Predstavitev meseca Maja 2006 - Xenia

Predstavitev akvarijev po mesecih

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 14 maj 2006 18:00

Bojan Napisal/-a:Ali sta analizirala, kako dodajanje železa in joda vpliva na barve SPS koral ?
Htjela sam da u odgovoru malo pojasnim općenitu ulogu željeza i joda u morskom akvriju,pa je to zahtjevalo malo promišljenja.
Željezo ima veliku ulogu kod fotosinteze algi ,a znači i zooxantela.Za bakterije i alge ono je limitirajući faktor rasta-ako nema dovoljno željeza one neće rasti.To je zato što je u sintezi klorofila prisutan i jedan enzim,koji ovisi o željezu.Indikator nedostatka željeza je kloroza(svjetla boja napr.caulerpi),a isto tako i svjetla boja koralja, koji inače imaju zelenu boju.Dulji nedostatak željeza usporit će rast (ili djeljenje) algi ,a time i koralja.Ako je pri tom osvjetljenje nedovoljno,još lakše i brže će se uočiti nedostatak željeza(napr u refugumu).Crvene alge će zbog istog uzroka postati zelene.
Zbog nedostatka željeza zooxant.daju koralju manje hrane (šećera) pa to djeluje na usporeni rast koralja.
PRoblem željeza u akvariju je u tome ,što je organizmima potrebno dvovalentno željezo,a ono se u akv.oksidacijom brzo pretvara u trovalentno,a kao takvo postaje neiskoristivo.Željezo je osim toga jako slabo topivo u alkalnoj sredini m.vode,pa je zato 99 % željeza vezano (kelirano) naa organske spojeve.
Zaključak je da željezo,ako govorimo o boji koralja,jako utječe na zelenu boju napr.acrophora (preko zooxant.koje na njoj žive.
Dozirati željezo,zbog njegove labilnosti,najbolje bi bilo svakodnevno.

Jod-Je jedan od najvažnijih elemenata u morskom akvariju i utječe na sve procese.Problem s jodom je što se vrlo jako izlučuje skimmerom,a i ekstremno lako se vezuje (i time vadi iz vode)na aktivni ugljen.Tome treba obratiti požnju pri doziranju,koje je najbolje da bude svakodnevno.Nestašicu joda najlakše je uočiti na (napr.)smeđem sargasumu koji je veliki potrošač joda.Ako ga u vodi nema dovoljno on će početi blijediti i prestati rasti.
Nestašica joda uzrokovat će manje izražene boje žutih i crvenih koralja.

Naravno ,ne možemo strogo odijeliti utjecaje nekih elemenata.Jod djeluje i na zelene koralje(kao i željezo),a i mnogi drugi elementi,koje treba dodavati u vodu.Zato ako je sve u perfektnom balansu,moći ćemo ovo sve shvatiti doslovno.Ovaj tekst se,naravno, odnosi na jedan solidno vođen i uspješan akvarij.Ako u jednom akvariju ima mnogo problema sa rastom ili čak održavanjem koralja,na životu,onda dodavanje željeza ili joda (ili nekih drugih elemenata)neće dati nikakve rezultate.(što svi mi naravno znamo,ali ipak je dobro ponavljati,jer smo svi mi ,akvaristi,prilično subjektivni u procjenama vlastitog akvarija.).
Da se podsjetimo na Liebigov zakon minimuma-ima mnogo elemenata koji su neophodni za život svih živih bića ,ali nedostatk samo jednog od njih u potpunosti,uzrokovat će ,velik problem za organizam,a dug potpun izostanak makar i samo jednog od njih rezultirat će njegovim nestankom.
Xenia

Št.: 321

OdgovorNapisal/-a Vedran dne 24 maj 2006 19:53

:shock: ..bez komentara... i bez texta..di je onaj smajlić s jezikom do poda?

aha...
:tongue9:
:)
Vedran

Št.: 3
Kraj: Zagreb, Hrvatska

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 maj 2006 15:28

Se vama Turbinarija kaj bolj odpira? Ta vrsta je praviloma ves čas odprta.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 26 maj 2006 15:41

Dinko van plati Napisal/-a:Se vama Turbinarija kaj bolj odpira? Ta vrsta je praviloma ves čas odprta.
e dobro si primjetio !Kad je bila u drugom akvariju bila je stalno otvorena-izgledala je kao goniopora.Ali sada se nalazi na mjestu na kojem je vrlo slaba cirkulacija,koja njoj vrlo nedostaje.Baš u subotu idemo kod Andreja kupiti jednu Stream,koja će biti usmjerena baš na turbinariju.Ona i tako raste jako brzo i zdrava je,ali je ,naravno puno ljepša kad je skroz otvorena .Javim ti kako se ponaša,kad stavimo novu Tunze.Mogli bi je staviti na neko mjesto gdje je cirkulacija jača-ali je ogromna i teško ju je samo tako preseliti.
Xenia

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 maj 2006 16:07

Ja, bi znalo bit to. Opažam, da so Turbinarije ene od koral, ki potrebujejo izredno močan tok. Tudi rast se zelo pospeši.
Moja je na najmočnejšem mestu glede tokovanja od vseh koral v akvariju.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 26 maj 2006 16:33

Ta turbinarija je kod nas oko 4 godine,a u novom akvariju je oko 5 mjeseci .Prije je bila osvjetljena sa hql reflektorima i kad se naučila na to svjetlo,premjestili smo je u nove (manje) akvarije sa T5. Onda smo je nakon godinu dana opet morali premjestit u novi akvarij (opet T5),sa puno močnejšom rasvjetom.Možda je razlog i u tome,pa se još nije potpuno prilagodila na nove uvjete.(sada ju više nećemo seliti).Vidjet ćemo,glavno da je zdrava,ali ako počne još brže rasti morat ćemo ju "fragirati",a to sa ovom vrstom baš nije jednostavno.Ne znam da li bi se usudila "ispiliti" ju onako kako to preporuča Fossa-Nielsen.Imaš li ti neka iskustva s tim ?
Xenia

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 maj 2006 16:49

Ne, nisem še razmišljal o tem. Sicer je pa moja za eno polovico vajine. Intenzivno je začela rasti šele pred kratkim.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Turbinarija

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 19 nov 2006 17:05

Turbinarija je napokon ponovo otvorena i po danu.razlog nije bio u lošoj cirkulaciji.U nečem potpuno drugom:u akvariju smo imali par Lo vulpinisa . Primjetili smo da na poseban način uznemiravaju neke koralje,naročito one koji imaju "veliku plohu "okrenutu prema gore_napr.sarcophitone,simphiliju i -turbinariju.Lo-i su često lagano "strugali"površinu tih koralja(vjerojatno pokušavajući skidati zooxanthel-e ili sitni sediment koji eventualno pada na njih.Nisu oštećivali koralje,ali su oni zatvarali polipe.Sarcophitone smo premjestili u drugi akvarij i oni su se nakon nekoliko dana otvorili.turbinariju nismo mogli preseliti-pa smo preselili par Lo-a.Trebalo je neko vrijeme da se turbinarija počne otvarati.nakon mjesec dana potpuno se otvorila i takva je i ostala.
Xenia

Re: Turbinarija

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 nov 2006 19:48

Zanimivo.. Pa je Turbinarija odprta samo podnevi ali tudi ponoči?
Moj frag (od Franjota) je podnevi zaprt, ponoči pa se odpre in polipi so lepe rumene barve..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 19 nov 2006 20:10

Odvisno od vrste. Podnevi je odprta le pletata. Ponoči pa vse ostale.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Re: Turbinarija

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 20 nov 2006 2:45

Clownfish Napisal/-a:Zanimivo.. Pa je Turbinarija odprta samo podnevi ali tudi ponoči?
Moj frag (od Franjota) je podnevi zaprt, ponoči pa se odpre in polipi so lepe rumene barve..
Sad je otvorena i po danu i po noći.
Kad je kupljena bila je potpuno žuta (rumena),ali je brzo promijenila boju-tkivo je sad više zeleno a polipi svjetlo smeđi .Nisam baš sigurna da li je vrsta peltata ili reniformis (ima velike polipe).
Xenia

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 20 nov 2006 14:50

Definitivno je pletata. Ni debate.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 28 nov 2006 3:38

Slažem se,malo sam proučila-peltata je.
Xenia

OdgovorNapisal/-a MarkoZ dne 30 nov 2006 9:56

Malo pozno pa vendarle se pridružujem številnim pohvalam in čestitkam, ki sta jih že prejela za res čudovit akvarij.

Zanima pa me sledeče, glede na to da dodajata jadransko vodo, ali sta kdaj izmerila nitrate in fosfate v tej vodi takoj po odvzemu iz morja?
Verjetno je potrebno prilagoditi slanost jadranske vode, kolikor vem je jadran dosti bolj slan kot tropsko morje?

Še enkrat vse čestitke za tako kompleksen pristop pri izdelavi in vzdrževanju svojega akvarija.
Uporabniški avatar
MarkoZ

Št.: 113
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 05 dec 2006 0:56

Naravno da sam mjerila nitrate i fosfate-i testovi su ostali kao da se nisu ni upotrijebili- testovi nisu izmjerili ništa.Ne mislim da u Jadranu nema zagađenja,ali pazim na to kada i gdje uzimam more.Uvijek kad je plima,uvijek u uvali u kojoj je dobra struja(koja odnosi i donosi vodu) .
Iako-kad se govori o zagađenju mora-obično se misli na patogene bakterije i sl.A zagađeno more,često puta je puno manje zagađeno od onog u nekim akvarijima (mislim napr. na trgovine u Trstu).
Slanost mora :veliki broj koralja dolazi iz Crvenog mora-ono ima slanost
40-42, a Jadran je oko 36 na Sjevru.Caribi su 35.Najmanji salinitet gdje žive koralji je 32.
U našem slučaju ovakvo more daje odličan rezultat (ne razrjeđujemo ga ).
Xenia

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Predstavljamo akvarije