Kateri fotoaparat priporočate ?

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

OdgovorNapisal/-a Iztok G dne 14 jun 2006 12:50

Ima kdo kakšne linke od trgovin v Cro?
Uporabniški avatar
Iztok G

Št.: 295
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a Levak dne 14 jun 2006 13:04

Jaz predvidem nakup 350D konec tedna. Sem malo gledal še alternativo Nikon D50, pa se mi zdi po testih 350D bojša. Ima določene slabe lastnosti, ampak jih moram še preveriti v moji roki (majhno držalo, slab gumb za nastavljanje programov, baje da se gumb za self-timer in macro rad preklopi)

LeVaK
Levak

Št.: 410
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a Fast dne 14 jun 2006 16:18

Mark Napisal/-a:
Fast Napisal/-a:Mark si že kaj nabavil?

Po pregledu na LCD zaslonu mi funkcija makro in super makro tudi pri ročnem ostrenju ne naredi najboljših posnetkov.

Baje je potrebno imeti kar mirno roko.

Če pa se nanaša na slikanje akvarija, znajo biti težave v kolikor nisi popolnoma pravokotno na steklo.
Slikanje akvarija pod kotom(makro/super makro) je tudi meni delalo sive lase.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Fast dne 14 jun 2006 18:41

levak Napisal/-a:Jaz predvidem nakup 350D konec tedna. Sem malo gledal še alternativo Nikon D50, pa se mi zdi po testih 350D bojša. Ima določene slabe lastnosti, ampak jih moram še preveriti v moji roki (majhno držalo, slab gumb za nastavljanje programov, baje da se gumb za self-timer in macro rad preklopi)

LeVaK

Ja Nikon D50 in še posebej Olympus E-500 ,ker ima podobne karakteristike je zanimiva alternativa, celo E300.
Morda celo novi Olympus E 330 z 7,5 Mp, pri katrem je možno spremljati dogajanje na LCD ekrančku in ni potrebno oko pritiskat na okular.Nekakše hibrid med DSLR in kompaktom.

Izbira je velika in odločitve težke.

Eos 350D ima sicer res bolj drobno ohišje in tudi precej lahek je, kako to vzameš je individualna stvar, ampak za to ceno bi lahko imel vsaj kovinsko ohišje namesto plastično.

-majhno držalo, če imaš roko kot lopata, ti ne bo noben ustrezal,sicer se dobi grip/držalo in se poveča oprijemalna površina in še dodatne baterije imaš, lahko kar AA.
-ne vem da bi bilo kaj z gumbom za programe narobe ???.
->>baje da se gumb za self-timer in macro rad preklopi<<
dvomim da se sam, obstaja pa možnost pri neprevidnem rokovanju, da sam nevede kaj pritisneš saj sta si gumba zelo blizu.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 jun 2006 21:02

Jaz funkcije za ročno ostrenje še sedaj ne obvladam. Kolikor sem uspel pokramljati z drugimi lastniki aparata je to bolj za grobo ostrenje.

Makro in supermakro se morš pa pač navadit.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Fast dne 14 jun 2006 21:35

Stran z nekaj zanimivimi napotki glede digitalne fotografije, pojasnjevanje določenih pomembnih stvari,..., skratka preberite si.
http://www.sigma-si.com/vprasanja.htm
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Levak dne 14 jun 2006 21:44

fast: za makro sem se narobe izrazil. Ne zatika se na določenem mestu in se precej preprosto premakne v drug položal. Tako lahko nevedoma premakneš v self timer....

Problem z gumbom za programe je pa baje cheap izvedba. Tako pravijo na reviewih. Naj nebi bilodovolj dobrega občutka. Bomo videli kako bo, ko jo dobim v roke.

Kot je nekdo rekel, nebi bilo slabo, če bi prototip dali v roke profesionalnim fotografom za dan ali 2. Le-te bi povedali slabe lastnosti in tako bi lahko canon naredil ekstremno dober dslr za nizko ceno.

LevaK
Levak

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 14 jun 2006 21:49

Mark Napisal/-a:Nabavil Canon S3 IS. Nekaj malega poslikal, ampak se moram dokopati do računalnika, da pregledam posnetke. Po pregledu na LCD zaslonu mi funkcija makro in super makro tudi pri ročnem ostrenju ne naredi najboljših posnetkov.
Kakšen motiv si pa fotografiral ?

MACRO (M) in SUPER MACRO (SM) fotografija se glede na motiv zelo razlikuje po zahtevnosti.

Najlažje je slikati v naravi na travniku, kje je dovolj svetlobe. Razne M in SM fotografije cvetov in metuljev na travniku, kjer je veliko svetlobe, objekti slikanja pa so pri miru so otročje lahke in uspejo skoraj z vsakim fotoaparatom in to kar v avtomatskem načinu brez kakšnega posebnega znanja iz fotografije.

Na drugi strani težavnostne lestvice pa so SM fotografije larv in mladic ribic, ki se stalno gibljejo in v gojitvenih akvarijih je običajno malo svetlobe. Za tašno fotografiranje je potrebno imeti pa kar precej izkušenj in znanja. Ročno ostrenje je skoraj obvezno, da lahko naredimo kako fotografijo.

Tudi podvodna M i SM fotografija je zahtevna. Korale in ostale statične objekte je še dokaj enostavno fotografirati, ribe katere se pa hitro gibljejo pa zelo težko.

Za zadnja dva tipa fotografije je prav gotovo pomembno, da imamo kvaliteten fotoaparat, podvodno ohišje za pod vodo in tudi dobro bliskavico. Menim pa , da je še bolj kot vrhunski fotoaparat pomemben človek za fotoaparatom. Videl sem že kar nekaj izredno dobrih fotografij, ki so narejene z enostavno in poceni opremo, seveda pa z veliko potrpežljivosti in fotografskega znanja.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Fast dne 14 jun 2006 22:58

Iztok G Napisal/-a:Ima kdo kakšne linke od trgovin v Cro?

http://www.kodak-centar.hr

http://www.hgspot.hr
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Mark dne 16 jun 2006 10:21

Bojan Napisal/-a:Kakšen motiv si pa fotografiral ?

Težave pri ostrenju M in SM sem imel, ko sem slikal skozi steklo predmet v akvariju. Zunaj so posnetki M in SM zelo dobri z AF ostrenjem.

Tudi za posnetek celega akvarija je potrebno MF, ker očitno ga steklo zelo moti.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Levak dne 16 jun 2006 10:59

Danes gremo po 350D. Včeraj sem ga malo imel v rokah in je SWEET:) Gumb za selftimer tudi mene ne bo motil, me pa malo moti, da se ekran z informacijami (zaslonka, hitrost le-te,...) ne osvetli sam, ko pritisnemo sprožilec recimo. Še največji problem bo to, da je fotoaparat zelo majhen oz malo težko se da grži, ker imam dolge prste. Ni pa stvar tako moteča, da brez nje nebi mogel. Tako ali tako bom dokupil battery grip in potem je baje rokovanje lažje.

LeVaK
Levak

OdgovorNapisal/-a Fast dne 16 jun 2006 23:27

Mark Napisal/-a:
Bojan Napisal/-a:Kakšen motiv si pa fotografiral ?

Težave pri ostrenju M in SM sem imel, ko sem slikal skozi steklo predmet v akvariju. Zunaj so posnetki M in SM zelo dobri z AF ostrenjem.

Tudi za posnetek celega akvarija je potrebno MF, ker očitno ga steklo zelo moti.

Kot sem omenil se je enako dogajalo tudi meni in bi to pripisal slabemu steklu, ali pa je to pač normalno, da lom svetlobe preveč popači sliko katero zazana mehanizem za izostritev in ne more zostriti.

Za sliko celega akvarija pa ne bi smelo biti težav.Si poizkusil fotoaparat postavit na kakašno zadevo, da bi zmanjšal tresenje ?
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Fast dne 17 jun 2006 0:05

Levak, mislim da ti ne bo žal.
Naložba je sicer res, ampak možnosti so odprte ;-) .
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 jun 2006 9:06

Mark Napisal/-a:Težave pri ostrenju M in SM sem imel, ko sem slikal skozi steklo predmet v akvariju.
Moj fotoaparat Olympus C-7070 brez težav izostri fotografije predmetov v akvariju v AF načinu za M in SM . Seveda pa so tudi izjeme. Za ribice, ki hitro plavajo, se je potrebno več poizkusov. Problematična so tudi fotografije mest, kjer je malo svetlobe (votline).

Mark Napisal/-a:Tudi za posnetek celega akvarija je potrebno MF, ker očitno ga steklo zelo moti.
Takšnih problemov jaz do sedaj nisem imel še z nobenim fotoapartom, s katerim sem fotografiral akvarij.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Levak dne 18 jun 2006 0:12

350D je pri meni, danes je bil krščen, ko sem šel na Golico in me je prijetno presenetil. Sicer me manjka še kar nekaj dela, da se navadim na SLR, saj je Depth-of-field precej drugačen kot pri prejšnji Minolti dimage kjer razlike med zaslonko 2,8 in 9,0 skoraj ni bilo (DOF je bil povsod skoraj enak), medtem ko je sedaj pri eosu razlika očitna.

Pravtako sem opazil, da si bo treba kaj kmalu privoščiti nov objektiv. Trenutno me zelo mika Canon EF 70-200 4 L U, ampak je problem visoka cena in pa nima macrota. Tako, da bo tale še malo počakal... Najbrz za začetek kako Sigmo 70-300 z macro zoomom.

LeVaK
Levak

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Fotografija