Nastavitev beline pri slikanju morskega akvarija

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

Nastavitev beline pri slikanju morskega akvarija

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 29 nov 2005 22:14

Zanima me kako nastavite belino WB "white balance" pri slikanju morskega akvarija.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Levak dne 30 nov 2005 0:18

Naj bi se belino tako nastavljalo, da naštimaš fotoaparat na SET in slikaš izvor svetlobe. Probaj slikati direktno cevi, ali pa iz vode(dna) proti vrhu.

LeVaK
Levak

Št.: 410
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 nov 2005 0:45

levak Napisal/-a:Naj bi se belino tako nastavljalo, da naštimaš fotoaparat na SET in slikaš izvor svetlobe. Probaj slikati direktno cevi, ali pa iz vode(dna) proti vrhu.
No ta način prav gotovo ni pravilen.

Obstaja več načinov nastavljanje beline.

1.) Večinoma se uporablja avtomatsko nastavitev beline, ko fotoaparat sam nastavi WB. Pri mojem fotoaparatu in sedanji kombinaciji luči je akvarij preveč moder, če uporabnim avtomatsko nastavitev beline.

2.) Lahko se izbere predefinirane tipe svetlobe, vendar flourescentne svetlobe 15000K , kot je približno v mojem akvariju ni na voljo v meniju fotoaparata Olympus C7070.

3.) Lahko se ročno nastavi belino (korekcija v smeri rdeče ali modre). Ta sistem kar dobro deluje. Bom objavil slike.

4.) Lahko pa se belino nastavi na ta način , da se pod kotom 45 stopinj glede na os fotoaparata postavi belo ploskev in nato pritisne SET WB. Nikakor ne smeš belino nastaviti tako, da je fotoaparat usmerjen direktno v izvor svetlobe. Pri običajni fogografiji je v ta namen uporaben bel list papirja. Za fotografiranje akvarija je malo bolj komplicirano, saj mora ta bela površina biti v akvariju, obstaja pa še nekaj drugih trikov.

V bistvu me zanima katero metodo vi uporabljete pri fotografiranju akvarija in kakšne rezultate ste dosegli z metodo, ki jo uporabljate.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 30 nov 2005 1:03

Hmm..
Načelno ne nastavljam nič če je akvarij normalno osvetljen. V primeru osvetlitve samo z modrimi cevmi pa dam white balance do konca tako da dobim bolj realne barv..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Levak dne 30 nov 2005 1:06

Mja meni so tak način svetovali nekje na internetu. Se nikoli nisem kaj preveč poglabljal v to.

Ena opcija je tudi, da si izbereš en prednastavljen profil, slikaš in na PCju popraviš(gledaš akvarij in popravljaš sliko, dokler nista enaka). Popravek shraniš v obliki makroja in ga samo uporabljaš pri vseh ostalih slikah(uporabiš pa enako nastavitev beline na fotoaparatu).

LeVaK
Levak

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 nov 2005 1:13

levak Napisal/-a:Mja meni so tak način svetovali nekje na internetu. Se nikoli nisem kaj preveč poglabljal v to.
V bistvu avtomatska nastavitev beline (metoda 1) v večini primerov dobro deluje, pa se malokdo poglabja v to problematiko. Meni pa pri fotografiranju akvarija avtomaska nastavitev beline sedaj ne deluje več najboljše, ker imam preveč modre svetlobe.

levak Napisal/-a:Ena opcija je tudi, da si izbereš en prednastavljen profil, slikaš in na PCju popraviš(gledaš akvarij in popravljaš sliko, dokler nista enaka). Popravek shraniš v obliki makroja in ga samo uporabljaš pri vseh ostalih slikah(uporabiš pa enako nastavitev beline na fotoaparatu).
To je metoda 3, katero jaz trenutno uporabljam.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 30 nov 2005 1:33

Na tehle dveh sondah ki sta še vedno na površini marsa so uporabili podobno metodo za kalibracijo barv..
Že na zemlji so na del postavili krog z različnimi barvami, na zemlji naredili posnetke ter potem na Marsu in dobili odstopanja.. ta so uvesli v filtre in sedaj je vsaka slika takšna kot bi morala biti.. v realnosti če bi bili tam..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Levak dne 30 nov 2005 1:41

Clownfish: Dobra ideja:) Vids, tole bo se uporabno:)

LeVaK
Levak

OdgovorNapisal/-a Fast dne 01 dec 2005 18:55

Nekega splošnega nasveta ni, ker ima vsak proizvajalec digi.fotoaparatov svoj senzor (ne ravno vsi), svoj softver, itd, tako, da z istim motivom pri isti svetlobi dobimo zelo različne posnetke.
Stvar je zelo individualna in najbolje je narediti test in se na podlagi rezultatov odločiti, kakšno korekcijo beline uporabljati.

Na srečo obstajajo tudi programčki, ki naše napake kar precej dobro popravijo.
Recimo brezplačen je Picasa2 in kar dobro funkcionira.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

Vrni se na Fotografija