Jadran-ekologija-zaščita

Jadran-ekologija-zaščita

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 24 feb 2007 23:00

Kaj je to forum pokopaliskih hobistov? :oops:
Oprostite sam ko eden prebere to temo v kateri posamezniki navajajo
kako pobirajo iz Jadranskega morja spuzve in ostale organizme
kva si naj misli? Kdo so potem clani tega foruma? Akvaristi? Ali ?
Nikakor se ne strinjam a menim tudi vecina na forumu, da se taksne objave ne smejo tukaj javno nikakor pisati.
Posebno to nabiranje iz Jadranskog morja ter kasnejse
preprodavanje naveliko, da zdaj ne omenjam imena ceprav ce kdo
zeli ih javno imenujem ker so prav taki najvecji unicevalci Jadrana.
To niso hobisti in obozevalci narave temvec navadni zasluzkarji.
Ne kupujmo in ne nabirajmo organizme za katere dobro vemo, da nimajo
sans, da prezivijo v akvarijih vec kot par mesecev. Ce so ze prisli z kamni kot slepi potniki potem v redu tu nimamo vpliva.
Bojan brez zamere ker sem sel offtopic razmisli o taksnih javnih objavah se posebej tistih ki na Jadranu nabirajo vse zivo in preprodajajo na tak ali drugacen nacin potem tukaj pisejo in se stem hvalijo.
Prej ali slej bo kdo napadel forum zaradi taksnega pocetja.
Ce sem karkoli narobe napisal pa pricakujem, da na to delikatno debato Admin odpre novo temo in lahko moj post tam prestavi. Hvala.
Branko
Hong Kong

Št.: 196

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 24 feb 2007 23:16

:?:

Kaj si sploh povedal? Kdo govori o jadranskih organizmih in njihovem nabiranju?

Delno se strinjam s tem ne-kupovanjem organizmov, za katere vemo, da nam ne bodo uspevali, je pa povsem zgrešeno, da smrti ne objavimo, ker potem se nekdo iz tega kaj nauči in ne ponovi napake.

Na tem temelji forum - izmenjava izkušenj pa to...
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 25 feb 2007 9:41

V redu dobro da si me "razumel". 8)

Mislim na posamezne clane kateri pisejo po forumu
kako nabirajo kamenje, spuzve itn iz Jadrana
in dobro vemo kdo to dela zato prosim napisi konkretan
komentar na mojo objavo kot sem omenil v tej ali drugi temi.

Glede umiranja posameznih organizmov se strinjam, da
treba objaviti razloge za kaj do njih pride. A spet se tukaj
vrnemo na zacetek problematike.

Vsak od nas na morju (Jadran, Egipt, Tajska, Durban, Qatar, Maldivi,
Sejseli itn...) prinese kaksen koscek morja in ce ze organizem prezivi pot ga da v akvarij. To je za tebe v redu?
Nabiranje na kilograme in kg kamenja in peska ter preprodajanje menim, da tem clanom tukaj na tem forumu ni mesto zato so si odprli svojega ker se vecina nas (upam, da lahko tako napisem) ne strinja s tem iz prvotnega namena nasega foruma.
A mazejo oci novim clanom ter pisejo kako oni skrbijo za nas lepi Jadran in te se prosijo da im posljes denar. :roll:

Ker mi je oci 32 let delal kot nacelnik pravnega oddelka Lucke Kapetanije dobro vem o cem govorim in zato sem in bom proti taksnemu perfidnemu nabiranju ne samo spuzv temvec vsega kar se nabira iz nasega morja. Na to lahko vplivam na tuje morje pa ne morem.
Kot otrok sem videl Italijane in Nemce kateri so odnasali stotine amfor iz nasega morja in je prav da so im zaplenili cele jahte ko so ih dobili.

p.s. hoces tocen podatek: 120 kg kamenja nabranih v Jadranu je preprodano za en vecji akvarij samo v letu 2006. In taksen clan nima kaj delati na nasem forumu. To je samo moje mnenje in se opravicujem ostalim aktivnim akvaristom kateri so v ponos Republiki Sloveniji in celi bivsi Jugoslaviji ker jim je prvotni namen razvijati eden od najlepsih hobijev na svetu in ne preprodavati.Hvala na razumevanju.

A zdaj Dinko razumes?
Sploh ni bistvo a je spuzva iz Jadrana ali kupljena.
Ce omenjas, da forum temelji na razmenjavi izkusenj se strinjam, samo ne taksnih kjer clani nabirajo organizme in jih potem obdelajo za nadaljnjo prodajo.Prepovedano.
Ce nam uspe razmnoziti en koralj in ga zamenjati z clani to je v redu a to delati na kilograme NE. In vedno bom proti temu in taksnim clanom a im je to vsec ali ne.
O tem sem pisal in upam, da si zdaj "razumel". :?
Bojan odpri novo temo : Jadran-Ekologija-Zascita" ter premesti moje pisanje v to temo, da ne bo nerazumevanja glede spuzv.Hvala.
Hong Kong

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 25 feb 2007 11:37

Tu je primer večjega uničenja v Jadranu zaradi nabiranje organizmov.

http://www.sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?t=766

Osebno ne nabiram nobenega kamenja in spužev v Jadranskem morju. Imam pač tropski akvarij in sem pač mnenja , da noben jadranski organizem ne sodi v tak akvarij.

Sicer pa sem mnenja, da nabiranje organizmov in kamnov za potrebe akvaristike v Jadranskem morju ne povzroča nobene omembe vredne škode. Problem so onesnaženje, ribolov in nasploh vse ladje, pa tudi nabiranje organizmov z namenom prodajanja posušenih trupel.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 25 feb 2007 11:52

Mislim, da noben, ki v zadnjem času sodeluje na tem forumu ne prodaja naprej organizmov, ki jih je nabral na morju. Se strinjam, to ni dobro, pa ne zato, ker kaj pretirano uničuješ ampak zato, ker nateguješ ljudi.

Vse kar je Jadranskega v mojem akvariju je nekaj kamenja, ki sem ga nabral na Korčuli. Za en boks kamenja v skupnem seštevku. V akvariju imam namreč še precej suhega kamenja in del živega.

Ti si si enostavno našel mesto na katerem so izbruhnili tvoji problemi s preprodajalci. Pa hajde napiši vendar kdo so. Jaz vem samo za enega s Hrvaške.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 25 feb 2007 12:31

Kriv sem priznam..

Iz Jaranskega morja sem prinesel za eno vedro kamenja.. Vendar je bilo kamneje suho in že mnogo let izven morja. Nabral sem okrogle apnenčaste kose ki so imeli luknje in luknjice.. nabiral pa sem cca 150m stran od morja na cca 20m nadmorske višine.. Če ga je kdo tja prinesel iz morja pa nebi vedel..
To kamneje je še večina v istem vedru..

Ja pa še enih 250 rakcev smotarčkov..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 25 feb 2007 22:09

:lol: Ne nisem na to mislil temvec na preprodavanje naveliko.
Vsakega taksnega bom osebno prijavil ki se stem ukvarja
pa naj me tozi ce ima kaj proti. :wink: :P

To ce vzamemo kaksen kamen ali vzamemo 200 kg za prodajo
je velika razlika. Tudi sam sem nabiral skoljke po obali in pesek.
Priznam. :oops:

Res je Bojan tiste teorije, da je Jadransko zivo kamenje dobro za tropski
akvarij so spet bile lazi posameznikov, da bi ih prodali. In tisti kateri ih baje imajo ze leta in leta v svojih akvarijih...kva kva saj pred enim letom niso imeli morskega akvarija temvec gupije in zlate ribice v stekleni krogli ali teglcu od kumaric. Spet sama reklama da naredijo biznis nekom. Vemo zakaj in kdo prodaja na veliko zato im nas forum ni disal prevec in so si naredili svoje... :arrow:
Jadransko zivo kamenje in voda ima vsaj 8 osnovnih kemijskih
razlik kot tropsko.

Uzivajte v akvaristiki kolikor se pac da brez masovnega unicevanja narave in nakupov tistih organizmov kateri dobro vemo, da ne prezivijo dolgo v nasem majhnem bio "nadomestku".

Taksne preprodajalce ignorirajte in ne kupujte od njih nic kar je iz Jadranskega morja iz enega enostavnega razloga-unicevanje se zacne z 20 kg...ce kaj vzgojite doma in se to zamenja ali proda je to velika razlika in prosim, da to ne mesate z nabiranjem-preprodajo od ribicev.
Nimam nic proti njima kot osebam Dinko, sam dokler sem clan tega foruma in se ukvarjam z akvaristiko v smislu kot je omenil Bojan, Clownfish in ostali v razlicnih postih ter osnovnim pravilom ko se vclanis na forum je vsako razglabljanje, da lahko take osebe prodajajo kamenje ali organizme iz nasega morja nemoralno, neeticno in prepovedano dejanje. Vsak nov clan ki se bo vclanil in ki ima vsaj mal ekoloskega razgleda bo taksno dejanje oznacil kot negativno. Je tako?

In se enega prijatelja sem informiral, da obstaja Sloreef ki se ukvarja z morsko akvaristiko in se bo kmalu uclanil. Debata z njim je bila na to temo zato sem zacel pisati o preprodajalcih Jadranskih organizmov-kamenja in ne zaradi nekoga iz Hrvaske ki se stem ukvarja. Boli me patka za njega ali njih. Narava vse vrne a morje ne oprosti sam pogoltne tiste kateri nas nategujejo. :roll: :twisted:
Hong Kong

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 feb 2007 0:51

Jadransko zivo kamenje in voda ima vsaj 8 osnovnih kemijskih
razlik kot tropsko.

Sedaj pa že zavajaš... Tole nikakor ni res.

In tisti kateri ih baje imajo ze leta in leta v svojih akvarijih...kva kva saj pred enim letom niso imeli morskega akvarija temvec gupije in zlate ribice v stekleni krogli ali teglcu od kumaric. Spet sama reklama da naredijo biznis nekom.

Sam se najdem v temle opisu in bi bil normalno užaljen, takole pa me ne prizadane niti malo.
Jaz sem res začel pred enim letom in res sem prej imel sladkovodne ribe v precej manjših posodah, to pa še ne pomeni, da nimam postavljenega uspešnega sistema, baziranega na delno jadranskem kamenju, ki ne samo podpira rast najzahtevnejših koral ampak korale dosegajo tudi zelo lepe barve.
Reklame ne delam nikomur, celo sprl sem se že zaradi antireklame.

Zadrži take stvari zase, še posebej, če ne temeljijo na lastnih dognanjih, ker so lahko zavajajoče in škodljive.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 26 feb 2007 9:32

Slanost vode, temperatura vode, kemijska sestava vode, metabolizem organizmov na kamnih itn so samo nekaj od osnovnih razlik med tropskim in Jadranskim morjem.
Gremo v debato tocno in ekzaktno z meritvami in podatki katere so dolgoletni bilolozi naredili in o tem napisali knjige? Ali na osnovi pric po forumih s Hrvaske kateri me spominjajo na trznico z ribo...
Dinko se enkrat navajam beri posploseno in ce dobro ves, da se nekaj ne nanasa na tebe komentiraj v tem smislu. Nobeden ne tebe ne koga direktno obsoja z Gupiji. ZElo pohvalno je da si sel na morskega. In ker v enem letu ze nabases Jadransko kamenje mislis, da je to super.
CTRL ALT DELETE :D

A uporabljati jadransko kamenje in spuzve, jezke in pricakovati cudesa so spet zavajanja s tvoje strani. Zato nadaljujmo z konkretnimi podatki zakaj jadranskoi kamenje in nabiranje NI IN NE MORE BITI enako Tropskom. A samo zato ker se ti je nabralo nekaj alg in koralev na istih?
Hong Kong

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 26 feb 2007 13:05

Diskusijo o primernosti jadranskega kamenja bi bilo po mojem mnenju smiselno nadaljevati v sledeči temi.

http://sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?t=1165
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a MarkoZ dne 26 feb 2007 16:39

Ravnokar sem prebral tole debato in moram reči, da mi ni uspelo razbrati na koga konkretno se nanaša. Zato bi Hong konga prosil, da pride na dan z imeni, da bomo vsaj vedeli o komu govori.

Strinjam se, da brezmejno ropanje naravnih bogastev ni dopustno in je nemoralno dejanje, še posebej, če se to počne v imenu hitrega zaslužka. Je pa povsem irelevantno ali je to Jadran ali pa katerokoli drugo morje, jezero, reka, gozd...
Kot veste imam sam jadranski morski akvarij v katerem so organizmi izključno iz Jadranskega morja in sem jih sam nabral. Izbor organizmov temelji v prvi vrsti na predvideni primernosti za dolgoročno preživetje v akvarijskih razmerah. Vendar je potrebno vedeti, da je znanja o potrebah in preživetveni sposobnosti predvsem nevretenčarjev v akvariju zelo malo oz nič. Zato je jasno, da v procesu proučevanja teh organizmov marsikateri osebek pogine. Enako si upam trditi se je dogajalo s prvimi koralami, ki so jih skušali gojiti v akvarijskih pogojih. Vendar je uspeh z gojenjem tropskih koral, ki smo mu priča danes prav posledica razvoja, ki je temeljil na neuspelih poskusih iz preteklosti, brez žrtev namreč ni razvoja.
Naj omenim, da so v mojem akvariju propadle prav vse spužve vrste Aplysina Aerophoba in pri tem imam slabo vest, vendar sem na podlagi novih spoznanj odločen stestirati še nekatere dejavnike kot npr vpliv svetlobe, (omenjeno spužvo namreč najdemo v naravi zgolj na dobro osvetljenih legah in živi v simbiozi s številnimi mikroorganizmi med katerimi so tudi fotosintetsko aktivne cianobakterije) preden povsem opustim izziv. Spužve so v zadnjem času tudi objekt intenzivnih raziskav farmacevtske industrije, ki išče nove in nove potencialno za človeka koristne kemikalije. Mimogrede naj omenim, da so prav iz omenjene spužve že izolirali in registrirali novo učinkovino mislim, da z antikancerogenim ali antibiotičnim učinkom. Tako bomo morda s skupnimi močmi prišli do znanja in vedenja, ki bo omogočalo gojenje teh zahtevnih a hkrati čudovitih organizmov v naših akvarijih. Pri tem pogrešam vlogo naših in hrvaških javnih akvarijev, ki bi morali v prvi vrsti skrbeti za tovrsten razvoj.
Za konec pa naj omenim le še to, da za razliko od prejšnje mi pri enakih pogojih čudovita mrežasta spužva ne samo živi temveč je vsaj potrojila svojo velikost, prav tako mi odlično uspevajo črvi cevkarji, ki jih imam v akvariju že od maja 2006 in so tudi zrasli.

PS. Vrednotenje in skrb za naravna bitja in njihovo okolje mora biti prva skrb vsakega akvarista in prepričan sem, da je temu v večini primerov tudi tako, kako bi si sicer lahko razlagali porabo velikih denarjev, ki jih vložimo v svoj hobi. Če bi nam bilo vseeno, potem bi nas akvaristika in vse v povezavi z njo, prav malo brigalo.
Upam, da sem te Hong Kong vsaj malce potolažil, vsekakor pa razumem in podpiram tvojo zaskrbljenost, vendar naj ne bo omejena zgolj na naše sicer čudovito Jadransko morje.

LP
Marko
Uporabniški avatar
MarkoZ

Št.: 113

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 27 feb 2007 0:24

Hong Kong, bi rad storil nekaj za ohranjanje narave?
Odpovej se morskemu akvariju. Ne vpij "primite tatu".

Koliko organizmov iz narave boš dal v svoj akvarij in koliko jih bo poginilo?
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Hong Kong dne 27 feb 2007 10:40

Strinjam se Marko in sigurno ni omejena skrb samo na Jadransko morje.
Lahko rečem, da sem se davnih let učil prav na morskem akvariju in so mi nepošteni prodajalci (imamo tudi tiste kateri se zavestno obnašajo in ti lepo svetujejo) prodajali prav takšne organizme kateri niso mogli v prvem ali drugem akvariju od samega začetka preživeti.

Aleksander v mojem akvariju če bi mal prebral moje poste bom imel pretežno ribe vzgojene v gojiščih in brez koraljnih fragov, podobnih zvezd in spužv. Če bo kaj samo zraslo tu nimam vpliva. Da bom limal, lomil, rezal, manjaval frage koralj žal to ne bom počel pa naj se komur koli zdi da pretiravam. To je le del pogleda na morski akvarij in moje osebno mnenje in ga prosim upoštevajte a vam je všeč ali ne.
Nimam zaradi tega če kdorkoli od vas vzgaja koralje in gobice nič proti nobenemu. In tudi zaradi mojega pogleda nočem, da nobeden ima proti meni. Ukusi so različni. Zato obstajajo forumi.

Nobenga ne preganjam niti iščem "tatu" le ne bom dovolil, da to masovno prodaja vsaj tukaj ne. Hočeš imena? A si ti njihov odvetnik? Jaz imam čisto vest glede tega in jih tudi objavim če si toliko za to.
Izjava odreči se morskega akvarija je za mene enako kot da v Nemčiji poveš javno "Turci in ostali gasterbajterji vrnite se jutri vsi domov". nekaj podobnega je poskušal tudi Hitler če se ne motim. In tudi Haider to zdaj dela... :cry:

Gremo na temo: V moj akvarij bom poskušal čeprav vem da je težko dati samo ribe razmožene v gojiščih (a teh je zelo mal) in ne iz narave. Ostale organizme sigurno ne bom kupoval ker ne glede na eno vrsto organizma kot navaja Marko to je kapljica vode v morju in stem se ne bom ukvarjal. Zato sem proti koraljem, zvezdam, spužvam in masovni prodaji istih za akvaristiko. Sigurno ne bom imel vpliva če mi kakšen zraste a bistvo je da ih NE BOM KUPOVAL. To je moj in že dolga leta prispevek očuvanju.
Kakšen je vaš? LP

p.s. aha dvakrat sem spasil krajo več kot 12 amfor ter nekaj Italijanskih pušk iz zaliva pri Puli kjer dobro vem kje so amfore na globini od cca 12m. Majhen korak za morje a ... :shock: Lahko bi si domov nesel par komadov pa že od otroštva me je oči naučil zakaj NE. Moj prejšnji delodajaleec je potapljač. Ko sem videl kako je nabasal hišo z amforam sem mu povedal da je navadni LOPOV. Toliko o tem. Sigurno ih ni nabiral na Sejselih ali tujini.
Hong Kong

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 27 feb 2007 12:28

Lepo, da si našel smisel svojega življenja. Odpovej se še mesu, vožnji z avtomobilom.....

Ampak vseeno boš dal svoj prispevek uničevanju morja, sicer ne Jadranskega. Živo kamenje bo moralo od nekje priti.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 27 feb 2007 13:29

Tudi tako velik akvarij, v katerem bodo plavali samo klovni, gospice, kakšen glavoč in pižamica, bo precej pust. Se ti ne zdi?

Da boš kupoval čim več gojenih rib je utopija...

Zopet si posplošil, tokrat glede koral... 90% koral, ki jih imamo v akvarijih je gojenih. Resnično redko dobimo kakšen kos iz narave.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Naslednji

Vrni se na Ogroženi morski biotopi in morski organizmi