Predstavitev meseca Novembra 2004 - Dark

Predstavitev akvarijev po mesecih

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 07 jul 2006 2:02

Dark Napisal/-a:
GREGA Napisal/-a:koliko rib pa je v tem akvariju?

Veliko in dobro jih hranim!
Se vidi da je mogoče zelo dobro krmit ribe i imet takšne korale.Puno akvarista ne hrani dobro ribe,zato da ne bi zagadili vodu.Ali dobra filtracija omogućava i dobro hranjenje riba.Zalažem se za to da ribe budu "vesele in debele" i svoj "riblji narod"
hranim dobro i često.naročito chromise koji imaju brzi metabolizam i u mnogim akvarijima imaju kratak vijek.
Čestitke
Xenia

Št.: 321

OdgovorNapisal/-a Dark dne 10 jul 2006 0:37

xenia Napisal/-a:
Dark Napisal/-a:
Veliko in dobro jih hranim.
Se vidi da je mogoče zelo dobro krmit ribe i imet takšne korale.Puno akvarista ne hrani dobro ribe,zato da ne bi zagadili vodu.Ali dobra filtracija omogućava i dobro hranjenje riba.Zalažem se za to da ribe budu "vesele in debele" i svoj "riblji narod"
hranim dobro i često.naročito chromise koji imaju brzi metabolizam i u mnogim akvarijima imaju kratak vijek.
Čestitke!

Ob predstavitvi svojega akvarija novembra 2004 sem zapisal: "Kljub temu, da sem velik ljubitelj rib, sem se po tehtnem premisleku in nasvetih 'morskih prijateljev' odločil, da bom imel koralno ribji akvarij. Zato sem veliko časa namenil izbiri filtracije in se odločil za kombinacijo Berlinske, Monaške in algne metode.."

Po dveh letih lahko zapišem (alge mi ne uspevajo) - da sem se pri izbiri filtrirnih metod odločil pravilno! Barve koral morda niso takšne - kot bi bile v akvariju z malo ribami - ali brez njih - vendar sem s trenutnim položajem zelo zadovoljen.
Dejan, Dean in Xenia - lepa hvala!
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 08 dec 2007 14:02

Pred par dnevi sem si imel (po dolgem času) spet priložnost ogledat omenjeni akvarij.

Predvsem so me je presentile zelo odprte, velike in zdrave tridacne.
Še posebej "tavečja" je res ogromna.

Dark bi nas lahko malce podučil kako skbeti za školjke. :D

Dark pravi, da akvarij dnevno hrani z 5ml AquaTim-a, v zadnjem času pa pripravi hranilno raztopino z posebno hrano prav za filtratorje.

V sredini ima tudi lepo fotosintetsko gorgonijo iz karibov, ki mu tudi lepo raste.

Se pa Dark pripravlja oz načrtuje večji akvarij.. Pohvalno!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8768
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Stina dne 08 dec 2007 14:16

Dejan, od tebe uvijek najnovije informacije!
Jel ima koja nova fotografija? :)
Uporabniški avatar
Stina

Št.: 662
Kraj: Zagreb/Hrvatska
Izkušnje: akv 8g., morska 6g.

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 08 dec 2007 15:48

Stina Napisal/-a:Jel ima koja nova fotografija? :)

Nope.. Mislim pa, da bo Dark kaj objavil.. še predno se odpravi na oddih v tropske kraje proti ekvatorju.. :D
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Re: Akvarij meseca Novembra 2004 - Dark

OdgovorNapisal/-a ROBERT dne 17 jul 2008 16:25

Dark kaj je možno kako novo sliko da vidim pa še pir morava spit.
Uporabniški avatar
ROBERT

Št.: 470
Kraj: Ptuj
Izkušnje: 9 let sladk.,1let.morski

OdgovorNapisal/-a Dark dne 18 jul 2008 20:02

ROBERT Napisal/-a:Dark kaj je možno kako novo sliko da vidim pa še pir morava spit.

Sem v fazi nakupa fotoaparata, nato sledijo slike. Za pivo (kozarec vina) sem vedno ZA - hvala!
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Xenia dne 29 jul 2008 17:05

I mene zanimaju nove fotke !
Xenia

Št.: 321

OdgovorNapisal/-a Dark dne 05 sep 2009 0:25

V zadnjem letu sem imel z akvarijem velike težave. Lansko jesen je bil akvarij najboljši od postavitve: veliko organizmov, izjemno barvite korale, veliko rib... Parametri o bili odlični, nitrate pa sem zniževal s pomočjo vodke. Čez noč pa se je zgodila katastrofa, organizmi so začeli odmirati, celo nekaj ribic. Prenehal sem dodajati vodko in položaj se je čez čas umiril, preostale korale pa se niso v celoti popravile vse do danes. Čez nekaj mesecev sem pričel ponovno dodajati vodko, saj nitratov nisem in nisem uspel znižati. Danes je akvarij povprečen, nekdanjega 'blišča' mi ni uspelo povrniti...
Xenia, zato v zadnjem času nisem objavil novih fotografij!
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 05 sep 2009 0:29

Sej bo..!

Vredno se je potruditi in se truditi v pravo smer..

Tudi sam sem zadnji dve leti kot slep lovil svoj rep..

A generalna sprememba je bila zelo dobrodošla in stvari gredo iz dneva v dan samo na boljše..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dark dne 06 sep 2009 11:36

Clownfish Napisal/-a:Sej bo..!

A generalna sprememba je bila zelo dobrodošla in stvari gredo iz dneva v dan samo na boljše..

Dejan, pravilno! Tudi sam sem ugotovil, da moj akvarij potrebuje generalno spremembo. Zadnje leto akvarij, kljub različnim poskusom, samo 'životari'!

Sam sem se odločil, da bo moja 'generalna sprememba' dokončanje novega akvarija. Četudi bo postavitev novega akvarija trajala dalj časa, plenuma ne bom razdrl, ker menim, da na dolgi rok to ni prava rešitev!
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Dark dne 19 nov 2011 1:19

Dark Napisal/-a:
Clownfish Napisal/-a:Sej bo..!

Dejan, pravilno! Tudi sam sem ugotovil, da moj akvarij potrebuje generalno spremembo. Zadnje leto akvarij, kljub različnim poskusom, samo 'životari'!

Sam sem se odločil, da bo moja 'generalna sprememba' dokončanje novega akvarija. Četudi bo postavitev novega akvarija trajala dalj časa, plenuma ne bom razdrl, ker menim, da na dolgi rok to ni prava rešitev!

Tako: mojega 350 l. akvarija ni več. Končno mi je uspelo narediti 'generalno spremembo' in postaviti novi sistem. Mislim, da sem septembra 2009 naredil veliko napako, da nisem iz akvarija odstranil pesek. V tem času mi razmer v akvariju ni uspelo izboljšati in akvarij je bil le bleda senca nekdanjega. Še posebej od letošnjega poletja, ko se je se mi je dogodila katastrofa, saj je prijatelj, ki je poleti skrbel za akvarij - najprej povzročil s poplavo kratek stik in akvarij je bil cca. 12 ur brez elektrike - kar je povzročilo pogin mnogih organizmov. Nato je še predoziral hrano za korale in v enem tednu spraznil v akvarij celo stekleničko, kar je povzročilo še en pogin organizmov. Ker je v vsem slabem tudi kaj dobrega, me je slabo stanje akvarija končno vzpodbudilo k postavitvi novega sistema.
Akvarij mi je kar nekaj let nudil veliko zadovoljstvo, veselje...In če je sklepati po številu obiskov na 'akvariju meseca', je bil všeč tudi drugim uporabnikom foruma.
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 nov 2011 12:42

Dark Napisal/-a:Mislim, da sem septembra 2009 naredil veliko napako, da nisem iz akvarija odstranil pesek.

Realno gledano je bil tvoj stari akvarij res že v letih. V tem času se je v plasti peska zagotovo nakopičilo precej nezaželenih zadev.
Izjava, da si naredil napako ni popolnoma pravilna oziroma.... Lahko bi bilo boljše ali pa še slabše.

Ker če bi odstranil pesek bi moral podreti kompleten akvarij. Posledično je to spet neka sprememba in tudi za nekaj časa bi bili tudi pogoji precej slabi.
A dolgoročno bi se sistem popravil in stabiliziral.
Tale "bare bottom" sistem ima tudi nekaj prednosti.

V tem času mi razmer v akvariju ni uspelo izboljšati in akvarij je bil le bleda senca nekdanjega.

Ko gredo stvari narobe oziroma so že slabe je treba precej več dela, truda in časa, da se sistem spravi nazaj v stabilno in dobro stanje.

Še posebej od letošnjega poletja, ko se je se mi je dogodila katastrofa, saj je prijatelj, ki je poleti skrbel za akvarij - najprej povzročil s poplavo kratek stik in akvarij je bil cca. 12 ur brez elektrike - kar je povzročilo pogin mnogih organizmov. Nato je še predoziral hrano za korale in v enem tednu spraznil v akvarij celo stekleničko, kar je povzročilo še en pogin organizmov.

Hmm.. Sam sem mnenja, da mora v času lastnikove-akvaristove odsotnosti nad sistemom bdeti pravi človek.
To ni vsak, ki ima akvarij ampak morski akvarist, ki zadeve dobro pozna, ve tudi kaj določene akcije za sistem pomenijo in kako ob določenih vidnih/merljivih spremembah ukrepati.
Določene spremembe v sistemu kažejo na stanje in poslabšanje stanja brez pravih in pravočasnih reakcij vodil le v slabšanje razmer.
Zatorej se v prihodnje raje zanašaj na kontrolo zanesljivih morskih akvaristov.

Tudi video nadzor je lahko dobrodošla dodatna kontrola, prav tako uporaba akvarijskega krmilnika a ponavadi taka ali drugačna tehnika tudi zataji zato je dodatna redna kontrola pravega morskega akvarista nujna.

Ker je v vsem slabem tudi kaj dobrega, me je slabo stanje akvarija končno vzpodbudilo k postavitvi novega sistema.
Akvarij mi je kar nekaj let nudil veliko zadovoljstvo, veselje...In če je sklepati po številu obiskov na 'akvariju meseca', je bil všeč tudi drugim uporabnikom foruma.

Dark srčno upam, da ti bo nov sistem nudil dosti več veselja in volje do ukvarjanja z njim.

Vseeno ne živeti v utvari, da je veliko večji sistem toliko mnogo bolj stabilen. Tudi v večjem sistemu kot ga imaš sedaj ko se nekaj začne narobe dogajati se to le potencira.

Vseeno zadeve bi lahko bile bolj stabilne če bi se vsi mi držali načela: velik sistem, veliko vode, žvečega kamenja in zelo zelo malo organizmov.

A ponavadi nas vse premamijo lepe ribe, barvite korale in to samo dodajamo v sistem dokler sistem ne deluje na meji sprejemljivega ali še mnogo čez to mejo.
V takem primeru sistem držimo v stabilnosti samo z skrbnim reagiranjem ob najmanjših opaznih spremembah, to pa pomeni, da si moramo za vzdrževanje sistem vzeti kar precej časa in seveda moramo biti doma.
Naša daljša odsotnost pa brez kontrole pravega morskega akvarista pomeni le veliko možnih črnih scenarijev.

V bistvu niti ne vem zakaj ti to razlagam.
Tudi sam si bil že na precej koralnih grebenih in zadeve poznaš. Veš koliko je koral, koliko je rib a vsi (vključno z mano) radi nekako pozabljamo tisto kar je "za nami in pod nami" ko se potapljamo..
skoraj neskončni prazen volumen morske vode.. tega v naših sistemi NI..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dark dne 20 nov 2011 15:08

Clownfish Napisal/-a:Ko gredo stvari narobe oziroma so že slabe je treba precej več dela, truda in časa, da se sistem spravi nazaj v stabilno in dobro stanje.

Zelo sem si prizadeval, vendar brez uspeha. Nitratov in fosfatov se nisem uspel znebiti...
Ko sem praznil akvarij, je prva plast peska bila povsem bela, na izgled čista, preostali del pa je bil sama svinjarija. Brez dvoma, monaška metoda ima ob postavitvi akvarija svoje prednosti, kasneje pa postane prava cokla.

Clownfish Napisal/-a:Hmm.. Sam sem mnenja, da mora v času lastnikove-akvaristove odsotnosti nad sistemom bdeti pravi človek.
To ni vsak, ki ima akvarij ampak morski akvarist, ki zadeve dobro pozna, ve tudi kaj določene akcije za sistem pomenijo in kako ob določenih vidnih/merljivih spremembah ukrepati.
Določene spremembe v sistemu kažejo na stanje in poslabšanje stanja brez pravih in pravočasnih reakcij vodil le v slabšanje razmer.
Zatorej se v prihodnje raje zanašaj na kontrolo zanesljivih morskih akvaristov.

Takoj podpišem! Vendar letos pač nisem imel druge izbire. Bom veliko bolj pazljiv prihodnje leto...

Clownfish Napisal/-a:Tudi video nadzor je lahko dobrodošla dodatna kontrola, prav tako uporaba akvarijskega krmilnika a ponavadi taka ali drugačna tehnika tudi zataji zato je dodatna redna kontrola pravega morskega akvarista nujna.

Video nadzor imam že vsa leta, v novem sistemu pa sem dodal še računalnik z obveščanjem po SMS-u.

Clownfish Napisal/-a:Dark srčno upam, da ti bo nov sistem nudil dosti več veselja in volje do ukvarjanja z njim.
Vseeno ne živeti v utvari, da je veliko večji sistem toliko mnogo bolj stabilen. Tudi v večjem sistemu kot ga imaš sedaj ko se nekaj začne narobe dogajati se to le potencira.
Vseeno zadeve bi lahko bile bolj stabilne če bi se vsi mi držali načela: velik sistem, veliko vode, žvečega kamenja in zelo zelo malo organizmov. A ponavadi nas vse premamijo lepe ribe, barvite korale in to samo dodajamo v sistem dokler sistem ne deluje na meji sprejemljivega ali še mnogo čez to mejo.

Clownfish, hvala za lepe želje! Sicer pa si 'krivec' ali imaš zasluge za postavitev mojega novega sistema ti, saj si me 'okužil' z idejo novega velikega akvarija. Prosim, če mi ob prihodnjem obisku ne svetuješ postavitev še večjega. :lol:

Clownfish Napisal/-a:V takem primeru sistem držimo v stabilnosti samo z skrbnim reagiranjem ob najmanjših opaznih spremembah, to pa pomeni, da si moramo za vzdrževanje sistem vzeti kar precej časa in seveda moramo biti doma. Naša daljša odsotnost pa brez kontrole pravega morskega akvarista pomeni le veliko možnih črnih scenarijev. V bistvu niti ne vem zakaj ti to razlagam.
Tudi sam si bil že na precej koralnih grebenih in zadeve poznaš. Veš koliko je koral, koliko je rib a vsi (vključno z mano) radi nekako pozabljamo tisto kar je "za nami in pod nami" ko se potapljamo.. skoraj neskončni prazen volumen morske vode.. tega v naših sistemi NI

Vem, da so tvoji nasveti pravilni in dobronamerni. Bomo videli, kako mi jih bo uspelo upoštevati. :oops:
Uporabniški avatar
Dark

Prejšnji

Vrni se na Predstavljamo akvarije