Kako pogosto hranite ribe in nevretenčarje ?

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

Kako pogosto hranite ribe in nevretenčarje ?

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 07 jan 2005 18:40

Zdi se mi primerno, da bi opisali hranjenje, kaj s čim in kolikokrat na enem mestu, saj je začetnikov in razdrobljenih informacij veliko.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 07 jan 2005 22:36

Odvisno od rib je potrebno le te tudi hraniti.

Velik del rib je vsejedih tako, da bodo jedle tako luskasto algno hrano, granule ali zmrznjeno hrano.
V dobro postavljenem in zadosti starem akvariju je tudi žive hrane kar nekaj. Poleg tega je dobro, da razne algojede ribe pojedo alge, saj so za njih najbolj naravna in zdrava hrana. V primeru, da jih bomo preveč hranili z dodajnjem hrane se alg ne bodo dotaknile.

Nadomestna hrana za algojede živali je lahko tudi zelena solata, špinača včasih tudi kos banane.

Za mesojede živali pa lahko naribamo zmrznjenega osliča, škampe, razne školjke in podobno mehko meso, ki pred zmrzevanjem še ni bilo termično ali kemično obdelano - torej neprekuhano in nakonzervirano.
Zmrznjeno hrano najprej odtajamo, jo precedimo ter potem dodajamo v akvarij.
Za zelo majhne mladice uporabljamo planktonsko hrano. Ta je lahko tudi doma pridelana kot naprimer kotačniki, artemije ali razne vrst črvov itn..

Hranimo toliko, da ribe počasi pojedo. Hrana naj ne bi padala na dno. Tudi če imamo talne živali kot so razni črvi, samotarci itn... le ti najdejo v akvariju zadosti hrane tako, da dodatno hranjenje ni potrebno.

Določene ribe so zelo teritorjalne, ter se pri hranjenju zelo "grebejo". V takem primeru je potrebno:
- hraniti večkrat po malem na več koncih akvarija..
- počakati, da se taka riba dobro naje in nato nahraniti še ostale ribe.

Imamo tudi telo problematične ribe glede hrane. Te ribe je priporočljivo imeti določen čas v posebnem akvariju, da ugotovimo kaj jedo, ter jih tako tudi poizkusimo naučiti da jedo še drugo podobno hrano.

Znaki, da riba je lahko kažejo na določeno bolezen, ali pa riba sama najde zadosti drugačne hrane v samem akvariju.

Če riba leži negibno na tleh in se ne premika več ....
pomeni, da riba ne bo več potrebovala hranjenja...
lahko pa postane dober vir hrane za mrhovinarje, anemone itn...
načelno pa tako ribo čim prej odstranimo iz akvarija.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 09 jan 2005 0:23

Ribice hranim najmanj dvakrat dnevno (zjutraj, zvečer). Najpogosteje jih hranim s Tetra Marin Granulat in Tetra Marin Flocken , občasno pa tudi z odmrznjenimi artemijami.

Približno trikrat tedensko hranim kamniti koralnjak Tubastrea s koščki odmrznjenih škampov, Tetra Marin Flocken ali odmrznjenimi artemijami.

Anemone , kamnite koralnjake Fungia, Favia, pa hranim 1 krat tedensko s koščki odmrznjenih škampov.

V preteklem letu 2004 sem tudi precej natančno izmeril porabo hrane, tako da bi lažje ocenil vnos hranil v akvarij.
v zadnjih šestih mesecih sem porabil:
- 80 g - Tetra Marin Granulat (13g na mesec)
-120 g - Tetra Marin Flocken (20g na mesec)
Z drugimi besedami to pomeni, da v akvarij vnesem 1 g hrane na dan , kar ustreza približno eni čajni žlički luskaste hrane.

Na podlagi zgoraj navedenih podatkov in dejstev , da nevedena hrana vsebuje približno 50% proteinov, ki vsebujejo 16 % N, lahko izračunano, da v akvarij vnesem dnevno približno 80 mg N , kar se predela v 336mg NO3. V primeru, da v akvariju ne bi imel penilnika, ne bi menjaval vode in bi bil akvarij brez filtracije, ki razgrajuje nitrat, bi v mojem 400 literskem akvariju koncentracija nitrata narasla za približno 0,84 ppm dnevno in bi v enem letu narasla na več kot 300 ppm.

V mojem akvariju menjam 5% vode tedensko, tako da lahko izračunam kaj bi se zgodilo, če v akvariju ne bi imel penilnika in bi bil akvarij brez filtracije, ki razgrajuje nitrat. Tak primer bi nastopil , če bi imel samo mokrosuhi filter. Na dolgi rok bi bila koncentracija nitrata 112 ppm.

V mojem morskem akvariju je trenutno približno 2 ppm nitrata. K tej relativno dobri kvalitete vode pripomorejo: penilnik, živo kamenje in malo tudi algni filter.
Zadnjič spremenil Bojan, dne 10 jan 2005 16:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Mark dne 10 jan 2005 14:45

Bojan Napisal/-a:Ribice hranim najmanj dvakrat dnevno (zjutraj, zvečer).
Z drugimi besedami to pomeni, da v akvarij vnesem 1 g hrane na dan , kar ustreza približno eni čajni žlički luskaste hrane.
V primeru, da v akvariju ne bi imel posnemalnika, ne bi menjaval vode in bi bil akvarij brez filtracije, ki razgrajuje nitrat, bi v mojem 400 literskem akvariju koncentracija nitrata narasla za približno 0,84 ppm dnevno in bi v enem letu narasla na več kot 300 ppm.

Zanimiv izračun. Jaz hranim ribe 2x/dan, vikend in prazniki 3x. Po občutku je vnosa hrane vsaj 2g/dan (moram izmerit), tako da denitrifikacijske bakterije (in alge) pridno delajo. Pred zadnjo katastrofo z jadranskimi polži se je nitrat približeval ničli.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 09 mar 2005 23:51

Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 12 mar 2005 20:23

Zaenkrat je poleg mene vsaj še Clownfish, ki zamrzneno hrano pred vnosom v akvarij izpira.

Hrano v cedilu potopim v deciliter RO vode in počakam, da se odtali. Potem še malo pomešam cedilo po vodi. RO voda postane zelo motna, če jo pustim do naslednjega dne ima močan vonj. Prepričan sem, da s tem odstranim veliko biološkega bremena, ki bi ga sicer moral akvarij predelati, ribam pa kot hrana ne koristi nič.

Clownfish ima drugo metodo. Hrano odtali v mikrovalovki in jo spere pod tekočo vodo iz pipe. Osebno se take metode nisem upal uporabljati, ker je hrana potem lahko prepojena s klorom in drugimi spojinami iz vodovodne vode.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Fast dne 12 mar 2005 21:55

Jaz pa dam zmrznjeno kocko v 2dcl pvc kozarec in nalijem polnega z RO vodo,sobne temperature.Ko se odtali, vsebino premešam in počakam, da se hrana vsede,odlijem umazano vodo in postopek ponovim, s tem da v drugo samo odlijem vodo čim bolj, za potrebo splakovanja hrane v akvarij, pa je navoljo dovolj vode v akvariju.

Vodo vsaj v Lj.,že dolgo ne klorirajo.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 13 mar 2005 0:25

Aleksander Napisal/-a:Prepričan sem, da s tem odstranim veliko biološkega bremena, ki bi ga sicer moral akvarij predelati, ribam pa kot hrana ne koristi nič.

Se popolnoma strinjam.. vendar so tudi druge živali kise hranijo tudi z takimi ostanki.. tako da lih vse ni tako slabo.. je pa res da je treba vsega v pravih količinah.. Sicer se pa vidi na skimerju že pa par urah da ven meče več ko taloke mečeš v akvarij zmrznejno hrano.. če pa daš samo precedek pa malo manj.. traja da se prebavi..

Aleksander Napisal/-a:Clownfish ima drugo metodo. Hrano odtali v mikrovalovki in jo spere pod tekočo vodo iz pipe.

Načelno vzamem vodovodno vodo in jo pogrejem dam notr kocko in ko se odtali vse skupaj v cedilčki sperem prod vodovodno vodo.. Iam pač malo manj časa pa še dva mala moteča člena in je treba za vsako stvar porabit malo časa.. In mislim da je vse Ok..
Jasno lahko bi to naredil tudi z vodo iz akvarija.. ampak to traja..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 mar 2005 11:26

Jaz pa v odrezano plastenko nalijem akvarijsko vodo, notri stresem hrano, stresem (ne pomešam), in ko se vse skupaj napije z vodo stresem v akvarij. Hranim z luskasto hrano, "mikro hrano" za mladice, brine shrimp in nek čudn mix rakcov. Včasih dam še škampa.

Skimmer pa čistim vsak dan, ker pena kar "prekipi".
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Mark dne 14 mar 2005 18:02

Zanima me, če bi bila jadranska spužva primerna za hranjenje rib, katerih prehrana mora vsebovati večjo količino spužev.

Slika
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

Re: Kako pogosto hranite ribe in nevretenčarje ?

OdgovorNapisal/-a Borut dne 11 maj 2009 19:30

Moj način prehranjevanja nevretenčarjev je bil sledeči;
Do sedaj sem jih hranil z Reef plus, to sem dodajal kar v vodo enkrat na teden.
In LPS korale niso kazale kake rasti, tale korala, ki ne vem kako se imenuje...
Slika
...mi je počasi propadala.
V soboto na srečanju je tole koralo, ki je bolj uboga, videl Clownfish in mi priporočal direktno vbrizganje hrane na koralo pri sklopljenih črpalkah za valovanje.
To sem v nedeljo potem tudi naredil z zmrznjenimi kotačniki in mysis in danes so rezultati zelo očitni, LPS korale so kar polne, super, tako bom tudi od danes naprej prehranjeval korale.

Zanima me kako pa vi prehranjujete vaše LPS korale, če sploh jih?
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

OdgovorNapisal/-a Berdon dne 11 maj 2009 22:54

asjan Napisal/-a:Zanima me kako pa vi prehranjujete vaše LPS korale, če sploh jih?

V času recesije ni hrenjenja :D :D . Hec tu pa tam, ( boj poredko ), koščki kozic ali kalamarov...
Uporabniški avatar
Berdon

Št.: 1490
Kraj: Koper
Izkušnje: akv.19let, morska 2leti

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 11 maj 2009 23:56

asjan Napisal/-a:In LPS korale niso kazale kake rasti, tale korala, ki ne vem kako se imenuje...
Slika
...mi je počasi propadala.

Imenuje se galaxea..

V soboto na srečanju je tole koralo, ki je bolj uboga, videl Clownfish in mi priporočal direktno vbrizganje hrane na koralo pri sklopljenih črpalkah za valovanje.
To sem v nedeljo potem tudi naredil z zmrznjenimi kotačniki in mysis in danes so rezultati zelo očitni, LPS korale so kar polne, super, tako bom tudi od danes naprej prehranjeval korale.

Ja... je zaželjeno ni pa nujno potrebno.. Sam svoje nič ne hranim pa kar raste..
Vseeno če opažamo, da propada (kot pri tebi) bo hranjenje verjetno pomagalo(če so ostali parametri ok)

Je pa treba imeti hrano dobro na fino pripravljeno.. ker ima ta korala zelo majhna usta..

Pa tisto Aiptasio že enkrat cepi.. če ne ti bo prerasla akvarij...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Ales dne 12 maj 2009 8:44

asjan Napisal/-a:
Zanima me kako pa vi prehranjujete vaše LPS korale, če sploh jih?

Imam ravno tako koralo. Približno enkrat mesečno ji dam drobno sesekljan mix škampov, lignjev,... Ravno tako ostalim LPS. Najprej seveda nahranim ribe in kozice, sicer kradejo hrano koralam. Nato izklopim stream in nahranim korale.
Ales

Št.: 830
Kraj: NG - Čepovan
Izkušnje: morska akv. od 2008

Vrni se na Prehrana