Živa Artemia kot hrana

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 mar 2007 16:39

Malix Napisal/-a:Imam občutek da se izleže dosti manj naupulijev, kot takrat ko sem jih imel v plastenki z mehurčki.
Ker če tukaj dodam mehurčke se vse ZMEŠA…

Občutek te ne vara. Prezračevanje pri tej metodi ne pride v poštev.

Ponavljam , kar sem že napisal.

Metoda je odlična za tiste akvariste , ki rabijo malo navpijev in nimajo veliko časa. Edina slabost te druge metode je namreč ta, da v tej valjasti posodi ne moremo vzgojiti velike količine navpijev.

Vsaka metoda ima pač svoje prednosti in slabosti.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 mar 2007 16:50

Upam da se je prav razumelo...

V prezračevani plastenki lahko (v dokaj majhnem volumnu vode) dokaj hitro vzgojiš vzgojiš večjo količino navpijev.. zadeva pa ni primerna za gojenje večjih artemij.

V tem primeru pa je boljša večja posoda in dodatno hranjenje recimo z fitoplanktonom...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Malix dne 19 mar 2007 16:53

Plankton sem dal v posodo.
Bom videl kaj se bo izcimilo iz prve runde.

Je pa voda v posodi za gojenje "v 24 urah" dokaj zasmrdela :(
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

OdgovorNapisal/-a Groseal dne 05 jun 2007 20:34

Sedaj pa imam še jaz eno vprašanje, namreč že dva tedna tudi jaz hranim z živo artemijo in sicer v eni 5 litrski steklenici in dveh 1.5 litrski. navpije hranim najprej z liquizellom po 10 dneh z mikrozellom zanima me koliko zrastejo, ker se mi zdi da so v 10 dneh zrasli bolj malo nekje do velikosti pol bucikine glave. A je važna gostota artemij bolj malo več kakšne imate kaj izkušnje.
Hvala.
Uporabniški avatar
Groseal

Št.: 172
Kraj: BREZICE

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 05 jun 2007 21:28

Gojenje artemij iz jajčec do nauplijev je enostavno. Kasneje pa se stvari zakomplicirajo. Kultura se zredči, redno jo je potrebno hraniti. Načelno delajo tudi na kvas, vendar to ni to.. :D

Boljše rezultate dosežemo z gojenjem kjer odraščajoče artemije hranimo z fitoplanktonom, še najbolje živim.

Jasno pa je potrebno tekočino kjer gojimo artemije stalno mešati kar najlažje dosežemo z prezračevanjem.

Za liquizell in mikrozell pa prvič slišim.. imaš kakšno povezavo?
Glede gojenja artemij pa je zagotovo kar precej člankov samo prijatelja googla moraš uporabiti.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 05 jun 2007 22:05

Mikrozell

Liquizell

Kaj pa komercialni produkti kot Selco? Se da to pri nas dobiti? Preko Veselega mogoče?
Sem bral da so ti Selco preparati kar uporabna zadeva, tudi manj smrdijo...

Še link kjer sem to bral: IFMN nekakšno združenje vzgojiteljev morskih organizmov.

Na tem linku se da prebrati dosti tudi o gojenju različnih vrst planktona.
Od fitoplanktona, artemije, brachionusov ter copepodov. Je pa na žalost vse v nemščini.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

Re: Živa Artemia kot hrana

OdgovorNapisal/-a james.7 dne 10 apr 2008 10:01

navpije hranim najprej z liquizellom po 10 dneh z mikrozellom zanima me koliko zrastejo, ker se mi zdi da so v 10 dneh zrasli bolj malo nekje do velikosti pol bucikine glave

Tudi jaz sem nabavil to hrano za navpije, pa me zanima če si s to hrano dosegel dobre rezultate, mislim ali si uzgojil navpije do odraslega stanja? Tudi sam poskušam gojiti artemijo, danes je že peti dan...
Pa še to, ali se lahko hrani tudi z zmrznjenim fitoplanktonom?
Uporabniški avatar
james.7

Št.: 211
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: akv .99, morska 2008

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 10 apr 2008 12:55

james.7 Napisal/-a:Tudi jaz sem nabavil to hrano za navpije, pa me zanima če si s to hrano dosegel dobre rezultate, mislim ali si uzgojil navpije do odraslega stanja? Tudi sam poskušam gojiti artemijo, danes je že peti dan...
Pa še to, ali se lahko hrani tudi z zmrznjenim fitoplanktonom?

lahko.. venar bodo najbolje uspevale kar v raztopini živega fitoplanktona planktona.
Tega pa lahko včasih kje kupiš, pripraviš sam iz akvarijske vode ali pa poizkusiš vzgojiti kulturo iz zmreznjenega fitoplanktona.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a james.7 dne 10 apr 2008 14:31

hm... glede na to da nimam kulture fitoplanktona bom za enkrat poskusil z zmrznjenim ter z mikrozellom in liquizellom. Lahko bi pa poskusil uzgojiti tudi fitoplanktonsko kulturo iz zmrznjenega fitoplanktona...a ne vem lih kako se tega lotit!

hvala
Uporabniški avatar
james.7

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 10 apr 2008 14:51

james.7 Napisal/-a:hm... glede na to da nimam kulture fitoplanktona bom za enkrat poskusil z zmrznjenim ter z mikrozellom in liquizellom.

Lahko bi pa poskusil uzgojiti tudi fitoplanktonsko kulturo iz zmrznjenega fitoplanktona...a ne vem lih kako se tega lotit!

hvala

Postopek je povsot enak...
Rabiš vodo primerne gostote (lahko stara akvarijska voda)
To daš v v mikrovalovno ali pa to vodo precediš preko fine planktonske mrežice oziroma sitotiskarske tkanine, da v njej ves zooplankton pomre.

Noto dodaš startno kulturo in seveda "gnojilo". Nekako bi moralo delovati pri nitratih okrog 30-50mg/L (če se ne motim)
Za gnojilo se pozanimaj pri Bojanu Dolenc-u. Mogoče ti ga lahko priskrbi tudi Andej iz Korale.

V posodo daš še cevko za zrak in iz zračne črpalke v tekočino odvajaš zrak, ki meša raztopino.

Vse skupaj postaviš pod luč ali pa daš na kakšno zelo svetlo mesto (okenska polica)
Temperatura tekočine naj bi bila okrog 25 stopinj.

Izhlapelo vodo nadomeščaš z vodovodno vodo ali RO vodo.

Paziti moraš le, da se ti v fitoplanktonski kulturi ne naseli zooplankton, ki vso fitoplanktonsko kulturo poje.
Lahko pa v tej raztopini brez težav gojiš artemije saj se niti pod razno ne bodo preveč namnožile..

Kultura ne bo uspevala dobro če bo na prenizki tempertauri, če bo premlo gnojila in seveda brez zadostnega mešanja.
Pri rasti bi pomagalo tudi dovajanje Co2 vendar to pri začetnih poizkusih ni potrebno.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a james.7 dne 10 apr 2008 15:41

Zanima me še kako ugotoviti "vedeti" ali je plankton živ?, In po kolikem času se razvije (npr: iz odmrznjenega fitoplanktona)?
Uporabniški avatar
james.7

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 10 apr 2008 20:33

james.7 Napisal/-a:Zanima me še kako ugotoviti "vedeti" ali je plankton živ?, In po kolikem času se razvije (npr: iz odmrznjenega fitoplanktona)?

Če je živ je hranilna raztopina lepo zelene barve. In seveda to barvo ohranja..

Če je vse mrtvo voda čez par dni postane rjava in seveda začne smrdeti.

Po kolikem času je težko reči.. recimo teden dni..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 11 apr 2008 20:04

Če imaš nastavljeno zračenje, se po odmrtju fitoplanktona začne voda izdatno peniti. Prosojnost je tudi dober znak, da ni nič notri, oz da je vse na dnu.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

Prejšnji

Vrni se na Prehrana