Živa Artemia kot hrana

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 07 mar 2007 21:45

Dinko van plati Napisal/-a:Flaš se ne zliva v akvarij zato, ker v njih ni biološke "filtracije". To pripelje do dviga amoniaka, kar v akvariju ni okoliščina.,
Ali ni amoniak pred prvo stopnjo bilološke filtracije ?

Koliko artemij si že vzgojil v svoji gojilnicah in ali si meril, kdaj se sprostijo odpadne snovi ? Zanima me če to veš, ker je tvoj kometar o tem , da se flaše ne zliva v akvarij, ker ni biološke filtracije neumesen. Seveda vedno lahko debato obrneva v to smer, da je v akvariju biološka filtracija in da se bo amoniak razgradil, v flaši z navpiji artemij se pa ne bo. Se strinjam, da v akvarij s skoraj neomejono biološko filtracijo (recimo ocean) lahko brez težav doziramo nekaj ton posušenih jajčeč artemij na dan. Tu se pogovarjamo v nezaželjenem vnosu odvečnih odpadnih snov v akvarij, ki jih biološka filtracija mora predelati. Ti si ravno najbolj ekstremen pri dodajanju hranilnih snovi v akvarij (ribe dobijo pri tebi le dve kocki artemij na teden), tu pa si se postavil na povsem drugo stran.

Kje si prebral, da se iz posušenih jajčeč solinskih rakcev pri izleganju izločijo iste snovi v enaki količini , kot pri izleganju kozic iz neposušenih jajčeč v akvariju ?
Kje si prebral, da jajčeca solinskih rakcev niso suha ? Jasno vsi vemo da so v stanju mirovanja, ampka posušena so in zato popijejo ogromno vode, ko jih namočimo v vodo (podobno kot fižol).
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 07 mar 2007 22:15

Bojan Napisal/-a:Ali ni amoniak pred prvo stopnjo bilološke filtracije ?

Točno.
Amoniak nastane, ko se začne gnitje, se pravi prva skupina bakterij, ki napade odmrle organizme in iztrebke.

Ti si ravno najbolj ekstremen pri dodajanju hranilnih snovi v akvarij (ribe dobijo pri tebi le dve kocki artemij na teden), tu pa si se postavil na povsem drugo stran.

To ne bo držalo. Akvarij hranim vsak dan z eno kocko mysisa in eno kocko artemie. Pa še penilca nimam. Sem pa tako hranil v eno leto trajajočem obdobju, ko sem na stvar gledal drugače, ker sem imel manj rib, ki potrebujejo redno hranjenje.

Kje si prebral, da se iz posušenih jajčeč solinskih rakcev pri izleganju izločijo iste snovi v enaki količini , kot pri izleganju kozic iz neposušenih jajčeč v akvariju ?

Glede količine teh snovi na maso jajčec lahko pride do manjših odstopanj. Izločijo se popolnoma iste snovi. To je vendar logično.

Kje si prebral, da jajčeca solinskih rakcev niso suha ? Jasno vsi vemo da so v stanju mirovanja, ampka posušena so in zato popijejo ogromno vode, ko jih namočimo v vodo (podobno kot fižol).

Dajmo raje ne-primerjat mirujoča stanja v različnih kraljestvih. Če misliš, da je v jajčecu - pod lupino - posušeno bitje se motiš. Je ravno tako kot pri kokoši, vešči, vrtinčarju...
Napije se lupina, ki obdaja jajčece in se zmehča, da jo lahko organizem prebije.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 07 mar 2007 22:39

Čedalje dalj od osnovne teme smo. Jaz sem omenjal posušena jajčeca (ta izraz se pač uporablja in tusi re so posušena). Nihče ni govoril o posušenih bitjih in nima smisel, da se sedaj pričnemo pogovarjati o tem, ker nima nobene povezave niti z mojimi navedbami niti s tem kar zanima Malix-a.

No, da se vrnem na temo, ki zanima Malix-a.

Jaz sem pač s testiranjem ugotovil, da se pri izleganju navpijev iz jajčeč voda v plastenki močno onesnaži, kar omenja tudi literatura, zato to vodo ni pametno zlivati v akvarij, kjer bi jo biološka filtacija sicer prečistlila, če pač sistem s tem ne postal preobremenjen. Enaka količina odpadnih snovi se po mojem logičnem sklepanju sprosti Tu pa jaz logično sklepam), tudi če se jajčeca valijo direktno v akvariju.

Izleganje kozic iz jajčeč v mojem akvariju ni problem in ne povzroča zniževanje kvalitete vode in mislim , da ni ustrezna primerjava z izleganjem posušenih jajčeč artemij. To seveda ne morem zagotovo trditi , ker nisem testiral , niti študiral literaturo. No jaz ne videim logičnega sklepa, da gre za enako količino odpadnih snovi, saj gre za precej različna jajčeca in različen odstotek izvalitve.

Dinko van plati Napisal/-a:To ne bo držalo. Akvarij hranim vsak dan z eno kocko mysisa in eno kocko artemie. Pa še penilca nimam. Sem pa tako hranil v eno leto trajajočem obdobju, ko sem na stvar gledal drugače, ker sem imel manj rib, ki potrebujejo redno hranjenje.,
Se opravičujem. Očitno še nisem prebral, da si prešel na nov režim :) Sedaj so pa že skoraj na istem kot jaz, le s to razliko, da jaz uporabljam penilnik. Sicer pa o tem lahko nadaljujejo v drugi temi, da ne bomo ponovno zavili iz teme.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 08 mar 2007 7:55

Nekoliko naputaka iz mojega iskustva:

U ovoj raspravi sam na Bojanovoj strani, u uzgojnoj posudi sa artemijama nastaje teški "đumbus"- koktel raznoraznih organskih snovi i istovremeno teška bakterijska explozija raznoraznih (i patogenih) bakterija. Sve to skupa nije dobrodošlo u aquariju i ako ima načina da ne uđe u aquarij onda ne treba da uđe. Vjerovatno jsličan đumbus nastao bi i ubacivanjem cista direktno u aquarij, samo bi to teško bilo evidentirati.

Osim toga i ubačene žive artemije (ukoliko ne budu pojedene već se negdje zaglave, npr. u filterima, pjesku) strašno su opterećenje i nisu uporedive sa kockama smrznute ili suhe artemije. Ja sam ribe često hranio sa viškom artemije pa mi se često događalo njihovo zaglavljivanje - već nakon nekoliko sati što su krepale to je čudo od smrada. Zato sa doziranjem artemije treba biti jako suzdržan, naročito u piko i nano aquarijima kakve ima Malix, i treba brinuti o tome da što više artemije bude pojedeno.
Još nešto, artemija hranjena kvascen nutricionistički je vrlo loš zalogaj, postoje brojni gotovi pripravci za ishranu i obogaćivanje artemije.
Veseli

Št.: 128
Kraj: Split

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 08 mar 2007 10:48

Ne bi ulazila u raspravu koliko živa artemija gadi vodu.
Jednom u 7-15 dana, koji puta i do dva puta tjedno ubacujem po oko pola litre pripravljene žive artemije u akvariij.
Nisam do sada primjetila ikakve loše posljedice, jer da jesam, naravno ne bi više na taj način hranila koralje i ribe (cromise, magnifice...).
Flašu s artemijom stavim na poklopac, te artemiju ulijevam u akvarij putem tankog crijeva za zrak.
Samim time jajašca ostaju na stijenci boce, a artemija ulazi u akvarij.
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a BojanD dne 09 mar 2007 0:57

Jaz navplije pred kakršnokoli uporabo obvezno obogatim z zeleno vodo Nannochloropsis. Alga očisti vodo, artemija postane šele tako hranljiva (prej je "prazna"), vse skupja je šele v taki obliki res uporabno, razlika je neopisljiva. Artemija dela na Nannochloropsisu dobesedno 100/ uro :lol:
... trla baba lan press :roll:
Uporabniški avatar
BojanD

Št.: 494
Izkušnje: akv. 44; morska 38 let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 09 mar 2007 1:06

Ja, to je najboljša varianta in tako hranjeni navpiji artemije so odlična hrana. Zahteva malo več dela, ker pač moraš gojiti fitoplankton.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 09 mar 2007 7:06

Jasenka Napisal/-a:Ne bi ulazila u raspravu koliko živa artemija gadi vodu.
Jednom u 7-15 dana, koji puta i do dva puta tjedno ubacujem po oko pola litre pripravljene žive artemije u akvariij.
Nisam do sada primjetila ikakve loše posljedice, jer da jesam, naravno ne bi više na taj način hranila koralje i ribe (cromise, magnifice...).
Flašu s artemijom stavim na poklopac, te artemiju ulijevam u akvarij putem tankog crijeva za zrak.
Samim time jajašca ostaju na stijenci boce, a artemija ulazi u akvarij.

Pola litre baš i nije neka mjera. Pola litre u kojoj su tri artemije ili 300 ili 3 miliona? Ubacivanje uzgojne tekućine (unutra ima baš svašta, prozirne opne koje se okom ne vide, bakterije uzgojene na nivo od 10 na 18-u , probaj izmjerit amonijak,... zapravo vidljive opne su vapnenac i zapravo se ne bi mogle smatrati ni kemijskim ni biološkim opterećenjem) svakom je slučaju nepotrebno opterećivanje aquarija nepoželjnim kemijskim i biološkim sastojcima. Umjesto toga mogao bi isti aquarij imati sigurno još kojeg stanovnika čiji bi proizvodi metabolizma odgovarali nepotrebno ubačenom otpadu.
Veseli

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 09 mar 2007 7:10

BojanD Napisal/-a:Jaz navplije pred kakršnokoli uporabo obvezno obogatim z zeleno vodo Nannochloropsis. Alga očisti vodo, artemija postane šele tako hranljiva (prej je "prazna"), vse skupja je šele v taki obliki res uporabno, razlika je neopisljiva. Artemija dela na Nannochloropsisu dobesedno 100/ uro :lol:
... trla baba lan press :roll:

Naravno puno bolje rješenje. Ali postoje i koncentrati za kupke s kojima se postižu još daleko bolje nutricionističke vrijednosti artemije (kao recimo Selco proizvodi). Ali kupke i u jednom i u drugom slučaju moraju biti dugotrajne, bar 12, bolje 24 sata. I ovi pripravci ne bi smjeli završiti u aquarij, za razliku od fitoplanktona koji je dobrodošao.
Veseli

OdgovorNapisal/-a Malix dne 11 mar 2007 13:19

Hvala za info.
Imam pa še »5 centimeterski« problem.
Ko se mi navpiji izležejo jih težko ločim, da bi v akvarij dal samo navpije in ne tudi odmrlih in praznih jajčec.
Če grem precejat vodo - se vse zmeša…
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 mar 2007 14:16

Obstaja več metod za ločitev sveže izleženih navpijev od jajčnih lupin. Jaz sem do sedaj uporabljal dve metodi:

1.)Flašo, kjer so izlegli navpiji odklopiš od prezračevanja in postaviš na mesto, ki je takšno, da flašo na nekem mestu bolj intenzivno osvetlljuje kakršnikoli svetlobni vir (sonce, žarnica). Vsi navpiji se zberejo na mestu z več svetlobe, od koder jih z uporabo 5mm debele cevke s pomočjo natege posesam preko cedila.

2.)Najbolj enostavna varianta pa je je posoda valjaste obliko, ki ima za svetlobo nepropusten pokrov, razen na mestu kjer je cedilo z mrežico. Navpiji se zberejo nad cedilom v sredini, jajčeca pa ostanejo na zunajem robu posode. Navpije brez lupin dobimo enostavno tako, da samo dvignemo cedilo in ga potopimo v akvariju. Dela je manj kot 10 sekund.

Slika

Metoda je odlična za tiste akvariste , ki rabijo malo navpijev in nimajo veliko časa. Edina slabost te druge metode je namreč ta, da v tej valjasti posodi ne moremo vzgojiti velike količine navpijev.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Malix dne 11 mar 2007 14:22

Ta zadnja metoda mi je zelo všeč.
Bom povprašal Andreja če ima to valilnico.

Hvala
Uporabniški avatar
Malix

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 mar 2007 15:35

Mislim, da jo trgovina Korala nima, ima pa jo Aquashop.

http://www.aquashop.si/si/page/detail/gitm/551/Hobby_Artemia_skleda/-/
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Malix dne 19 mar 2007 16:29

Bojan Napisal/-a:Mislim, da jo trgovina Korala nima, ima pa jo Aquashop.

http://www.aquashop.si/si/page/detail/gitm/551/Hobby_Artemia_skleda/-/

Povzetek iz njihove strani
Koda: Izberi vse
Enostavna metoda za lovljenje in gojenje. Potrebujete samo jajčeca in sol. [b]Priključek za prezračevanje ni več potreben.[/b] Enostavno lovljenje naupulijev za hranjenje vaših mladih ribic.

Imam občutek da se izleže dosti manj naupulijev, kot takrat ko sem jih imel v plastenki z mehurčki.
Ker če tukaj dodam mehurčke se vse ZMEŠA…
Uporabniški avatar
Malix

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 mar 2007 16:32

Malix Napisal/-a:Imam občutek da se izleže dosti manj naupulijev, kot takrat ko sem jih imel v plastenki z mehurčki.

Definitivno zrčalenje precej pomaga...
Reklama je pač reklama ampak v takih količinah kot v plastenki z zračenjem jih ne moreš gojiti.. razen če imaš 20 takih posodic.. kar pa seveda povečuje prodajo.. :D
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Prehrana