Polž Neritina (Neritidae)

školjke, polži, glavonožci

Polž Neritina (Neritidae)

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 18 mar 2005 19:19

Bojan, se tisti polži, ki izgledajo kot latovice (limpet) in imajo upognjen zgornji del (v bistvu izgledajo kot kapce od smrkcov), pri tebi množijo v akvariju?
Če ja, si kdaj opazil kake 1,5mm v premeru kapsule, rjavkaste barve, odložene na trdih površjih kot so skale in steklo?
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 mar 2005 20:52

Ali imaš v mislih vrsto polžka, ki je povečano prikazana na spodnji sliki ?

Slika

Velikost 1cm

Še ena slika v akvariju.

Slika

Polžki so po poreklu iz Rdečega morja.

Ti polžki se razmnožujejo v mojem zbiralniku (sumpu) Menim , da so to njihova jajčka (kapsule). Nisem pa 100% prepričan.

Slika

Te kapsule (jajčka) so 1,5 mm v premeru in izgledajo bele barve, če jih gledamo od spodaj, skozi steklo , kot prikazuje slika zgoraj. Če pa jih pogledamo od zgoraj, so rjavkaste barve.

V akvariju sem tudi imel te polžke, vendar mislim , da jih ni več.Najverjetneje jih je nekaj požrlo.

Najprej sem bil prepričan , da so to polžki Nerites, vendar pa sedaj nisem več 100% prepričan. V literaturi je omenjeno , da se Nerites polžki v akvariju ne razmnožujejo ( ne dosežejo odrasle oblike), ti moji pa se razmnožujejo v akvariju. Mogoče pa je ena od vrst Nerites polžkov, ki se razmnožuje.

Tu je ena zanimiva povezava za identifikacijo Nerites polžkov

http://www.gastropods.com/Taxon_pages/TN_Family_NERITIDAE_NERITINAE.html

Pa še ena slika Nerites polžkov iz Rdečega morja . Mislim , da so polžki , ki se sedaj razmnožujejo v mojem akvariju enaki tistemu polžku, ki je najbolj desno zgoraj.

Slika
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 19 mar 2005 18:09

Bojan, lahko slikaš še notranjost hišice (ostra slika)?
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 mar 2005 18:36

To je najboljša slika, kar jih lahko naredim. Notranjost hišice pa težko slikam , ker je notri polžek.

Slika je močno povečana. Polžek je manjši od 1 cm.

Slika
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 22 mar 2005 0:12

Izgleda, da je polžek res iz družine Neritidae, verjetno iz genusa Neritina.

Najprej sem sumil, da je Crepidula, vendar se navadno ti polži manj premikajo, ti pa so pravi klateži. Ko bom odkril prazno hišico bom lahko 100% potrdil, ali je neritid ali ne.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 26 mar 2005 9:22

Opažam, da polžki radi malcajo daljše alge. Po skalah množično puščajo kapsule z jajci.
Kamor gredĂ´, se koralinske alge pobelijo. Ta pojav še raziskujem, ker imam v mislih več vzrokov, ne samo polžev.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 mar 2005 10:31

romunov Napisal/-a:Kamor gredĂ´, se koralinske alge pobelijo. Ta pojav še raziskujem, ker imam v mislih več vzrokov, ne samo polžev.

Zanimivo. Ko si to omenil, sem pogledal v zbiralnik (sump), kjer imam te polžke in opazil , da se en polžek sprehaja po belem ostanku koralinskih alg. Je pa res , da je na drugih mestih v zbiralniku še dosti lepo roza obarvanih koralinskih alg.

Mislim , da ti polžki ne ogrožajo koralinskih alg, nisem pa popolnoma prepričan.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 26 mar 2005 13:40

Mogoče bi lahko še kdo probal te polžke, da vidi kako vplivajo na koralinske alge?
Ko se mi akvarij bolj stabilizira in bo v sumpu kaj teh alg, bom kakega prestavil tudi dol (takrat bom imel verjetno že svoj zarod).

Nekako 20 dni po tem, ko sem prvič opazil na steklu kapsule, so se odtrgale. Če je to normalno ne vem, podmladka še nisem zasledil.
Uporabniški avatar
Romunov

Vrni se na Mehkužci