Naročilo planktonskih kultur Reef-Nutrition (September 2

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 14 sep 2006 20:27

Što se cijene tiče, ukoliko nećete jednu litru besplatno, a drugu da platite, onda predlažem da vam prodam obadvije uz sniženje 50%.

Stina,
Prošlo je puno vremana od tada, svim pripravcima osim cistog nanochloropsisa i tetraselmisa ( i to samo ukoliko se čuvaju zamrznute) odavno su istekli rokovi trajanja. Ja ne bi savjetovao da se to upotrebljava čak i ukoliko izgleda da je u dobrom stanju.

Bojana, molim te javi se dan ranije da se ne dogodi da se mimoiđemo.

Pozdrav svima,
veseli
Veseli

Št.: 128
Kraj: Split

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 sep 2006 15:12

Pripeljal sem dva paketa zmrznjenega fitoplanktona:

1 paket - Nanocloropsis in
1 paket - Tetraselmis

Vsak paket je plošča, ki jo je verjetno možno v zamrznjenem stanju razsekati na manjše kose in prepakirati v vrečke za hladilno skrinjo.

Veseli, ali imaš kak drugačen predlog za delitev zmrznjenega fitoplanktona ?

Ali je treba fitoplankton porabiti takoj, ko se odtali ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 17 sep 2006 15:23

Nekoliko natuknica glede upotrebe instant algi - čistih kultura Nannochloropsisa i Tetreselmisa.

Obe kulture trebaju se čuvati u zamrzivaču i tada mogu trajati 3+ godine. Alge odmrzavamo na način da ih preko noći premjestimo iz zamrzivača u frižider. Ujutro, na temperaturi frižidera, one su gusta tekućina koju možemo pretakanjam razdijeliti u manje posudice. Jednu od njih ostavimo u frižideru za svakodnevnu upotrebu ( idealna temperatura za čuvanje +1C , što je viša temperatura kraće traju), i možemo je koristiti više tjedana, a ostale zamrznemo. Kad potrošimo prvu posudicu iz zamrzivača vadimo drugu koju opet odmrzavamo na način da je preko noći ostavimo u frižideru.

Ja sam ovo proceduru odmrzavanja radio i više puta sa istom kulturom i nisam primjetio negativnih posljedica.

Kvarenje algi prepoznaje se po mirisu (specifičan intenzivan miris mijenja se u intenzivan smrad) i po boji (boja se mjenja iz zelene ka smeđoj.

Ovo su veoma guste kulture i treba naročito paziti da ne pretjeramo sa količinom. Ja nisam imao prilike imati u ruci Aquatim, ali nekako po osjećaju vjerujem da su ove kulture mnogo gušće. Kao ilustraciju navesti ću podatak da je kultura nannochloropsisa otprilike 4500 puta gušća nego što je moguće ostvariti uzgojnu gustoću pri uzgoju u klasičnim prozirnim vrećama ili sličnim posudama. ( u brojkama ova kultura ima 68 000 000 000 stanica/ml a gusta uzgojena kultura oko 15 000 000.

Ove alge deklarirane su kao nežive. Nije ih moguće dalje razmnožavati, niti se može očekivati njihovo razmnožavanje u aquarijima. Također, pošto su mrtve ne dišu, dakle ne proizvode ni O2 ni CO2.

U aquarij je sigurno bolje ubacivati češće, a manje, mislim da bi idealno bilo osigurati filterfederima stalnu, sasvim malu koncentraciju.

Pozdrav,
veseli
Veseli

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 sep 2006 16:01

Iz zgoraj navedenega sklepam , da bo najbolj praktično oba paketa odmrzniti, jih pretočiti v tem manjše flaške s kapalko in ponovno zamrzniti.

Glede na porabo bodo primerne flaške volumna 10 ml, takšne kakršne imajo testerji. Mogoče bi lahko bile tudi malo večje. Imaš jih pač v zamrzovalniku in ko jo začneš uporabljati jo prestaviš v hladilnik.

Ali kdo ve, kje je možno kupiti takšne flaške, ali pa menite , da naj se vsak znajde po svoje ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 17 sep 2006 16:44

Te flaške se lahko kupi v pritličju Murgle centra. Imajo precej materiala, tudi tiste flaške, v katerih pakira oziroma je pakirala svoje proizvode Aqua vita.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Dean dne 17 sep 2006 16:56

Takšne plastične flaškice s kapalno kapico se kupi v Sanolaborju (vsaj v Gorici jih imajo), so pa v velikostih:

- 10 ml s kapalnim vložkom ... 168,00sit/komad
- 20 ml s kapalnim vložkom ... 185,00sit/komad
- 100-120 ml brez kapalnega vložkka ... 138,00sit/komad
- 200-260 ml s kapalnim vložkom ... 203,00sit/komad
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Dean dne 19 sep 2006 23:36

... pa še pomoč kolegom iz Ljubljane.
V Murglah centru imate spodaj prodajalno ANALIZA oz. Laboratorij-um
http://www.laboratorijum-ales.si
tel.: 28 11 096
mobi: 040 519 010

V njej boste našli vse flaške, flaškice, plastenke, pipete, kivete, menzure, ventile, cevke, pincete, ... itd.
Tam lahko dobite oz. naročite tudi razne raztopine in kemikalije, čakalna doba pa je odvisna ... nekako tri tedne.
Kar se tiče pincet pa moram prav povedati, da je bila cena v primerjavi s Sanolaborjem za 30% cenejša.
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 20 sep 2006 2:06

Kot je nevedel že Bojan in Veseli sta obe planktonski kulturi v zmrznejnem stanju. Vse skupaj zgleda kot vreča z temno zmrznejeno tekočino.

Ker smatram, da je odmrzovanje odveč bom obe vreči razdelil na 10 enakih delov katere bom z gramsko tehtnico preveril ter vsakemu njegov delež zapakiral v vrečko.
Nato pa naj si vsak sam pripravlja želeno embalažo in pakiranje.

Kakor sem že omenil je plankton izjeno koncentriran torej se ga uporablja v zelo majhnih količinah. Prav zato mislim, da je shranjevanje v nezmrznejnemu stanju slabo. Zaradi tega ker večina od nas nima hladilnika kjer bi bila temperatura okorg 0 stopinj bi se taka odmrznjena tekočina hitro pokvarila.
Sam bom svoj delež delno odmrznil v hladilniko (kakor je predlagal Veseli) nato pa bom planktonsko tekočino shranil v par vrečk. Te vrečke bodo na ravni podlagi kjer bo plast tekočine debela do 3mm. Po zmrzovanju bom dobil plošče katere se bodo dale enostavno lomit in tako bom vsak trenutek uporabil ravno pravšnji del kulture, ki bo shranjena v zmrzovalniku.

Prijavljenim za kulture priporočam, da me čimprej kontaktirajo da se dogovorimo za prevzem.

Kakor sem že navedel je na voljo še 3dcl Nanocloropsisa in 2dcl tetraselmisa.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 31 dec 2006 11:50

Pozdrav svima, nije me odavno bilo na forumu. Interesira me ima li kakvih dobrih ili loših iskustava glede upotrebe Nannochloropsisa i Tetraselmisa? Ili se baš ništa ne da zaključiti?
Veseli

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 31 dec 2006 15:00

LPS korale bolje uspevajo, prav tako školjke. Majhne Tridactne bi verjetno brez dodatnega hranjenja kmalu umrle.
Na SPS koralah pa ne morem potrdilti učinka čeprav hranim tako z fitoplanktonim kot tudi z jajčeci ostrig.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 31 dec 2006 16:02

Mene bolj zanima, koliko dozirate dnevno? Jaz cca 0,5ml / 300l.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 31 dec 2006 20:24

Jaz vsaka dva dni (zvečer) cca 1ml alg in 0.3ml ostrižjih jajc..

Zmešam v 10ml vode pustim in nekje okrog polnoči ugasnem streame, ter dodajam nad školjke in korale. potem čez 20 minut poženem streame..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 okt 2007 11:29

Nekaj malega nanocloropsisa in testraselmisa je še na voljo.

Če je kakšen interesent pa lahko probamo iz te zmrznjene hrane namnožiti živo kulturo? (vsaj meni je ratalo)
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dark dne 18 okt 2007 12:46

Clownfish Napisal/-a:Nekaj malega nanocloropsisa in testraselmisa je še na voljo.

Sem interesent!
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

Prejšnji

Vrni se na Prehrana