Fitoplankton

Diskusija o prehrani rib in nevretenčarjev

Prosim , da glasujete kakšen je vaš odnos do gojenja fitoplanktona

Fitoplankton (zeleno vodo) gojim stalno.
3
9%
Fitoplankton gojim občasno kot hrano za kotačnike, ko imam mladice rib ali kozic.
2
6%
V prihodnosti nameravam pričeti gojiti fitoplankton.
17
50%
Gojenje fitoplanktona me trenutno sploh ne zanima.
12
35%

Skupaj glasov : 34

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 26 avg 2005 9:56

Barem smo dosli do jednog zakljucka a to je da za akvarije koje mi drzimo i koji predstavljaju 99 posto akvarija kojeg hobisti imaju doziranje fotoplanktona nije potrebno.

To je tvoj zaključak kojega kroz ovu diskusiju namećeš. Ja se slažem u dijelu da organizme koji ne konzumiraju fitoplankton ne treba hraniti fitoplanktonom (jake pameti).

Borneman misli na encrusting spuzve,to su clathrina spuzve,

Ja ne znam što Borneman misli, čitam što piše:

I have copious natural sponge growth, and I have communities of animals that never existed (or did not thrive) in the absence of these food sources.

pa razumijem da se osim spužava tu radi i o drugim životinjama (množina). Ako netko ima volje i vremana neka ga priupita o kojim se organizmima radi.

Jos je vrlo dalek put do uspijesnog drzanja tih organizama u akvariju,veliki dio tog buduceg uspijeha ce biti zbog shvacanja njihovih potreba za hranom i razvojem te hrane(definitivno ne samo phytoplanktona) te tehnickih razvojem koji ce stvoriti kvalitetnu opremu za njihovo prezivljavanje u akvariju,a taj dio je mozda jos i tezi od samog nutricionistickog aspekta,jer sto se vise istrazuje doznaje se da se neki nefotosinteticki organizmi hrane samo pod odredenom brzinom cirkulacije.

Ti o dalekom putu, a Boreman piše da ih uspješno drži u aquariju - kome vjerovati.

Koliko ja znam spuzve,(tj vecina kompliciranih spuzva,jer spuzva ipak ima previse vrsta da bi ih mogli svrstatavi tj globalizirati tako jednostavno i reci da su komplicirane) se hrane sa najsitnijim planktonom a to su bacterie,otopljeni organski otpad(kojeg kao sto sam rekao ima u akvariju koliko zelis) te nano fitoplanktonom.Da li fitoplankton koji je dostupan u komercijalnim kulturama spada u nano phyto?

Ja ne znam ništa o prehrambenim potrebama spužvi. Znam samo da same stvaraju cirkulaciju mora kroz svoje tkivo i nije im potrebna dodatna cirkulacija. Ukoliko se hrane nano phytoplanktonom onda bi im sve alge koje se uzgajaju iz komercijalnih razloga trebale biti prihvatljive jer su sve u kategoriji nanofitoplanktona (osim možda Thalassiosire weissflogii koja je na granici sa microplanktonom i Nanochloropsissa koji je blizu granice sa manjim picoplanktonom

Ovim zaključujem sudjelovanje u ovoj diskusiji jer jednostavno nemam vremena ovako opširno komunicirati, a koliko vidim i ostali su se pomalo potpuno isključili, nadam se da vam nismo dosadili. Volio bi da netko preuzme ovu diskusiju.
Zadnjič spremenil Veseli, dne 26 avg 2005 10:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Veseli

Št.: 128
Kraj: Split

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 26 avg 2005 9:58

Moram priznati, da nisem bral vsega, saj ste se zelo zapisali, zanima me pa, kako si predstavljate dodajanje? Si mogoče predstavljate, da lahko dodate dve kaljici v akvarij in alge čudežno odstranijo vse nečistoče? Žal ne deluje tako. Tudi alge imajo presnovo in kopičenje hranil se se izvaja predvsem z razmnoževanjem populacije. Težko si predstavljam akvarij z zeleno vodo.
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 27 avg 2005 7:33

Gorazd,
Ja ne znam kakva je to posuda "kaljica". Mislim da bi trebalo ubaciti znatnu količinu algi - možda i desetak litara standardno guste kulture (10-15 miliona stanica na ml) kako bi one u nekoliko sati (ili možda jednu noć) odstranile nitrate i fosfate iz aquarija. To što bi se (ili što se nebi) količina algi za tu jednu noć povećala za desetak posto u cijeloj priči nije bitno.
Dakle taj aquarij bi nekoliko sati, ili možda 24 sata (dok konačno alge ne napuste sistem) bio jako zelen pa to možeš smatrati manom metode.
Veseli

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 30 avg 2005 14:59

Propad vseh organizmov v akvariju pa bi bil stranski produkt?
Kako pa bi alge spet odstranil iz akvarija?
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Veseli dne 30 avg 2005 16:14

Dobar penilec bi ih vrlo brzo izbacio.
Veseli

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 31 avg 2005 9:10

10l goste kulture?
Uporabniški avatar