Revije in knjige na foto temo

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

Revije in knjige na foto temo

OdgovorNapisal/-a Fast dne 09 jul 2005 17:15

Izšla je nova 18 številka e-Fotografija (junij-julij), online verzija v pdf. formatu, našli jo boste na tem naslovu.

Brezplačni tiskani izvod pa boste našli v foto in računalniških trgovinah.

V številki 18 si boste lahko prebrali in ogledali primerjavo kompakta in SLR digitalnega fotoaparata. Avtor članka Matjaž Intihar, je znani fotograf z dolgoletnimi izkušnjami v digitalni fotografiji. Med drugim je tudi predavatelj na Canon EOS Akademiji za DSLR fotografijo.

Zanimiv je tudi test nove Nikon D50 DSLR kamere, ki sodi v dostopnejši cenovni razred in je konkurenca Canon 350D .

Objavljen je tudi test nove Canon-ove kompaktne kamere S2 IS, precej izboljšana verzija S1 IS, z veliko izboljšavami in raznimi orodi kot so IS (stabilizator slike),12x zoom, pomožni žarek za ostrenje v svetlobno slabših pogojih, vrtljiv LCD zaslon, snemanje video posnetkov ,... .
Vsekakor priročen fotoaparat z veliko uporabnostjo tako doma, na potovanju, ... .

Predstavljena je tudi novost Sonny Cyber-shot H-1, Nicon Coolpix 5900/7900, primerjava Sony Cyber-shot DSC-S90,ST 80, S 80 in S 60, Fujifilm FinePix F10.

Zanimiv je tudi test Pentax Optio kamere, ki je namnjena za dopustniško fotografiranje in do določene meje smete z njo tudi pod vodo.

Seveda revija vsebuje še veliko zanimivih predstavitev in testov, zato vam priporočam da si jo snamete z neta ali poiščete tiskano verzijo v foto ali računalniški trgovini.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 09 jul 2005 23:20

Revija je zelo zanimiva. Škoda , da ni kaj več napisanega o tem Pentax Optio modelu . Ali menite, da je ta fotoaparat primeren za slikanje pod vodo do globine 1,5m ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Fast dne 09 jul 2005 23:37

Ja ampak samo do 1,5m globine, ko je globje ima senzor in blokira sprožilec .
Ti priporočam, da kontaktiraš na email Matjaža Intiharja, ker je on naredil test, ali na forumu e-Fotografija postaviš vprašanje, kjer je M.Intihar moderator in ti bo sigurno odgovoril na vsa konkretna vprašanja.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Fast dne 09 jul 2005 23:48

Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 09 jul 2005 23:55

Sem že prebral tudi to temo in ostale slovenske forume o fotografiji, pa imam občutek, da se v Slovenji takorekoč nihče ne ukvarja s podvodno fotografijo, razen nekaj profesionalcev kot je Arne Hodalič, ki je v reviji Moj Mikro zapisal, da je potrebno v solidno opremo za podvodno fotografijo investirati vsaj toliko kot stane nov avto višjega cenovnega razreda.

Ta tema mi je takoj padla v oči, saj avtorica teme sprašuje prav to, kar tudi mene zanima. V bistvu pa nihče ni podal niti kakega konkretnega mnenja , kaj šele kake lastne izkušnje.

Tudi sam se postavil nekaj vprašanj v forum slo-foto.net, pa sem prav tako dobil očutek, da nima nihče izkušenj z amatersko podvodno fotografijo.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Fast dne 10 jul 2005 16:30

Bojan, ja tako je, bi rekel da je večina razočaranih in potem svojih izkušenj ne objavljajo.
Podvodna fotografija je zelo zahtevna, pa ne glede digitalca ampak svetlobe, meter, dva ni problem, kar je pa več so pa težave.

>>Arne Hodalič, ki je v reviji Moj Mikro zapisal, da je potrebno v solidno opremo za podvodno fotografijo investirati vsaj toliko kot stane nov avto višjega cenovnega razreda<<

Se strinjam, samo to je profesionana oprema.

Kot sem zgoraj omenil, da je večina razočaranih in to ravno zaradi premajhnega vložka. Za globine 2m in več je potreben dodaten fleš in še to kakovosten ki lahko preseže ceno aparata.
Vgrajeni fleši v kompaktih imajo po večini zelo kratek domet, pod vodo pa je stvar še mnogo slabša.

Vsekakor jaz nebi kupoval Pentax Optio, kot prvo je to 1,5 m pod vodo bolj pogojno, oziroma za nerodne, pa še to slabost naj bi imel, da se potopi.
Kot drugo, tudi cena ni tako zelo ugodna, okoli 70.000 sit.
Za nekaj več sit., dobiš nov aparat in namnsko ohišje do 40m globine.

Ker so danes že vsi digitalci tako razviti, da tudi najcenejši omogoča razvijanje slik 9x13 - 10x15 , dosti večjih pa ponavadi nihče sploh ne razvija, oziroma jih večina nikoli ne razvija, zato nebi pretiraval z vlaganjem v drag fotoaparat ampak v boljšo dodatno opremo, predvsem v kakovosten fleš ali bolje dva. Mora pa aparat podpirati uporabo zunanjih oziroma dodatnih flešov in kakšen dodaten objektiv, odvisno kaj ima serijsko vgrajeno.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a brankaR dne 10 jul 2005 16:46

Fast Napisal/-a:Ker so danes že vsi digitalci tako razviti, da tudi najcenejši omogoča razvijanje slik 9x13 - 10x15 , dosti večjih pa ponavadi nihče sploh ne razvija, oziroma jih večina nikoli ne razvija, zato nebi pretiraval z vlaganjem v drag fotoaparat ampak v boljšo dodatno opremo, predvsem v kakovosten fleš ali bolje dva. Mora pa aparat podpirati uporabo zunanjih oziroma dodatnih flešov in kakšen dodaten objektiv, odvisno kaj ima serijsko vgrajeno.

Fast, imaš mogoče kakšen konkreten primer takšnega fotoaparata?

hvala

Branka
Uporabniški avatar
brankaR

Št.: 31
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 10 jul 2005 16:48

Fast, se strinjam , da je podvodna fotografija zahtevna, ampak dobre slike se lahko naredi tudi z amatersko opremo. Na spletni stani s forumom http://www.digideep.com/ so lepo opisane možne kombinacije ohišij in fotoapartov in tudi primeri slik, ki so narejeni s temi fotoaparati. Tudi Dejan Škrinjar je predstavil možnosti podvodnega slikanja z amatersko opremo. Zelo me čudi, da na specializiranih slovenskih fotografskih forumih ne dobim prav nobene koristne informacije.

Si mi pa dal idejo. Bom vprašal, če je kdo razočaran in nad kakšno opremo je razočaran. Menim, da se svoje potrebe bliskavice ne potrebujem in pravzaprav bom povsem zadovoljen s fotoaparatom, ki bo omogočal slikanje do globine 2m ob 12h, ko najbolj pripeka sonce v tropskih krajih, tako da tudi s svetlobo ne bo problem. Mogoče bom odkupil opremo od kakega razočaranega lastnika.

Malo sem so že prebral o podvodni fotografiji in trenutno menim , da je za moje potrebe najbolj pomembno, da imam digitalni podvodni fotoaparat, ker je potrebno narediti veliko slik, da je med njimi tudi nekaj dobrih.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 10 jul 2005 22:09

No, da se skoraj nihče ne ukvarja s podvodno fotografijo gotovo ne bo držalo...
http://www.mbss.org/Novice/2005-07-07.html
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a MarkoJ dne 11 jul 2005 12:45

Se ne spomnim, da bi že bilo objavljeno na sloreefu; eden izmed najboljših slovenskih podvodnih fotografov: http://www.borutfurlan.com/ z galerijo, nasveti in testi (predvsem nikon) opreme.
MarkoJ

Št.: 85
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Fast dne 12 jul 2005 10:23

Branka te robe je veliko na trgu, je pa res da se pa vedno srečamo s kompromisi, s tem pa brez onega, z onim pa brez tega, zlasti pri cenejših varijantah.

Bojan, Clownfish-u so kar dobro uspele fotografije in bi ga prosil, da poda kak podatek o fotoaparatu, o globini na kateri je slikal.

Slike pa niso primerljive s slikami z državnega natečaja podvodne fotografije katerih link je podal romunov.

MarkoJ, Borut Furlan je res eden najuspešnejših podvodnih fotografov in hkrati potapljač. Ogled njegove strani se res izplača, pa tudi opis njegove opreme ima kar dolg spisek, kar nam pove da je podvodna fotografija zelo zahtevna, je pa to globokomorska oprema.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Fast dne 12 jul 2005 10:30

Izšla je revija VIP 7-8/2005, Zveze potrošnikov Slovenije,
v kateri je veliki test 36 digitalnih fotoaparatov .

Več o tem, ko preberem članek :lol: .
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 12 jul 2005 11:14

Nekaj testov je tudi tukaj: http://www.slo-foto.net/fotoaparati.html
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 12 jul 2005 12:31

romunov Napisal/-a:No, da se skoraj nihče ne ukvarja s podvodno fotografijo gotovo ne bo držalo...
http://www.mbss.org/Novice/2005-07-07.html

Prebral sem omenjeni prispevek in pravzaprav samo potrjuje tisto kar sem napisal. Napisal sem , da se v Sloveniji skoraj nihče ne ukvarja s podvodno fotografijo, razen nekaj profesionalcev. Ti profesionalci imajo opremo, kakršno jaz prav gotovo ne bom nabavil, pa si ne morem prav veliko pomagati z njihovimi izkušnjami. Seveda pa znajo narediti zelo lepe fotografije.

Na slovenskih forumih o fotografiji ,številni člani kometirajo izkušnje z raznimi fotoaparati. Ko pa postaviš kako vprašanje o podvodni fotografiji, ne dobiš nobenega konkretnega odgovora.

Do sedaj sem še največ izvedel od Clownfish-a o njegovih izkušnjah z Marko-vo opremo. Kolikor se spomnim iz predavanja, mu je uspelo narediti nekaj dobrih slik.

Clownfish-a bi prosil, da odpre novo nit z naslovom, v kateren je tip fotoaparata in tip podvodnega ohišja in doda primera dveh najlepših slik. Tako bomo lahko primerjali kaj je možno narediti s takim tipom fotoaparata.

Nisem še našel nobenega slovenskega foruma, ki bi se resneje posvečal amaterski (dopustniški) podvodni fotografiji, pa predlagam da nekaj podatkov na to temo poizkusimo zbrati in prediskutirati na SLOreef forumu.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 13 jul 2005 0:21

Bojan Napisal/-a:Do sedaj sem še največ izvedel od Clownfish-a o njegovih izkušnjah z Marko-vo opremo.

Šlo je za digitalni fotoaparat last Iztoka Skerbiša.
Za fotoaparat sem si sposodil še 1G compact flash kartico.

Bojan Napisal/-a:Kolikor se spomnim iz predavanja, mu je uspelo narediti nekaj dobrih slik.

Od 1300 slik jih je po moje cca 300 kar uredu, nekaj pa jih je zelo dobrih. Ko bom imel čas jih objavim.
Bistvo vsega je, da narediš ogromno količino slik v različnih pogojih, ter izbereš najboljše. In to je tudi to kar digitalci ponujajo.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

Naslednji

Vrni se na Fotografija