Delitev morske vetrnice

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 nov 2006 11:16

No, sem rekel. Sedaj počakaj še kakšne pol leta, da zrastejo in si v profitu! :wink:
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Sc00By dne 03 nov 2006 11:38

Eni se kar rodijo miljonarji ;)
Uporabniški avatar
Sc00By

Št.: 671
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 nov 2006 12:11

Kdor zna.. zna! :D
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Sc00By dne 03 nov 2006 12:56

Clownfish Napisal/-a:Kdor zna.. zna! :D

Si reden gost v Kitajski kuhinji....so te naučili pravilnega sesekljanja ;)
Uporabniški avatar
Sc00By

Št.: 671
Kraj: Nova Gorica

Re: Delitev morske vetrnice

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 25 sep 2007 20:37

Clownfish Napisal/-a:Ena od mojih rdečih anemon se je odločila oditi v izvidnico.
Iz refugija je preko preliva padla v zbiralnik kjer se je šla zanimivo igrico z povratno črpalko. Popoldne sem opazil lepe oranžnordeče bunkice kako plavajo po akvariju. Ko sem preiskal zadevo je anemona že izgubila dvoboj.

Črpalka jo je premagala na celi črti..

Meni se je zgodilo nekaj podobnega, samo da je bila v igri moja roka namesto črpalke :( ... . Od začetka sem mislil, da je z anemono konec, sedaj pa imam dve anemoni :wink: .

Slika

Slika

Slika

Ali mogoče kdo ve koliko časa preteče med eno in drugo delitvijo anemone? Ali sploh obstaja kako pravilo??

Prva se mi je delila po cca. 4h mescih, sedaj pa je že po enem mescu velika kot preden se mi je delila.

Ko sem jo dobil konec Aprila:
Slika

Ob delitvi sredi Avgusta ( desna anemona je ostala doma ):
Slika

Danes:
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 25 sep 2007 22:04

Berdon Napisal/-a:Ali mogoče kdo ve koliko časa preteče med eno in drugo delitvijo anemone? Ali sploh obstaja kako pravilo??

Delitev je v večini primerov povzročena-povezana z spremembo pogojev v katerih anemona živi. To pa je poznano še pri drugih živalskih vrstah. Lahko pa do selitve pride tudi brez takih pogojev.

Mislim pa da dosedaj še nihče ni pogruntal kaj točno narediti da anemono pripraviš k deljenju. Pri meni se delijo tudi male, velika ki je res ogromna in ima že mesec dni dvoja usta pa se kar noče zdeliti..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 25 sep 2007 22:21

Clownfish Napisal/-a:...
Mislim pa da dosedaj še nihče ni pogruntal kaj točno narediti da anemono pripraviš k deljenju. Pri meni se delijo tudi male, velika ki je res ogromna in ima že mesec dni dvoja usta pa se kar noče zdeliti..

Tudi pri mojemu kolegu se dogaja to, da ima v manjšem akvariju ( 130l ) samo 20Kg kamenja 1 anemono in dva klovna. Ta anemona se rasteza praktično skozi 1/2 akvarija, ogromna je in se do danes še ni delila. Doma, ( 500l ), pa se mu anemone kar dobro množijo ( ravno danes se mu je ena ).
Kolikor sem jaz to opazoval, mislim, da se anemona deli, ko se počuti utesnjeno oz. ko nima več prostora med kamni ali pa postane luknja v kateri je pretesna :?: . Vem, da boste rekli, da če bi ji bilo pretesno, bi se enostavno premaknila, samo mogoče pa le ni tako in se bo raje delila :?:
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 26 sep 2007 8:58

Kolikor sem sam opazil in tudi na podlagi izkušenj drugih je običajno vzrok delitve v spremembi parametrov vode. Neki akvarist je v akvariju z mehkimi koralami po vsaki večji menjavi vode sprožil proces delitve veternice. V kolikor je menjal običajno količino vode do tega ni prišlo. Postopek je delal vsaj pol leta (1x mesečno) in pridelal kar lepo število vetrnic. Osebno sem opazil, da pride do tega ob povečanju nivoja kalcija. (priklop kalcij reaktorja oz. povečano delovanje le tega).
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 810

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 sep 2007 14:47

velika ki je res ogromna in ima že mesec dni dvoja usta pa se kar noče zdeliti..

Sem imel isti primer skoraj en mesec. No, potem sem pa vzel nož in vmes prerezal osrednji disk 1cm globoko. Po enem dnevu sem imel dve lepi anemonici. Edini problem je ta, da se mi je drugi kos šel potepat in končal v pumpi. V glavnem, princip deluje...
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 26 sep 2007 15:20

Dinko van plati Napisal/-a:V glavnem, princip deluje...

V glavnem princip ne deluje..!!! :!: :!:

Znano je veliko primerov ko so tudi izkušeni akvaristi na silo (z nožem, škarjami) povzročili, da so anemono razdelili na več delov nakar so vsi delo umrli..

Prav zato je treba opozoriti morebitne akvariste, da so takšna eksperimentiranja za anemono (in tudi denarnico) lahko tudi nevarna..

Predvidevam pam, da ima tak poizkus več možnosti, da uspe če je anemona zadosti zdrava in predvsem če se jo razdeli po sredini.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 sep 2007 15:39

Pri meni sta delitev rdeče E. quadricolor povzročila že klovna, ki sta z intenzivnim drgnenjem ob anemono odtrgala nekaj lovk, iz katerih je zrasla nova majhna anemonica.

Ni pa vedno enako, kot je omenil že Clownfish. Z enakim obnašanjem sta uničila dve beli E. quadricolor .
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 26 sep 2007 16:34

Bojan Napisal/-a:Ni pa vedno enako, kot je omenil že Clownfish. Z enakim obnašanjem sta uničila dve beli E. quadricolor .

:D

Anemona ima "kožo" in ko to razrežemo je znotraj tkivo, ki je takoj po delitvi oz. rezanju odprto za vse možne okužbe in seveda razne anemonojedce..

Zdrava anemona se po delitvi v roku par minut na rani zapre. Če pa z silo izzovemo delitev (škarje, nož in podobno) pa je vprašanje kaj temu sledi..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 18 maj 2008 18:46

Jaz ne vem, kdaj se bo delila... Vem samo to, da je moja anemona OGROMNA zaseda mi praktično 1/4 akvarija :!: . Žalostno je to, da v njeni bližini ne morem postaviti nobene korale, ker mi jih " zažiga " :evil: . Edino XENIE " morski plevel " rastejo kot nore okoli anemone...

Slika
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 maj 2008 19:13

Nekaj postov nazaj sem opisal kako sem stvar uspešno zdelil sam. O tem, če princip deluje se da diskutirat, odvisno od tega pač kako se ljudje tega lotijo in koliko so spretni. Definitivno je anemona tako primitiven organizem, z le nekaj plastmi tkiva, ki se v kratkem času zrastejo same. Ker je organizem zvezdasto simetričen je pomembno to, da ga prerežeš na polovico preko ust.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a tarzan dne 04 jun 2008 12:56

Kot je zapisal TimažP, bi se strinjal, da se morske vetrnice rade zdelijo ob večji menjavi vode. Ker sem imel težave s cyanobakterijami sem se odločil za sesanje dna in večjo menjavo vode in glej ga zlomka, moja že tako majhna "Clownfish" zelena morska vetrnica se je zdelila! Zamenjal sem cca 10l vode v svojem bruto 45 litrskem čebru (dejansko je vode okoli 37l). Preden se je zdelila se je skrila pod zgornjo plato nato pa sem par dni za tem opazil, da ima moja morska vetrnica dvoje ust, ko pa sem malo bolje pogledal, sem videl, da sem pravzaprav zamudil cel proces delitve, ker sta že bili dve! Sedaj ena že domuje pri Matjažu, druga pa je ostala pri meni. Recept mislim ponoviti čez kak mesec in razveseliti še kakega mladega nadobudnega morskega akvarista z morsko vetrnico za nano akvarije. (dejansko je ta vrsta pritljikave sorte - zato pravim, da je primerna zgolj za nanote, saj v velikih akvarijih ne pride do izraza).
Uporabniški avatar
tarzan

Št.: 657
Kraj: Domžale

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Morske vetrnice