Moj akvarij - Marko - 200x90x80 cm - 1440 l

Opisi, ciklanje in ostali zanimivi dogodki iz akvarijev naših članov

Re: Moj akvarij - Marko - 200x90x80 cm - 1440 l

OdgovorNapisal/-a Maja dne 19 mar 2015 16:19

Uau! Super izgleda :)
Uporabniški avatar
Maja

Št.: 493
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: morska od 2006

OdgovorNapisal/-a Marko dne 20 mar 2015 23:03

Hvala vsem za prijazne komentarje! (Malix, Darko, capirossi, Maja).
Upajmo, da bo tudi notri v posodi kaj lepega ratalo.
Uporabniški avatar
Marko

Št.: 147
Kraj: Kamnik

"Mission Statement"

OdgovorNapisal/-a Marko dne 20 mar 2015 23:30

Preden začnem postavljati nova vprašanja glede opreme, je morda primerno da opišem, kako si sploh predstavljam postavitev akvarija in "akvaspake", oziroma kaj bi rad s sistemom dosegel.

akvaspake.jpg

Notranjo ureditev sem si predstavljal z dvema skalnima otočkoma (v stroki pravimo temu grebenske kope :) ) in z veliko praznega prostora okoli njiju. Razlogi za to:

1. Ker so mi take postavitve estetsko všeč.

2. Ker je akvarijska posoda široka skoraj 90 cm in dosegljiva samo z zadnje strani - s postavitvijo se izognem problemom urejanja območja ob prednjem steklu.

3. Ker želim koralam pustiti veliko prostora za rast - moja ambicija je gojiti manj primerkov, a pustiti tistim, da se razrastejo.

4. Ker moram potem intenzivno osvetlili le manjši del površine akvarija (okoli 150 x 50 cm) - manjši stroški začetne investicije, manjša poraba elektrike, manj segrevanja.

5. Ker taka postavitev tudi za dosego ustreznega tokovanja potrebuje manj črpalk (ponovno: manjši začetni stroški, manjša poraba elektrike, manj segrevanja).
Uporabniški avatar
Marko

Tehnika

OdgovorNapisal/-a Marko dne 21 mar 2015 0:04

Nad akvarij bi postavil Evergrow LED svetila, in sicer 2 x IT2080 (vsaka po 80 cm, 99 x 3W LEDic, 240 W). Naročiti jih nameravam tule, kjer za dobro ceno ponujajo varianto z nekoliko izboljšanim spektrom. Kolikor morem prebrati na forumih, so te luči kar dobro obrajtane (v ZDA jih tržijo pod blagovno znamko Photon).

Za penilec sem razmišljal o ATI Technik PowerCone 250iS DC, ki izgleda ponuja veliko zmogljivosti za zelo dobro ceno. Dimenzioniram ga seveda na volumen oglednega akvarija z organizmi, ne na volumen celotnega sistema.

Za tokovanje pa se ogrevam za noviteto, črpalko Maxspect Gyre 150 XF. Recenzije so kar ugodne. Te črpalke naj bi zaradi posebnega dizajna aktivirale zelo masiven vodni tok. Na forumih berem izkušnje lastnikov, ki trdijo, da z eno tako črpalko nadomestijo 4 in več tokovnih črpalk, ter da ena popolnoma zadostuje tudi za tako velik akvarij kot je moj. Všeč mi je, ker se v akvariju precej bolj skrijejo kot klasične tokovne črpalke. Cena je približno enaka kot bi bila za 2 x Jebao RW-20. Po mojem mnenju bi mi morala Gyre črpalka popolnoma zadostovati za najmanj eno leto (preden v akvariju karkoli omembe vrednega zraste), kasneje pa seveda še vedno lahko kaj dokupim, če bo toka premalo. Malo me moti le nekoliko nefleksibilna elektronika za krmiljenje, pa tudi za to pričakujem, da se v letu dni pojavijo kake izboljšave.
Uporabniški avatar
Marko

OdgovorNapisal/-a Dark dne 23 mar 2015 0:24

Marko, tudi sam sem nabavil črpalko Maxspect Gyre 150 XF in sem zadovoljen, zato razmišljam še o eni... (ob seveda vseh ostalih črpalkah). Ne verjamem, da bo ena črpalka zadostovala za tvoj sistem? Morda v praznem akvariju...

Penilec ATI Technik PowerCone 250iS DC pa za tvoj sistem, po mojem mnenju, ne bo zadoščal...

Kaj pa meniš o lučeh ATI Sirius 8X?
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Marko dne 23 mar 2015 11:39

Hej, Darko

Dark Napisal/-a:Marko, tudi sam sem nabavil črpalko Maxspect Gyre 150 XF in sem zadovoljen, zato razmišljam še o eni... (ob seveda vseh ostalih črpalkah). Ne verjamem, da bo ena črpalka zadostovala za tvoj sistem? Morda v praznem akvariju...

Nič nisi povedal, da že imaš to reč?!
Lahko bi napisal kratko recenzijo za naslovno stran Sloreef. :D
Drugače se kar strinjam s tabo. Prednost v mojem primeru je, da začenjam iz 0, kasneje pa seveda lahko dodajam po potrebi. Čakal bom recimo, da pride na trg močnejša, 75W varianta Gyre črpalke.

Penilec ATI Technik PowerCone 250iS DC pa za tvoj sistem, po mojem mnenju, ne bo zadoščal...

Hvala za nasvet - jaz sem na tem področju precej izgubljen. Izgleda, da je treba deklarirano zmogljivost vsakega penilca deliti s 3, ali kaj? Grrrrr.
Pri moji izbiri sem se sicer oprl na izkušnje Andreja, ki je v svojem 2m akvariju v trgovini uporabljal Tunzejev penilnik ranga DOC Skimmer 9430, ki je nekje primerljiv moji izbiri ATI modela (oziroma je ATI še nekaj zmogljivejši) - pa je bil z njim zelo zadovoljen.
Zdaj, neto volumen v mojem akvariju bo ~1200 litrov, ATI je specificiran za 1000-2000 litrske akvarije, meniš da to ne zadošča? Vem, da imaš ti na svojem sistemu zelo zmogljiv Tunzejev penilec - predpostavljam seveda, da si z njim zadovoljen?
Kakšen pa bi bil tvoj predlog za moj akvarij?

Kaj pa meniš o lučeh ATI Sirius 8X?

Nisem poznal - sem malo pobrskal na netu. Izgleda zelo v redu in me zelo zelo mikajo. Ful hvala za namig.
Mi boš pa s takimi nasveti raztreščil proračun :? :) Bo po tej poti trajalo še dodatna 3 leta, preden zaštartam akvarij.
Uporabniški avatar
Marko

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 13 nov 2016 11:49

Kot razumem ste že vseljni in predvidevam, da ne gledaš samo praznega akvarija napolnjenega z sladko vodo? :wink:
Je kakšen napredek?
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

Prejšnji

Vrni se na Dnevniki naših akvarijev