Predstavitev meseca Aprila 2006 - Dinko van plati

Predstavitev akvarijev po mesecih

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 03 apr 2006 22:32

clownfish Napisal/-a:TimberHoffWandy!

Leuko je ena izmed najbolj zahtevnih rib.. verjemi.. še posebej v začetni fazi.. kasneje je res malce bolj trpežna.. ne omenjajo jo zastonj kot magent za bele pike..

Sem seznanjen s to problematiko. Tudi hepatus je lahko precej pikast, a se je to pri meni zgodilo samo nekajkrat na začetku.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 apr 2006 22:43

Bojan:

Ne, razmišljal sem o tem, pa je to ostala ena izmed tistih nerealiziranih stvari, ki se jih bo definitivno še lotil.

Timber:

Leuco nikakor ni primerljiv s hepatusom. Hepatus je znan po tem, da se pozdravi velikokrat tudi sam od sebe. Leuco je precej enostavna riba, ko preteče njegova prva polovica leta v akvariju. Prej pa sama nervoza, kaj bo čez en teden.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Iztok G dne 05 apr 2006 20:59

Lep akvarij! Kakšen bo čez eno leto :shock: :D
Uporabniški avatar
Iztok G

Št.: 295
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 jun 2006 10:33

Pri tem akvariju je prav gotovo zanimivo, da Dinko ribe skoraj nič dodatno ne hrani. Če sem pravilno obveščen, dodaja le fitoplankton in enkrat tedensko odmrznjene artemije.

Veliko akvaristov z intenzivnimi barvami koral zelo malo hrani ribe. Precej smo se že razpisali o Aleksandri Girzu, ki hrani ribe le vsak drugi dan z eno kocko odmrznjenih artemij. Dinko je šel še en korak naprej, vsaj glede na diskusijo , katero smo imeli na sestanku morskih akvaristov.

Meni se postavljajo sledeča vprašanja.

Ali v 480 literskem akvariju zraste dovolj alg za tri kirurge ? V članku je navedeno, da hraniš tudi s suhimi algami BiosonaL. Ali še hraniš s temi suhimi algami in če hraniš s temi algami, me zanima tudi kako pogosto hraniš in kakšne količine.

Ali je za pirko dovolj , da se enkrat tedensko dobro naje ?

Ali ima akvarij dovolj živega kamenja za prehrano Oxycirrhites typus, Pseudocheilinus hexataenia in Synchiropus stellatus ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 jun 2006 11:20

Bojan Napisal/-a:Ali v 480 literskem akvariju zraste dovolj alg za tri kirurge ? V članku je navedeno, da hraniš tudi s suhimi algami BiosonaL. Ali še hraniš s temi suhimi algami in če hraniš s temi algami, me zanima tudi kako pogosto hraniš in kakšne količine.

Ja, alg zraste dovolj, še celo preveč, ker se mi neka nitasta alga malce bohoti. Ježka sem Andreju oddal, ker se ga hotel zamenjati z drugo vrsto. Tega ne bom storil, ker bi potem dobil preveč lačnih ust za to količino alg. Z Biosono ne hranim več.

Ali je za pirko dovolj , da se enkrat tedensko dobro naje ?

Ja, po mojem dovolj. Girz ima precej večji akvarij od mene, pa kar hitro lahko preračunamo, da pri njem ena kocka na dva dni = ena kocka na teden + redno dodajanje planktona.

Ali ima akvarij dovolj živega kamenja za prehrano Oxycirrhites typus, Pseudocheilinus hexataenia in Synchiropus stellatus ?

Za prva dva ja. Zmajček pa je en teden po nakupu izginil. Ni mi še čisto jasno kam. Je pa jedel iz cevke. Za to metodo, se definitivno nebi mogel odločiti, če bi imel še zmajčka.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 jun 2006 11:32

Dinko van plati Napisal/-a:Girz ima precej večji akvarij od mene, pa kar hitro lahko preračunamo, da pri njem ena kocka na dva dni = ena kocka na teden + redno dodajanje planktona.
To je že res , ampak on hrani na dva dni, ti pa le enkrat na teden. Po mojem mnenju je že hranjenje enkrat na dva dni zelo špartansko. Če pirka ne je druge hrane, dobi hrano le enkrat tedensko. Mislim , da je to preredko in bi bilo bolje , da jo oddaš v akvarij, kjer je hranjenje bolj pogosto. Če si pri ostalih prebivalcih našel dobro ravnovesje, je po mojem škoda, da ti samo ta pirka kvari razmere, ki so blizu naravnih.

Me pa zelo prseneča, da v tvojem akvariju, ki je podobne velikosti kot moj trije kirurgi najdejo dovolj alg. V mojem akvariji dva kirurga takoj pomalicata vsako užitno algo. Kako si dosegel, da kirurgi ne iztrebijo užitne alge in da te stalno rastejo v dovolj velikih količinah ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 jun 2006 15:03

Ja, o pirki se še odločam... Smatram, da je metabolizem tako upočasnjen, da ne strada. vsaj ne kaže nobenih znakov stradanja. To je razlog tudi, da mi ne zmanjka alg.

Obe zebrasomi mislim tokom dveh mesecev zamenjati z drugim kirurgom. To bo eden od tehle: japonicus, nigricans, rostratum, Ctenochaetus hawaiiensis ali achilles.
Ne vem še katerim, se moram še pozanimat in odločiti. Predvsem se nagibam k acanthurusom, kes so zelo pridni obiralci alg. Bolj pridni od zebrasom.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 18 jun 2006 17:57

Zakaj pa misliš, da ima pirka upočasnjen metabolizem ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 18 jun 2006 18:53

Glede na to, da je enkrat na teden in poje tudi nekaj priložnostne hrane, ki plava po akvariju, pa ne kaže znakov podhranjenosti (udrt trebuh ali ob dolgotrajnejšen stradanju vidna hrbtenica), sklepam, da ima upočasnjen metabolizem. To je vsaj z mojega stališča edina možna razlaga situacije.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 19 jun 2006 7:28

Možnost je tudi, da v akvariju dobi nekaj hrane. Hranjenje enkrat na teden je upravičeno med vojno, takole pa... :oops:
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 19 jun 2006 16:09

Dvomim, da je dovolj plavajoče hrane mesnega izvora, da bi preživela od tega.

No, pa k drugi temi. Tale akvarij je danes ušel smrti, bi lahko rekel. Od 8.09 pa do 14.15 ni bilo štroma. Hvala bogu, da nisem šel od doma, kakor sem nameraval.

Predelal sem tlačilko za kolo in naredil zračno črpalko na fižolovo paro :D . Ves čas sem pumpal in mešal. Sedaj me tako bolijo roke, da komaj pišem. Mislim, da je bilo valovanje večje kot takrat, ko so pumpe vključene. :lol:
No, med mešanjem mi je uspelo odbit vrh najlepšemu fragu, ki sem ga pripeljal iz KZ. :(
Sedaj sem odločen kupiti agregat z akumulatorjem, ki se prižge na tipko. Takega je izredno enostavno predelat v agregat, ki se sam uklopi, ko zmanjka elektrike. Strošek je zanemarljiv v primerjavi z materialno in duševno skodo, ki nastane.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 jun 2006 17:09

Dinko van plati Napisal/-a:
No, med mešanjem mi je uspelo odbit vrh najlepšemu fragu, ki sem ga pripeljal iz KZ. :(

Menjam..!!!

Dinko van plati Napisal/-a: Sedaj sem odločen kupiti agregat z akumulatorjem, ki se prižge na tipko. Takega je izredno enostavno predelat v agregat, ki se sam uklopi, ko zmanjka elektrike. Strošek je zanemarljiv v primerjavi z materialno in duševno skodo, ki nastane.

Hja.. koliko denarcev pa si pripravljen plačati za ta agregat?
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 19 jun 2006 17:20

Ja, frag sam je velik ene 4 cm, odlomljeni del pa en cm. :lol:

Koliko sem pripravljen odštet? Ne vem še, oče se ukvarja z uvažanjem in prodajo UPS-ov in agregatov za precej večja bremena, kot je moje.
Verjetno lahko kaj zrihta precej ceneje.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 19 jun 2006 17:40

Po mojem mnenju je bolj smiselno investirati v UPS (minimalno vzdrževanje - akumulator na cca. 2 leti).
Za varnost akvarija je tako ali tako najbolj pomembna samo cirkulacijska črpalka katera sploh ni največji porabnik. In to zadošča poleti in pozimi. Z malce močnejšim modelom se da celo zagotoviti 24 urno avtonomijo.
V primeru agregata pa ga je potrebno postaviti nekam na zračno mesto oz. izpeljati izpuh ven. Da o vzdrževanju ne govorim (občasna preverjanja, menjava olja, stanje akumulatorja...)

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 809

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 19 jun 2006 19:50

Nisem istega mnenja. Če na tehtnico postavimo samo naslednje faktorje:

-Agregat ima prodajno ceno 59.000 SIT (2kW), UPS 180.000SIT.
-Agregat ima neomejeno dobo delovanja, omenjeni UPS okrog 8 ur pri enem streamu 6080.
-Olje se pri agregatu menja če se ne motim po 12h delovanja in potem na 30h.
-UPS cel dan brni, neglede na to, če je uporabljen ali ne, glasneje od računalnika.
-Ne da se ga postavit na hladen ali vroč prostor, kar podstrešje definitivno skozi letne čase je, ker pada kapaciteta.
-Baterije se pri tako minimalni uporabi kot je moja menjajo na 5 let. -Strošek je precej večji od bencina, ki bi ga porabil v petih letih.
-Na agregat bi lahko obesil cel sistem, na UPS samo stream.
-Edina stvar, ki jo imata oba skupno, je masa okrog 23kg in vzdrževanje, ki pri UPS zahteva praznjenje in polnjenje, pri agregatu pa preverjanje, občasni uklopi zavoljo akumulatorja in ostale malenkosti.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Predstavljamo akvarije