Prehrana rib - posušene alge: NĂłri - Porphyra, itd

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

Prehrana rib - posušene alge: NĂłri - Porphyra, itd

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 jul 2005 16:05

V Čezlužju "na veliko" futrajo algo Porphyra, v japonski kuhinji bolje znana kot nĂłri. Ima kdo kaj izkušenj s hranjenjem te alge?

Za enkrat sem jo našel le v kalčku (http://www.kalcek.com/product_info.php?products_id=44107&), mogoče pa jo ima še trgovina pod Maxijem pri TR, ali pa ta veliki Mercator.

Do pred nekaj let je bilo prodajanje te alge v Sloveniji prepovedano zaradi visoke vsebnosti arzenika. Začuda so azbestne cevi še vedno "v modi".
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jul 2005 14:01

Romunov , ali si že nabavil te alge ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 16 jul 2005 14:29

Verjetno drug teden, ponedeljek, torek...
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 16 jul 2005 14:40

Na švedski strani sem našel nekaj podobnega: http://www.korallrevet.se/article.aspx?id=59
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jul 2005 18:01

Danes, ko sem šel v BTC po nakupih, sem med potjo videl napis Kalček, pa sem se ustavil in kupil eno vrečko japonske specialitete Sushi-Nori. Na zavitku (25g) piše da gre za posušene zelene alge bogate z beljakovinami in jodom.

Romunov, ali si že našel kak opis kako se hrani ribice s temi algami. Ali se jih kaj namaka v sladki ali morski vodi pred hranjenjem ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 16 jul 2005 18:31

Ali piše, da je dodan kak aditiv, naprimer začimbe...?

Drugače pa ne opažam, da bi se ljudje posluževal kakega posenega recepta. Večina s klinčki pripne za steklo in pustijo, da ribe malcajo. Nekateri z elastiko "listek" (alge niso rastline in nimajo korenin, stebla in listov) zavežejo okoli skale, nakar pridejo v akcijo polži in verjetno tudi črvi.

Nekateri namakajo liste v produkt imenovan Selco, vendar menim, da je to nepotrebno.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jul 2005 18:48

romunov Napisal/-a:Ali piše, da je dodan kak aditiv, naprimer začimbe...?

Mislim, da gre za sledeči izdelek. Nizozemsko bolj slabo razumem, ampak zdi se da piše, da ni nobenih začimb.

http://www.natuproducts.nl/toonartikel.asp?Artikelnr=158453

Na vreči je navedena zgoraj omenjena spletna stran in blagovna znamka Manna.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 16 jul 2005 21:04

Stvar je verjetno varna za futrat ribe in ostale organizme...
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 jul 2005 14:04

Od moji rib te alge konzumira le P.hepatus, ki poje vse kar vržem v akvarij. Ostale ribe se vsaj zaenkrat za koščke teh alg, ki plavajo na vodni gladini, ne zmenijo.

So pa vsaj po mojem mnenju te alge kar dobrodošel dodatek na jedilniku P.hepatusu. Mislim , da je algojedo ribo bolj zdravo, če poje čim več alg kot da se hrani samo z granulami in artemijami . Je pa zadeva taka , da P.hepatus sam poje vso solato (beri alge nori), potem pa je še najbolj aktivni jedec artemij in granul.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 jul 2005 23:08

Bojan Napisal/-a:Od moji rib te alge konzumira le P.hepatus, ki poje vse kar vržem v akvarij. Ostale ribe se vsaj zaenkrat za koščke teh alg, ki plavajo na vodni gladini, ne zmenijo.

So pa vsaj po mojem mnenju te alge kar dobrodošel dodatek na jedilniku P.hepatusu. Mislim , da je algojedo ribo bolj zdravo, če poje čim več alg kot da se hrani samo z granulami in artemijami . Je pa zadeva taka , da P.hepatus sam poje vso solato (beri alge nori), potem pa je še najbolj aktivni jedec artemij in granul.

Brez zamere..
tale tvoj hepatus je kakor kakšen akvarijski prašiček..
požre vse..????
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 jul 2005 23:16

Tudi akvarijski prašički potrebujejo zdravo hrano.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 18 jul 2005 9:58

Tudi sam imam izkušnje z hepatusom kot neselektivnim jedcem. Ni se branil nobene hrane in vse je jedel v neverjetnih količinah.

Sam sem uporabljal suhe alge, ki sem jih kupil v Korali in so namenje prav za prehrano morskih rib. Ne vidim razloga zakaj bi alge iskal drugje?
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 jul 2005 11:05

Gorazd Napisal/-a:Sam sem uporabljal suhe alge, ki sem jih kupil v Korali in so namenje prav za prehrano morskih rib.

Kakšne morske alge pa ima trgovina Korala ? Od kje izvirajo in kako se imenuje proizvod ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 18 jul 2005 12:22

Za bolj podroben opis se obrni na Andreja.

So neka vrsta rjavih alg, ki so sušene in narezane na trakove. Pakirane so v 1l embalaži in če se ne motim je cena okrog 2.000 (ne me držat za besedo). Stvar je zelo praktična, saj lahko posodo samo odpreš in vzameš količino, ki jo želiš. Alge lahko nato z magnetom ali sponko "pripneš" na steklo ali kot jaz enostavno vržeš v vodo. Zanimivo je da alge jejo tudi druge ribe, ki so predvsem mesojede (pri meni tudi pikaso in kloven). Ostanke pa pojejo polži in rakci.

Z algami za prehrano ljudi sem imel slabše izkušnje. Zelene alge (verjetno te, ki jih opisujete tu) so bile pakirane v večjih zvitkih - kot blago in jih je bilo treba rezati. Ribe niso bile preveč navdušene nad njimi.

Nekje sem prebral, da se v naravi večinoma prehranjujejo z rjavimi algami. Tiste, ki sem jih spet dobil v trgovini za ljudi pa so bile zelo trde in skoraj neuporabne.

Odkar pa sem našel te v Korali, ne iščem več drugih.

Z algami hranim kakšno uro pred drugo hrano, ker tudi kirurgi, če imajo izbiro raje jejo artemije ali drugo hrano, kot alge.
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 jul 2005 13:05

Po mojem mnenju, ni preveč dobro streljati in deliti alg v debla kar na pamet.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549

Naslednji

Vrni se na Prehrana