Kateri fotoaparat priporočate ?

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

Kateri fotoaparat priporočate ?

OdgovorNapisal/-a Fast dne 23 mar 2005 21:07

Načrtujem nakup digitalnega fotoaparata, ampak odločitev je zelo težka, saj je na trgu poplava te tehnike in vsak hvali svoje, zato vas prosim , da predstavite svoj aparat in ravno tako kot ga hvalite, bodite tudi kritični in povejte pomanjklivosti, kaj bi kupili, če bi kupovali sedaj, povejte kaj se vam zdi bistvenega pomena, na kaj biti pozoren.
Seveda se vse to nanaša na slikanje akvarija in njegovih prebivalcev.

V kolikor je možo, dodajte tudi sliko.
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 23 mar 2005 23:16

Pred dvema letoma sem kupil fotoaparat Olympus C4000, ki že takrat pred dvema letoma ni bil ravno višek tehnike, je pa nekako primeren tudi za amatersko slikanje akvarija.

Slika

Podatki so dostopni na sledeči spletni strani
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/cpg_product_lobbypage.asp?l=1&p=16&bc=2&product=869&fl=4

Za omenjeni fotoaparat sem se odloči predvsem zato, ker ima dosti dober Super Macro, kar pomeni da lahko slikamo zelo od blizu (2cm). Na ta način je možno narediti tudi posnetke zelo majnih organizmov. Sledeča slika pravkar izleglih klovenskih ribic je bila narejena s tem fotoaparatom.

Slika

Fotoaparat ima tudi priključek za zunanjo bliskavico , katera je potrebna za profesionalne slike akvarija, ampak jaz jo ne uporabljam.

Zanimivo je torej kako izgleda slika celotnega akvarija brez uporabe bliskavice. Akvarij je osvetljen le z 6x54W T5 žarnicami, kar je nekako dovolj za slikanje z občutljivostjo ISO 200 ali ISO 400.

Slika

Zgornja slika je bila narejena s sledečimi nastavitvami:
ISO-400, F/2,8 , 1/200 sec.

Ob nakupu pred dvema letoma je bila cena aparata 140.000 SIT . Nekaj je bilo potrebno še dodatno odšteti za dodaten pomnilnik in polnilec baterij. Sem pa preveril na Amazon.com, kakšna je aktualna cena in stane malo več kot 200 $.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 24 mar 2005 1:29

Tudi sam imam isti model kot Bojan.

Ker nisem ravno profesionalni fotograf povsem zadostuje za moje akvaristične in tudi družinske potrebe..
Ob nakupu je bila cena 161.000,00Sit. Ko sem se takrat odločal za fotoaprat sem iskal takega, ki ima sprejemljivo šetvilo pik (4.0 M) ter jasno čim boljši makro oziroma super makro. Poleg tega sem hotel imeti še aparat, ki omogoča ročne nastavitve.

Super makro je res odličen.

Glede na današne digitalce je sicer malo večji a imaš vsaj kaj za priketi v roke. Je pa aparat kar požrešen z baterijami.. ampak prav zato imam 3 sete po 4 AA baterije in kvaliteten pameten polnilec.
Predno je bil aparat umaknjen iz redne prodaje je bila cena okrog 85.000 Sit.

Seveda bi mi prav pišlo še podovodno ohišje a kaj ko ga na potrebujem tolikokrat, po svoje pa je "strašno" drago...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Levak dne 24 mar 2005 12:31

Slika

Sam si lastim Minolti Diamge 7i, ki je sicer že izven prodaje, nadomestil pa jo je model A2. Cena novega je bila okoli 240 000SIT. Jaz sem jo kupil predvsem zaradi fotografiranja narave (hobi). Z macrotom pa lahko slika od 25cm-60cm pri 200mm zoom-u.

Dobre stvari:
+Ročni zoom
+Ročni fokus (ki se uporablja zelo malokrat)
+Dobra svetilnost objektiva F/1:2.8-3.6
+Širok razpon objektiva 28-200

Slabe lastnosti:
-Premalo natančen okular (Slaba resolucija tako da ročni fokus odpade)
-Zame porepočasen fokus (težko ujameš kakšno akcijo v naravi vsaj dokler nisi navajen fotoaparata)

NAjbrz bi se se kaj naslo, pa se trenutno ne spovnim. Se mi pa zdijo Canoni zadne čase še najboljši fotoaparati glede na razmerje cena/kvaliteta. Sploh bi bil morda zate uporaben model Canon PRO1IS oz nekaj takega je ime modela.

Poglej si tudi opise posameznih fotoaparatov, primer, slabe, dobre strani na http://www.dpreview.com , stran ki je tako pomembna pri kupovanju fotoaparata kot sloreef pri grajenju akvarija:)

LeVaK
Levak

Št.: 410
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a Mark dne 24 mar 2005 13:41

Imam Olympus C700UZ, katerega je v prodaji že zamenjal novejši model. Kupil sem ga predvsem zaradi 10xoptičnega zooma. Makro mislim da ima od 5 cm dalje.

+ F/1:2.8-3.5
+ 10x optični zoom 38 - 380 mm
+ WB
+ ISO 100 - 800
+ dober oprijem v roki in tipke za nastavitev na primernih mestih
- nima stabilizatorja slike
- zaskok vratic za priključke se je zlomil
- nima AF dodatne osvetlitve oz. laserja za nočno meritev razdalje

Slika

Če bi se še 1x odločal bi izbral enakega (novi model) oz. Canon-a z 10xoptičnim zoomom.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Levak dne 24 mar 2005 14:16

Meni so zadne čase precej všeč Canoni, ker imajo po mojem mnenju zelo dober AF mehanizem. PA recimo da relativno hiter. Ne vem pa, če ima lučko za nočni fokus.

Eni Canoni nastavljajo focus z posebnim metrom, ki izmeri dolžino do objekta (tako focus nastavljajo SLR fotoaparati) in je seveda focus zelo hiter. Običen fotoaparat pa, kolikor jaz razumem delovanje fokusa, potuje skozi celoten focus (od 50cm-neskončno na primer) in tam kjer se mu slika zdi najbolje izostrena, tja se potem vrne. Časovno vzame tak način veliko več časa.

Je pa za slikat akvarij skoraj potrebna še zunanja bliskavica, najbolje prenosna. Potem ima lahko bliskavico nad akvarijem ali pa ob strani in tako ne dobiš odboja in "žažganih" slik:

LEVAK
Levak

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 24 mar 2005 15:18

imam Olympus C-740 Ultra zoom
10x optical zoom
3.2 megapixela (to je ono što mi se ne sviđa kod njega, jer ne mogu dobiti kvalitetu kod makro snimaka koju želim-to mu je po mom mišljenju jedini -, ali nije tako strašno)
AF zoom 6.3-63 mm 1:2.8-3.7
nedostatak mu je i mov. zato što nema tona kada se snimaju neki filmići
Sve u svemu, kao moj prvi digitalac, dostatan je za vježbu i razmišljanje kako postaviti i napraviti dobru sliku!
Poslije sam dobila i stalak za njega-sve u svemu dobar je.

Slika
ovo je makro snimka Fungije
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 24 mar 2005 15:43

Jaz imam Canon PowerShot A80

Slika

Nekaj podatkov je tukaj: http://www.canon-europe.com/For_Home/Pr ... sp?specs=1

Drugače sem pa z aparatom zadovoljen, makro pa še nisem preveč preizkušal.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Mark dne 24 mar 2005 16:40

jasenka Napisal/-a:imam Olympus C-740 Ultra zoom
nedostatak mu je i mov. zato što nema tona kada se snimaju neki filmići

Jasenka, to je naslednik mojega C-700 Ultra Zoom. Skoraj ne verjamem, da nimaš tona pri filmih, ker ga starejša-moja verzija ima. Preveri nastavitve.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 25 mar 2005 0:43

Vidiš ,Mark, to je i mene mučilo, ali kako stvari stoje nema ga na mom digitalcu :?
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a Fast dne 31 mar 2005 23:17

Jasenka, da ne boš v skrbeh, da je kaj narobe s tvojim fotoaparatom, ta model ne podpira zvoka v filmu.
http://www.olympus.si/consumer/digimg/specs.cfm?id=C%2D740%20ULTRA%20ZOOM
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Fast dne 31 mar 2005 23:34

Na trgu je resnično ogromna ponudba in odločitev ni lahka.
Upošteval sem vaše nasvete, čim več mega pixlov,čim večji optični zoom, čim boljši makro in super makro, skratka čim več za čim manj denarja :lol: in da bi zadostil tako za slikanje akvaristike, pa da bi bil uporabn tudi za vse ostale stvari, katere je treba poslikat.

Nekako mi je še najbolj všeč Konica-Minolta Dimage Z5.

Digitalni fotoaparat s 5 milijoni točk in 12x optičnim zoom objektivom (Konica Minolta GT serija). Vgrajena tehnologija Anti-Shake omogoča lažje slikanje v slabših svetlobnih pogojih. Možnost supermakro posnetkov od 1 cm naprej, snemanje videa v ločljivosti 640x480 z zvokom. Velik in pregleden 2,0 inčni LCD zaslon.

Senzor (velikost, tip) 1/2,5 inča CCD RGB
Število točk senzorja (efektivno) 5,0
Največja ločljivost (točk) 2560 x 1920
Razmerje stranic 4:3
Spominska kartica SD
Vgrajeni (notranji) spomin brez
Goriščna razdalja objektiva (mm) 5,83 - 69,9
Ekvivalent 35mm formatu (mm) 35 - 420
Svetlobna vrednost objektiva (F) F2.8 - F4.5
Optični / digitalni zoom 12x / do 4x
Vgrajen stabilizator slike da (Anti-Shake sistem)
Način avtomatskega ostrenja (AF) Video AF sistem, 5-točkovno AF, točkovno (možnost izbire točke)
Ostrenje (cm) 60 - neskončno
Makro ostrenje (cm) 10, supermakro od 1 cm
Ročno ostrenje (MF) da
Čas osvetlitve (s) 1/1000 - 15 + bulb (max 30 s)
Vgrajena bliskavica Pop-Up
Delovanje vgrajene bliskavice Auto, Auto with red-eye reduction, Fill flash, Slow sync
Priljuček za zunanjo bliskavico Hot-Shoe
Nastavitev ravnovesja bele barve (WB) Auto + 6
Merjenje osvetlitve Multi-segment (256 segmentno), Center-weighted, Spot
Kompenzacija osvetlitve +/- 2.0 EV v korakih po 1/3 EV
ISO vrednost Auto / 50 / 100 / 200 / 320
Zaporedni posnetki 2,2 fps, 6 zaporedoma (normal)
Avtomatika čas/zaslonka da / da
Prednastavljeni programi 5 (Portrait, Sports, Landscape, Sunset, Night portrait)
Iskalo EVF (0,3 inča - 114.000 točk)
LCD zaslon 2,0 inča (114.000 točk)
Oblika zapisa slike JPEG
Oblika zapisa videa Motion JPEG
Ločljivost pri snemanju videa 640 x 480, 30 fps, z zvokom, omejitev kapaciteta kartice
Podatkovni vmesnik, priključki USB 2.0, A/V out, DC vhod
Napajanje 4x AA (priporočamo Ni-MH)
Dimenzije (mm) 109 x 80 x 84
Teža (g) 340
Ohišje PVC
Opombe Konica Minolta GT APO optika
USB 2.0 Full Speed vmesnik
Noise Reduction funkcija

V paketu pas za okrog vratu, pokrovček objektiva, AV kabel, USB kabel, 16 MB SD kartica, 4x AA alkalne baterije, CD z gonilniki in programsko opremo (DiMAGE Viewer)
Združljivost s tiskalniki PictBridge, PRINT Image Matching III

Cena pri nas 108.000Sit dalje.
V Avstriji se dobi za dobrih 85.000Sit.

Kaj menite?
Je pa zadeva precej nova, saj je na naš trg prišla v začetku marca 2005.
Uporabniški avatar
Fast

OdgovorNapisal/-a Levak dne 01 apr 2005 12:27

Pomoje nisi zgrešil in je nakup bil vreden svojega denarja. Bi se pa enkrat malo oglasil mimo, pogledat akvarij pa še kakšno o fotkiču rečt (imam namreč minolta dimage 7i), pa da malo vidim koliko so se kaj popravili:)

SIgurno bos zadovoljen z fotoaparatom. Sedaj pa samo še eno zunanjo bliskavico in si zmagal:)

LeVAK
Levak

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 01 apr 2005 13:26

Morda samo še en namig. Dobro je upoštevati tudi svetlobno vrednost objektiva. Boljši objektivi imajo vrednost pod f=2.5. Konkretno Canonova G serija ima celo F2.0 (wide) / F2.5 (tele), kar se zelo pozna pri temnejših večjih prostorih, kjer fleš odpove. Nek Olympusov model ima celo f od 1.9 naprej. Jamarji pa baje prisegajo na Sonya.

Sam imam Canona G2 s katerim sem zelo zadovoljen. Najbolj me navdušuje dobra optika, vrtljiv displej, ki omogoča slikanje iz katerekoli perspektive in zelo zmogljiv Li-ionski akumulator, pri katerim narediš brez težav nekaj sto slik. Makro bi sicer lahko omogočal slike od bolj blizu, se pa da vseeno narediti solidne makro slike.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 809

OdgovorNapisal/-a Levak dne 01 apr 2005 14:38

Tale Minoltin objektiv ima svetilnost F2,8-3,6. Je pa treba pazit, ker nekateri objektivi imajo pri min. goriščnici zelo majhen F(2,0), pri max. goriščnici pa lahko naraste na F5.6 Še ena zadeva na katero je treba paziti. Jaz kar sem imel izkušenj z mojo Minolto (okoli 20 000slik), mi je svetilnost dotičnega objektiva bila kar vredu.

Sicer pa je ze dovgo znano, da megapiksli niso najbol važna stvar pri fotoaparatu. Danes lahko kamera z 2,5MPix naredi lepso sliko kot kamera z 5MPix. Tako da, ko kopuješ fotoaparat je bolje vržti oko na objektiv in pa morda narediti kaksen posnetek in si ga doma ogledati (zrnavost, šum, strina, belina...)

Kaj mene navdušuje pri moji minolti: Definitivno ročni zoom(vsak avtomatski se lahko skrije, večja natančnost, hitrost), okular (ki ima sicer slabo resolucijo, ampak mi je vseeno vsec), gumb s katerim naložiš prednastavljene profile.

LeVaK

LeVaK
Levak

Naslednji

Vrni se na Fotografija