojem je to povezano predvsem z nastanitvijo simbiotske rakovice Neopetrolisthes ohshimai. Naseljena je bila pred 30 dnevi.

Torej jo rakovica rajca :oops: :oops: :oops:
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 11 nov 2006 22:29

Če je to res, potem je pri tem zelo slaba, saj:
Naseljena je bila pred 30 dnevi.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 12 nov 2006 13:02

romunov Napisal/-a:Če je to res, potem je pri tem zelo slaba, saj:

Nekaterim pride hitro drugim počasi... :oops: spet nekaterim nikoli.. :D
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 18 feb 2007 12:44

Anemono sem imel v prejsnjem akvariju velikost cca A4 format in je po noci ujela zelo drago ribico Zanclus cornutusa. Zjutraj ko sem videl v telesu anemone crno bele lise sem dojel, da jo je celo pogoltnila in zacela z prebavo....
Kuhinjsko vilico sem uzel in vse skupaj napicil in odstranil v jezi. Kruto ali ne sam pomoci ni bilo ce ne bi zastrupil celi akvarij. Karantene ali volje da spucam anemono nisem imel.
UH ko se spomnim. :roll: Ribica je stala 220.000 Lira (220 DM).
So se vedno tako drage? A kdo ve ceno?

Slike so z Hi8 kaset.
Slika

Slika
Hong Kong

Št.: 196

OdgovorNapisal/-a BB dne 18 feb 2007 12:58

Dinko kako velika je tvoja Stichodactyla haddoni?
Uporabniški avatar
BB

Št.: 207
Kraj: Graz, Avstrija
Izkušnje: 15 let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 feb 2007 13:10

Akvarija nakakor nebi zastrupil z enim Zanclusom anemono ubit zaradi svoje nepremišljenosti pa je .....izem. Ta vetrnila tudi ni haddoni.

Moje ni več, je šla na morje. :lol: V bistvu sem jo oddal in je nisi uspel videt, je pa pri nekomu na Primorskem.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 18 feb 2007 13:33

Zanclus je bil kar veliki primerek in vprasanje je koliko je vetrnica ze spustila v vodo saj je ribica bila kar dobro ozrta. Casa nisem imel za menjavo vode zgodaj zjutraj pred sluzbo oddaljeno skoraj 40 km v eno smer v najvecji guzvi. Zato bosta zdaj dva karantenska akvarija v pripravi za podobne situacije. Na napakah se ucimo. :wink:
A zakaj to nebi bil Haddoni ??
Hong Kong

Št.: 196

Naslednji

Vrni se na Morske vetrnice