Ohišja in fotoaparati za podvodno fotografijo

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

Ohišja in fotoaparati za podvodno fotografijo

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 jun 2005 21:08

Na spletni strani elegancereef.com sem našel povezavo na odlično spletno stran s forumom http://www.digideep.com/ , ki je posvečena fotoaparatom, ohišjem za podvodno fotografijo in podvodnem fotografiranju.

Spletna stran je zelo lepo organizirana in s pomočjo te strani lahko hitro najdete kateri modeli podvodnega ohišja so primerni za vaš fotoaparat.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 jun 2005 21:18

Spletna stran je resnično pregledna. V nekaj minutah sem našel seznam podvodnih ohišij, ki so primerna za moj stari digitalni fotoaparat Olympus C4000.

Še najbolj primerno se mi zdi ohišje Ewa-marine D-A, ki je sicer precej univerzalno, saj podpira veliko različnih modelov fotoaparatov.

Slika

Omenjeno ohišje imajo celo na zalogi v podjetju Cumulus, ki ima trgovino v Kranju in stane 52 000 SIT.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 15 jun 2005 22:52

52000 SIT se mi zdi za univerzalno ohišje mogoče malce preveč, ker za nekaj tisočakov več dobiš original ohišje (govorim za model Canon PowerShot A80, ki stane okoli 55000SIT). Mislim, da "original" ohišja nudijo malo več možnosti za razne nastavitve. Kaj več bom pa lahko povedal, ko se vrnem z dopusta, kjer bom (upam) lahko preizkušal moj fotoaparat pod vodo.
V oči mi je na tej strani padlo tudi to, da neko ohišje stane v ZDA okoli 120$, ko pa pogledaš ceno v Eurih te pa vrže na tla - 200.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 15 jun 2005 23:43

Bojan Napisal/-a:Še najbolj primerno se mi zdi ohišje Ewa-marine D-A, ki je sicer precej univerzalno, saj podpira veliko različnih modelov fotoaparatov.
Omenjeno ohišje imajo celo na zalogi v podjetju Cumulus, ki ima trgovino v Kranju in stane 52 000 SIT.

Kolk pa je zunaj cena? Za takole malo predelano vrečo je to res preveč denarja.. Verjetno je zunja cena vsaj za polovico nižja, kar bi bila po mojem dokaj realna cena..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jun 2005 8:05

Cena za Evropo je 199 Euro. Pogledal sem še na na Amazon.com in tam stane 240 $. Glede na to , da je trgovina v Kranju in lahko to vrečo pred nakupom še vidiš, je cena 52000 SIT po moji oceni kar normalna.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Mark dne 16 jun 2005 8:51

Meni je 52000 sit za to vrečo kar veliko denarja oz. če, se drugače izrazim, ni vredna toliko denarja.

Je že kdo pomislil, da bi fotoaparat vakumsko zaščitil kar z folijo, ki se uporablja za pakiranje suhega mesa (salam). To bi bilo sicer samo za enkratno uporabo, ampak ob zmogljivem spominu in baterijah ne bi bil problem.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 16 jun 2005 11:09

Problem pri taki rešitvi je to, da ti materijal kaj hitro lahko pousti in imaš vodo v aparatu. Pa še objektiv mora imeti neokrnjeno možnost gibanja, se pravi mora biti v cevi. Na koncu pa seveda ustrezno steklo.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 809

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jun 2005 20:08

Ewa-marine D-A podvodno ohišje ni samo predelana vreča.

1.) Spredaj ima vgrajeno okno iz optično nevtralnega stekla.
2.) Poleg vreče se dobi še dodaten kit, ki omogoča , da se glede na vrsto fotoaparata objektiv pričvrsti tako, da se ne tišči vreče in motorju ni potrebno črpati zraka, kar drugače ovira funkcijo "Auto Fucus"
3.) Na mestu, kjer je bliskavica ima posebno oblikovan del, ki naj bi svetlobo razpršil tako, kot je primerno za podvodno fotografijo.
4.) Vreča ima tak nastavek, kot je pri blazinah, tako da se jo lahko napihne. Količina zraka v vreči je zelo pomembna. Če je zraka premalo lahko pritisk v globini poškoduje fotoaparat. Zrak v vreči je namreč zelo pomemben. Ko se potopimo v globino, se zaradi tega ker je vreča stisljiva zrak stisne, Pritisk zraka zunaj fotoaparata (vreča) in znotraj fotoaparata je enak in na mehanski del fotoaparata ne deluje nobena sila. Meni se zdi to kar domiselna rešitev.
5.) V vreči je narejen nastavek za prst , tako da lahko pritiskamo na gumbe na fotoaparatu. Če tega nastavka ne bi bilo, ne bi mogli pritisniti niti na sprožilec , saj je okoli fotoaparata zrak. Mislim , da bi na Olympus C 4000 lahko pod vodo uporabil komande: Zoom in sprožilec. Najverjetneje bi se dalo tudi izbirati programe in mogoče bi lahko celo pritisnil na Macro in (vklopil/izklopil) bliskavico.
6.) Sistem za zapiranje (tesnenje ) vreče pa je razmeroma enostaven in bi ga lahko naredil celo v samogradnji.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jun 2005 20:16

Mark Napisal/-a:Je že kdo pomislil, da bi fotoaparat vakumsko zaščitil kar z folijo, ki se uporablja za pakiranje suhega mesa (salam).

Mislim , da je rešitev zelo težko izvedljiva, saj bi moral narediti vse kar je zapisano v točkah od 1 do 5 v mojem prejšnjem sporočilu. Pravzaprav je točko 6 (zapiranje) še najbolj enostavno narediti.

Tudi, ko bi z veliko truda naredil vse točke 1 do 5, bi bila samogradnja še vedno sumljiva zaradi uporabljenih materialov. Mislim , da je samogradnja prezahtevna glede na ceno, ki je "samo" 52000 SIT.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jun 2005 20:20

timberhoffwandy Napisal/-a:.....(govorim za model Canon PowerShot A80, ki stane okoli 55000SIT). Mislim, da "original" ohišja nudijo malo več možnosti za razne nastavitve.

Katere nastavitve , oziroma komande , omogoča tvoje ohišje ?
Kolikšna pa je cena tega ohišja ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Fast dne 16 jun 2005 21:38

Opis za A80 http://www.mixi.tv/trgovina/izdelek.php?id=1009

Morda ti bo to bolj všeč http://www.alter-sport.si/aquapac/, je dosti cenejša varijanta, pa še v Lj. je tako da boš šel mimogrede lahko tudi pogledat.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 16 jun 2005 22:00

Bojan Napisal/-a:
timberhoffwandy Napisal/-a:.....(govorim za model Canon PowerShot A80, ki stane okoli 55000SIT). Mislim, da "original" ohišja nudijo malo več možnosti za razne nastavitve.

Katere nastavitve , oziroma komande , omogoča tvoje ohišje ?
Kolikšna pa je cena tega ohišja ?

Mogoče sem se malo narobe izrazil. To ohišje si bom upam da lahko sposodil (že vnaprej hvala IZTOK) za naslednje potovanje jeseni na Mauritius in takrat bom bolj vešč pri temu opravilu. Hotel sem samo povedati, da se mi zdi za univerzalno "ohišje" toliko denarja preveč.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jun 2005 22:01

Fast Napisal/-a:Morda ti bo to bolj všeč http://www.alter-sport.si/aquapac/, je dosti cenejša varijanta, pa še v Lj. je tako da boš šel mimogrede lahko tudi pogledat.

Hvala Fast

Zanimivo, to se pa res povsem enostavne vreče in model C L , ki je primeren za moj fotoaparat stane le 11200 SIT. Ta vreča je povsem enaka Markovi ideji, le da ima poleg tega še zapiranje. Načeloma naj bi delovalo do globine 10m, no priporača se 5m, kar bi meni povsem zadoščalo.
Glede na to kaj sem se naučil ima pri ewa-marine bi ocenil, da ima ta vreča problem s funkcijo "Auto Focus" tudi v zelo plitki vodi. Malo globje se fotoaparat lahko celo poškuduje. Prav tako se mi postavlja vprašanje ali je optično nevtralna folija enakovredna optično nevtralnem steklu.

V bistvu bi bilo zanimivo vedeti, kašne fotografije je možno narediti. Malo sem skeptičen ,ker so na spletni stani strani, kjer reklamirajo to vrečo samo relativno slabe fotografije. Mogoče imajo kako umetniško vrednost, ampak uporabnost vreče pa iz teh fotografij ne znam oceniti.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jun 2005 22:22

timberhoffwandy Napisal/-a:Hotel sem samo povedati, da se mi zdi za univerzalno "ohišje" toliko denarja preveč.

Kaj pa vem. Mogoče imaš prav. Za Olympus C 4000 nimam prav veliko izbire. Originalno ohišje PT-010 je kar težko dobiti. V bistvu bi kar rad imel ohišje za Olympus C 4000. Fotoaparat je star in že kar malo vreden , pa se ne bom prav veliko sekiral, če ga zalije voda. Po drugi strani pa se vsaj na kopnem lahko z njim naredi dovolj dobre fotografije.

Sicer pa velja , kolikor denarja, toliko muzike:

[table][mrow]tip ohišja[col]cena[col]globina[col]lastnosti
[row]vodotesni etui Aqaupac C L[col]11200 SIT[col]10m[col]spredaj ima optično nevtralno folijo
[row]ewa_marine D-CA2[col]30000 SIT[col]10m[col]spredaj ima optično nevtralno steklo
[row]ewa_marine D-A [col]52000 SIT[col]30m[col]spredaj ima optično nevtralno steklo, podpora bliskavice, fiksiranje objektiva, dostop v vrečo s prstom
[/table]
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 17 jun 2005 11:51

50.000 je absolutno preveč za še tako izpopolnjeno vrečo!
Še zmeraj je samo vreča!
Če je plastika(polivinil ali iz česar koli je že narejena) debela, je rokovanje z aparatom zelo oteženo. Že držanje v roki je slabo. Če pa je plastika tanka, se verjetno zelo hitro preluknja.

Imam podvodno ohišje za Nikon (stari zrcalno-refleksni), ki je zelo kvalitetno in je zdržalo že kar nekaj potopov tudi čez 30m. Še vedno pa je precej veliko in nerodno. K temu je potrebno dodati še bliskavico in vse skupaj je ogromno.

Če bi kupoval danes, bi gotovo kupil podvodni fotoaparat. Ne vem cene a primerjave z drugimi rešitvami skoraj niso mogoče. Aparati so normalne velikosti, gumbi in iskalo pa so "zunaj" - torej dostopni.

Če se ne motim stanejo originalna ohišja(za točno določen aparat in ne univerzalna) od 40.000 dalje. Mogoče se splača kupiti tako ohišje in nov (utrezen) fotoaparat?
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

Naslednji

Vrni se na Fotografija