Slikanje akvarija

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

OdgovorNapisal/-a Fast dne 17 maj 2005 23:59

Za toliko kot bi Aleksander odrezal se približaj ali zumiraj.

Morda bi probal s kakšnim filtrom.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Dado dne 18 maj 2005 0:19

Bojan, akvarij in fotografija sta že itak čudovita, mislim pa da bi bilo lahko še bolje, če bi očistil zadnjo in stranske šipe. Zadaj bi nalepil kakšno modro folijo, stranske pa bi delovale kot ogledalo (navidezno povečanje prostora). Zdaj izgleda vse nekako zaprto v škatlo, pri stranskih refleksijah pa bi avarij pridobil na širini in globini. Problem temnih skal in kotičkov med njimi je, da je vsa svetloba od žarnic usmerjena dokaj linearno in pride do ostrih temnih senc. Kar manjka je več difuzne svetlobe, ki se odbija od belega peščenega dna in šip in daje akvariju bolj naravni videz. Mislim, da bi tako stvar še bolj zadihala, seveda pa je vse to v tvojem primeru malce težje izvedljivo zaradi dostopa do sten.
Uporabniški avatar
Dado

Št.: 49

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 18 maj 2005 8:48

Samo sliko bi dalo malce še dodelati, če se slika v RAW formatu. To je format, v katerem je zajet čisti posnetek iz senzorja brez obdelave fotoaparata. To sliko se potem potem dodela npr. v Photoshopu oz. z ustreznim programom. Se pravi nastavi se ustrezni ustrezni WB, osvetlitev, naredi svetlobno ravnovesje v sliki ... Vzame pa kar nekaj več časa, kot pri slikanju v standardnem JPGju, kje je slika praktično že gotova.
Sam se se kake tri leta nazaj poigraval s tem. Pa žal ne na akvariju. Bom poizkusil sedaj. Bom sporočil kakšni bodo rezultati.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 810

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 maj 2005 9:40

Hvala za komentarje.

Fast Napisal/-a:Za toliko kot bi Aleksander odrezal se približaj ali zumiraj.
Morda bi probal s kakšnim filtrom.

Rezanje bom z lahkoto izvedel. Fotoaparat tako in tako naredi 20 X večjo sliko, kot je predstavljena v tej niti. Seveda so celotne slike iz fotoaparata bistveno prevelike za objavo na svetovnem spletu. Rezanje je potrebno že zaradi tega, ker je sprednja stran akvarija drugačnega formata kot je format slike fotoaparata. Rob se pustil namenoma, ker je meni lepo deloval, ampak vidim , da je ostalim bolj všeč brez roba. V prihodnje bom odrezal ves črni del.

Pred leti sem slikal s klasičnim fotoaparatom in za njega nabavil vse vrste filtrov , vendar se noben ni izkazal kot učinkovit pri slikanju akvarija. Za sedanji fotoaparat pa nimam nobenega filtra.

Dado Napisal/-a:Zadaj bi nalepil kakšno modro folijo, stranske pa bi delovale kot ogledalo (navidezno povečanje prostora). Zdaj izgleda vse nekako zaprto v škatlo, pri stranskih refleksijah pa bi avarij pridobil na širini in globini.

Imaš popolnoma prav , vendar je pri meni čiščenje zadnje stene zelo težavno zaradi koral in sem se odločil , da tega ne bom delal. Lahko bi to naredil za potrebe slikanja, ker bi bil akvarij res lepši, vendar želim , da je na sliki akvarij takšen , kakršen pač je in ne da je lepši kot je v resnici.

TomazP Napisal/-a:Samo sliko bi dalo malce še dodelati, če se slika v RAW formatu. To je format, v katerem je zajet čisti posnetek iz senzorja brez obdelave fotoaparata.

To bom pa tudi jaz poizkusil narediti.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Fast dne 18 maj 2005 10:37

Si probal kdaj slikat s kakšnim dodatnim osvetljevanjem od spredaj ?
Morda s kakšnim od pocenskih reflektorjev, ki vsebujejo več rdečega spektra in še zasenčene dele bi osvetlil.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 maj 2005 10:45

Fast Napisal/-a:Si probal kdaj slikat s kakšnim dodatnim osvetljevanjem od spredaj ?

Nekaj sem poizkušal.

1:)Poizkušal sem z zunanjo bliskavico. Optimalna pozicija je bila nakako pod kotom 45 stopinj mišljeno od spredaj , zgoraj. V bistvu je dosti kompliciranja , slika pa ni dosti boljša.

2.)Zelo lepo sliko dobim , če slikam takrat , ko sonce posije v sobo (smer sončne svetlobe je od spredaj, od zgoraj z desne strani) . Imam pa v tem primeru problem z odsevi.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Fast dne 18 maj 2005 11:30

Proti odsevom se boriš s polarizacijskim filtrom, seveda zopet če se dobi za dotični model.

Sončna svetloba, ravno v tem smislu sem imel v mislih običajni nizko cenovni reflektor, katerega lahko postaviš tako kot ti ustreza.

Namreč razsvetljava za morski akvarij vsebuje pretežno modri spekter kar lahko zelo negativno vpliva na sliko, oziroma slika izgubi barvni spekter. potrebno bi bilo preizkusit.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Levak dne 18 maj 2005 11:39

Polarizacijski filtri se dobijo za vse fotoaparate, samo najbrz ne takšni za našravfat.

Zdele točno ne vem firme, se mi zdi da neki na C. Ko bom šel naslednjič kupovat stekla za moj fotoaparat bom vzel prospekt.

LeVaK
Levak

Št.: 410
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 maj 2005 11:44

Trenutno nimam polarizacijskega filtra. Sem pa ta filter kupil za klasični fotoaparat že pred leti, vendar z njim nisem mogel odstaniti vseh odsevov. Ni bil ravno poceni, ampak po dveh filmih preizkušanja , je ostal v omari in na njemu se je potem nabiral prah.

Razne variante reflektorjev , zaslonov pa bi bilo še potrebno preizkušati. Sem pa že razmišljal, da bi najel profesionalnega fotografa z vso profesionalno opremo in potem bi vsaj vedel s kakšno opremo in na kak način se doseže najboljša slika. Najverjetneje je to ceneje, kot da kupuješ razne dodatke, jih preizkusiš in potem ne uporabljaš. V bistvu sem že povsem brez potrebe investiral v zunanjo bliskavico in kabel za zunanjo bliskavico.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Levak dne 18 maj 2005 12:02

Zunanja bliskavica je zelo vredu zadeva. Če ti pri slikanju akvarije ne pride prav, ti bo pa kje drugje.

Kaj bi jaz dal, da bi imel dobro zunanjo bliskavico. Tko pa gulm tisto, ki jo ima fotoaparat:)

LeVaK
Levak

Št.: 410
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a Fast dne 18 maj 2005 12:14

Daj oglas na slo-foto forum in verjetno bi se našel kakšen ki bi se hotel preizkusiti v slikanju akvarija.Tam imajo fantje kar precej dobro opremo.
Uporabniški avatar
Fast

Prejšnji

Vrni se na Fotografija