Priprava zmrnjene hrane za hranjenje v morskem akvariju

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

Priprava zmrnjene hrane za hranjenje v morskem akvariju

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 03 jun 2007 23:34

Danes sem v ribarnici nabavil večje količine zmrznjenih kalamarov, škampov in školjk (dagnje in barčice). Doma sem vsako od teh sestavin naribal in naribano stresel v vrečico za zamrzovalno skrinjo. Ko je bila posamezna sestavina v vrečici, sem brez težav oblikoval ploščico in vse ploščice dal v zmrzovalnik.

Za vsako sestavino sem pripravil svojo ploščo, saj jih nisem želel mešati.

Recept je dokaj enostaven in ploščico je zelo enostavno narezati ali nalomiti na kose ustrezne velikosti za enkratno uporabo. Naribani koščki so podobne velikosti kot mysis.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

Re: Priprava zmrnjene hrane za hranjenje v morskem akvariju

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 jun 2007 23:43

Pri ribanju je važno kako velike luknje so na ribežnu in kako pritiskamo ob ribanju.. bolj ko pritiskamo večji so naribani kosi.
Verjetno bi se dalo še bolj na fino narezat v primeru, da bi že naribane kose ponovno zmrznili in še nekrat naribali..

Če iz naribane gošče stisnemo del odvečne tekočine dobimo dosti bolj koncentrirano hrano kot recimo tele kupljene zmrznjene hrane kjer iz treh kock po odcejanju komaj dobimo hrane za eno kavno žličko.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 okt 2007 11:28

Pri ribanju zmrznejne hrane se mi stalno dogaja, da se mi hrana v rokah topi in seveda se potem noče več ribat.

Tako sem si nabavil ročen strgalnik za parmezan in zadevo sprobal.
Stvar je precej uporabna, težava je le v tem, da so naribani kosi mesa dokaj majhni (kot parmezan) in tako to hrano ribe samo delno pojedo. Manjši kosi namreč padejo na dno..

Torej ja stavr uporabna za majhne ribe, za večje pa bo treba še vedno uporabiti večji ribežen..

Ima kdo kakšen drugačen način priprave?
Nekja sem slišal, da ljudje hrano tudi miksajo?
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a TomL dne 16 okt 2007 13:47

Clownfish Napisal/-a:Nekja sem slišal, da ljudje hrano tudi miksajo?

pa ne za ribe....
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 16 okt 2007 15:22

Sam pripravim hrano v majhnem električnem sekljalniku. Polovico dam osliča in polovico kalamarov. Dobi se gosta homogena masa, katero dam na PVC folijo, čez njo še eno. Sledi oblikovanje posameznih tabletk in zamrzovanje. Hrana v vodi ne razpada, tekočine pa praktično ni.
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 809

OdgovorNapisal/-a TomL dne 16 okt 2007 16:40

Zanimivo...takšni redepti glede zmiksane hrane so se na tujih forumih pojavljali predvsem v zvezi s hranjenjem koral in čudežno metodo pospešene rasti (tudi s hormonom).

Pa tudi Borneman je izdal nek njegov "slavni" recept hranjenja koral z raznovrstno zmiksano hrano.
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 okt 2007 21:28

TomazP Napisal/-a:... Hrana v vodi ne razpada, tekočine pa praktično ni.

Zanimiv recept.. in praviš, da hrana ne razpada? kako pa jo potem ribe jedo? Jo grizejo ali ližejo :? RESNO.. Plava na gladini ali potone na dno?

Sam vidim, da ribe pojedo za njih primerne kose. Če dam na pinceti repek kozice trgajo koščke in če je košček prevelik ga odvržejo in tam ga pojedo druge ribe ali pa kačjerepa.

Prav zato iščem način kako meso narezati ali nastrgati na primerno velike kose da so podobni kot koščki ki so v zmrznjeni hrani.. mysis ali artemija..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 16 okt 2007 22:39

Moram reći da ni ja nisam pronašla idealan način priprave hrane određene veličine.nekako naj. mi je za sad način u kojem napr.škampe ili kalamare najprije duboko zamrznem(primjerene komade) ,a onda tako zamrznute lako nasjeckam oštrim nožem (ko česan).Zamrznuta hrana se lako reže.A zamrzavam samo svježu hranu.Ribe pojedu večinu,a sitne komadiće-korali i drugi živi svijet.

Primjetila sam da moje ribe ne jedu-sjeckano riblje meso.Pa ga ni ne rabim.
Xenia

Št.: 321

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 okt 2007 23:05

Jaz uprabljam strgalnik-ribežen za hrano

Slika
Ampak takega kovinskega, ki ima 4 različne strani z različno velikimi luknjicami..

Metoda z rezanjem na košče z nožem je zamudna in ne daje enakomerno velike koščke..

Xenia Napisal/-a:Primjetila sam da moje ribe ne jedu-sjeckano riblje meso.Pa ga ni ne rabim.

Tudi sam sem nabavil file lososa.. a nočejo.. samo anemone in kačjerepi požrejo vse.. :D
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 12 nov 2007 11:57

Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 12 nov 2007 21:58

Ta recept je tudi v njegovi knjigi Aquarium corals. Za tiste, ki imamo to knjigo na lagerju.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

Re:

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 04 maj 2008 21:58

Po razgovoru z Markom iz Postojne sem se včeraj lotil nove "proizvodnje" hrane.
kupil sem špinačo, brokoli, cvetačo in korenje ter vrečko očiščenih zmrznjenih dagenj in 5 škampov.
meso sem očistil, korenje dobro pokuhal in dodal ostalo narezano zelenjavo.
Ko sem je vse skupaj ohladilo sem še malo narezal in ugotovil da so koščki preveliki.

Razmišljal sem, da bi vse skupaj dal zmrzniti in zmrznjeno naribal a sem potem vzel multipraktik in na multipraktik vse naribal.
Nato sem dodal še par kock artemije, mysisa in rdečega plantona.

No na koncu sem ugotovil, da je vse skupaj celo preveč nadrobljeno.

Poizkusil sem nahraniti ribe in kot blesave so jedle.. vse koščke.. od zelenjave do mesa.

Videl pa sem, da je precej majnih delcev, ki "mažejo" vodo.
Zato sem 70% pripravljene hrane precedil skozi cedilo, da sem spral velik del teh manjših delcev ter zmešal skupaj z preostalimi 30% neprecejene hrane.
Vse skupaj sem dal v vrečko, poravnal da je vrečka enakomerno na debelo napolnjena z hrano in na kuhinjski deski dal zmrzniti..

Še vedno pa ne vem ali bi bilo bolje če bi pustil tiste drobne delce v 80% hrane? mogoče bi kaj dobile tudi LPS korale če bi z to hrano hranil ponoči ko imajo polipe bolj iztegnjene?

Imam pa v skrinji še manjšo hobotnico in kalamare pa ne vem kako bi to pripravil kot hrano za ribe. Tako surova kot kuhana je precej trda..

Zanima me tudi kje točno bi se dalo dobiti spirulino?
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 08 maj 2008 15:27

Nova hrana se obnese odlično...
Odlomim košček in ga vržem v akvarij. Na robovih se odtaja in ribe "kljuvajo" hrano stran..

Sem kar presenečen kako navalijo na vsak košček.. z kakšnim tekom... neverjetno...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 08 maj 2008 16:14

Clownfish Napisal/-a:Sem kar presenečen kako navalijo na vsak košček.. z kakšnim tekom... neverjetno...
Mene pa preseneča, da si presenečen. Saj nisi šele včeraj začel gojiti morske ribe. Mene bi presenetilo le to, da ne bi navalile na hrano iz takšnih sestavin, katere si umešal. :)

Osebno v akvarij ne bi metal zamrznjene hrane. Lahko se odlomi kak še zamrznjen košček in pozrešna riba ga bo pogoltnila, kar ne bo najbolje za njeno zdravje.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 08 maj 2008 22:02

Bojan Napisal/-a:Mene pa preseneča, da si presenečen. Saj nisi šele včeraj začel gojiti morske ribe. Mene bi presenetilo le to, da ne bi navalile na hrano iz takšnih sestavin, katere si umešal. :)

No ja z korenjem in brokolijem še nisem hranil akvarijskih rib. Kot kaže se bo to spremenilo. :D
Ko je krana pripravljena riba namreč ne grunta dosti v kakšni obliki je.
Ker se je vse skupaj torej z mesom vred "pacalo" še en dan v hladilniku predvidevam, da je tudi zelenjava pridobila
del okusa mesa in sedaj je vse enako okusno.

Osebno v akvarij ne bi metal zamrznjene hrane. Lahko se odlomi kak še zamrznjen košček in pozrešna riba ga bo pogoltnila, kar ne bo najbolje za njeno zdravje.

Že pripravljeno hrano sem dal v vrečko vse skupaj poravnal, da je bilo v vrečki enkomerno cca 5-8mm na debelo hrane in zmrznil.
Sedaj odlomim kos in ga vržem v akvarij. Cel kos tako ne razpade ampak se hrana začne taliti na robovih in po površini od kjer jo ribe cufajo.
Tako hrana počasi odpada od kosa in ribe večino pojedo. Če hrano prej odmeznem potem jo moram počasi ročno dodajat, da ribe pojedo.. :blackeye:
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Naslednji

Vrni se na Prehrana