Proizvodi podjetja Reef-Nutrition

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 01 sep 2006 8:15

Je, to je stara prepirka između firmi Reed mariculture i DT fitoplankton. Randy je cijelo vrijeme imao svoj odgovor na ove optužbe na web stranici http://www.reed-mariculture.com/reefnut ... hytofeast/ ali ga je upravo skinuo, usput je cijeli tekst stranice promjenjen.

Ja naravno ne mogu znati ima li u Phyto feastu spomenutih aditiva ili ne, a pogotovo da li isti eventualno mogu štetno ili korisno uticati na pojedine organizme, ali ću napisati nekoliko kratkih komentara:

1. U ovoj prepirci potpuno je nebitno jesu li stanice žive ili ne. Samo nastojanje i jednog i drugog da u marketingu naglase da su njihove stanice žive, odnosno dio svađe koji se odnosi na to (moje su žive a tvoje nisu) je isključivo iz marketinških razloga. Naime, filterfeederi ne mogu razlikovati koje su stanice žive a koje ne, stanice se u aquariju i onako ne mogu razmnožavati, nikakvi posredni efekti metabolizma živih stanica u aquarijima ne mogu se očekivati,.....

2. Imam osobno praktično iskustvo upotrebe proizvoda ove firme (Instant algae - Nannochloropsis - naglašavam da to nije Phyto feast) u mrijestu klauna i uzgoju brahionusa uz izvrsne rezultate (nigdje nisam sreo nikakvu informaciju da itko igdje koristeći drugi proizvod ili žive alge dostiže približne rezultate), kao npr. mrijest 545 komada klauna iz samo jednog legla jaja (procjenjeno preživljavanje oko 75%), odnosno stabilan kontinuirani uzgoj brahionusa na gustoćama od 10000 kom/ml .

3. Više godina isporučujem Instant algae - Nannochloropsis gotovo svim hrvatskim mrijestilištima morskih riba (orada, brancim, pic) i uglavnom sam upućen u uspješnost njihove proizvodnje. Oni godinama rade uz promjenjive rezultate još nikome nije palo na pamet zamjeniti ove alge nekim drugim niti uspostaviti uzgoj živih algi, pa se naruđbe iz godine u godinu povećavaju.

4. Kod nas je u povojima i razvoj mrijestilišta školjaka. I oni pomalo postaju stalni naručitelji Instant algi (ne nannochloropsisa već drugih algi koje se koriste u mrijestu školjaka)

veseli
Veseli

Št.: 128
Kraj: Split

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 01 sep 2006 11:09

Veseli moraš priznati da postoji velika razlika izmedu komercialnog
uzgajanja ribe u moru - otvorenom sistemu i upotrjebi tih produkta
u manjim sistemima tj. akvarijima.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 01 sep 2006 12:34

Iako ja ne govorim o uzgoju riba u otvorenom moru već mrijestu riba i školjka najčešće u više ili manje zatvorenim sistemima, odnosno o uzgoju brahionusa, to je sve naravno sasvim različito od "hranjenja" reef aquarija.

Ja sam samo htio reći da se ovde radi o velikoj firmi koja 15-ak godina snabdjeva svjetsku aquakulturu (67 zemalja, odreda najnaprednijih na ovom području) što je puno ozbiljniji i odgovorniji biznis nego sama aquaristika, gdje ja osobno imam vrhunske rezultate s nekim drugim njihovim pripravcima, a ne o nekakvoj maloj početničkoj trči-laži firmi, odnosno da iskustva s drugim pripravcima (neživim) govore u prilog mojoj tezi da je filter federima savim svejedno jedu li žive ili nežive alge.

Najveći problem kod vrednovanja pripravaka namjenjenih hranjenju aquarija je u tome što je pozitivne i negativne učinke praktično teško izmjeriti, a najčešće i procjeniti. Dakle možemo analizirati pripravak višestruko, a sve ostalo je na subjektivnoj procjeni samih aquarista (bar za sada).

veseli
Veseli

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 01 sep 2006 13:28

veseli Napisal/-a:... odnosno da iskustva s drugim pripravcima (neživim) govore u prilog mojoj tezi da je filter federima savim svejedno jedu li žive ili nežive alge.

Da ali aku su alge žive kad jih dodaješ u sistem za odgoj barem neko vreme i ostaju žive a mrtve odmah zagađaju vodu..??
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 01 sep 2006 13:40

Nije točno. One ostaju satima cjelovitih opni i puno prije budu pojedene, negdje zaglavljene, ili ih pak skimeri izbace iz sistema nego što počne raspad opni i tečenje sadržaja iz stanica van.

pozdrav
Veseli

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 01 sep 2006 14:03

Jaz imam tudi dobre izkušnje s proizvodom Instant algae - Nannochloropsis. Imam jih kar zamrznjene v zamrzovalniku.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 01 sep 2006 14:17

Sam imam z proizvodi, ki sem jih dobil na tesiranje decembra zelo pozitivne izkušnje. Najboljši efekt je bil opažen na školjkah, nato na LPS-ih, na SPS pa nisem opazil sprememb.

Ker vem, da nekateri pri nas kupujejo Aquatim, ki je nakakšna mešanica različnih phytoplanktonskih kultur me zanima ali obstaja z vaše strani kakšen interes, da se ti proizvodi (katere zastopate) prodajajo tudi v Sloveniji, vendar v manjših pakiranjih (cca 2dcl)?

Edino slabo lastnost, ki sem jo ugotovil je, da so zadeve hitro pokvarljive... kljub temu, da so bile shranjene v hladilniku na cca 7 stopinjah.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 01 sep 2006 19:16

kaj je imel Andrej pred meseci v obliki temno zelene paste? Od tiste zadeve mi je tridacna tako hitro rastla, da ni imela časa delati zob na školjki. Pri DT-ju v času dodajanja nisem opazil kakšnih sprememb.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 02 sep 2006 18:40

Clownfish,
Mislim da prodaja artikala koji su namjnjeni aquaristici Phyto-feast i Rotifeast i sl. za sada nije realna, bar ne preko mene. Ja takve artikle trebam redovno uvest u Hrvatsku pa onda redovno izvest u Sloveniju i to bi za nekoliko bočica bili takvi troškovi da bi se jedna bočica morala plačati zlatom. Ja sam probao animirati neke od slovenskih trgovaca da direktno iz Amerike uvezu neke manje količine pa očito ni to nije realno. Mislim da bi jednog dana sa ulaskom Hrvatske u EU možda sve moglo dobiti smisao, ali to danas ne izgleda baš tako blizu.

Što se tiče Instant algae ja nekoliko puta godišnje uvozim iste pa ukoliko ima interesenata mogu slorefovcima poslati (čak i podariti) jednu litru godišnje da je između sebe razdijelite. Nisam se do sada sreo sa aquatimom ali po opisima bi mogao reći da je on sigurno nekoliko puta razrjeđeniji od instant algi, znači ta jedna litra odgovarala bi možda 4-5 litara aquatima, a to je možda količina koju slorifovci trebaju za cijelu godinu.

Što se tiče kvarenja. Nannochloropsis i Tetraselmis mogu u zamrzivač i nema razloga da ne traju čak do tri godine. Sve ostale instant algae ne smiju se smrznuti. Moraju se čuvati u običnom frižideru ali je vrlo bitno na kojoj temperaturi. Što je temperatura viša to če kraće trajati, odnosno na 7C sigurno če se vrlo brzo pokvariti. Idealna temperatura za čuvanje je 1C, na njoj bi trebale izdržati 3-4mjeseca.

Aleksandar,
drago mi je ako si našao nekakvu pozitivnu vezu između hranjenja algama i rasta Tridacni.

Pozdrav,
veseli
Veseli

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 sep 2006 19:07

A koje si uzorke tada dao Andreju? Ja sam uzeo tamno zelene, veoma guste alge. Znaš koja su to bile?
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 02 sep 2006 22:49

To je po opisu najvjerovatnije bio Nannochloropsis.

Pozdrav,
veseli
Veseli

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 07 okt 2006 23:27

Vse uporabnike teh proizvodov prosim, če opišejo svoj način shranjevanja in doziranja ter morda opažene učinke.

Šele po zmrzovanju s skrinji smo ugotovili, da kulture ne zmrznejo v gmoto, ki bi bila trda kot led. Še vedno ostane pasta. To omogoča lažje odvzemanje. Sam imam manjšo količino obeh kultur v zmrzovalnem delu hladilnika. Z brizgalko, na kateri je manjša trda cevka, parkrat zarinem v to gmoto, da se cevka napolni. To se mi zdi zaenkrat najbolj enostaven in hiter način doziranja.
Uporabniški avatar
Aleksander

Prejšnji

Vrni se na Prehrana