Predstavitev meseca Aprila 2005 - Mark

Predstavitev akvarijev po mesecih

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 26 apr 2005 23:46

Mark Napisal/-a: Sem pa vsaj našel ime nadloge Asparagopsis taxiformis in odličen članek, ki se popolnoma ujema z mojimi zapažanji.
http://www.aquatouch.com/algae.htm

Me je prav presenetilo spoznanje, da so tudi rdeče višje alge lahko problem. Do sedaj sem živel v prepričanju, da so rdeče alge najbolj slastne in jih herbivori najprej pojedo. Tudi sam jih imam v akvariju, pa mi večji problem predstavljajo temno sivi čopki (malo bolj kompaktni kot te), ki rastejo pod zares nočno svetlobo (10cm pod 250W HQI).

Po mojih dosedanjih opažanjih bi morali te alge jesti kirurgi iz družine Acanthurus, zagotovo pa jih jedo ježki (Diadema).
Uporabniški avatar
Andrej

Št.: 1307
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mark dne 28 apr 2005 8:43

Andrej Napisal/-a:
Po mojih dosedanjih opažanjih bi morali te alge jesti kirurgi iz družine Acanthurus, zagotovo pa jih jedo ježki (Diadema).

Tudi P. hepatus in N. lituratus občasno pojesta nekaj teh rdečih alg, ampak občutno premalo, da bi jih omejila. Še največji jedec je S. vulpinus, ampak je pogojno reef safe.

Po zadnjih zapažanjih ugotavljam, da povečano dodajanje joda upočasni njihovo rast.
Uporabniški avatar
Mark

Št.: 242
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 28 apr 2005 9:07

Mark Napisal/-a:Po zadnjih zapažanjih ugotavljam, da povečano dodajanje joda upočasni njihovo rast.

Pri dodajanju joda pa svetujem previdnost. Redno dodajanje predpisanih doz (navodila proizvajalca) je v pol leta privedlo do koncentracije, ki je pobila praktično vse korale. Po moji oceni je bil problem v tem, da je bilo porabnikov res malo (v 200l akvariju 3 kamni z mehkimi koralami) in se je jod kopičil.
Uporabniški avatar
Andrej

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 28 apr 2005 12:22

Kar nekaj strokovnjakov že leta trobi, da je dodajanje joda (in veliko ostalih elementov) nepotrebno in nezaželjeno.

http://www.reefcentral.com/forums/showt ... did=561269
Še komentar Randy Holmes-Farleya s tega linka (za vse tiste, ki ne boste kliknili):
I do not believe that dosing iodine is necessary or beneficial for most reef aquaria.

Proti koncu celo objavi svoje rezultate poizkusa z jodom.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Mark dne 28 maj 2006 22:18

Nekaj novih stranskih posnetkov po enem letu...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

..... po zaslugi Bojana, Dejana (Clownfisha), in ostalih akvaristov je iz ribjega akvarija nastal ribji-koralni akvarij z Nasotom, F. flavissimusom, rostratusom in ostalim plavajočim drobižem.
Uporabniški avatar
Mark

OdgovorNapisal/-a Roman dne 28 maj 2006 22:25

Zelo lepe slike in barve koral.
Uporabniški avatar
Roman

Št.: 194
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 28 maj 2006 22:28

Barve so res čudovito intenzivne. Poleg menjave vode, dodajaš ša kakšne druge elemente/hrano?

LP, Andrej
Uporabniški avatar
Andrej

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 28 maj 2006 22:55

Objavi še sliko celotnega akvarija!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Mark dne 29 maj 2006 12:46

Andrej Napisal/-a:Barve so res čudovito intenzivne. Poleg menjave vode, dodajaš ša kakšne druge elemente/hrano?
LP, Andrej

Menjava vode je mesečna cca 12%. Dodajal sem KZ amino-kisline, ampak na barvah se ni nič poznalo.
Potem sem dodajal železo, dokler mi korale niso pričele beliti. Beljenje se je pričelo od zgoraj po kraku navzdol do korena in potem širjenje na drugi krak. Popolnoma mi je propadel lep hystrix, lomljenje ni pomagalo. Tudi železo ni vidno vplivalo na barve, niti na zeleno. Vzrok beljenja nisem odkril, tudi zelenih cyano, kot posledica predoziranja železa ni bilo videti, sem pa takrat odklopil sulphur denitrator (imel od vsega začetka), rowaphos in algni filter.

Zadnjih nekaj mesecev ne dodajam nič, v akvariju so samo črpalke za mešanje vode in penilec. Koral nisem nikoli dodatno hranil, ribe hranim obilno 2x/dan.

Parametri vode:
pH 8.3 - 8.4
kH 11-13dKH
Temperatura 26-28 st.C
Kalcija nisem meril mesece
NO3 od 0.2 do 0.5 mg/l Salifert
fosfata nisem nikoli meril.
Uporabniški avatar
Mark

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 29 maj 2006 13:17

Ovi neki koralji imaju fantasticne barve. Svaka cast, odavno nisam vidjela takve. Ostala sam sjediti na stolici i ne vjerovati :shock: . Prekrasne barve
Imas pH i Kh kao i ja
Stavi sliko cjeloga akvarija

Sto se joda tice, ja ga pomalo dodajem, ali to je stvarno vrlo vjerojatno neosjetljivo naspram akvarija, ali opet, vjerujem da je jod s vremena na vrijeme dobar (nemam nikakvih dokaza zasto bi bio dobar ili zasto bi bio los), to je samo moje osobno uvjerenje da koristi u akvariju.
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a Sc00By dne 29 maj 2006 14:29

Bravo...odlične barve ;)
Uporabniški avatar
Sc00By

Št.: 671
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 29 maj 2006 15:18

Lepe barve! Kakšne luči imaš?

Kje je pa Zanclus? Pa ne, da ga šteješ med drobiž. :!:
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Mark dne 29 maj 2006 15:54

Dinko van plati Napisal/-a:Lepe barve! Kakšne luči imaš?

Kje je pa Zanclus? Pa ne, da ga šteješ med drobiž. :!:

Moja površnost, med tipkanjem je izpadel, živahno plava po akvariju in občasno pokusi vrhe SPS koral, ne dela pa velike škode.

Luči imam T5, 2x80W home made in T5 4x80W ATI Powermodul.
Uporabniški avatar
Mark

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 29 maj 2006 15:57

Ja, vrhove montipor poskusi tudi leuco, šment! :evil: Ti je požrl še kaj razen spužvic?

Kako si ga navajal na hrano?
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Mark dne 29 maj 2006 16:09

Dinko van plati Napisal/-a:Ja, vrhove montipor poskusi tudi leuco, šment! :evil: Ti je požrl še kaj razen spužvic?
Kako si ga navajal na hrano?

Za zgled je imel F. flavissimusa, da mu je pokazal kaj so tiste ''smeti'', ki plavajo po vodi. Od vse ponujene zmrznjene, žive, suhe in posušene hrane je najprej jedel posušeno artemijo (shrimps) in to samo od Aramija, kasneje vse po vrsti.

Opažam pa, da če ga hranim več ''vege'',kljub polnemu trbuhu zgublja na teži (hujša). Pri pretežno mesnih obrokih se debeli (ne trebuh).
Uporabniški avatar
Mark

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Predstavljamo akvarije