Članek: Školjke rodu Tridacna

školjke, polži, glavonožci

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 19:36

jasenka Napisal/-a:Zanima me ima li tko iskustva s preseljenjem Tridacne koja se je zaljepila za kamen?
Tridacna crocea, se včasih kar vkoplje v kamen. Tako školjko je skoraj nemogoče odstraniti s kamna . Jaz v takem primeru razbijem kamen.

Če je školjka samo prilepljena na površino kamna , jo lahko odstanimo, vendar je to dokaj težko opravilo in skoraj vedno školjko tudi malo ranimo. Na tak način so na kamen običajno pritrjene školjke Tridacna maxima. Jaz uporabljam tehniko, ki je opisana v knjigi Giant clams avtorja Daniela Knopa. Školjko se malo pritisne na stran , da postanejo vidne vezi, s katerimi je školjka pritrjena na kamen. Te vezi (byssal filaments) se poreže s kratkim nožem. Rezati je potrebno tem bližje kamnu. Školjka včasih iztegne belo mehko tkivo čez te vezi. Če se to zgodi, se z nožem samo malo dotaknemo tega tkiva, da se umakne nazaj. To delo je najbolje narediti kar zunaj akvarija, če seveda imamo možnost kamen odstraniti iz akvarija.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 11 sep 2005 19:54

Hvala Bojan!
Pretpostavljam da je moja Maxima. Stvar je u tome da kada sam je donesla i stavila u akvarij, bilo je vece i nisam znala kuda bi s njom, pa sam je stavila na jedan kamen (do jutra se je ona uhvatila). Sada je tako vec neko duze vrijeme, a zeljela bih je premjestiti.
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 20:58

jasenka Napisal/-a:Pretpostavljam da je moja Maxima.
Niti ni pomembno ali je Tridacna maxima ali Tridacna crocea. Če lahko z nožem prideš pod školjko in porežeš vezi , potem je Knopova metoda uporabna in enaka za obe vrsti školjke.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

Re: Članek: Školjke rodu Tridacna

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 08 mar 2009 22:52

Nekaj kar tako...

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 26 mar 2009 12:47

Mogoče samo namig. Tem nitim, s katerimi se školjke pritrjujejo na podlago imenujemo slovensko bisusne niti.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a juice dne 21 avg 2011 12:21

A tem školjkam zraste nova 'noga'?
Pri meni je bila školjka pritrjena na kamnu in sicer na precej strmem 'terenu'. Školjka je tako s svojimi nitkami morala nositi velik delež svoje teže. Dva dni nazaj sem jo našel na tleh v pesku, kompletna noga z nitkami pa je ostala 'odtrgana' na kamnu. Med ležanjem na pesku je bila enako odprta kot prej. Pred par urami sem jo dvignil in opazil, da dejansko nima nobenega 'podvozja'. Sedaj sem jo prestavil nazaj na kamen in podprl, da se bo lahko pritrdila. ČE ji bo seveda zrasla kakšna nitka. Tudi sedaj se je praktično takoj odprla in kot kaže, ne bo hudega.

Ima kdo podobno izkušnjo oz. kakšen drug nasvet?
juice

Št.: 111
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska od 2011

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 22 avg 2011 9:10

juice Napisal/-a:A tem školjkam zraste nova 'noga'?

Načelno da.. vseeno je tudi odvisno od tega koliko noge manjka.. in kako je poškodovana v primeru naprimer če jo na silo odstranjujemo iz kamna kjer je pričvrščena.
Je pa tudi res, da skozi odprtino v lupini spodaj mimo manjkajoče noge vanjo lahko pridejo kakšni škodljivci in jo poškodujejo oz pojedo.
Načelno so v naravi pritrjene v vdolbinici in noga je tako zavarovana.

Pri meni je bila školjka pritrjena na kamnu in sicer na precej strmem 'terenu'. Školjka je tako s svojimi nitkami morala nositi velik delež svoje teže. Dva dni nazaj sem jo našel na tleh v pesku, kompletna noga z nitkami pa je ostala 'odtrgana' na kamnu. Med ležanjem na pesku je bila enako odprta kot prej. Pred par urami sem jo dvignil in opazil, da dejansko nima nobenega 'podvozja'. Sedaj sem jo prestavil nazaj na kamen in podprl, da se bo lahko pritrdila. ČE ji bo seveda zrasla kakšna nitka. Tudi sedaj se je praktično takoj odprla in kot kaže, ne bo hudega.

Ima kdo podobno izkušnjo oz. kakšen drug nasvet?

Če je normalno odprta in odzivna potem je sicer malce nenavadno, da je sama odpadla z kamna. Ponavadi tam kjer se postavijo ostanejo za zmerom..
A če je z njo vse uredu in bo tako tudi po tednu dni so tvoje skrbi skoraj odveč.
Ko si jo poprl moraš paziti na to, da jo z podporo ne oviraš tako, da se zaradi tega ne more zapirati..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8764
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a juice dne 22 avg 2011 14:39

Ok, hvala Clownfish. Sedaj, ko je na novi poziciji - na vrhu večjega kamna, se mi zdi da je odprta še bolj kot ponavadi.

Ko si jo podprl moraš paziti na to, da jo z podporo ne oviraš tako, da se zaradi tega ne more zapirati..

Je podprta samo iz ene strani, iz druge strani pa jo 'fiksira' gibanje vode v akvariju. Imajo pa izredno moč - kamen, ki jo zadržuje namestu, se je včasih kar premaknil ob njenem sunkovitem zapiranju oz. odpiranju.
No danes, sem prišel ravnokar domov, pa tega kamna ni več tam! Leži na pesku, školjka pa stoji prav pokončno sama od sebe in se prav perverzno razkazuje :)
juice

Št.: 111
Izkušnje: morska od 2011

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 21 sep 2011 10:03

Kdor ima v akvariju anemono preblizu tridacne, se mu utegne zgoditi, kar se je meni - anemona je ožgala del tridacne, ki se je izgleda dokončno skrčila. Anemono sem odstranil, ker se je dotikala tridacne. Na mestu, kjer je anemona dotikala tridacno, je le-ta skrčila plašč. Tudi po nekaj tednih je plašč školjke še vedno skrčen na mestu dotika - približno v velikosti 1/4 školjke. Sicer pa školjka živi napraj normalno, le da ni več popolna.
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1215
Izkušnje: morska 7

Članek: Školjke rodu Tridacna

OdgovorNapisal/-a Stina dne 21 sep 2011 10:43

Mislim da ce se plast regenerirat s vremenom! Znam da zacijeli ugriz ribe pa nevidim zasto nebi ni opekotina od anemone...
Lp
Uporabniški avatar
Stina

Št.: 662
Kraj: Zagreb/Hrvatska
Izkušnje: akv 8g., morska 6g.

OdgovorNapisal/-a Grega dne 03 sep 2012 12:09

Ali je 6x24w v 200l akvariju dovolj svetlobe za gojenje školjk Tridacna?
Višina akvarija je 60cm.
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Malix dne 03 sep 2012 13:16

Kje jih boš pa kupil?
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129