Predstavitev meseca Maja 2005 - TimberHoffWandy

Predstavitev akvarijev po mesecih

Predstavitev meseca Maja 2005 - TimberHoffWandy

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 maj 2005 18:01

Predstavljamo akvarij, katerega lastnik je Matej Bevc iz Kranja.

http://www.sloreef.com/AkvarijiMeseca/M ... aj2005.htm

Slika

Matej ima tudi svojo spletno stan http://freeweb.siol.net/mbevc11/index.htm , kjer vzorno beleži dnevnik, meritve in ostale podatke o svojem akvariju.
Zadnjič spremenil Bojan, dne 09 dec 2007 19:07, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

Re: Akvarij meseca Maja 2005

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 02 maj 2005 21:20

Akvarij spremljam že kar nekaj časa.
Kakor je Matej že omenil je imel velike težave z algami. Kljub stalnem prigovarjanju se je le stežka pustil prepričati in naredil par pravilnih korakov, ki so pripeljaji do akvarija brez alg z izgledom kakršen je danes.

Edino kar pogrešam pri akvariju je ... malo več alg.. pa ne nitastih ampak kakšnih caulerp in podobnih rdečih alg katere bi oba kirurga z veseljem jedla, ter se tako zelo zdravo prehranjevala..

Tudi temperatura 28 je malce visoka za tak letni čas.. kaj bo šele poleti?
Treba bo misliti na ventilacijo in prisiljeno hlajenje
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 maj 2005 21:34

Pred časom sem bil na obisku pri Mateju. Tale predstavitvena slika je stara. Kolikor je imel od začetka težav, sem bil zelo pozitivno presenečen nad lepoto akvarija. Cel akvarij, kamenje in ozadje je enotno zelo lepo preraščeno s koralinskimi algami. Slike žal tega ne pokažejo dobro. Je specifičen, pa vseeno eden najlepših, kar sem jih videl. Vreden ogleda.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 maj 2005 21:42

Slike resnično ne pokažejo prave slike akvarija, ampak na forumu smo žal odvisni od gledanja slik. Tudi sam nisem nikoli zadovoljen s slikami, kadar slikam svoj akvarij.

Vsekakor bi se tudi jaz želel zahvaliti Mateju za lepo narejeno predstavitev akvarija, ki je vsak dan vse lepši. Je pa Matej pravi morski akvarist, kar je dokazal predvsem s tem , da je vztrajal v hobiju tudi takrat , ko je imel probleme.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 02 maj 2005 22:12

Imel sem kar nekaj težav s slikanjem. Ko je zunaj tema, v akvariju gorita samo dve žarnici in bi bilo pretemno, ko pa je zunaj svetlo, se pa na slikaj pojavljajo odsevi oken. Se bom potrudil in poizkusil skupaj spraviti kakšno boljšo sliko.
Glede caulerpe pa imaš Clownfish kar prav. Ob priliki jo nekaj "posadim".
Glede na vse težave, ki sem jih imel, me sedaj tisto nekaj nitastih alg po ozadju niti ne moti. Trenutno se bojujem z rjavimi algami po pesku in steklu. Lahko bi bile posledica silikatov, ki naj bi jih imela sol Reef Crystals. Občasno pesek malo premešam, ampak samo po vrhu, da se nebi zgodila tragedija, ko sem pesek preveč premešal.
Temperatura je kar težava. Ker so žarnice tako zelo blizu površine se voda, sploh poleti lepo segreje, zato imam poleti pokrov kar odprt, razmisliti bom tudi moral glede ventilacije.
Sliko v predstavitvi bi pa lahko Bojan zamenjal z novo.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 maj 2005 22:47

Sliko v tej temi sem zamenjal z novo , datirano Maj 2005.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 maj 2005 0:02

timberhoffwandy Napisal/-a:Glede caulerpe pa imaš Clownfish kar prav. Ob priliki jo nekaj "posadim".

Si dobrodošel. Sicer vsakih par tednov nesem en lamber k Andreju , ampak na splošno imam alg zadosti tudi zate.. kar pridi iskat.

timberhoffwandy Napisal/-a:Glede na vse težave, ki sem jih imel, me sedaj tisto nekaj nitastih alg po ozadju niti ne moti. Trenutno se bojujem z rjavimi algami po pesku in steklu. Lahko bi bile posledica silikatov, ki naj bi jih imela sol Reef Crystals. Občasno pesek malo premešam, ampak samo po vrhu, da se nebi zgodila tragedija, ko sem pesek preveč premešal.

Vediti moraš da vsaka nova ali spremenjena stvar v akvariju vpliva na biološko kemično ravnovesje. To pa spet rabi kar nekaj časa da se vzpostavi kakor je treba. Kakor si videl je uporaba oglja, RO vode in odstranjevalca fosfatov počasi zavrla rast nitastih alg. Kljub vsemu to traja nekaj časa in tudi rjave alge bodo počasi odmrle.
Ker tudi sam uporabljam Reef Crystals sol milim da ta sol ne povzroča rjavih alg na pesku. Prej bi rekel prešibak tok, pretirano hranjenje ali preslabo skimanje vode.

timberhoffwandy Napisal/-a:Temperatura je kar težava. Ker so žarnice tako zelo blizu površine se voda, sploh poleti lepo segreje, zato imam poleti pokrov kar odprt, razmisliti bom tudi moral glede ventilacije.

Ja ventilirati bo kar treba. Tudi vsako povišanje temperature na 30 stopinj dobro zmeša procese v sami vodi, kar spet povzroči alge pa še kaj drugega.. zato raje poizkušaj temperaturo stabilizirat okrog 26 do max 28 stopinj.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Mark dne 03 maj 2005 9:04

timberhoffwandy Napisal/-a: Temperatura je kar težava. Ker so žarnice tako zelo blizu površine se voda, sploh poleti lepo segreje, zato imam poleti pokrov kar odprt, razmisliti bom tudi moral glede ventilacije.

Zelo lep akvarij in pohvalno, da nisi vrgel puške v koruzo. Ker imam tudi sam velike težave s specifično vrsto alg si predstavljam, kako te pogled na 'zaraščen' akvarij spravi v slabo voljo.

Glede hlajenja, pravkar testiram dva 12V ventilatorja 80x80 vgrajena v Juwel pokrov. Na eni strani pokrova sem naredil dve luknji fi 55mm, na drugi dva ventilatorja, ki pihata iz akvarija. Temperatura vode je padla za stopinjo nižje kot pri 1/2 odprtem pokrovu. Ventilatorji so začasno nad pokrovom in sta priključena na DC3,5V noč in dan. To je najnižja napetost, ki jih še požene. Počasneje se sicer še vrtita pri AC 8V, ampak nevem, če jim to škodi. Nameravam jih sicer pritrditi pod pokrov in sicer v dveh režimih delovanja. Ob vklopu luči na napetosti DC 6V in nočni režim DC 3,5V.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 maj 2005 9:15

Mark Napisal/-a:Glede hlajenja, pravkar testiram dva 12V ventilatorja 80x80 vgrajena v Juwel pokrov. Na eni strani pokrova sem naredil dve luknji fi 55mm, na drugi dva ventilatorja, ki pihata iz akvarija. Temperatura vode je padla za stopinjo nižje kot pri 1/2 odprtem pokrovu. Ventilatorji so začasno nad pokrovom in sta priključena na DC3,5V noč in dan. To je najnižja napetost, ki jih še požene. Počasneje se sicer še vrtita pri AC 8V, ampak nevem, če jim to škodi. Nameravam jih sicer pritrditi pod pokrov in sicer v dveh režimih delovanja. Ob vklopu luči na napetosti DC 6V in nočni režim DC 3,5V.

Pc ventilatorji so enosmerni tako, da jih moraš poganjat z enosmerno napetostjo. S stališča kondenza bi bilo bolje, da ventilatorji pihajo v pokrov tako bodo tudi bolje pihali na gladino vode kar bopovzročilo večje izhlapevanje, ter s tem boljši učinek hlajenja.
V primeru vleka zraka iz akvarija gre zrak, ki je bolj vlažen v sam ventilator, ki bo zaradi tega malce prej odpovedal.
Za luknje ki so v pokrovu se da dobiti pokrivne pokrove, ki imajo rešetko. Pokrovi so namenjeni za prezračevanje skozi vrata. Dobi se jih v beli, rjavi in verjetno tudi črni barvi.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 03 maj 2005 18:52

Mark Napisal/-a:Zelo lep akvarij in pohvalno, da nisi vrgel puške v koruzo. Ker imam tudi sam velike težave s specifično vrsto alg si predstavljam, kako te pogled na 'zaraščen' akvarij spravi v slabo voljo.

Sam pogled niti ni tako grozen. Huje je, da moraš to "solato" gledati nekaj mesecev.
Na koncu se je vse obrnilo na glavo (nikoli nisem pomislil, da bom imel kdaj zares "lep" akvarij).
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 03 maj 2005 19:19

Glavno je da si se uspio rijesiti tih nesnosnih nitastih algi :D , stvarno su ružne i nagrđuju akvarij.
Pravi potez ti je bio što si uveo ona dva algojeda (tanga, surgenfisha)-vidi se razlika iz aviona :wink:

Akvarij ti sada u zamahu rasta, imaš manje koralje, fragove i oni će sada slobodno, bez algi koje bi ih gušile rasti, razvijati se, a akvarij s svakim novim centimetrom koralja će ti postajat sve bujniji i bajniji 8)
Sve u svemu, zelo lep akvarij
Zadnjič spremenil Jasenka, dne 03 maj 2005 19:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a Fast dne 03 maj 2005 19:23

Lepo ½popedenan½ akvarij, le tako naprej.
Upam da ga kmalu vidim v živo :D .
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Levak dne 04 maj 2005 11:19

Še čestitke od mene:) Lep akvarij in le tko naprej.

LeVaK
Levak

Št.: 410
Kraj: Šenčur

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 06 maj 2005 15:24

Fast Napisal/-a:Lepo ½popedenan½ akvarij, le tako naprej.
Upam da ga kmalu vidim v živo :D .

Vabljen.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

OdgovorNapisal/-a Aleš B dne 01 jun 2005 20:04

Čestitke za lep akvarij!

Kako veš, da so klovnčki Amphiprion ocellaris. Meni se zdijo ... percula. :oops:

Lep dan

Aleš
Uporabniški avatar
Aleš B

Št.: 14
Kraj: Nova Gorica

Naslednji

Vrni se na Predstavljamo akvarije