Ideja - Knjižnica za morsko akvaristiko

Knjige, revije, spletne strani, knjižnice, TV oddaje

Ideja - Knjižnica za morsko akvaristiko

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jan 2005 12:34

V slovenskih knjižnicah je izbor knjig iz področja morske akvaristike zelo boren, pa se mi je porajala ideja , da v okviru SLOreef organiziramo knjižnico s knjigami o morski akvaristiki.

Za knjižnico je potreben prostor, knjige in člani. Ali sem na kaj pozabil ?

Prostor in dejavnost izposoje in vračila knjig je pripravljem prispevati Andrej Krašna v okviru trgovine Korala na Brezovici.

Po moji ideji bi knjige dobili od članov SLOreef. Člani SLOreef bi knjige lahko podarili knjižnici ali pa jih knjižnici izposodili za določen čas.

Pogoji za članstvo bi bili sledeči:
- Potrebno je biti registrirani član SLOreef.
- Letna članarina 500 SIT študenti in upokojenci, 1000 SIT zaposleni.

Zanima me vaše mnenje, predvsem pa katere knjige, revije, DVDje bi bili pripravljeni prispevati in ali bi se bili pripravljeni včlaniti v to knjižnico. Denar od članarine bi se porabil za nakup knjig ali naročilo na kako revijo.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jan 2005 12:49

Knjižnici sem pripravljen posoditi za 1 leto z možnostjo vsakoletnega podaljšanja sledeče knjige:
- Marine Aquarist Manual, Tetra,1991, 288 strani
- Julian Sprung , Algae, A Problem Solver Guide, 2002, 80 strani
- Dr. Burgess ATLAS of Marine Aquarium Fishes, 784 strani
- Akvarij, Popolen priročnik za izdelavo, opremo in vzdrževanje, 1997

Podarim knjige
- The Manual of Marine invertebrates, 1989, 208 strani
- Aquarium Fishes in Color. 1975, 248 strani

Podarim tudi nekaj revij TFH.

Sem tudi zainteresiran za članstvo v knjižnici.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jan 2005 13:05

Meni je všeč tudi ideja vitualne knjžnice, ampak glede na to, da je Andrej Krašna pripravljen prispevati prostor, mi je takšna ideja še bolj všeč, ker bodo člani an enem mestu lahko videli vse knjige. Lahko pa obe ideji združimo, kar pomeni da poleg:
- podarjam knjižnici,
- pododim knjižnici uvedemo še
- prijavljam v virtualno knjižnico.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Krnekaj dne 16 jan 2005 17:16

Odlična ideja!

Sem za stvar, zaenkrat prispevati še ne morem nič (začetnik v morski akvaristiki) bo pa bolje :).
Uporabniški avatar
Krnekaj

Št.: 119
Kraj: Braslovče
Izkušnje: aq 10 y, marine 5 y

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 jan 2005 20:06

Ja.. ideja je zanimiva..

Ampak po mojem je še bolj uporabno ta, da vsak, ki knjigo ima.. to objavi na:
http://www.sloreef.com/books.htm
z komentarjem, tisti pa, ki se za knjigo zanima naj se potem z lastnikom dogovori glede izposoje..

Jasno lahko se tudi dogovori, da se knjiga pusti pri Andreju in jo dotični izposodi.. oziroma prevzame..

Sem pač mnenja, da knjige niso poceni (kvalitena knjiga je čez 10K sit) in zato je vprašanje kako se bo to kar takole malo posojalo..

In če knjigo kupim jo kupim zato, da jo imam in jo takrat ko jo potrebujem tudi vzamem v roke in preštudiram določeno stvar..
Tako bi potem potrebovali še nekoga, ki bi vodil evidenco knjig.. torej kdo si jih je izposodil, kakšno je vrnil in podobno..

Vprašanje pa je če Andrej lahko počne še to poleg svojega dela..??
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jan 2005 20:11

Clownfish Napisal/-a:Ampak po mojem je še bolj uporabno ta, da vsak, ki knjigo ima.. to objavi na:http://www.sloreef.com/books.htm z komentarjem, tisti pa, ki se za knjigo zanima naj se potem z lastnikom dogovori glede izposoje..

To si pa malo zamešal. Ta stran je namenjena kupovanju novih knjig pri Amazon.com in nima nobene veze s posojanjem knjig ali knjižnico SLOreef.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 jan 2005 20:25

Clownfish Napisal/-a:Sem pač mnenja, da knjige niso poceni (kvalitena knjiga je čez 10K sit) in zato je vprašanje kako se bo to kar takole malo posojalo..
In če knjigo kupim jo kupim zato, da jo imam in jo takrat ko jo potrebujem tudi vzamem v roke in preštudiram določeno stvar..
Tako bi potem potrebovali še nekoga, ki bi vodil evidenco knjig.. torej kdo si jih je izposodil, kakšno je vrnil in podobno..
Vprašanje pa je če Andrej lahko počne še to poleg svojega dela..??

Če bi bile knjige poceni, potem knjižnica niti ne bi imela smisel. Seveda je dobro imeti tudi eno ali več dobrih knjig doma, da jih lahko kadarkoli vzamemo v roke, ampak vsakdo si tudi ne more privoščiti, da si nakupi vse knjige , katere bi želel prebrati. Poleg tega pa beremo različne knjige v različnih obdobjih našega hobija. Kot začetniki potrebujemo bolj knjige z osnovnimi informacijami, kasneje pa nas zanimajo debele knjige za identifikacijo redkih organizmov.
Andrej mi je zagotovil , da lahko vodi evidenco knjig. Mislim , da dela ne bo izredno veliko, saj najverjetneje v knjižnici ne bomo imeli več kot 20 knjig.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 jan 2005 21:14

Ja zgleda da sem zamešal dve ideji..

Ideja z prezentacijo knjig in linkom za nakup pri Amazon-u je odlična. Glede izposoje pa tudi zadeva ni zgrešena pod določenimi pravili...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a BojanD dne 16 jan 2005 21:23

Clownfish Napisal/-a:Ja zgleda da sem zamešal dve ideji..

Ideja z prezentacijo knjig in linkom za nakup pri Amazon-u je odlična. Glede izposoje pa tudi zadeva ni zgrešena pod določenimi pravili...

Še moje mnenje : žal se osebno tega verjetno ne bom aktivno udeležil, ker nikoli ne bom prebolel travme "kraje vseh knjig iz starega društva akvaristov" . Celo osebno sem prinesel vse kjnige še iz Prastarega društva (iz časov Boruta Ženerja" v novo društvo, knjige sem dobil od Emerika v Vivariju Biofaksa. Niso odtujili samo društvenih knjigh, tudi precej privatnihm, ki smo jih mekateri naivkoti posodili v knjižnico.Končalo se je tako, kot sem zapisal, o tem sicer ne bi tu utrujal- Žal so me ljudje naučili, da žene, konja, gramofonskih plošč in knjig ni pametno posojati naokoli.
Srčno upam samo, da se tokrat to ne bo zgodilo, bi pa vseeno svetoval previdnost... je pa res, bolje bi bilo, da kapitalizem čim prej propade in gremo nazaj v socializem ... samo kje so ljudje za to ? :twisted:
Uporabniški avatar
BojanD

Št.: 494
Izkušnje: akv. 44; morska 38 let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 16 jan 2005 21:37

Mogoče bi bila boljša ideja, da Andrej za manjšo odškodnino posoja knjige, ki bi jih sam nabavil...

Tako bi kupci hodili k njemu kupovat, si za manjše denarje sposojat knjige, pa tudi Andrej bi dosti bolje pregledal v kakšnem stanju je knjiga šla od njega in prišla nazaj..
Če pa kdo da ali odda svojo knjigo v tako knjižnico je to njegova stvar.

Sam bi si z veseljem izposodil knjigo za 1/10 njene cene za obdobje treh tednov. Pa tudi Andreju bi knjiga po 10-ih izposojah vrnila stroške.. Poleg tega bi imel več zadovoljnih kupcev in še bazo knjig..

Glede starega društva je čas, da BojanD naredi "spravo" pokoplje stare zamere in začne živeti v letih 2000 in naprej... ne pa od 1941 in naprej..
Jasno stare bolečine skelijo, vendar je polno novih ljudi ... in vsi le niso tako slabi in pokvarjeni...
Tisti pa ki so še stari in pokvarjeni pa naj se jih še naprej izogiba..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Krnekaj dne 16 jan 2005 23:26

Dejan ima po svoje prav in se z njegovim načim strinjam; prav tako ima prav tudi BojanD, saj tudi sam načeloma menim da izposoja kar tako slej ko prej pripelje do slabe volje (moje slabe izkušnje z DVD-ji).
Stvar bi morala bit tako izpeljana, da se plačuje po izposoji in omeji čas ter da se knjiga v nekem doglednem času "amortizira".
Ne vem, naj Andrej pač pove svoje, če je zainteresiran.
Uporabniški avatar
Krnekaj

Št.: 119
Kraj: Braslovče
Izkušnje: aq 10 y, marine 5 y

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 jan 2005 0:18

Sedaj smo se pa že precej oddaljili od začetne ideje. Predlog , ki ga je podal Clownfish pravzaprav nima več nobene povezave s knjižnico SLOreef, ampak sodi v poslovno politiko trgovine Korala. Ne bi želel, da me razumete narobe, tudi Clownfish-ova ideja je zanimiva, vendar menim, da ne bo pregledno, če dve različni ideji zmešamo v okviru iste teme.

Glede na to, da sem odprl to nit kot idejo o knjižnici, bi želel, da temo nadaljujejo v tej smeri. Po mojem mnenju je ideja uresničljiva. Še vedno me zanima , kdo bi pod pogoji navedenimi v prvem sporočilu želel postati član in kdo je pripravljen knjižnici posoditi kako knjigo.
Zadnjič spremenil Bojan, dne 17 jan 2005 0:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Bojan

knjižnica bo!

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 17 jan 2005 0:55

Sam knjige posojam že nekaj let, predvsem kupcem novih akvarijev, največkrat posodim DZS Akvarij, občasno pa tudi kaj drugega. Moram reči, da do sedaj nisem imel slabih izkušenj, še vedno imam vse knjige, nekatere so malo "utrujeno", samo saj nimamo knjige zato, da je lepa.

Knjižnica specializirana za morski akvarij se mi zdi zelo dobra ideja, saj ima skoraj vsak kakšno knjigo, ki jo brez težav pogreša. Jasno se ne pričakuje, da bo vsak daroval ali posodil knjigo, s katero hodi spat, jo prebira vsak dan in brez nje mu živeti ni (malo pretiravanja :) )

Sam imam cca 50 zadnjih številk Aquarium Fish in 10 knjig, ki jih mirno posojam. Kot sva govorila z Bojanom, bi knjižnico začeli skromno, z zbramini prispevki (članarino) pa bi kupovali nove top knjige ali plačali naročnino na kakšno revijo. Če bo stvar delovala, se bo razvijala, če ne, bo propadla. Kot vse. Samo vsaj probat je treba.

Bistveno se mi zdi tudi to, da je v začetku omejena na člane sloreef.com. Na sloreef.com bi odprli rubriko, kjer bi lahko vsak preveril katere knjige so v knjižnici, kaj je izposojeno, kdo to ima, do kdaj in morda še kaj. To se mi zdi tudi zelo dobra varovalka, da se bo s knjigami lepo ravnalo in se jih pravočasno vračalo. Podatke o izposoji lahko posodobljam jaz.

Predlagam, da kar začnemo jutri! V trgovino bom prinesel vse revije in naredil bazo knjig, ki jih trenutno imam, pa programček za vodenje izposoj.

LP, Andrej
Uporabniški avatar
Andrej

Št.: 1307

Re: knjižnica bo!

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 jan 2005 1:01

Andrej Napisal/-a:Predlagam, da kar začnemo jutri! V trgovino bom prinesel vse revije in naredil bazo knjig, ki jih trenutno imam, pa programček za vodenje izposoj.
LP, Andrej

Se strinjam. Nekaj knjig za začetek knjižnice torej že imamo , če seštejemo knjige, katere sva pripravljena knjižnici posoditi Andrej in jaz. V kolikor se pridobi še kakih 15 članov , potem bo knjižnica smiselna in bo najverjetneje zaživela.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 jan 2005 2:24

Poslovna logika?

Že sama ideja, da bodo knjige pri Andreju v štacuni kaže na veter v eno smer..

Sam nimam nič proti temu. Jasno.. več kot bo članov več bo koristi, posledično bo imel tudi Andrej z tem več kupcev.. kar seveda ni nič narobe..

Jasno ne bo prišel tip samo po knjigo.. zaven bo kupil še kakšno škatlo briketov za psa... toliko o vetru, politiki, neuvrščenosti itn...

Hočem samo reči, da je treba naresti določena pravil in se teh pravil držati..

Vsak, ki si knjigo izposodi naj jo tudi ima določen čas in zato tudi nekaj prispeva. Jasno.. knjiga, ki bo šla čez 20 rok ne bo ista kot nova..
Če pa bo knjiga vsa pošvedrana se je tudi ne bo lih veselje izposodit ane?

Ideja o članarini in dostopu samo za "člane" sloreef-a?
Tega še nismo definirali.. Da ne bom "malenkosten" vsi bi tulili v luno a ko se je treba stegnit za par jurjev/leto grejo volkovi vsak na svojo stran..

Tudi z Sloreef-om so stroški katere sedaj nosi samo Bojan..

In to res ni prav fantje..
Kot sem nekje že predlagal bi bilo prav, da se nas vsaj par izjasni o tem, da plačamo tiste 3 jurje/leto in pokrijemo stroške za domeno in strežnik ter vsak dobi prostorček pod soncem na sloreef-u za svojo stran...

No ko bomo uredili financiranje sloreef-a potem pa gremo lahko na knjižnice...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Naslednji

Vrni se na Literatura in ostali viri informacij