Aiptasija

Re: Aiptasija

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 sep 2008 19:56

Najbolje bo, če takšne zastrupljene Majano anemone s pinceto potrgaš iz kamenja in jih tako odstraniš iz akvarija. Če so dobro zastrupljene, se jih s pinceto zelo enostavno cele odtrgaš od podlage.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 sep 2008 20:25

Berdon Napisal/-a:Modri kirurg in Naso elegans sta pričela trgati iz kamenja kar je ostalo od aiptasij in manjo anemon. Upam, da jima to ne bo kaj škodilo :!: :!:

Preberi deklaracijo vendar mislim, da ne gre za nek strup ampak za bazo oziroma kislino.

Sam sem se precej trudil s takim odstranjevanjem in moram priznati, da je dolgotrajno in mukotrpno, elekt pa slab, saj vsakič načneš ravnotežje v akvariju, poleg tega pa se ti sčasona ne da več vsak drugi dan strašit po akvariju. Raje nabavi rostratusa...
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 sep 2008 21:29

Kljunata ribica C. rostratus ne bo eliminirala Majano anemon.

Pomaga le zastrupljevanje z bazami in kislinami in pri tem delu je potrebno biti zelo natančen, da kakšna ne ostane ali se skrije med kamne. Večinoma to pomeni, da je potrebno postopek ponoviti večkrat, ker se skoraj vedno kakšna prešverca. Vsekakor svetujem , da z bazo ali kislino zastrupljene Majano vetrnice odstraniš s pinceto. Tako tudi vidiš ali je zastrupitev učinkovita, ker se zastrupljeno vetrnico enostavno odstrani v celoti nekaj minut po zastrupitvi. V kolikor ni dobro zastrupljena, se od podlage ne odstrani lepo v celoti in se pri trganju cufa in mislim, da iz take tako ali tako zraste nova.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 sep 2008 21:56

Bojan Napisal/-a: Večinoma to pomeni, da je potrebno postopek ponoviti večkrat, ker se skoraj vedno kakšna prešverca. Vsekakor svetujem , da z bazo ali kislino zastrupljene Majano vetrnice odstraniš s pinceto.

Na oko se vidi, kako se skrivajo in tako poskušajo zbežati usodi. Postopek nameravam ponoviti dokler jih ne pokončam v celoti. In hvala za nasvet... ca 15 min po uporabi baze jih bom s pinceto fizično odstranil ( kar bo od njih še ostalo ).

ŠE EN PRIMER:

pred
Slika

NERODNA UPORABA
Slika

po 10 minutah
Slika
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 10 okt 2008 16:23

aiptasia-x ni to to... :? .
Verjetno pride prav ( je bolj ucinkovita ), ce imamo v akvariju 10 aiptasij ali manj, sicer se ponovno pojavijo....

TAKLE MAMO... :wink:
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 11 okt 2008 4:56

Teh živali se po mojih izkušnjah ne da v celoti zatreti, lahko pa jih držimo na minimumu. Ko jih je malo lahko lepo prispevajo k diverziteti v akvariju.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a ROBERT dne 12 okt 2008 17:07

Jaz sem z tem sredstvom delal malo drugače vzel sem iglo kije na koncu ukrivljena z iglo sem piknil v steblo AIPTASIJE in nato spustil v njo in v luknjo kjer je bila priterjena.Sem pa probal tudi z limoninim sokom pa tudi gre.L.P.
Uporabniški avatar
ROBERT

Št.: 470
Kraj: Ptuj
Izkušnje: 9 let sladk.,1let.morski

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 08 jan 2009 2:02

Kaj vse človek doživi :shock:

Poglejte si ta filmček, kako se aiptasije lahko premikajo. link
(Tisti, ki so prijavljeni na korallenriff.de ali meerwasser-lexikon.de si lahko še kaj več preberejo o tem)
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 08 jan 2009 17:55

iMNATA Napisal/-a:Kaj vse človek doživi :shock:
Poglejte si ta filmček, kako se aiptasije lahko premikajo. link

Podobno zadevo sem opazil tudi pri eni moji aiptasji, ki se je znašla v zbiralniku, kjer ni bilo podlage - peska.
Uporabniški avatar
Berdon

OdgovorNapisal/-a Ales dne 18 jan 2009 17:36

Berdon Napisal/-a:aiptasia-x ni to to... :? .
Verjetno pride prav ( je bolj ucinkovita ), ce imamo v akvariju 10 aiptasij ali manj, sicer se ponovno pojavijo....

TAKLE MAMO... :wink:

Danes sem tudi jaz poskusil tale preparat. Aiptasije so preprosto izpuhtele 8) . Prej ni pomagalo nobeno pikanje z injekcijami limoninega soka, saj so imele steblo skrito in nedostopno. Zmeraj so se prej stisnile, preden sem naciljal steblo :oops: . Imel pa sem jih okrog 10.
Ales

Št.: 830
Kraj: NG - Čepovan
Izkušnje: morska akv. od 2008

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 jan 2009 20:03

Pri uporabi proizvoda Aiptasia-X je zelo pomembno, da dodamo dovolj mase, tako da so usta povsem zaprta.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Borut dne 24 jun 2010 20:55

Danes sem izvedel, da v Italiji v Stari Gorici v trgovini Carlotto še vedno prodajajo Aiptasije, :oops: ne vem za kakšno ceno, ampak verjetno ne prav za malo. :? Jaz vem, da sem jih kupoval pred devetimi leti, :oops: ampak sedaj!!!, to pa ne razumem, vedno se dobijo začetniki. :cry:
Pač Carlotto drži že več letno tradicijo. :D
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

OdgovorNapisal/-a Dark dne 22 feb 2012 21:20

Že nekaj časa si neuspešno prizadevam kupiti rostratosa, ki bi jedel aiptasie. Ker se mi te veternice nevarno množijo, sem začel razmišljati o uporabi preparata Aiptasia X. Proizvajalec zatrjuje, da je 'reef save', na spletu pa sem našel tudi nekaj mnenj akvaristov, ki trdijo drugače. Ali ima kdo v zadnjem času izkušnje s tem preparatom?
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 22 feb 2012 22:04

Imam izkušnje s tem preparatom. Uporabljal sem ga za Anemonie sp. majano.

Dejansko ni škodljiv, učinkovit pa v večini primerov tudi ne. Vsako aiptasijo moraš z s tem preparatom tretirati posebej in če le eno ne dosežeš, se pač ta razmnoži naprej. V kolikor lahko v akvariju z iglo dosežeš vse aiptsije, potem zmagaš tudi z ostalimi preparati, kot so razne kisline in lugi.

V primeru , ko pa vse aiptasije niso dosegljive, pa s tem preparatom le zaviraš njihovo kolonizacijo akvarija, rešiš pa nič. Igraš se s doziranjem tega preparata , porabiš prvega, čež teden kupiš novega in se ponovno igraš. Zgodba nima konca in je idealna za prodajalce, ki ti prodajajo nekaj kar stalno rabiš, ti pa plačuješ in kar je še bolj nadležno, stalno namakaš roke v akvariju.

Menim , da v tako velikem akvariju kot je tvoj, ne boš uspel. Uspeh je možen le v primeru, ko se ukrepa lotiš tako hitro, da ze vse aiptasije veš, kje so in jih lahko dosežeš.

Sreča pri aiptasjah je ta, da se razmeroma lahko najde ribo, ki jih bo jedla.
Dobro, da nimaš Anemonie sp. majano. S temi je res težko.

Vsekakor se izplača vsaka minuta, ki smo jo porabili pri kontroli kamenja, preden smo ga naselili v velik akvarij. Glede na to, da velike akvarije običajno ne podiramo, nas takšni nezaželjeni prebivalci v velikih akvarijih spremljajo do konca.Nekatei sicer poročajo tudi o izginitvi. Menim , da je popolna iztrebitev skoraj nemogoča. Moja kljunata ribica je pravi volk na aiptasije, vendar sem pred nekaj meseci pri prelaganju kamnov ugotovil, da je nekje globoko med kamni ena majhna aiptasija. Če bi kljunata ribica poginila, bi aiptasije verjetno hitro kolonizirale moj akvarij.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Smukc dne 22 feb 2012 22:06

Jaz sem ga uporabljal,vendar so se aptasije čez čas spet pojavile na istem mestu,zgleda da jo ta tekočina ne uniči dokončno,sem pa potem nabavil dve kozici lysmata wundermani,ki sta delo opravili odlično.
Uporabniški avatar
Smukc

Št.: 221
Kraj: Sp.Idrija
Izkušnje: akv.6let,morska 2leti

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Morske vetrnice