org. Chelidonura varians

školjke, polži, glavonožci

org. Chelidonura varians

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 14 jul 2005 10:45

V VF v Tobelbadu so dobili novo pošiljko v kateri je tudi ta polž. Pravijo, da je' planarije in turbelarije.

Pa še slika:
Slika

Tak so napisali:
SAMT-SCHNECKE
CHELIDONURA VARIANS

FRISST PLANARIEN und TURBELLARIEN!!!!
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 jul 2005 10:55

http://www.seaslugforum.net/factsheet.cfm?base=chelvar

Zanimivo je, da poročajo, da "izsesa" neko vsebino iz črva, in ga ne ubije per se. Plat(y)helminthesi imajo veliko sposobnost regeneracije.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 14 jul 2005 11:22

V bistvu je to gološkrgar in ne polž.

Te gološkrgarje sem pred enim letom iskal po celem svetu , vendar jih je izredno težko dobiti. Na forumu Reefcentral je veliko poročil, kako so ti gološkrgarji uspešno zatrli planarije, vendar umrejo ko planarij ni več in nimajo hrane.

Kdo ima planarije ? Vsekakor mu svetujem nakup teh gološkrgarjev, dokler so še na voljo v Vogelfarmi.

Ali imajo v Vogelfarm trenutno planarije, da bodo uspeli te gološkrgarje obržati pri življenju ? Sicer pa menim , da jih bodo zelo hitro prodali.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 jul 2005 12:45

Biološka metoda nikoli ni 100%, in sem še vedno mnenja, da je flatworm exit še vedno najučinkovitejša metoda.
Žival umre, rdeča nadloga pa pride nazaj in smo spet na A1...

Kar se pa tiče klasifikacije, Tadej je imel čisto prav, da so to polži, saj spadajo v razred Gastropoda, čemur po slovensko rečemo polži.

Ali drži, da je gološkrgar sinonim za Nudibranchia? Na žalost nimam nobene slovenske literature na to temo, da bi lahko preveril. Če to drži, potem se Bojan motiš, ti polži spadajo v red Cephalaspidea in ne Nudibranchia.

Vedno priročna stran: http://www.itis.usda.gov/ in http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/index.html
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 14 jul 2005 13:00

Najverjetneje sem se res zmotil. Na internetu sem našel vir, ki je lahko koristen za slovenska imena.http://www.svarog.org/biologija/sistematska_zoologija.php

Vsekakor ti jedci sodijo v razred GASTROPODA (POLŽI) in so torej že po tej definiciji polži.

Nadalje sodijo v
Opistobranchia (zaškrgarji)
http://www.bishopmuseum.org/research/natsci/invert/nomenclature/opistobranchia.htm
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 14 jul 2005 14:57

Kar se pa tiče klasifikacije, Tadej je imel čisto prav, da so to polži, saj spadajo v razred Gastropoda, čemur po slovensko rečemo polži.

Saj jaz tak vse vem! :lol:
Uporabniški avatar
Tadej

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 jul 2005 16:02

Reef invertebrates od Calfa in Fennerja imenuje skupino Opistobranchia "nudibranchs". Cela zmešnjava. :)

Hvala za svarogov link.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 14 jul 2005 16:24

Tudi jaz sem zasledil tole:

Flatworm Eating Varians Nudibranch

Tako da še zdaj ne vem kakšnega spola je! :shock:
Uporabniški avatar
Tadej

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 16 jul 2005 9:56

Ne vem, samo razmišljam.... Bi lahko nudibranch izhajalo iz kje drugje, recimo da je to goli polž in ima škrge pač razvejane zunaj.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jul 2005 11:01

Tadej Napisal/-a:Tudi jaz sem zasledil tole:
Flatworm Eating Varians Nudibranch

Mislim , da je to napaka. Gološkrgarji (Nudibranch) so med morskimi akvaristi najbolj popularen red , ki sodi v podrazred Opisthobranchia.
Chelidonura varians je na prvi pogled zelo podoben gološkrgajem , pa lahko pride do pomote.

Angleška in latinska imena

Podrazred Opistopbranchia (Opistobnanchs)
-red Cephalaspidea (Headshield slugs)
v ta red sodi Chelidonura varians
-red Anaspidea (Sea Hares)
-red Sacoglossa (Sea slugs)
-red Notaspidea (Sidegill slugs)
-red Nudibranchia Nudibranchs)

Vir Baensch, Marine atlas 2
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 18 jul 2005 10:07

Kaj ni to spet ena od vrst ki jo je skoraj nemogoče gojiti v akvariju na daljši rok in naj je zavedni akvaristi ne bi kupovali?

Že na nekaj mestih smo diskutirali, da naj se živali, ki imajo majhne možnosti za preživetje v akvariju (kot na primer ta polž zaradi specifičnega prehranjevanja) ne bi kupovalo in s tem pripomoglo k njihovemu iztrebljanju!
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 18 jul 2005 10:30

Za enkrat jih ne znamo razmnoževati, poleg tega pa imajo kratko življensko dobo, tako kot večina teh polžev.

Kolega, ki jih je opazoval na Havajih pravi, da ti polži niso preveč dobri lovci, saj se samo sprehajajo sem in tja, in če po nesreči naletijo na ploščatega črva, ga pohrustajo.

Na seaslug forumu poročajo, da sledijo ploščatim črvom. Ta opazovanja so bila zabeležena v začasnih posodah, in sumim, da se v oceanu pot za ploščatimi črvi hitro zabriše, kar polžev onemogoči sledenje...
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 jul 2005 10:57

Pred kakim letom , ko sem imel velike probleme s planarijami, sem intenzivno iskal te polkže Chelidonura varians. Prebral sem precej člankov in diskusij o tej vrsti in če bi napravil nek povzetek bi lahko zapisal sledeče.

Chelidonura varians je zelo težko dobiti v trgovinah z morsko akvaristiko, ker so redko naprodaj. V Sloveniji tudi naročanje ne deluje.
Zelo slabo prenašajo transport in večina jih kmalu pogine.
Pri tistih srečnih lastnikih, kjer pa preživijo transport in imajo v akvariju planarije pa so zelo učinkoviti jedci planarij in jih kmalu iztrebijo. Takšne polže, ki so očistili planarije v enem akvariju, se potem proda drugemu lastniku velikega števila planarij. Seveda taki primerki Chelidonura varians dosegajo nekajkrat večjo ceno, kot tisti, ki so naročeni ali kupljeni v trgovini.

Zelo učinkovita in varna metoda , da se znebimo planarij je sledeča. Naselimo polže Chelidonura varians, ki pojedo skoraj vse planarije. Prodamo Chelidonura varians in v akvarij doziramo Flatworm Exit.

Če bi v akvariju imel planarije, bi že bil na poti v VogelFarm (Chelidonura varians *** Worth a journey)
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 18 jul 2005 11:58

Jaz sem vseeno proti uporabo organizmov kot "orodja".

Tudi tisti redki ki preživijo transport prej ali slej poginejo, saj jim zmanjka hrane (težko verjamem, da bi akvarist dal poža naprej preden, ne bi popolnoma zmanjkalo planarij-takrat so polži že setradani in večina jih poginja). Tudi prestavitev v naslednji akvarij je problematična in za poža nevarna. Prej ali slej pa tudi zmanjka novih akvarijev, ki so okuženi s planarijami. Polž torej na koncu vedno izgubi!

Kdo pa je pripravljen postaviti gojilnico planarij, ki bi jih nato konstantno dodajal v akvarij s temi polži! Verjamem, da bi se našel tudi takšen, drugi pa bolje pustite te polže pri miru!
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 jul 2005 12:54

Ne vem, če bi sploh prišel do nadaljnega posredovanja, saj živi le kratko obdobje. Najprej dobiš nekaj mesecev starega, potem ti pa takle polžek v akvariju počisti planarijo še v kakšne dveh treh mesecih (400l akvarij) in si že na koncu.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549

Naslednji

Vrni se na Mehkužci