Aiptasija

OdgovorNapisal/-a Grega dne 09 jan 2005 20:45

kaj so to aiptasije. a ma kdo kako sliko?
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 09 jan 2005 20:53

Aiptasija ( steklasta morska vetrnica) je nepriljubljen stanovalec morskega akvarija, ker se razmnožuje zelo hitro in ogroža druge vrste nevretenčarjev. So pa te morske vetrnice primerne za akvarije ,kjer gojimo koralne ribe iz družine ščetinozobk, katerim so aiptasije dobrodošel vir hrane.

Slika

Po mojih opažanjih Aiptasija niti ne raste zelo hitro, če je v vodi zelo malo nitratov. Aiptasija raste zelo hitro, če jo hranimo. Seveda nihče ne hrani Aiptasij, vendar pa z lovkami lahko polovijo hrano, ki je bila namenjena drugim organizmom.

V primeru, da sem na v akvariju preveč razmnožijo, se jih lahko rešimo z naselitvijo kozic Lysmata Wurdermani ali pa z brizganjem raznih lugov in kislin z injekcijsko iglo direktno v vetrnice.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 09 jan 2005 23:17

Aiptasie učinkovito uničujemo z nasičeno apneno vodo. V injekcijsko brizgo z srednje veliko iglo potegnemo dozo nasičene apnene vode, nakar Aiptasio s strani napišimo v telo. Povdarjam, da moramo to narediti s strani in ne z vrha, saj se drugače lisica sama sleče dol z igle in tako nismo dosegli nič.
Vendar na ta način lahko odstranimo samo srednje in večje primerke.
Mahne primerke lahko učinkovito odstranimo na ta način da v posodico z apnom nalijemo zelo malo vode, naredimo zmes podobno plastelinu ter iz te zmesi kroglico velikosti graha. Nato to kroglico napopamo na aiptasio.
Ker jo bo apno delno požgalo, delno pa se bo strdilo in ji ne bo več pustilo na plano smo zmagali.. Apno pa čez čas prekrijejo koralinske alge..

Za uničevanje aiptasij so tudi zelo učinkovite kozice vrste Lysmata wurdermani. Te kozice aiptasie v par tednih iztrebijo, ostale nevretenčarje pa pustijo pri miru.
Slika

Sam imam v akvariju ribico Rostratus Chelmon. Ta ribica rada obira aiptasie in jih iztrebi. Načelno je pogojno "reef safe" vendar pri meni pusti ostale mehke nevretenčarje pri miru.. Riba ni primerna za začetnike.
Slika

V akvariju kjer smo imeli aiptasie lahko te z opisanimi načini zatremo. A kljub temu se bodo le te čez par mesecev po odstranitvi predatirjev spet pojavile!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Fast dne 10 jan 2005 0:27

Pri meni se odlično obnese tudi limonin, sok :shock: katerega s pomočjo injekcije vbrizgaš v telo aiptasije.
Ker se zelo spretno izogibajo igli,jo jaz najprej malo z limoninim sokom pošpricam po nogi in kar otrpne za trenutek, katerega izkoristiš, da jo dobro napičiš v nogo in vbrizgaš malo limonade.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 10 jan 2005 3:56

Sem mnenja da je treba čimveč delati z snovmi ki so za sam akvarijski sistem neškodljive. Apno je v manjših količinah popolnoma brez stranskih učinkov. Zato ga tudi uporabljajo za dodajanje in dvigovanje nivoja kalcija.

Tudi limonin sok je popolnoma naravna stvar. Verjetno z njim dodamo v akavrij še kakšen vitamin če ne drugega C vitamin.
Seveda pretiravati ne smemo.

Aiptasie se rade naselijo tako, da so z nogo kje v kakšni luknji. Tako čim kaj šarimo okrog zlezejo v luknjo, kjer jim nič ne moremo razen če jih z apneno kroglico zadelamo. Zato je treba za cepljenje izbrati nogo, ter jo dobro zadeti. Po uspešnem cepljenju se Aiptasia skrči, postane malo temnejša, kmalu izvleče čreva in se v enem dnevu razkroji.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Fast dne 03 mar 2006 19:53

Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 13 mar 2006 18:22

Morda pozno, vendar zanimivo!
Tukaj
Zadnjič spremenil Dinko van plati, dne 19 jun 2006 22:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 mar 2006 20:06

Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 13 mar 2006 22:34

Berghie so odlični jedci aiptasij.. samo je težava ker jedo samo aiptasie in ko jih zmanjka umrejo tudi Berghie..
Torej je ta način zelo primeren za akvarije kjer je res ogromno aiptasij..
Poleg tega jih je skoraj nemogoče nabaviti..
Sam sem jih sicer že videl na Dunaju ampak jih niso hoteli prodati niti za zlato... :)
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 14 mar 2006 16:38

Obstaja tudi jadranska varianta, ki pa poleg aiptazij poje tudi morsko veternico voščenko. Nekaj let nazaj, ko sem imel še voščenko sem zaprepadeno opazoval, kako je imela vsak dan manj lovk. Šele po nekaj tednih, ko je imela samo še nekaj lovk sem našel tega polža.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 809

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 14 mar 2006 16:41

In kaj si naredil z njim? Prekomanda?

Zdej pa bi ga za šop evrov lahko v promet spravil ;)
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 mar 2006 22:50

Ti polži imajo zelo kratko življensko dobo. Tudi berghije.
Pri meni je za več generacij hrane, ampak niti ni časa ne trga, da bi to tržil. :D
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

Re: Aiptasija

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 jul 2008 19:13

Danes sem imel ponovno kosnjo Xenj v vecjem akvariju. " Obrane " Xenie sem dal v moj manjsi akvarij. Ko sem jih spustil na akvarisko dno je ena priletela ravno na Aiptasijo ta pa jo je takoj pojedla :shock: . Vedel sem, da so to ' veternice ' samo nisem si mislil, da so tako pozresne :? :!: .

Nesrecen pristanek
Slika

Xenia je ze skoraj v grlu
Slika
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

AIPTASIA - X

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 sep 2008 18:30

Danes sem končno dobil pošiljko AQUADISKONT-a in z njo tudi AIPTASIA -X.

Slika

Zadeva je izredno učinkovita in hitro deluje!!!! :thumbright: .

Vsebina šaktle:
Slika

Pred uporabo:
Slika

pet minut po uporabi:
Slika

deset minut po uporabi:
Slika

Je pa tudi dobra za odstranjevenje - uničevanje manio anemon

Pred uporabo:
Slika

pet minut po uporabi
Slika

Skratka zadeva DELUJE :!: :!: Bom pa videl končni rezultat jutri.

PS: čeprav piše, da naj nebi škodovala ostalim organizmom v akvariju, mislim, da je verjetno lahko škodljiva za quadricolor-ke in njim podobne prebivalce :scratch:
Uporabniški avatar
Berdon

Re: Aiptasija

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 26 sep 2008 19:14

Modri kirurg in Naso elegans sta pričela trgati iz kamenja kar je ostalo od aiptasij in manjo anemon. Upam, da jima to ne bo kaj škodilo :!: :!:
Uporabniški avatar
Berdon

Naslednji

Vrni se na Morske vetrnice