bela anemona

bela anemona

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 17 sep 2007 22:40

To je vetrnica - anemona katera je bila povod za to nit.
Slika
ali mogoče ve kdo kako se kliče :oops:
in če jo kdo ima s kom jo hranite :?: meni je škampa zavrnila ( mogoče bi moral počakati še kak dan, da pride malo k sebi :!: :?: ).

TomL Napisal/-a:.... Mi je pa padel v oči podatek o štirih anemonah. To pa je že lahko večji problem. Posamezne vrste anemon med sabo namreč niso združljive.

Rdeča se je pred kratkim delila
Slika

Slika

Anemono spodaj sem pomotoma ob prestavljanju kamenja razpolovil :( . In sedaj imam pač dve anemoni. Od začetka sem se bal, da bosta obe umrli, kasneje sta mi oba dela pričela jesti škampe, sedaj pa je z njima vse O.K.
Slika

PS: anemone so oddaljene ena od druge cca. 50 cm. Mislim, da si več kot toliko med seboj ne bodo škodile :? . Najbolj veseli pa so seveda klovni... :D
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 sep 2007 22:52

Anemona na spodnji sliki je bela Entacmaea quadricolor. Jaz sem jo kar dolgo gojil v svojem akvariju, kjer se je tudi delila. Kljub beli barvi z njo nisem imel problema, je pa rasla počasneje kot rdeča varianta te vrste (Entacmaea quadricolor). Ko sem zadržal le en manjši primerk sta ga moja agresivna klovna povsem uničila.

Nekaj o tej anemoni sem napisal v članku http://www.sloreef.com/bojan/EntacmaeaQuadricolor.htm

Anemono podobno oni na zgornji sliki (mogoče je celo ista vrsta) sem imel v svojem akvariju pred 10 leti, kupil pa sem jo verjetno celo v isti trgovini kot ti (v Trstu).

Slike

Slika

Slika

Ne spomnim se več podrobnosti o mojih izkušnjah s to morsko vetrnico, se pa spomnim , da ni živela prav dolgo.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a TomL dne 17 sep 2007 23:01

Anemona je po mojem mnenju Heteractis Sebae.
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 17 sep 2007 23:08

Bojan Napisal/-a:Anemono podobno oni na zgornji sliki (mogoče je celo ista vrsta) sem imel v svojem akvariju pred 10 leti, kupil pa sem jo verjetno celo v isti trgovini kot ti (v Trstu).

Tudi jaz mislim, da je to ista vrsta anemone :!: . V Trstu jih dobiš samo v eni od treh trgovin, tako, da bo verjetno držalo, da če si jo kupil tudi ti v Trstu, sva jo oba dobila na istem kraju :wink:

Ne spomnim se več podrobnosti o mojih izkušnjah s to morsko vetrnico, se pa spomnim , da ni živela prav dolgo.

Škoda,
upam, da bom imel več sreče, čeprav sodeč po izjavah slabo kaže...
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 18 sep 2007 0:02

A ni tako da te "bele" anemone držijo nekaj časa v temi, da izgubijo svoje zooxantele. To naj bi v večini primerov pomenilo smrt za anemono. Vseeno pa obstaja majhna možnost, da dobi anemona zooxantele nazaj.
Kako? Ne vem?!

Drugi greh z anemonami je, da jih nekateri trgovci obarvajo. Tako da je pred nakupom dobro vedeti kakšne so naravne barve anemone, ki jo nameravamo kupiti.

Zanimivo je, da se večini kupcev zdijo te nenaravne anemone lepše :?

Če hoče kdo brati Anemone FAQ angleška verzija
in še nemška verzija z mal več slik
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 sep 2007 0:11

iMNATA Napisal/-a:A ni tako da te "bele" anemone držijo nekaj časa v temi, da izgubijo svoje zooxantele.
V veliko primerih to drži, ampka ne vem, če je to vedno pravilo. Moja Entacmaea quadricolor je bila skoraj tako bela kot ta od Berdona , pa je rasla in se razmnoževala.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 18 sep 2007 0:22

Verjetno je tudi odvisno od vrste anemone, nekatere anemone so že same po sebi dosti težavne za gojenje v akvariju, kaj šele če so brez zooxantell.
Že E. Quadricolor naj bi bila kar zahtevna za gojenje (oz. ima kar visoke zahteve glede parametrov vode,...) je pa tudi najmanj težavna v primerjavi z ostalimi. Na nemškem FAQ opredeljujejo vse anemone kot zahtevne, le da so nekatere zelo zahtevne (H. magnifica, H. crispa, ...) verjetno tudi zato ker je kombinacija par klovenčkov + anemona kot "zlata ribica" v sladkovodni akvaristiki.
Večina začetnikov se s to mislijo ogreje za morsko akvaristiko, v bistvu pa anemone niso ravno začetniški organizmi.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 19 sep 2007 21:54

Po tem ko mi je anemona zavrnila škampa in kos lignja sem se odločil, da grem v Mandrač po kako jadransko kozico ( ŠKILJO ):

Slika

Dobil sem jih samo dve, ker je bilo danes morje precej nemirno ( BURJA ). olupil sem jih in jih ponudil anemoni.
Takoj jih je zagrabila, se ovila ( zaprla ) v bunko in jih pojedla :D . Sedaj vsaj vem kaj ji dajati za kosilo :wink: .

PS:Upanje da bo preživela se je sedaj nekoliko povečalo 8)
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 25 okt 2007 23:03

Po mescu dni amemona še kar vstraja :D . Cca. 4 dni je iskala sebi vstrezno mesto v čebru in od kar se je naselila " zasidrala " , se tudi redno prehranjuje, vendar pa samo enkrat na teden. Če ji hrano ponudim pred sedmim dnevom jo zavrne :shock:

Slika
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 04 dec 2007 20:48

V čebru je že skoraj tretji mesec... razen jadranskih kozic se ne zmeni za nobeno dugo hrano :cry: . Opazil pa sem, da si nek črv, ko jo hranim upa v njeno notranjost in ji vzame del obroka :twisted:
Večja je za skoraj 1/2, ter nekoliko temnejša
Slika

Druga, prej čisto bela anemona, pa je že približno teden dni zelene barve. Moram priznati, da mi je taka skoraj da bolj všeč kot bela.
Slika

Rdeča pa meri v premer cca 25cm in se noče deliti niti pod razno :( !!! Ko se je prvič delila je bila 1/3 manjša
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 04 dec 2007 21:33

To, da je anemona potemnela načeloma pomeni dober znak, ker pridobiva več hrane s pomočjo simbiotskih alg. Ni pa ravni fino, da rata rjava kot kakav :D :?
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 04 dec 2007 22:03

Dinko van plati Napisal/-a:... Ni pa ravni fino, da rata rjava kot kakav :D :?

No ja, pa saj ni toliko kakava v tem napitku ( malo e je pač potemnila ) :? .
Ali pa ti piješ izredno redke kakave :wink:
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 04 dec 2007 22:41

Slika

Tale slika je zanimiva..
Ko sem dal prvega tega polža v akvarij je malce poletel v toku streama in ko je pristal je priletel direktno v anemono.
Ta ga je hvaležna objela in začela jesti.
Revež je takoj spustil barvast oblakec a anemona se ni dala dokler ji sam nisem vzel iz objema večerje..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 04 dec 2007 23:03

Clownfish Napisal/-a:...Ko sem dal prvega tega polža v akvarij je malce poletel v toku streama in ko je pristal je priletel direktno v anemono.
Ta ga je hvaležna objela in začela jesti.
Revež je takoj spustil barvast oblakec a anemona se ni dala dokler ji sam nisem vzel iz objema večerje..

S to anemono ni straha :) . Tem polžem, ter neki vrsti črva ne naredi ničesar :shock: !!! . Saj pravim sprejme samo jadranske kozice in rakovice :dontknow:
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 05 dec 2007 18:12

No ja, pa saj ni toliko kakava v tem napitku ( malo e je pač potemnila ) Confused .

Govorim za naprej... :)
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

Naslednji

Vrni se na Morske vetrnice