Revije in knjige na foto temo

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 jul 2005 0:25

Dve lepe slike kot primer, kaj se lahko posname s takim aparatom , bi pa lahko objavil že danes.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Fast dne 15 jul 2005 10:38

Ogledal sem si VELIKI test digitalnih fotoaparatov v reviji VIP, Zveza
potrosnikov Sloveije in napisal tudi svoje mnenje.

Moram priznati, da sem močno razočaran, kajti test je zelo osnoven,
ne prinasa nobenh posebnih rezultatov ali kakih novih ugotovitev.
Enako besedilo bi lahko napisali ze pred petimi leti in nebi bilo nobene
razlike, pa čeprav pise na veliko MEDNARODNI TEST, samo aparate bi zamnjali.
Skratka zadeva je povzetek ali kopija testa katerega izvor ni omenjen,
domnevam, pa da je po Test.de .

Ocenjevali so 36 modelov.

Njihov nasvet:
½ Pred nakupom se ozrite po posebnih ponudbah lanskih modelov.Dražji lanski
modeli, so letos dosegljivi za polovično ceno in lahko pri malce nižji
ločljivosti omogoča enako ali celo bolšo kakovost fotografije ½.

S to trditvijo se nikakor ne strinjam, ker naši trgovci niso pripravljeni
cen spustiti za toliko.Raje napišejo akcija - 10%, kaj več pa ne.
Kar se tiče kvalitete fotografije, je pa čisto druga pesem in ima svoje
zakonitosti.Za fotografijo 10x15 je dovoj 2MP,za A4 format 4MP.
Je pa stvar taka,sliko z več MP, lahko obrežemo ali izvzamemo izrez, če
pa megapixlov manjka, jih ne moremo nikakor dodati in fotografija bo
pikčasta/kockasta.
Ravno tako se posodablja tehnologija,izdelani so novi čipi, novi softveri,
in takšni aparati ponujajo vedno več uporabnih stvari uporabniku, za katere
ni nujno, da sploh vemo . Hočem povedati samo to, da se je pred nakupom
dobro pozanimati, katere izboljšave ima,če jih sploh ima,kaj ima predhodni
model in kaj ima novejši model, če je stvar samo v dizajnu, potem je vsekakor
škoda denarja.½
Že sam način ocenjevanja je čuden, saj je boljsi tisti aparat, ki dobi manjšo
oceno.

Legenda: ++/zelo dobro(0,5-1,5);+ dobo(1,6-2,5);0 zadovoljivo(2,6-3,5);
- pomanjkljivo(3,6-4,5);--nezadovoljivo(4,6-5,5); ima/nima.

Pri skupni oceni je najmanjšo oceno dobil Nikon Coolpix 8400, ocena 1,9 , dobro; in največjo oceno 3,2 ,zadovoljivo, Olympus Camedija C-370 in Yakumo Mega-Image 67x kar v bistvu pomeni najslabša fotoaparata.

Skupna ocena pa je sestavljena iz:
Kakovost slike 30%, videoposnetki 3%, bliskovna luč 8%, iskalo in zaslon 12%,uporaba 25%, vzdržljivost baterije 10%, vsestarnskost 12%.

Skratka jaz sem nad testom razočaran, saj so določene stvari ocenjevali
kakor se je ocenjevalcem zdelo, saj ocena uporaba in vsestranskost, ki
je vredna več kot tretjina skupne ocene, podana zgolj po občutkih, saj to ne more nihče oceniti kaj in kako komu ustreza.Vsestranskost, domnevam, da pod to smatrajo dodatno uporabnost aparata (diktafon,snemanje filmov,...), kar pa ni bistvo fotoaparata.

Test je dokaj neuporaben in svetujem ogled testov na internetu in pregledovanje mnenj uporabnikov, preden se odločite za nakup.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 jul 2005 11:59

Fast , se povsem strinjam , da se ni pametno odločati za nukup na podlagi ocen testov, ne glede na to kako kvalitetni so testi.

Najprej je potrebno vedeti, za katera področja fotografije potrebuješ fotoaparat, nato pa bereš diskusije in primerjalne teste.

Nekdo, ki potrebuje fotoaparat za potovanja , slike pa imeti le za svoje potrebe, se najverjetneje ne bo navduševal nad velikimi in štorastimi DSLR fotoaparati, ki sicer delajo zelo kvalitetne slike. Poleg tega pa obstaja še velika nevarnost, da se domov vrne brez fotoaparata in slik, ker je tak fotoaparat tarča tatov.

Če se odpravljaš na safari v Kenijo potem te zanima velika goriščnica, vse ostalo je manj pomembno.

Če pa te zanima podvodna fotografija, potem najprej pogledaš ali za fotoaprat obstaja podvodno ohišje. Če za fotoapart podvodnega ohišja ni, tak uporabnik sploh ne bo bral ostalih podatkov in testov. Poleg tega boš iskal fotoaparat z majhno goriščnico (WIDE), velika goriščnica pa je manj pomembna. Ravno obratno kot pri safari fotografiranju.

Za slikanje iker in mladic akvarijskih ribic je pomemben Super Macro.

Mene zanima prav fotoaparat, ki bi bil priemeren za zgoraj našteta področja in moram povedati, da tak fotoaparat sploh ne obstaja. Seveda lahko kupiš DSLR, kjer za razne vrste uporabe menjaš objektive, ampak potem ni izpolnjen pogoj majhnosti. Pa tudi podvodna ohišja za take fotoaparate so zelo draga.

Trenutno ocenjujem , da še najbolj primeren Olympus C5060 s podvodnih ohišjem PT-020. Za safari ne bo uporaben, ostale kriterije pa ta kombinacija izpolnjuje in to za ceno približno 180.000 SIT.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Fast dne 15 jul 2005 12:28

Za super makro je prišel nov model Canon-a, S2 IS, makro deluje od 0 dalje, se pravi kapljo vode na objektivu lahko slikaš in se dobro vidi.
Zanj bo tudi v kratkem dobavljivo podvodno ohišje, kakor ima Canon skoraj za vse svoje modele. Ima 5MP in 12x optični zoom ,image stabilizator, nov procesor Dgic 2 . Nima direktno sanke za fleš ima pa na drugačen način izdelano možnost dodatnega fleša.Podpira Secure Digital, SD kartice. Cena v Mixi-ju 118.000sit, več o njem in tudi in foto kritika:
http://www.mixi.tv/trgovina/izdelek.php?id=2472
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 jul 2005 13:02

Model Canon-a, S2 IS je zelo zanimiv za mojo uporabo, še posebnio zato, ker ima še soliden video, kar bi mi tudi prišlo prav. Na žalost podvodnega ohišja ni še nikjer. Kaj pa pomeni, da bo nekaj kmalu prišlo, pa tudi veš. Najprej ga mora predstaviti proizvajalec, potem pa šele čez nekaj tednov ali mesecev postane praktično dobavljiv.

V bistvu se moraš vedno odločati med tistim kar je na voljo, je pa 100% da bo čez nekaj mesecev na voljo kakšna boljša in cenejša rešitev . To je stalnica zadnjih nekaj let v digitalni fotografski opremi.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Fast dne 15 jul 2005 13:14

Ja bom malo pobrskal zvečer, ampak ko sem bil še sam interesent, sem našel že tudi komplet s podvodnim ohišjem.
Uporabniški avatar
Fast

Prejšnji

Vrni se na Fotografija