Cianobakterije

Vse o zaželjenih in nezaželjenih algah

Cianobakterije

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 25 nov 2004 22:01

V akvariju se mi širijo območja rjavih mikroalg. Značilnosti kažeko na cianobakterije:
- zjutraj so samo v obliki majhnih temnih flekcev
- čez dan se razširjo, pojavijo se plinski mehurčki
- skozi 900x povečavo so videti kot dolge cevaste niti, bolj vijolične barve.

Vse torej kaže na ciano, vendar sem že dvakrat vlil v akvarij Antired, učinka pa prav nobenega. Ali je za pravi učinek potrebna zadostna koncentracija Antireda?

LP
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 25 nov 2004 23:03

Glede na tvoj opis tudi jaz menim, da gre za cianobakterije. Predvidevam , da si že prebral moj članek, kjer so objavljene tudi slike cianobakterij zjutraj in popoldne.

http://www.sloreef.com/bojan/Cyanobacteria.htm

V omenjenem članku sem tudi opisal , da je mene osebno AntiRed rešil te nadloge. Doziral sem ga točno v skladi z navodili.

Menim , da je eden osnovnih razlogov za pojav cianobakterij preslaboten vodni tok. Ko se nam cianobakterije namnožijo, pa jih je težko eliminirati samo z intenzivnejšim vodnim tokom.

Priporočam sledeče:
1.) Akvarij se čim bolj očisti teh alg z raznimi mehanskimi metodami.
2.) Dodaj še kako črpalko.
3.) Doziraj AntiRed po navodilih
4.) Penilnik naj deluje tem močneje.
5.) Zasadi makroalge.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 25 nov 2004 23:15

Malo sem pobrskal po internetu, teh ciano bakterij je kar precej vrst. Poglej npr.:

http://www.biology.lsa.umich.edu/course ... 8cyan.html

Moje so najbolj podobne vrsti Tolypothrix.

Akvarij bom očistil, črpalka v načrtu nabav, antired bom predoziral. Rad pa bi dobil odgovor, ali Antired deluje na vse ciano bakterije. Makroalge zasajene. Tvoj mikroskop je bil malo slab, kupil sem enega malo močnejšega.

LP
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 25 nov 2004 23:28

Imaš povsem prav, saj že na oko lahko ugotovimo, da obstaja ogromno vrst raznih cianobakterij. Z mikroskopom se da cianobakterije še bolj natančno identificirati. Zanimivo je , da so tudi zelo različnih barv:
- rdečkaste,
- rjavkaste,
- pa tudi take zelo temne, ki so skoraj črne barve.

Osebno imam izkušnje samo z tistimi, ki so rdečkaste barve in te sem uspel eliminirati z Antired preparatom.

Kje pa si kupil mikroskop ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 25 nov 2004 23:42

V Črni luknji, na Mestnem trgu 8. Ni kaj posebnega, ampak pod povečavo 900 se da malo bolje videt te ciano bakterije.
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 26 nov 2004 2:44

Namesto, da bi otrokom dali za gledat uši in paramecije pa sami gledate cyano alge.. sram vas bodi...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 26 nov 2004 14:14

Glej, glej, kdo se oglaša? A si že slišal za izraz internetna vdova? :lol: :lol:
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 30 nov 2004 14:05

Ali bi pomagalo, če bi pesek kjer so te alge polovil z mrežico in ga z vročo vodo spiral?
Tudi pri meni zjutraj ni videti alg, popoldne postajajo vedno temnejše (rjave) in zvečer nastajo še mehurčki.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 nov 2004 14:15

timberhoffwandy Napisal/-a:Ali bi pomagalo, če bi pesek kjer so te alge polovil z mrežico in ga z vročo vodo spiral?
Tudi pri meni zjutraj ni videti alg, popoldne postajajo vedno temnejše (rjave) in zvečer nastajo še mehurčki.

To je povsem tipično za cianobakterije. Ali pri tebi AntiRed ni pomagal ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 30 nov 2004 15:23

Meni se ciano pojavljajo po uporabi Biosone in Zeovitov. Nekateri uporabniki Zeovit sistema poročajo o odpravi te težave po prekinitvi uporabe. Sam nameravam v teh dneh posesati čim več bakterij, potem pa uporabiti 150% koncentracijo Antireda. Rastejo skoraj izključno po kamenju.
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 30 nov 2004 15:48

Zaenkrat nisem poizkušal s tem "zdravilom". Kje se da zadevo dobiti?
Aja, jaz sem jih opazil samo po pesku in to v sprednjem delu akvarija. Pod kamni in tik ob njih jih pa nisem zasledil.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 nov 2004 18:09

timberhoffwandy Napisal/-a:Zaenkrat nisem poizkušal s tem "zdravilom". Kje se da zadevo dobiti?
Aja, jaz sem jih opazil samo po pesku in to v sprednjem delu akvarija. Pod kamni in tik ob njih jih pa nisem zasledil.

AntiRed prodaja Vogelfarm. V kolikor se odločiš, da boš poizkusil s tem preparatom , ga lahko dobiš tudi pri meni. Če nisem kaj zamešal si ti z AntiRed že poizkusil, vendar si imel probleme.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 30 nov 2004 20:11

Malo si zamešal Bojan. Nisem še poizkusil tega preparata. Za kakšno kapljico se pa z veseljem oglasim.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 30 nov 2004 20:18

timberhoffwandy Napisal/-a:Malo si zamešal Bojan. Nisem še poizkusil tega preparata. Za kakšno kapljico se pa z veseljem oglasim.

Potem se pa kar oglasi.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a dunja dne 01 dec 2004 1:12

Imam isto problema s Cyanobacterijama pa sam pokušala riješiti ih se bez davanja lijeka u vodu.Bilo ih je dosta po šljunku i kamenju.Dodala sam jednu pumpu,koralje prebacila u karantenu,a kamenje očistila u slanoj vodi četkicom izvan akvarija.Mislim da ih se ne smije nikako skidati unutar akvarija jer je to samo pogoršava situaciju i pomaže njihovom širenju.Šljunak sam posaugala,ali to nije bilo dovoljno jer su se odmah drugi dan pojavile opet pa sam ga izvadila dosta tako da ga sad ima samo malo po dnu.Prokuhavanjem se dobije čisti šljunak koji se može opet upotrijebiti ali ga za sada nisam vratila.Svjetlo sam reducirala jedno 2 dana na minimum.Trenutno nema više onakvih cyano kakve su bile prije,ali se pojavljuju tanke niti po preostalom šljunku i staklu.Mogle bi i to biti Cyano, ali da se od povećanog protoka ne šire pločasto nego formiraju niti?Nadam se da ste me razumjeli,jer nažalost ne znam slovenski. :o
dunja

Št.: 1
Kraj: Zagreb

Naslednji

Vrni se na Alge