SONY HDR- XR520VE Full HD

Fotografiranje akvarija in podvodna fotografija

Re: SONY HDR- XR520VE Full HD

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 28 jun 2010 18:34

Ali je kdo že poizkusil snemati akvarij z dodatnim reflektrojem ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 28 jun 2010 22:55

Pri fotografiranju akvarija sem si enkrat pomagal s svetilom, ki je drugače nad refugijem.
Tako kot je bilo opisano v reviji Akvarij. Snemati video pa še niti nisem poskušal.

Tudi s krajšim svetilom 2x24W T5 sem lahko lepo osvetlil spodnji del akvarija in tako zmanjšal razliko
v osvetljenosti med zgornjo in spodnjo polovico akvarija.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 29 jun 2010 2:43

Bojan Napisal/-a: Zanimivo je , da so posnetki s kamero Sony CX505VE narave zunaj pri dnevni svetlobi v dokaj kvalitetnih barvah.

Zunaj, pri dnevni svetlobi so barve kvalitetnejše, ker kamera lažje sama nastavi white balance.
Če nastaviš sam white balance, je dobro, da izmeriš barvo svetlobe na objektu, katerega snemaš/slikaš.

Auto white balance v praksi vedno prinese modro sliko. (v akvariju, v katerem je glavna svetloba nad 10k Kelvinov.)

Torej za snemanje nastaviš White Balance na 15000 ali več Kelvina, fokalno razmerje čim manjše (F4 ali manj) in ISO čimvišji (če gre, nad tisoč)
To so tudi splošni napotki za fotografijo, ostalo pa je igranje in primerjava.

Druga stvar je pa predvajanje.
Meni se video ni zdel temen, je pa vse odvisno od profila monitorja, katerega nihče ne uporablja..
Sam imam kalibriran monitor in imam narejen ICC profil zanj, tako da je prikaz čimbolj podoben zajemu (za natančno predvajanje bi potreboval še vhodni icc profil kamere)

Super video!
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

Št.: 433
Kraj: Medvode
Izkušnje: 8 let

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 30 jun 2010 0:45

Grim_Reaper Napisal/-a:Torej za snemanje nastaviš White Balance na 15000 ali več Kelvina, fokalno razmerje čim manjše (F4 ali manj) in ISO čimvišji (če gre, nad tisoč)
To so tudi splošni napotki za fotografijo, ostalo pa je igranje in primerjava.

Ne razumem zakaj bi moral imeti fokalno razmerje čim manjše in ISO čim višji... to sta dve stvari s katerima reguliramo količino svetlobe, ki pride na senzor in občutljivost senzorja, z barvo svetlobe to nima opraviti.
Kakšni DSLR verjetno imajo omogočeno ročno nastavljanje WB, vendar običajne digitalne kamere tega nimajo.
Pri moji je najvišja možna nastavitev 6500K (in še to je pri nastavitvi za oblačno nebo, pri nastavitvi za svetlobo iz fluorestenčnih sijalk je število "Kelvinov" še nižje. Torej v primeru želje po bolj natančni nastavitvi WB (v postprodukciji) je potrebno slikati v RAW formatu!
Pri videu pa ne vem, če obstaja kak ekvivalenten "surov " format....

Glede ISO pri kompaktnih fotoaparatih so nastavitve ISO nad 100 že običajno neuporabne, saj je preprosto preveč šuma in zrnatost je zelo močna. Višje ISO vrednosti kolikor vem pridejo prav samo v situacijah, ko je svetlobe malo.

Fluorescentne sijalke so zelo problematične za WB. Vsaka sijalka ima lahko malce drugačen spekter, ki ni zvezen (vrhovi pri različnih valovnih dolžinah) in tako fotoaparati kot kamere imajo (lahko) s tem velike težave. Že pri mešanju različnih virov svetlobe lahko dobimo čudne rezultate.
Po moje Bojan to že vse ve....
Uporabniški avatar
iMNATA

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 30 jun 2010 20:42

Fokalno razmerje ali F... njemu lahko režeš tudi hitrost objektiva ali optike... Manjši kot je F, hitrejša je optika in obratno.
Glede na fokalno razmerje potrebuješ določen čas odprte zaslonke. Večji kot je F, dalj časa potrebuje CCD, da zajame neko vrednost svetlobe (sliko)in obratno.

Če imaš majhno fokalno razmerje... ali drugače... čimmanšjo povečavo, manj časa potrebuje CCD, da naredi - zapiše neko sliko.

Zaradi kratke osvetlitve pri kameri dobiš več frame-ov. Barvno napako pri temu pa odpravljaš z nastavitvijo občutljivosti oziroma z nastavitvijo ISO.

White balance je določanje beline pri x svetlobi, s tem, da je ta x svetloba najbolje da merjena ali vsaj določena kot izvor.
Kot sem pregledoval kamero, ni njen max 6500K ampak okrog 14 -15000K.
Katero kamero pa imaš? Verjetno ne govorimo o isti - po imenu teme?

Z kamero ne moreš snemati v RAW format, je pa navaden MPEG najboljši približek temu, oziroma vsak format brez oz. z minimalno kompresije je o.k.

Kar se tiče slikanja z DSLR ali akvarija, ali pri potopu pa predlagam Underwater Photography Magazine. Tu je zelo veliko koristnih napotkov (sploh za podvodno fotografijo, akvarij pa se ne razlikuje pretirano)
in pa http://www.reefaddicts.com/content.php/138-A-Quick-Guide-To-Reef-Tank-Photography in http://www.gorephoto.com/blog/?p=626
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 jun 2010 21:44

Grim_Reaper Napisal/-a:Kar se tiče slikanja z DSLR ali akvarija, ali pri potopu pa predlagam Underwater Photography Magazine. Tu je zelo veliko koristnih napotkov (sploh za podvodno fotografijo, akvarij pa se ne razlikuje pretirano)

Po mojih izkušnjah je fotografiranje akvarija precej drugačno od podvodnega fotografiranja. Sicer pa tu govorimo o kameri (torej o snemanju akvarija) in po mojih izkušnjah obstajajo kar pomembne razlike med snemanjem in fotografiranjem akvarija. Tudi pri samih nastavitvah se srečamo z drugačnimi pojmi. Pri snemanju jaz do sedaj še nisem zasledil nekaterih osnovnih fotografskih nastavitev kot so ISO, F. Obstajajo pa druge nastavitve pri katerih sicer lahko najdemo neke skupne točke s fotografskimi nastavitvami.

Misim, da bi bilo bolje , da to temo posvetimo snemanju akvarija z video kamerami, saj imamo o fotografiranju že dosti drugih bolj primernih tem.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 30 jun 2010 22:22

Se strinjam s tabo, vendar moram popraviti da optika je optika in CCD je CCD...
Osnova je podobna, ne enaka.

F pri kameri je prav tako pomemben dejavnik, ISO pa tudi. Digitalna tehnika zajema videa ni tako drugačna od zajema slike.
Res pa je, da če sem pri fotografiji recimo da naprednejši uporabnik, sem pri videu samo uporabnik.

Še vedno pa trdim, da je tvoj video -Bojan precej na nivoju oz. barve mi ne delujejo zgrešeno.
Kateri monitor uporabljaš?

Ali te lahko ob priliki uporabim za testnega zajčka? Posodim ti spektrofotometer, da si narediš ICC profil monitorja...
Zanima me samo razlika, kakšen video bo potem. (Ali sploh nisi popravljal barv???)

LP

Blaž
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 jun 2010 22:56

Grim_Reaper Napisal/-a:Še vedno pa trdim, da je tvoj video -Bojan precej na nivoju oz. barve mi ne delujejo zgrešeno.
Kateri monitor uporabljaš?
Video pregledan na več monitorjih, ker so pač ti video posnetki namenejni tudi drugim in je pomembno kaj vidi nek povprečen uprabnik in ne samo kaj vidim jaz na enem od monitorjev. Kvaliteta mojih video posnetkov je slaba, tako zelo slaba, da neko posebno nastavljanje monitorjev niti nima smisla. No vsaj jaz ga ne vidim.

Grim_Reaper Napisal/-a:Zanima me samo razlika, kakšen video bo potem. (Ali sploh nisi popravljal barv???)
Video posnetkov ne obdelujem.

Osebno verjamem, da pot do boljših video posnetkov vodi z uporabo reflektorjev, ker vidim glavni problem v neenakomerni osvetlitvi. Ta problematika je pri meni zelo izrazita, saj v mojem akvariju korale rastejo povsem do vodne gladine.

V kolikor boste pogledali posnetek v dnevniku akvarija od asjana, boste opazili, da je pri njemu manjši problem, saj so deli akvariji pri njemu bistveno bolj enakomerno osvetljeni, ker pač ni koral, ki bi zrasle do vodne gladine in zasenčile spodnji del akvarija.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 jun 2010 23:07

Grim_Reaper Napisal/-a:Ali te lahko ob priliki uporabim za testnega zajčka? Posodim ti spektrofotometer, da si narediš ICC profil monitorja.
V kolikor bi rad preučil kaj je možno narediti, ti lahko posodim kamero in lahko treniraš na svojem akvariju.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 01 jul 2010 15:14

Grim , mi lahko podaš kakšen link do razlage fokalnega razmerja, ker sam ga ne najdem. Ta izraz pa mi ni najbolj znan... :?
...preden se spustim v debato bi si raje prej prebral kaj o tem.
S tem znanjem, ki ga imam mi nekaj ne štima. Nisem nek hud strokovnjak, ampak nekaj osnov pa poznam.
(lahko pa da sem kaj spustil :oops: )
Lahko pa tudi odpreva novo temo in tam nadaljujeva...
Uporabniški avatar
iMNATA

OdgovorNapisal/-a Grim_Reaper dne 01 jul 2010 16:24

Imaš prav... napačno uporabljen izraz..razmerje

Malce me matrajo slovenski izrazi. Večinoma uporabljam angleške...nažalost.

Razlaga za ostale o F in kako se računa:
http://www.photoaxe.com/understanding-the-lens-focal-length-and-aperture/

Bi bilo pa res dobro seliti tole v splošno temo o fotografiji ali snemanju..
Uporabniški avatar
Grim_Reaper
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 03 avg 2010 17:55

Med dopustom sem kar veliko snemal razne pokrajinske posnetke in moram priznati, da se pri snemanju kadrov na suhem moja kamera odlično obnese. Praktično ni razlike med kvaliteto programa National geografic HD in mojimi, tako da sama kamera očitno niti ni tako slaba in mi trenutno ni žal, da sem jo nabavil, čeprav nisem zadovoljen s posnetki akvarija.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 15 avg 2010 18:45

Današnji video posnetek akvarija.

Povezava

Ročno sem nastavil samo "Exposure" in sicer tako, da se spodnji najtemnejši del še nekoliko vidi, zgoraj pa je pri tem le malo zažgano.

Barve sicer niso dobre ( so bistveno manj intenzivne kot v resnici), vendar se mi razmerje med posameznimi barvani zdi kar ustrezno. Imam občutek, da kamera sama dokaj dobro nastavi "WB", odkar je vodo kristalno čista zaradi ozona in imam več "daylight" žarnic.

Video je narejen s 6 vključenimi žarnicami (3 modre in 3 z "daylight" spektrom).
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Borut dne 23 jan 2012 11:31

Bojan, če boš imel čas boš lahko napisal nastavitve tvoje kamere za snemanje videa, ki ga uporabljaš, meni nikakor ne uspe, glede na to da imava enake možnosti nastavitve. Dokler so bile originalne je bilo v redu, ko sem pa tikal je slab video. Prosil bi te tudi za nastavitve slike.
Zakaj pa imaš video v mpeg? Jo v Youtube spremeniš ali na kameri? Ali z programom za konvertanje.... in z katerim?
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 23 jan 2012 17:49

AsjaN Napisal/-a:Zakaj pa imaš video v mpeg? Jo v Youtube spremeniš ali na kameri? Ali z programom za konvertanje.... in z katerim?

Spremenim ga s programom AVS Video Editor 4, ki ga uporabljam za montažo video kadrov iz kamere.

Format sem izbral zato, ker je uporaben za Youtube, podpira ga moja Samsung televizija, pa tudi TV od očeta in brata, obenem pa deluje na večini računalnikov. Mogoče ni najboljša izbira, ampak ni mi treba preverjati ali bo povsod delovalo.
Uporabniški avatar
Bojan

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Fotografija