Artemije

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

Artemije

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 28 apr 2010 0:25

Pozdravljeni!

Bolj za zanimanje, kot za redno prehrano sva se lotila vzreje navpijev artemij.
V sump-u imam posodo, v njej vodo iz akvarija in jajčeca artemij. Posodo zračim preko črpalke za zrak.
Kar sem prebral o vzgoji sem prišel do tega, da je potrebno navpije po cca 36urah (čas kateri je potreben, da se navpiji izležejo) precediti in uporabiti kot hrano,
ker kasneje izgubijo energijsko vrednost. Sam nameravam navpije hraniti z fitoplanktonom, oz. z pripravkom od aqua medice >plancto<, do odraslega stanja.

Ne najdem pa informacije oz napotkov, kako naprej. Se pravi, ko se jajčeca izležejo, ugasnem črpalko in kar je nerazvitih jajčec ter lupine se nabere na vrhu.
To odstranim, naprej pa ? Ali uporabim isto vodo kot prej, je potrebno prenesti v drugo posodo, kako in koliko hraniti, je potrebno še vedno zračiti in ali potrebujejo več svetlobe??? (sicer nameravam hraniti po navodilih zraven pripravka plancto, vendar bolj verjamem izkušnjam ostalih članov, kot navodilom).

Prebral sem dober del opisov o vzgoji, katere je napisal Bojan, pa vendar mi manjka ta vmesni del, tako da prosim za pomoč.

Hvala in LP

Blaž Kos
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

Št.: 433
Kraj: Medvode
Izkušnje: 8 let

Re: Artemije

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 28 apr 2010 1:15

Za gojenje sem imel sam uporabljal narobe obrnjeno plastenko brez dna.
V zamašek sem izvrtal luknjo v katero sem zalepil 4mm trdo cevko na to pa ventil in cevko za dovod zraka iz zračne črpalke.
Čez čas ko so se artemije izlegle sem zaprl ventil, odstranil cevko za zrak, spodaj naštimal lučko in počakal nekaj časa.
Čez čas so se na dnu nabrale žive artemije, na gladini pa ostanki.
Preko ventila sem odstranil žive artemije v drugo posodo nakar sem postopek ponovil z svetlobo od zgoraj.
Tako sem odstranil vse kar ni bilo "živo"..

Za hranjenje naprej pa je malce težava. Najbolje uspevajo v živi fitoplanktonski kulturi kjer jih še dodatno hraniš..
Več pa ti bo lahko povedal Haandy.
Moji poizkusi za gojenje do odrasle velikosti so bili uspešni samo v zelo majhnem številu.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a skipper dne 28 apr 2010 19:47

Zdravo,

pri meni sem za štartno kulturo izvedel enako, kot Clownfish. Sedaj imam kulturo artemij v 25l akvariju, dnevno jih hranim z živim fitoplanktonom (Nannochloropsis - ce te zanima dobis štartno kulturo pri meni). Odrasle videvam med kopulacijo in tudi redno so v tem akvarijčku mladice, tako da lahko sedaj po pol leta potrdim, da se mi uspešno razmnožujejo (v njem plavajo vse velikosti, od sveze izvaljenih do odraslih primerkov). V akvarij mečem večinoma odrasle (sistem precejevalnih mrežic z različno gostoto lukenj).

Pravtako na podoben način gojim živi zooplankton (kotačnike).

Če te še kaj zanima pa kar z besedo na dan.

lp
Boštjan
skipper

Št.: 216
Kraj: Maribor
Izkušnje: od 1994, morska od 2009

OdgovorNapisal/-a TheChemist dne 29 apr 2010 7:56

Grim_Reaper Napisal/-a:Ne najdem pa informacije oz napotkov, kako naprej. Se pravi, ko se jajčeca izležejo, ugasnem črpalko in kar je nerazvitih jajčec ter lupine se nabere na vrhu.
To odstranim, naprej pa ? Ali uporabim isto vodo kot prej, je potrebno prenesti v drugo posodo, kako in koliko hraniti, je potrebno še vedno zračiti in ali potrebujejo več svetlobe??? (sicer nameravam hraniti po navodilih zraven pripravka plancto, vendar bolj verjamem izkušnjam ostalih članov, kot navodilom).

Vodo zamenjaj takoj po tem, ko se naupiji izvalijo. Voda je namreč zelo umazana in polna različnih kemikalij, ki se sprostijo med inkubacijo. Boš videl, da postane voda kar rjava in smrdi. Poleg tega je inkubacijska voda polna bakterij. Zamenjal bi tudi posodo, ker se lupine ponavadi vsaj delno primejo sten posode in potem hitro gnijejo naprej.
Najboljša hrana je fitoplankton. Za začetek lahko poizkusiš tudi s kvasom, a artemije hranjene s kvasom so zelo slaba hrana. Hraniti je potrebno čim manj ampak pogosto. Torej malo vsak dan, drugače se voda spet umaže.
Definitivno je potrebno artemijo zračit. Če uporabljaš posodo z veliko površino voda/zrak, potem manj, v steklenicah pa je potrebno močnejše zračenje.
Svetloba niti ni tako pomembna. Artemija bo rastla tudi brez svetlobe. Ne pa pretiravat s svetlobo, da ne bo preveč alg in ciano bakterij na stenah posode.

In najbolj pomembno: Ne pretiravat s količino artemije, ki jo daš v posodo. Preveč artemij in vse bo pomrlo. Sam še vedno eksperimentiram kako spravit gor večje število teh rakcev, pa mi še ni uspelo. Z manjšim številom ni nobenih težav in artemija zraste kar sama, se množi itd. Ko pa potrebujem miljon primerkov (ali 2) je zgodba povsem drugačna in žal nimam bazena za njihov razplod.

Ali imaš možnost gojit artemijo zunaj, na prostem?
TheChemist

Št.: 402
Kraj: Grosuplje, sLOVEnija
Izkušnje: virtually None

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 29 apr 2010 18:04

Živjo!

Od prvega poizkusa se mi ni izlegla niti ena artemija.
Imam plastenko, v njej prilepljeno cev, na kateri je cev od zračne črpalke. Vse skupaj sem pustil 1,5 dneva, stalno zračil, temperatura je bila nad 26st. C; ... Izlegla se ni niti ena artemija?...
Glede na to, da so jajčeca stara???? (dobil od kolega), mislim da je problem v starosti in ne v postočki. Narejeno pa je bilo točno kot sem prebral in kot je opisano v prejšnih postih. Res pa je, da na izhodu zraka v plastenki nimam kamna ampak cev direkno v plastenko.

Naročil sem nova jajčeca artemij, tako da v tem tednu poizkusim še enkrat. Za enkrat bom izlegle naupije dal v drugo plastenko, akvarij oz posodo za naprej bom naredil po prvih uspelih poizkusih.

Zaenkrat hvala HaAndy, skipper in Clownfish za informacije!

Obvestim napredek takoj, ko dobim nova "jajca" :)
Še vprašanje o gojenju fitoplanktona.
Osnove sem spet večino prebral, sicer mi je oblikovno všeč tudi Aqua Medic Zooplankton cultivation unit, vendar me zanima, ali je tudi uporaben, ali obstaja boljša obljika samogradnje? In prehrana za fitoplankton?

Hvala in LP

Blaž
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

OdgovorNapisal/-a skipper dne 29 apr 2010 22:49

Jaz fitoplankton gojim kar v 2l kozaracih za vlaganje na okenski polici, ki jih prezračujem, 1x tedensko pa dodajam v posodo akvarijsko gnojilo (dobro se mi obnese Nurtafinov Plant -GRO (pomembno je, da ima gnojilo nitrat, saj brez njega kulture ne delajo dobro ali celo propadejo). Res glede gojenja fitplanktona ni neke velike filozofije in osebno nebi kaj ekstra kompliciral.

lp
skipper

Št.: 216
Kraj: Maribor
Izkušnje: od 1994, morska od 2009

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 apr 2010 18:19

Grim_Reaper Napisal/-a:,Od prvega poizkusa se mi ni izlegla niti ena artemija.
Imam plastenko, v njej prilepljeno cev, na kateri je cev od zračne črpalke. Vse skupaj sem pustil 1,5 dneva, stalno zračil, temperatura je bila nad 26st. C; ... Izlegla se ni niti ena artemija?...
Glede na to, da so jajčeca stara???? (dobil od kolega), mislim da je problem v starosti in ne v postočki.,

100 % so problem jajčka. Navpiji artemij se izležejo takorekoč v vsaki posodi. Tudi prezračevanje ni nujno potrebno, se pa izleže več navpijev, če prezračujemo vodo u jajčki.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a TheChemist dne 30 apr 2010 22:09

Se strinjam z Bojanom, da je problem v cistah.. Včasih se mi ciste (jajca) pokvarijo že v dveh mesecih, odvisno od tega koliko so na vlažnem. Ko zadevo enkrat odpreš, jo moraš hraniti na suhem in hladnem mestu (ne hladilnik).
Andrej ima v Korali na zalogi "majhne" pločevinke cist po zelo ugodni ceni, tako da ti priporočam, da jih vzameš pri njemu, če jih še nisi naročil.

Fitoplankton.
Potrebuješ:
Plastenke (5 L so super, ampak tudi 1,5 L fruc deluje dobro)
Gnojilo (tu je ogromno možnosti najbolje bi pa bilo da dobiš manjšo količino pri kakšnem članu foruma).
Začetna kultura (obstaja množica internetnih strani ki ponujajo začetne kulture, lahko pa jih dobis tudi pri kakšnem članu foruma)
Navadno fluorescentno žarnico ali prazno okensko polico.
Črpalko za zrak
Mehko cev
Trdo cev (40 cm)
Varikino

Postopek:
Vzameš čisto plastenko, notri naliješ vodo primerne slanosti (odvisno od alge), dodaš 0.03% varikine (če se skrbi sterilnost medija), pripraviš cevi, počakaš nekaj ur, vklopiš zrak in spet malo počakaš, da gre varikina res vsa ven. Nato dodaš kulturo alg. Odvisno od koncentracije začetne kulture bo plastenka zelo zelena v nekaj dnevih.
Nato ponoviš postopek...
TheChemist

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 30 apr 2010 23:05

Grim_Reaper Napisal/-a:Od prvega poizkusa se mi ni izlegla niti ena artemija.

Kot so ti tudi drugi povedali je 100% težava v jajčecih artemije.

Res je nabolje, da jih nabaiš tam kjer jih imajo sveži zalogi torej kjer jih tudi stalno prodajo in tako imajo stalno nove sveže serije.
Na ta način bodo zagotovo sveže in kvalitetne.

Marsikatera trgovina naredi uvoz 1x-2x letno in nato prodaja dokler vse zaloge ne proda. Na ta način se jajčeca seveda pokvrijo in rezultat je znan..

Te, ki jih imajo v Korali so v majhni konzervi, pakiranje pa je ravno pravo za take poizkuse..
in seveda za resno gojenje...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 03 maj 2010 0:35

Pozdravljeni!

Danes mi je uspelo "zvaliti" prve artemije.
Prestavil sem jih v večjo posodo, kjer trenutno še kaže precej dobro. Mogoče bi moral počakati še par ur več, ker se jih še precej ni izleglo, pa bo tudi v tem številu O.K.
Prebral sem pa med tem časom vse, kar sem našel o vzreji artemij. Upam, da bo zadostovalo.

Lažje bi bilo sicer, če bi lahko dal posodo v sump, kjer imam dokaj dobro osvetljitev in temp, pa ne mislim prestavljati senzorjev za dolivanje vode...
Upam, da bodo tudi tako odrasli. Hrana, ki je zraven seta pa je Liquizell.

LP
Blaž
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 15 avg 2010 23:20

Končno so mi artemije preživele nad 36ur - nekatere 48 ur.
Zanima me, kakšne imate izkušnje z hrano? Kdaj začeti in kako pogosto menjati vodo?

Ima slučajno kdo kulturo kotačnikov ?
Ima kdo začetno kulturo fitoplanktona?

Hvala in LP
Zadnjič spremenil Grim_Reaper, dne 16 avg 2010 13:46, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

OdgovorNapisal/-a Caspian dne 16 avg 2010 10:32

Pozdravljen,
Sem bolj nov tukaj, vendar pa lahko povem svojo izkušnjo z nadaljno vzgojo artemij. Jaz vode nisem kaj pretirano menjal. Bolj po vonju in videzu. Poskrbel sem za zelooo rahlo brbotanje vode z zračno črpalko (se mi je zaradi kroženja vode izkazalo za zelo primerno in tudi voda je bolj dolgo zdržala), temperaturo sem dvignil na 24 stopinj in hranil sem jih s kvasom. Vsake toliko časa sem glede na stanje vode in motnost zamenjal 50% vode, ter rahlo počistil dno akvarija. Pa so nekako kar rasle ;) Toliko z moje strani.
Caspian

Št.: 17
Kraj: Žiri
Izkušnje: slad. akvar. 20 let,

OdgovorNapisal/-a vegimatej dne 15 okt 2011 22:43

skipper Napisal/-a:Zdravo,

pri meni sem za štartno kulturo izvedel enako, kot Clownfish. Sedaj imam kulturo artemij v 25l akvariju, dnevno jih hranim z živim fitoplanktonom (Nannochloropsis - ce te zanima dobis štartno kulturo pri meni). Odrasle videvam med kopulacijo in tudi redno so v tem akvarijčku mladice, tako da lahko sedaj po pol leta potrdim, da se mi uspešno razmnožujejo (v njem plavajo vse velikosti, od sveze izvaljenih do odraslih primerkov). V akvarij mečem večinoma odrasle (sistem precejevalnih mrežic z različno gostoto lukenj).

Pravtako na podoben način gojim živi zooplankton (kotačnike).

Če te še kaj zanima pa kar z besedo na dan.

lp
Boštjan

jaz sem 2 dni nazaj preselil pravkar izvaljene artemije v 15l akvarij z grelcem na 26*C in zračno črpalko. do zdaj še kar mrgoli v akvariju in me zanima kako sploh zamenjati vodo oz. na koliko časa? jaz se bojim, da bo to čez par dni "zasmrdelo". če odlivam vodo, gredo žive artemije bye, bye.... a je kak uporaben nasvet pri komu, ki bi mi prav prišel? hranit jih začenjam z JBL Artemia Fluid.

Lp!
Uporabniški avatar
vegimatej

Št.: 542
Kraj: Retnje ( Tržič )
Izkušnje: akv 1998, morski od 2011

OdgovorNapisal/-a TheChemist dne 17 okt 2011 9:45

Vodo je potrebno sem in tja zamenjati. Artemije so sicer zelo trpežne ampak glede na količino artemij/hrane/volumen vode je vseeno fino poskrbet za kvalitetno vodo. Menjava recimo enkrat na teden kakšnih 30%
Najlažje odliješ vodo z natego. Na začetek cevi, ki je v vodi pa z elastiko pripni kakšno tkanino, ki bo delovala kot filter, da žive artemije ne grejo naprej.
TheChemist

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 20 jun 2012 12:05

Zdravo,

koliko je pravilna gostota vode za nadaljno rejo artemij?
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1216
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska 7

Naslednji

Vrni se na Prehrana