Columbellidae - polž

školjke, polži, glavonožci

Columbellidae - polž

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 19 jun 2005 12:48

Ti algojedci diatomej mi na steklu puščajo skupke ~7 kapsul, v vsaki kapsuli pa od 3-4, včasih tudi več, jajc. V sistemu so že več kot 2 meseca (take stvari si moram res začet pisat) in do sedaj sem videl šele nekaj manjših polžev, za katere predvidevam, da so mladiči.

Drugače pa se pridno pasejo po steklu, na kamenju jih ne vidim pogosto. Včasih zaidejo na pesek, kjer pustijo za seboj mukozen izloček, katerega hitro pospravijo mnogoščetinci (bodičasti črvi) in postranice.

Včasih vidim, da na steklu poleg diatomej pospravijo tudi kako nitasto algo, vendar glede na razširjenost [alg] nimajo posebnega vpliva.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 jun 2005 18:54

Romunov , ali si opisal vrsto polžkov, ki je prikazana na spodnji sliki ?

Slika
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 19 jun 2005 19:08

Tako je. 8)
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 jun 2005 19:12

Ali ti je uspelo identificirati, kateri vrsti pripada ta polžek ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 19 jun 2005 19:22

Verjetno gre za osebke iz rodu Columbella.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 19 jun 2005 19:25

Columbella sonsonatensis. Po tistem katalogu, ki ga je predložil Romunov.
Je kar nekaj podobnih vrst, vendar sem eno vzel iz akvarija in ji je glede na obliko še najbolj podobna. Je pa vprašanje, če imamo vsi iste vrste oz. ima vsak več vrst.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 19 jun 2005 20:22

Mislim, da je pripenjanje vrstnih imen irelevantno, saj so ti polži trd oreh celo za strokovnjake. Poleg tega se vrste lahko razlikujejo od področja do področja, lahko je več vrst opisanih pod isto ali obratno...
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 20 jun 2005 15:26

Ti polži so se pri meni namnožili do neverjetnega števila.
Pri poizkusu ocenitve populacije sem prišel do ocene 200 živali.
Zaenkrat število še ni moteče in tudi hrane jim še ne bo tako kmalu zmanjkalo, brez problema pa jih lahko oddam, samo v Grosuplje bo potrebno priti ponje.
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

Re: Columbellidae - polž

OdgovorNapisal/-a tarzan dne 26 feb 2008 14:32

Pozdravljeni!

Pred približno dvema tednoma sem dobil 6 takih polžkov iz trgovine Korala (velikosti cca 1 cm). Vsi so pridno lazili po akvariju in čistili steklo ter črpalki (MaxiJet so mi detajlno očistili :)). Včeraj sem opazil, da sta dva oklepa prazna. Kdo bi bil lahko kriv za njuno stradanje? Bodičasti črvi, rakovica ali kaj drugega? V akvariju imam še vedno eno rakovico, ki pa se mojstrsko izmika moji pinceti, res pa je, da se tudi ne trudim kaj preveč.
Aklimatizacija ne more biti kriva, saj sem jih aklimatiziral po metodi "samoaklimatizacije" (dolg ozek kos pleksija sem pod kotom cca 15 kotnih stopinj postavil v akvarij ter jih postavil na suh del. V eni uri so bili že vsi v vodi, res pa je, da se je en šel malo "banđiđampinga brez elastike" in se s trojnim saltom vrgel direktno v vodo).
Uporabniški avatar
tarzan

Št.: 657
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 26 feb 2008 18:50

Mogoče pa so krive poprejšnje aklimatizacije pri trgovcih... Skratka proti temu skorajd nič ne moreš..
Rakovico pa le odstrani.. tako boš zagotovo vedel, da vsaj rakovica ni krivec..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8764
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Dean dne 27 feb 2008 15:37

tarzan Napisal/-a:Aklimatizacija ne more biti kriva, saj sem jih aklimatiziral po metodi "samoaklimatizacije" (dolg ozek kos pleksija sem pod kotom cca 15 kotnih stopinj postavil v akvarij ter jih postavil na suh del. V eni uri so bili že vsi v vodi, res pa je, da se je en šel malo "banđiđampinga brez elastike" in se s trojnim saltom vrgel direktno v vodo).

Naredil si kar si lahko, kar pa je bilo pred tem pa ne moreš vplivat, kot ti je že Clownfish napisal. Jaz jih aklimiram v plastični posodi, ki jo dam v akvarij tako, da plava na gladini, vanjo dam polovico vode s katero so prišli, z brizgo pa počasi dodajam vodo iz akvarija ... tako igračkanje traja lahko tudi eno urico, če se prej ne lotijo igrat, kot si sam ugotovil "banđiđampinga brez elastike"
Žal so posledice prehitre naselitve vidne tudi ali šele po enem tednu.

Po drugi strani sem imel priložnost opazovati bodičastega črva na lovu. Polžje bil živ, preverjeno. Stvar je po mojem v malih akvarijih, kjer takim oportunističnim mrhovinarjem od časa do časa lahko primanjkuje hrane. Takrat se po mojem lotijo tudi kakšnega polža.

Rakovice, posebej če je kosmata, pa se le raje losaj, saj ne bo nič dobrega z njo. Če ji zakruli ti zna tudi ona napast kakšno ribo, ki ima navado spanja v kakšni razpoki.
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 01 mar 2008 13:39

Aklimacije ni mogoče izključiti, je pa možno, da je prišlo do napak(e) že prej.

Po drugi strani sem imel priložnost opazovati bodičastega črva na lovu. Polžje bil živ, preverjeno. Stvar je po mojem v malih akvarijih, kjer takim oportunističnim mrhovinarjem od časa do časa lahko primanjkuje hrane. Takrat se po mojem lotijo tudi kakšnega polža.

V naših akvarijih najdemo le nekaj vrst mnogoščetincev, ki so oboroženi za plenjenje, večini pa ustni aparat ne dovoljuje lovljenje žive hrane, razen, če je le-ta že dodobra upešana in tik pred tem, da izbrizgne (izdahne).
Uporabniški avatar
Romunov

Vrni se na Mehkužci